Log In
Jack Frost Time Trial • Feb 24 2008
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 52 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club 37:33.24
2 Camden Morey ZteaM 40:53.50
3 Erik Hammerquist 44:40.00
4 Dey Shaun lee Word-RCB 47:17.23
5 Cole Austin ZteaM 50:16.93
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux North River Racing 33:05.18
2 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 38:19.71
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:20.13
2 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 32:39.63
3 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 32:49.25
4 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 33:02.26
5 Ethan Hormann ZteaM 33:50.76
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 28:55.55
2 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 30:59.68 Teammate Win: Richard Suditu
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Austin ZteaM 41:45.86
2 Addison Browning 45:26.48
DNF Isabel Ford ZteaM Teammate Win: Ali Austin
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Graham Beaverton Bicycle Club 37:55.15
2 Carina Hahn Team Rose City 44:11.13
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles 27:52.92
2 Seth Patla River City Bicycles 28:14.24
3 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 28:21.65
4 Anthony Mccray Southtown Velo 28:42.13
5 Wade Goff Half Fast Velo 28:55.97
6 Salvatore Bondi Portland Velo 29:31.60
7 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 29:34.93 Teammate Win: Karsten Hagen
8 Kevin Thompson Half Fast Velo 29:58.60 Teammate Top 5: Wade Goff
9 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 30:20.90 Teammate Top 5: Aaron Harrison
10 Jeremy Hyatt tsunami athletics 30:27.13
11 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 31:06.28 Teammate Top 5: Aaron Harrison
12 Ryan Jasperson 31:44.79
13 Kyle Remington 33:12.17
14 Jeffrey Platt 33:24.06
15 David Hart Guinness Cycling Team 33:30.13
16 Brian Nilsson Super Relax Concept 33:38.31
17 Mike Bennett Bike Central 39:52.61
DNF Scott Sloat Lost River Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Hobson ZteaM 27:05.39
2 Mike Mauch United Finance 27:06.25
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27:14.13
4 Matthew Slater ZteaM 27:17.98 Teammate Win: Nathan Hobson
5 Steven R holland United Finance 27:26.56
6 Michael Dunn ZteaM 28:03.33 Teammate Win: Nathan Hobson
7 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:03.96 Teammate Top 5: Peter Drake
8 John O'Brien North River Racing 28:07.74
9 Mark Magilner Half Fast Velo 28:09.01
10 Mark Steger CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn 28:20.72
11 Jeff Tedder United Finance 28:34.75 Teammate Top 5: Mike Mauch
12 Thomas Morgan bicycleattorney.com 28:42.43
13 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 28:45.05
14 Ronald Brigham North River Racing 28:55.06
15 Todd Rosier Portland Velo 28:57.38
16 Matt Allen Oregon Trail Racing p/b La Grande R 29:09.56
17 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 29:19.03
18 Darin Shields Ironheads Multisport Racing 29:24.64
19 Tom Simon Specialized River City Bicycles 29:28.44
20 Mark Mccavic na 29:34.64
21 Jeffrey Gerwing Word-RCB 29:35.01
22 Allen Kraft North River Racing 29:35.26
23 Joseph Kline North River Racing 29:35.66
24 Ernie Conway Team Oregon/Sunset Cycles 29:47.27
25 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 29:54.73
26 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29:58.42 Teammate Top 5: Peter Drake
27 Clint Ebert bicycleattorney.com 30:01.07
28 Craig Austin Half Fast Velo 30:06.36
29 Scott Benjamin NoMad Sports Club 30:07.07
30 James Lasof Train Ahead Personal Training 30:15.29
31 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR 30:15.38
32 Craig Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 30:24.84 Teammate Top 5: Peter Drake
33 Robert White 30:38.42
34 Dan Gilden RAC/Tsunami 31:00.19
35 Bob Croucher Tireless Velo 31:00.77
36 Dave Palmer Guinness Cycling Team 31:12.08
37 Paul Anderson Half Fast Velo 31:24.01
38 Pete Mac kay 1 Error 31:32.03
39 Guus Sophie Team Rose City 31:37.76
40 Greg Kempthorn 31:39.76
41 Brian List Pacific Power Blue Sky 31:43.86
42 Mike Gilbert Tireless Velo 31:45.14
43 Kevin Coulter HeadHunters 32:07.78
44 Jerry Mark 32:20.80
45 Jeff Macey HeadHunters 32:31.74
46 Jay Woodruff 32:33.72
47 Mark Everett 32:34.97
48 Larry Holzman NRR/Gateway Bicycles 32:35.43
49 Drew Tracy 343 Racing 32:47.47
50 Michael Horwitz 32:56.26
51 James Smith 32:59.33
52 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 32:59.79
53 Frank Stevens Oregon Air Guard 32:59.86
54 Darren Smith Ironheads Multisport Racing 33:11.96
55 Mark Boguslawski 33:30.90
56 Robert Jenkins 34:01.46
57 Glenn Kostur 34:22.39
58 Fergus Kinnell Word-RCB 35:34.31
59 Mike Binder VANTUCKY ALL STARS 36:02.11
DNF Rob Annen United Finance Teammate Top 5: Mike Mauch
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schreck United Finance 26:59.97
2 David Zimbelman ZteaM 27:00.63
3 Bruce Werner 1 Error 29:02.57
4 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 29:21.00
5 Jeff Buck Team Rose City 29:29.88
6 Pat Sagers Hutch's Bend 29:53.64
7 J.michael Manning Sunset Cycles/CycleOne 29:54.86
8 Jim Teague Cucina Fresca 30:22.65
9 Gregory Hartman Portland Velo 30:26.47
10 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 30:57.14
11 Steve Truesdale Half Fast Velo 31:03.51
12 Darell Provencher Team Rose City 31:17.72 Teammate Top 5: Jeff Buck
13 James Bell Hutch's-Eugene 31:19.45
14 James Thiele Team Rose City 31:23.59 Teammate Top 5: Jeff Buck
15 Tim Winestorfer HeadHunters 31:37.94
16 Dan Davis WebCyclery.com 31:41.93
17 Mark Q. armstrong Pacific Power Blue Sky 32:02.58
18 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 32:19.50
19 Ron Magnus Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:38.22
20 Jim Rantala Sunnyside Sports 32:39.80
21 Mike Cowden Tsunami Triathlon Club 32:44.64
22 Scott Kessler 33:43.42
23 David Stabler 33:48.96
24 Thomas Anderson Tsunami 34:00.57
25 David Hagmeier 34:31.66
26 Jay Rideout 34:38.23
27 Joe Cipale North River Racing 37:25.43
28 Edward Lanton 1 Error 38:57.47 Teammate Top 5: Bruce Werner
29 Bill Alsup 41:40.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 29:57.83
2 John Wiest NoMad Sports Club 30:47.42
3 Dale Harless 1 Error 32:09.15
4 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:49.74
5 Bill Nicolai HeadHunters 32:55.10
6 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 32:58.06
7 Leo Tsou United Finance 33:18.20
8 Peter Russell Reed College Cycling 33:33.01
9 Einar Traa Portland Velo 33:37.58
10 Clark Henry 1 Error 34:26.08 Teammate Top 5: Dale Harless
11 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 34:37.39
12 Rann Millar Pacific Power Blue Sky 35:41.16
13 Allan Conant Multnomah Athletic Club 36:19.32
14 Jean Wendling 1 Error 42:08.89 Teammate Top 5: Dale Harless
DNF Michael Resnick NoMad Sports Club Teammate Top 5: John Wiest
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins tsunami athletics 32:17.25
2 Kelly Mckean 32:23.45
3 Angela Shields Ironheads Multisport Racing 32:25.38
4 Sarah Havlik Sorella Forte 32:35.71
5 Lindsay Kandra Team Group Health 32:38.53
6 Erinn Warner tsunami athletics 32:39.74 Teammate Win: Elise Huggins
7 Beth Burns Veloce Racing 32:47.34
8 Amber Cole Team Kitten 33:35.71
9 Erica Mckenzie Sorella Forte 34:00.13 Teammate Top 5: Sarah Havlik
10 Jen Featheringill Bike Central 34:28.67
11 Laura Mcgraw Veloforma 34:49.54
12 Judy Richardson Sorella Forte 36:21.80 Teammate Top 5: Sarah Havlik
13 Angella King 36:38.36
14 Anna Knoblock Bike Central 37:28.68
15 Stormy White 56:04.07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky 31:40.02
2 Willee Broberg Lakeside Bicycles 33:13.42
3 Georgann Shinn NRR/Gateway Bicycles 33:29.10
4 Renata Hahn Team Rose City 34:25.32
5 Lynn Jennings Team Kitten 34:38.29
6 Sheryl Soliday Tri Pacific 34:51.30
7 Denise Croucher HeadHunters 35:02.95
8 Ruth Kostur 37:01.13
9 Marie Gansemer 37:06.94
10 Julia Fudge Poplollies 38:29.42
11 Sondra Grable HeadHunters 39:44.01
12 Elaine Bothe AcmeMotoWear/Healthnet 40:28.15
13 Lisa Karen donnelly Beaverton Bicycle Club 40:35.11
14 Lisa Campbell 41:16.31
15 Nadine Taylor HeadHunters 41:43.31
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ross NoMad Sports Club 32:11.17
2 Debra Windus United Finance 33:13.42
3 Pam Reid Team Rose City 33:39.76
4 Barbara Thiele Team Rose City 33:43.04
5 Gloria Califf 34:25.30
6 Grace Mccabe Pacific Power Blue Sky 35:25.71
7 Virginia Quinn Multnomah Athletic Club 36:03.30
8 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:01.41
9 Alice Eaton 38:20.53
10 Laurie Marx Tri Pacific 39:29.89
11 Bonnie Rosenfeld 41:41.36
12 Candi Murray NoMad Sports Club 47:27.78 Teammate Win: Mary Ross
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Jean filiberti Sorella Forte 35:26.27
2 Cathey Philbrick 1 Error 36:27.91
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 25:29.66
2 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 26:37.11
3 David Richter Benaroya Research Institute 26:48.99
4 Aaron Sander Half Fast Velo 27:01.58
5 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR 27:31.87
6 Daniel Quirk 27:40.08
7 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR 27:42.31 Teammate Top 5: Adam Blanchard
8 Jesse Sampson Veloce Racing 27:44.40
9 Steven Beardsley Gentle Lovers 28:02.30
10 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:08.83
11 Donald Reeb CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn 28:10.67
12 Devin Zoller Veloshop 29:03.00
13 Matthew Wolpert 1 Error 29:03.18
14 Michael Benno Veloce Racing 29:05.91
15 Jacob Hill Bridgetown Velo 29:12.99
16 Steve Schwaeber Veloce Racing 29:16.58
17 Matt Mahoney Gentle Lovers 29:54.12
18 Evan Elken Jittery Joe's 36:41.82
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 27:22.99
2 Rob Williams Veloce Racing 27:31.38
3 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande R 27:54.59
4 Rob Anderson Team Oregon/Sunset Cycles 28:00.64
5 Steve Brown Portland Velo 28:08.19
6 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 28:09.03
7 David Hopper NoMad Sports Club 28:18.30
8 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 28:50.28
9 Jesse Graden Veloshop 29:01.33
10 Allen Kraft North River Racing 29:02.94
11 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles 29:08.44 Teammate Top 5: Rob Anderson
12 Saul Lopez Half Fast Velo 29:17.65
13 Justin La vigne Team Oregon/Sunset Cycles 29:25.86 Teammate Top 5: Rob Anderson
14 Patrick Hartigan 29:26.80
15 Jeffrey Henderson 29:32.10
16 Steven Hunter Veloshop 29:34.78
17 Gant Enderle Half Fast Velo 29:36.89
18 Eric Nachtrab Veloce Racing 29:43.00 Teammate Top 5: Rob Williams
19 Thomas Bradford 29:58.15
20 Scott Goodrich North River Racing 29:58.81
21 Mike Bene Veloshop 30:06.33
22 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 30:14.70
23 Michael Lujan Specialized River City Bicycles 30:20.08
24 David Jackson 30:23.77
25 Gregg Magnus Portland Velo 30:43.14 Teammate Top 5: Steve Brown
26 Robert Bigwood Portland Velo 30:54.37 Teammate Top 5: Steve Brown
27 Joshua Walker Ironclad Performance Wear 31:34.15
28 Tim Luther EnSelle 35:12.01
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Banks 28:00.77
2 Ben Johnson Portland Velo 28:19.38
3 Brandon Meinke 28:20.08
4 Mark Rajotte Southtown Velo 28:46.00
5 Jesse Homan Portland State University 29:07.90
6 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR 29:20.79
7 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky 29:34.42
8 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear 29:38.11
9 Ron Babcock Portland Velo 29:49.93 Teammate Top 5: Ben Johnson
10 James Norman GSC United 29:52.45
11 Eric Lagerstrom 29:55.02
12 Scott Browning 30:03.65
13 Sam Taylor United Finance 30:06.70
14 Robert King Portland Velo 30:07.46 Teammate Top 5: Ben Johnson
15 Chuck Woosley United Finance 30:16.65
16 Terron Whitney 30:24.77
17 Steven Burger Sunset Cycles/CycleOne 30:26.47
18 Greg Adams Bridgetown Velo 30:26.70
19 Brad Holbrook Tsunami Mulitports 30:31.25
20 Jason Fleming Portland Velo 30:37.17 Teammate Top 5: Ben Johnson
21 Shane Rankin Portland Velo 30:40.19 Teammate Top 5: Ben Johnson
22 David Davidson Capitol Velo p/b Lifesource 30:42.35
23 Scott Schoettgen Willamette University Cycling Team 30:52.08
24 Ruben Garcia 1 Error 30:52.43
25 Barry Kundert 30:53.41
26 John Kim Beaverton Bicycle Club 31:10.81
27 Todd Vogt 31:11.41
28 Michael Buxman 31:14.08
29 Mike Engelmann 31:17.99
30 Damon Roberts Chinook Cycling Club 31:19.39
31 Dave Wingard Word-RCB 31:32.69
32 Stephen Perkins 31:35.31
33 Steve Ryker Team Oregon/Sunset Cycles 31:38.43
34 Jason Freed Vista Ridge Velo 31:42.32
35 Pat Dale 31:42.92
36 Eric Vickers Capitol Velo p/b Lifesource 31:43.12
37 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 31:50.81
38 Daniel Sorenson 1 Error 31:51.83
39 Michael Riscica 31:58.97
40 Laird Novak Vista Ridge Velo 32:17.22
41 Paul Sullivan Vista Ridge Velo 32:20.81
42 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles 32:33.89
43 Hugh Davis 1 Error 32:42.68
44 Don Bailey Barleyrye 32:43.82
45 Michael Kender Portland Velo 32:47.03 Teammate Top 5: Ben Johnson
46 Matthew Clark 32:51.67
47 Erik Hofland Artisan Family Racing 32:53.74
48 Chris Lantagne 33:09.18
49 Brad Sigler Portland Velo 33:09.80 Teammate Top 5: Ben Johnson
50 Brandon Arends Ironclad Performance Wear 33:14.69
51 Chris Cottingham bicycleattorney.com 33:29.68
52 Alexander Birman Beaverton Bicycle Club 33:29.80
53 Andrew Hayes Disco Velo 33:30.63
54 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo 33:45.21
55 Jason Gouger Half Fast Velo 33:45.30
56 Ken Horn 34:00.75
57 Jeff Lorenzen Disco Velo 34:10.24
58 Scott Larson 34:25.48
59 Ryan Elting na 34:51.23
60 Kevin Bossard 35:15.30
61 Tim Maguire Oregon Trail Racing p/b La Grande R 36:06.54
62 Daniel Richardson 36:39.50
63 Jose Sandoval Counterbalance Bicycles 37:14.29
64 Jon Prettyman Beaverton Bicycle Club 37:43.01
65 J. Jason jones NoMad Sports Club 37:48.72
66 Nestor Flores Beaverton Bicycle Club 38:20.63
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 6   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Marley OHPV 22:42.82
2 Michael Wolfe 27:43.50
3 Keith Kohan OHPV 28:09.28 Teammate Win: Todd Marley
4 Alex Kohan OHPV 32:16.27 Teammate Win: Todd Marley
5 Jane Machamer OHPV 34:38.84 Teammate Win: Todd Marley
6 Lonnie Morse 35:53.59
7 Timothy Leier OHPV 36:48.46 Teammate Win: Todd Marley
8 Marilyn Hayward OHPV 38:12.64 Teammate Win: Todd Marley
9 Dave Vangundy OHPV 38:44.06 Teammate Win: Todd Marley
10 Edna Vangundy OHPV 40:55.17 Teammate Win: Todd Marley
Finishers: Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David/sue Ripp/ripp Specialized River City Bicycles 28:45.79
2 Kurt/ericka Haas/haas Capitol Velo p/b Lifesource 30:06.56
3 Tim/georgia Winestorfer/winestorfer VSOOS BABY 30:28.00
4 Mike/carol Petersen/petersen Capitol Velo p/b Lifesource 30:52.40
5 Mark/lynn Godfrey/hughes-godfrey Bike Central 31:26.76
6 Melissa/rann Boyd/millar Pacific Power Blue Sky 32:32.60
7 Ken/sierra Reid/reid Team Reid 35:06.82
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miranda Moon Veloforma 29:45.14
2 Andrea Fisk Velo Bella 31:44.35
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky 32:26.23
2 Rachelle Hobson ZteaM 34:27.63
3 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear 34:58.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 32:00.65
2 Sarah Tisdale Sorella Forte 32:15.84
3 Alanna Woods Sorella Forte 33:07.10
4 Karleta Reierson Team Oregon/Sunset Cycles 33:17.84
5 Camille Hook Bike Central 33:51.33
6 Kristin Wille Portland Velo 33:55.54
7 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 34:06.86
8 Jennifer Woodruff 34:27.64
9 Emily Moon Veloce Racing 34:35.72
10 Caitlin Letts Bridgetown Velo 34:44.19
11 Lindsay Fox Ironheads Multisport Racing 34:53.26
12 Maureen Kavanagh Sorella Forte 35:23.71 Teammate Top 5: Sarah Tisdale
13 Donna Suvada 35:29.15
14 Erica Gielow 35:30.33
15 Virginia Pedersen 36:11.62
16 Libby Evans Sorella Forte 36:12.87 Teammate Top 5: Sarah Tisdale
17 Genevieve Rankin Portland Velo 36:17.70
18 Carolyn Goodbrake Ironclad Performance Wear 36:36.37
19 Holly Kotsovos Tireless Velo 36:40.88
20 Arzetta Johnson 37:14.12
21 Suzanne Davies 37:32.56
22 Sarah Bryant HeadHunters 40:51.02
23 Natalie Benzel HeadHunters 45:14.33
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 20