Log In
Mt. Hood Stage Race - Scenic Gorge Time Trial • May 16 2008
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Clear, 82 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson Vertical Earth 39:49
2 Dan Bryant Specialized/Sierra Nevada 40:18
3 Taylor Kneuven Team Rio Grande/BCSM 40:56
4 Sean Rhea Metromint Cycling on Marin Bikes 41:16
5 Evan Pickett Metromint Cycling on Marin Bikes 41:28
6 Ian Tuttle Above Category Racing 41:37
7 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM 41:43 Teammate Top 5: Taylor Kneuven
8 Aaron Sander Half Fast Velo 41:52
9 Andrew Barlow Team NorCal Bike Sport 42:06
10 Jonathan Tower 42:11
11 Max Haines-stiles Metromint Cycling on Marin Bikes 42:12 Teammate Top 5: Sean Rhea
12 Jason Williams Cucina Fresca 42:17
13 Brandon Lynch California Giant Berry Farms/Specia 42:19
14 Evan Plews Scott USA 42:30
15 Andrew Rosette Second Ascent 42:33
16 Sean Barrie Battley Harley-Davidson 42:39
17 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 42:46
17 Robert Pasco Safeway/GA Communications Cycling T 42:46
19 Ross Berger 42:50
20 Burgess Gow Hagens-Berman LLP Cycling 42:52
21 Quinn Keogh CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn 42:55
22 Ariel Herrmann Pacific State Bank 43:21
23 Andrew Kulmatiski Logan Race Club/Mt Logan Cyclery 43:25
24 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling 43:28
25 Richard Pego Team Helens 43:33
26 Jonathan Knight Hagens-Berman LLP Cycling 43:34
27 Shawn Howard Vertical Earth 43:38 Teammate Win: Eric Anderson
28 Greg Gambetta Specialized/Sierra Nevada 43:39 Teammate Top 5: Dan Bryant
29 Matt Lieto Therapeutic Associates Cycling/GENR 43:42
30 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR 43:56
31 Chris Reid Kona-Adobe 44:06
32 Brian Choi Specialized/Sierra Nevada 44:23 Teammate Top 5: Dan Bryant
33 Bradley Marquardt Carter VW/Subaru/SAAB 44:24
34 Mark Hibbard 44:26
35 Reid Pletcher California Giant Berry Farms/Specia 44:38
36 Michael Benno Veloce Racing 44:43
37 Jesse Sampson Veloce Racing 44:46
38 Justin Hofeldt Vertical Earth 44:48 Teammate Win: Eric Anderson
39 Mathew Braun Team SCR/Kona 44:57
40 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR 45:10
41 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 45:52
42 Ethan Harrison Vertical Earth 46:10 Teammate Win: Eric Anderson
43 Jason Thompson Escape Velocity 46:35
44 Jason Lewis Veloce Racing 46:45
45 Luke Pennington Team S+M 47:44
46 Eric Schuman Carter VW/Subaru/SAAB 48:26
47 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling 48:33
48 Robert Dahl Metromint Cycling on Marin Bikes 48:57 Teammate Top 5: Sean Rhea
49 Travis Dykstra Cucina Fresca 50:15
50 David Root United Finance 52:14
51 Evan Hepner Contender Bicycles 55:50
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 18   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Paxson Team S+M 42:23
2 Frank Woolstencroft TRS Racing 42:28
3 Demetrius Houpis UC Davis 42:45
4 Ryan Brown Chinook Cycling Club 42:48
5 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky 42:49
6 Jerry Long Homegrown Racing 42:50
7 Anthony Aleto Baddlands 42:52
8 Mckenzie Thramer Wheelworks 43:06
9 Gabe Varela Vertical Earth 43:19
10 Wes Stein Pacific Power Blue Sky 43:21 Teammate Top 5: Jim Fischer
11 Max Durtschi Sun Summit Cycling Club 43:27
12 Davis Bentley Team Specialized Racing 43:34
13 John Hancock Sierra Nevada/Specialized 43:40
14 Erik Edgar OSU Cycling Club 43:45
15 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR 44:04
16 Nick Schaffner Cyclepaths Wild Cherries 44:08
17 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 44:10
18 Jeffrey Henderson 44:13
19 Shawn Daly Southwest Hana 44:14
20 Kevin Hulick Gentle Lovers 44:21
21 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 44:23 Teammate Top 5: Jim Fischer
21 Jim Stefanoff Emde Sports 44:23
23 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 44:26
24 Nathan Freed Cyclepaths Wild Cherries 44:44
25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR 44:55
26 Seth Patla River City Bicycles 44:56
27 Bruce Rahmig RMRC p/b Turin 45:01
28 Matt Russell Capitol Subaru Cycling 45:02
29 Derek Titus Cucina Fresca 45:05
30 Andrew Coe Cucina Fresca 45:10
31 Niels Thogerseniii Cucina Fresca 45:12
32 Josh Gobershock Bend Memorial Clinic Total Care Rac 45:14
33 Elijah Romer Oregon Trail Racing p/b La Grande R 45:28
34 Ted Chauvin Carter VW/Subaru/SAAB 45:37
35 Scotty Carlile Hutch's Bicycles/OrganicAthlete 45:42
36 Mike Bene Veloshop 45:45
37 Bryan Bihlmaier Specialized River City Bicycles 45:46
38 Andy Redden NoLimitz/ICE 45:59
39 Sandy Poulson Chinook Cycling Club 46:03 Teammate Top 5: Ryan Brown
40 Kris Holden Rotorbike/Specialized 46:24
41 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR 46:26
41 Gene Harding George's 46:26
43 Adrian Olmstead HUP United 46:37
44 George Chiou Nike Cycling 46:38
45 Steven Hunter Veloshop 46:44
46 Ben Langsdorf Pacific Power Blue Sky 46:45 Teammate Top 5: Jim Fischer
47 Michael Black Cucina Fresca 46:48
48 James Williams Therapeutic Associates Cycling/GENR 46:51
49 Jesse Graden Veloshop 47:31
50 Tim Doelman 47:35
51 Andrew Lea coastal 47:37
52 Loren Francis Capitol Velo p/b Lifesource 47:55
53 Ryan Lent Hagens-Berman LLP Cycling 48:25
54 Shane Fletcher Veloce Racing 49:10
55 Scott Herring Touchstone Cycling 49:13
56 Chad Nordwall Above Category Racing 49:19
57 Steve Davee Veloce Racing 49:22
58 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR 49:47
59 David Gerth coastal 50:02
60 David Lelong ITB-Pacific Velo 50:34
61 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50:49
62 Chris Dire First Rate Mortgage Cycling Team 50:51
63 Jeff Hale George's 51:04
64 Hans Bielat Bend Memorial Clinic Total Care Rac 51:22
65 Trevor Hall Cucina Fresca 52:02
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 15   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Innes Team Specialized Racing 40:01
2 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing 41:24 Teammate Win: William Innes
3 Rob Anderson Team Specialized Racing 41:52 Teammate Win: William Innes
4 Marco Hellman Team Specialized Racing 42:25 Teammate Win: William Innes
5 David Garcia The Bike Gallery 42:40
6 Christopher Hamilton CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn 43:02
7 Rich Thurman Team Zenn/Team Chico 43:06
8 Matthew Slater ZteaM 43:07
9 John Browning Half Fast Velo 43:11
10 Michael Kaeske Bicycling Magazine 43:31
11 Ed Harley First Rate Mortgage Cycling Team 43:50
12 Shawn Hanka Kuhl/Bicycling Mag 43:54
13 Kevin Speacht Team Zenn/Team Chico 43:56
14 Wyatt Weisel Team Specialized Racing 43:59 Teammate Win: William Innes
15 John Odonnell Gin Optics Cycling 44:08
16 Craig Roemer Team Specialized Racing 44:12 Teammate Win: William Innes
17 Kevin Rokosh ERTC 44:23
18 Tim Butler River City Bicycles 44:28
19 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 44:51
20 Nathan Hobson ZteaM 45:15
21 Matias Mendigochea Kahala/La Grange 45:30
22 John Meehan Bissell Pro Cycling Team 46:03
23 Marco Fantone Kahala/La Grange 46:14
24 Jeff Albert Liquid Cycling 46:43
25 T. Kenji sugahara Capitol Subaru Cycling 46:47
26 Patrick Dean Cucina Fresca 47:23
27 Steve Sonheim Amicas 47:27
28 Glenn Walton South Central Racing 47:34
29 Jeffrey Spaulding Cucina Fresca 48:16
30 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling 49:31
31 Sean Thielen Portland Velo 50:26
32 Harald Graham Specialized River City Bicycles 52:00
33 Steven Maier NoLimitz/ICE 52:32
34 Joe Durkee bicycleattorney.com 54:12
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Copeland Juventus/River Valley Cycle/Kona 39:43
2 David Zimbelman ZteaM 40:18
3 Chris Daluisio Morgan Stanley/Specailized 42:30
3 Michael Walsh ZteaM 42:30
5 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling 42:45
6 Roger Worthington Labor Power 42:54
7 Peter Brown GST Racing 43:05
8 Steven R holland United Finance 43:09
9 Ivan Meadors United Finance 43:33
10 Frank Gonzalez Montana Velo 44:20
11 Robert Hoene Bode-Georges 44:36
12 Peter Toth Juventus 44:38
13 Bruce Hodgkins Excel Sports 44:43
14 Michael Dunn ZteaM 45:19 Teammate Top 5: David Zimbelman
15 Michael Jones Disco Velo 46:58
16 Bradley Taylor Hutch's-Eugene 47:03
17 Robert Ray Great Divide 47:16
18 Ted Russo BRODIE 47:18
19 Dave Skinkle ZteaM 47:38 Teammate Top 5: David Zimbelman
20 Matt Wheatley Juventus 48:13
21 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac 48:26
22 Peter Ismert Excel Sports 48:31
23 Kevin Nichols Capitol Subaru Cycling 49:03
24 James Slauson Bicycle-Heaven Racing Club 49:32
25 Doug Perrin ZteaM 49:42 Teammate Top 5: David Zimbelman
26 John Kenney Disco Velo 52:20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Sutherland Health Net presented by Maxxis 37:29.3
2 Benjamin Jacques-maynes Bissell Pro Cycling Team 37:54.9
3 Darren Lill BMC Pro Cycling Team 38:01.9
4 Ian Mckissick BMC Pro Cycling Team 38:09.9
5 Justin England Toyota-United Pro Cycling 38:27.0
6 Michael Creed Rock Racing 38:33.3
7 Edward King Bissell Pro Cycling Team 38:54.4 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
8 Ben Kneller Jittery Joe's 38:56.0
9 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling Team 38:56.1 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
10 Bradley White Successful Living.com P/B Parkpre 38:58.5
11 Jonathan Garcia BMC Pro Cycling Team 39:02.1 Teammate Top 5: Darren Lill
12 Chris Baldwin Toyota-United Pro Cycling 39:02.4 Teammate Top 5: Justin England
13 Jonathan Mumford Kelly Benefit Strategies/Medifast 39:03.1
14 Ben Day Toyota-United Pro Cycling 39:10.6 Teammate Top 5: Justin England
15 Matt Crane Health Net presented by Maxxis 39:11.6 Teammate Win: Rory Sutherland
16 Justin Spinelli Kelly Benefit Strategies/Medifast 39:18.2
17 Michael Olheiser Memphis Motor Works/Carve 39:21.6
18 Phil Zajicek Health Net presented by Maxxis 39:23.7 Teammate Win: Rory Sutherland
19 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis 39:32.5 Teammate Win: Rory Sutherland
20 Kevin Rowe Team Bobs-bicycles.com 39:38.1
21 Andrew Bajadali Kelly Benefit Strategies/Medifast 39:41.2
22 Morgan Schmitt Bissell Pro Cycling Team 39:45.6 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
23 Micheal Grabinger Successful Living.com P/B Parkpre 39:46.1
24 T. Burke swindlehurst Bissell Pro Cycling Team 39:46.7 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
25 David Clinger Rock Racing 39:52.1
26 Andy Jacques-maynes California Giant Berry Farms/Specia 39:56.9
27 Andrew Randell Symmetrics Cycling 40:00.7
28 William Routley Symmetrics Cycling 40:02.2
29 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia 40:04.6
30 Rob Britton Trek Red-Truck Racing presented by 40:05.2
31 Aaron Olson Bissell Pro Cycling Team 40:09.9 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
32 Jacob Erker Symmetrics Cycling 40:24.5
33 Caleb Manion Toyota-United Pro Cycling 40:27.0 Teammate Top 5: Justin England
34 Peter Dawson Rock Racing 40:27.9
35 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 40:28.8
36 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 40:33.5
37 Matt Cooke Health Net presented by Maxxis 40:34.0 Teammate Win: Rory Sutherland
38 Matt Shriver Jittery Joe's 40:34.7
39 Nick Clayville Hagens-Berman LLP Cycling 40:38.4
40 Josh Dillon FiordiFrutta Elite Cycling Team 40:42.7
41 Corey Collier Health Net presented by Maxxis 40:47.3 Teammate Win: Rory Sutherland
42 Matt White FiordiFrutta Elite Cycling Team 40:47.6
43 Curtis Gunn Successful Living.com P/B Parkpre 41:01.6
44 Adrian Gerrits Kahala LaGrange 41:02.9
45 Taylor Shelden Team Rio Grande/BCSM 41:07.6
46 Christian Valenzuela Successful Living.com P/B Parkpre 41:09.0
47 Tim Johnson Health Net presented by Maxxis 41:15.5 Teammate Win: Rory Sutherland
48 Maxim Jenkins California Giant Berry Farms/Specia 41:16.1
49 Hilton Clarke Toyota-United Pro Cycling 41:16.5 Teammate Top 5: Justin England
50 Daniel Harm Hagens-Berman LLP Cycling 41:16.7
51 Freddy Rodriguez Rock Racing 41:22.5
52 Daniel Bowman Kelly Benefit Strategies/Medifast 41:24.3
53 Christian Meier Symmetrics Cycling 41:26.8
54 Jamie Sparling Trek Red-Truck Racing presented by 41:28.3
55 Cesar Grajales Rock Racing 41:29.0
56 Mike Telega California Giant Berry Farms/Specia 41:36.1
57 Tom Githen Kahala LaGrange 41:39.7
58 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling 41:41.9
59 Doug Ollerenshaw Rock Racing 41:56.5
60 James Driscoll FiordiFrutta Elite Cycling Team 42:02.1
61 Phillip Gaimon FiordiFrutta Elite Cycling Team 42:03.2
61 Evan Elken Jittery Joe's 42:03.2
63 Hayden Brooks FiordiFrutta Elite Cycling Team 42:05.0
64 Brian Buchholz Kelly Benefit Strategies/Medifast 42:15.3
65 Neil Shirley Jittery Joe's 42:17.4
66 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles 42:20.0
67 Rand Miller ZteaM 42:21.1
68 Marco Rios Liquid Cycling Elite Team 42:21.6
69 Matt Seagrave Kahala LaGrange 42:26.2
70 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team 42:28.0 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
71 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specia 42:29.5
71 Matt Weyen Team Bobs-bicycles.com 42:29.5
73 Jonny Clarke Toyota-United Pro Cycling 42:34.8 Teammate Top 5: Justin England
74 Justin Rose Team Bobs-bicycles.com 42:38.9
75 Christian Kearney ZteaM 42:39.2
76 Alessandro Bazzana Successful Living.com P/B Parkpre 42:39.4
77 Kirk O'bee Health Net presented by Maxxis 42:45.2 Teammate Win: Rory Sutherland
78 Andrew Pinfold Symmetrics Cycling 42:53.2
79 Ivan Stevic Toyota-United Pro Cycling 42:54.6 Teammate Top 5: Justin England
80 Anthony Akers Kahala LaGrange 42:58.8
81 Justin Kerr Liquid Cycling Elite Team 43:00.6
82 Charles Dionne Successful Living.com P/B Parkpre 43:04.6
83 Ryan Anderson Symmetrics Cycling 43:06.4
84 Dave Vukets Trek Red-Truck Racing presented by 43:08.5
85 Roman Van uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 43:12.1
86 Jorge Alvarado Kahala LaGrange 43:15.1
87 Chris Wherry Toyota-United Pro Cycling 43:22.4 Teammate Top 5: Justin England
88 Michael Sayers BMC Pro Cycling Team 43:30.3 Teammate Top 5: Darren Lill
89 Jeff Shestobitoff Symmetrics Cycling 43:37.2
90 Jason Sager Mona-Vie/Cannondale 43:38.8
91 Colby Pearce Slipstream/Chipotle pb H3O 43:41.1
92 Allen Krughoff Team Rio Grande/BCSM 43:47.1
93 Jonathon Gormick Kona-Adobe 43:48.1
94 Craig Luekens Targetraining U25/Elite Development 43:54.4
95 Ryan Trebon Kona-Adobe 43:56.2
96 Patrick Caro Liquid Cycling Elite Team 43:59.9
97 Ryan Hamity Team Rio Grande/BCSM 44:05.9
98 Joe Wiley Kahala LaGrange 44:12.3
99 Chris Stuart Team Bobs-bicycles.com 44:17.3
100 Jackson Stewart BMC Pro Cycling Team 44:20.5 Teammate Top 5: Darren Lill
101 Joseph Saperstein Team Rio Grande/BCSM 44:27.3
102 Chris Swan ZteaM 44:43.1
103 Kevin Noiles Trek Red-Truck Racing presented by 44:45.0
104 Vincent Owens Sierra Pacific Racing 44:47.8
105 Mendez Gustavo-adolfo Kahala LaGrange 44:51.2
106 Tyler Trace Trek Red-Truck Racing presented by 45:05.5
107 Alister Ratcliff FiordiFrutta Elite Cycling Team 45:18.2
108 Mitchell Trux Metromint Cycling on Marin Bikes 45:30.5
109 Nathan Miller BMC Pro Cycling Team 45:34.2 Teammate Top 5: Darren Lill
110 Logan Garey Team Rio Grande/BCSM 45:43.3
111 Joshua Horowitz Liquid Cycling Elite Team 45:44.3
112 David Richter Benaroya Research Institute 45:58.3
113 Mike Zagorski Pacific Velo - IT&B 46:04.8
114 Corey Carlson Team Rio Grande/BCSM 47:46.5
115 Dave Brooks Trek Red-Truck Racing presented by 48:06.6
116 Nicholas Waite Kelly Benefit Strategies/Medifast 48:35.3
117 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team 49:37.9 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
118 Tyler Dibble California Giant Berry Farms/Specia 52:26.2
119 Nate Page Contender Bicycles 52:32.3
Finishers: Cat 1: 48   Cat 2: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Goldstein ValueAct Capital Cycling Team 43:01
2 Julie Beveridge Aaron's Professional Women's Cyclin 43:08
3 Jeanie Longo-ciprelli River City Racing 43:19
4 Mara Abbott Discover Bicycles/Athletes for a Cu 43:40
5 Anne Samplonius Cheerwine Cycling 44:04
6 Beverly Harper Touchstone Climbing Cycling 44:47
7 Felicia Gomez Aaron's Professional Women's Cyclin 44:54 Teammate Top 5: Julie Beveridge
8 Joanne Kiesanowski Team TIBCO 45:04
9 Tiffany Cromwell Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 45:08
10 Rachel Heal Team TIBCO 45:34
11 Suz Weldon Wines of Washington 45:36
12 Leigh Hobson Cheerwine Cycling 45:36 Teammate Top 5: Anne Samplonius
13 Betina Hold PROMAN Racing 45:36
14 Molly S. vanhouweling Metromint Cycling on Marin Bikes 45:37
15 Alison Shanks Jazz Apple Cycling Team 45:43
16 Meredith Miller Aaron's Professional Women's Cyclin 45:50 Teammate Top 5: Julie Beveridge
17 Emily Zell ValueAct Capital Cycling Team 46:01 Teammate Win: Leah Goldstein
18 Megan Guarnier PROMAN Racing 46:10
19 Catherine Cheatley Cheerwine Cycling 46:11 Teammate Top 5: Anne Samplonius
20 Tricia Bailey Wines of Washington 46:34
21 Andrea Dvorak Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 46:37
22 Allison Beall Team Bobs-bicycles.com 46:41
23 Kristin Mcgrath Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 46:43
24 Dotsie Buasch Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 46:44
25 Martina Patella ValueAct Capital Cycling Team 46:48 Teammate Win: Leah Goldstein
26 Heather Sborz Touchstone Climbing Cycling 46:49
27 Stacy Marple Cheerwine Cycling 46:50 Teammate Top 5: Anne Samplonius
28 Sarah Barber Team Bobs-bicycles.com 46:52
29 Rebecca Larson Aaron's Professional Women's Cyclin 47:11 Teammate Top 5: Julie Beveridge
30 Ruth Corset Jazz Apple Cycling Team 47:13
31 Tina Pic Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 47:21
32 Maria Monica Touchstone Climbing Cycling 47:21
33 Alison Testroete Aaron's Professional Women's Cyclin 47:28 Teammate Top 5: Julie Beveridge
34 Susy Pryde Jazz Apple Cycling Team 47:37
35 Jane Robertson Metromint Cycling on Marin Bikes 47:54
36 Gillian Moody River City Racing 47:58 Teammate Top 5: Jeanie Longo-ciprelli
37 Iona Wynter Colavita/Sutter Home p/b Cooking Li 48:04
38 Alice Pennington Veloforma 48:08
39 Jennifer Halladay Team Bobs-bicycles.com 48:09
40 Sharon Allpress ValueAct Capital Cycling Team 48:15 Teammate Win: Leah Goldstein
41 Lauren Franges Team TIBCO 48:36
42 Rebecka Hartkop Veloforma 48:49
43 Erin Ford Discover Bicycles/Athletes for a Cu 48:54 Teammate Top 5: Mara Abbott
44 Marni Hambleton ValueAct Capital Cycling Team 49:13 Teammate Win: Leah Goldstein
45 Sarah Stewart Wines of Washington 49:23
46 Moriah Jomacgregor Discover Bicycles/Athletes for a Cu 49:23 Teammate Top 5: Mara Abbott
47 Kathleen Billington Veloforma 49:25
48 Gabriela Ferrat Metromint Cycling on Marin Bikes 49:25
49 Victoria Bastide Team TIBCO 49:38
50 Kim Anderson Discover Bicycles/Athletes for a Cu 49:49 Teammate Top 5: Mara Abbott
51 Virginia Perkins PROMAN Racing 49:53
52 Holly Borowski Touchstone Climbing Cycling 50:09
53 Lara Kroepsch ValueAct Capital Cycling Team 50:09 Teammate Win: Leah Goldstein
54 Jennifer Gaertner Team Bobs-bicycles.com 50:16
55 Kelly Benjamin Cheerwine Cycling 50:18 Teammate Top 5: Anne Samplonius
56 Helen Kelly Team TIBCO 50:30
57 Heather Kay River City Racing 50:48 Teammate Top 5: Jeanie Longo-ciprelli
58 Ally Stacher Team Bobs-bicycles.com 50:53
59 Jennifer Joynt Metromint Cycling on Marin Bikes 51:10
60 Lisa Turnbull Wines of Washington 51:10
61 Yukie Nakamura Team Kenda Tire 51:20
62 Megan Rathwell Touchstone Climbing Cycling 51:23
63 Melodie Metzger PROMAN Racing 51:27
64 Tina Brubaker Veloforma 51:41
65 Sarah Bamberger Cheerwine Cycling 51:57 Teammate Top 5: Anne Samplonius
66 Amanda Eaken Metromint Cycling on Marin Bikes 52:00
67 Jacquelyn Crowell Team Kenda Tire 52:01
68 Elizabeth Nettles Team Kenda Tire 52:48
69 Melissa Sanborn Discover Bicycles/Athletes for a Cu 54:09 Teammate Top 5: Mara Abbott
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 35