Log In
Rehearsal Road Race • May 24 2008
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 65 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla River City Bicycles
2 Matt Willhite Capitol Velo p/b Lifesource
3 Kevin Hulick Gentle Lovers
4 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR
5 Karl Choltus Southtown Velo
6 David Sherman Bridgetown Velo
7 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo
8 T. Kenji sugahara Capitol Subaru Cycling
9 Steven Hunter Veloshop
10 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 David Gates
12 Todd Rosier Portland Velo
13 Elijah Romer Oregon Trail Racing p/b La Grande R
14 George Schreck United Finance
15 James Norman GSC United
16 Spencer Moersfelder River City Bicycles Teammate Win: Seth Patla
17 Mike Kath Danger boy Racing
18 Mike Alligood Lactic Acid Cycling
19 Shannon Maris O'Berto
20 David Monnig North River Racing
21 Jesse Homan Veloce Racing
22 Steve Brown Portland Velo
23 Stephen Fitzgerald North River Racing
24 David Hart Guinness Cycling Team
25 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
26 Greg Valentin Gentle Lovers Teammate Top 5: Kevin Hulick
27 Shane Fletcher Veloce Racing
28 Joshua Lebus Bridgetown Velo
29 John Slawta Land Shark
30 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Tim Jones
31 Greg Bruce Hutch's Bend
32 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
33 Wade Goff Half Fast Velo
34 Mike Bene Veloshop
35 Steve Long North River Racing
36 Luis Valls Casa Bruno
37 John O'Brien North River Racing
38 Rob Williams Veloce Racing
39 Mark Magilner Half Fast Velo
40 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles
41 Chris Haverty Bridgetown Velo
42 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Tim Jones
43 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Tim Jones
44 Andrew Reed River City Bicycles Teammate Win: Seth Patla
45 Craig Hamilton Super Relax Concept
46 Allen Stewart Hutch's-Eugene
47 Robert Huff Half Fast Velo
48 Greg Bennett
49 Anthony Graupera GSC United
50 Sean Thielen Portland Velo
51 Justin La vigne Team Oregon/Sunset Cycles
52 David Jackson Hutch's-Eugene
53 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Tim Jones
54 Casey Patton
55 Mike Hilbrandt GSC United
56 Erik Haunold GSC United
57 Terry Keele Southtown Velo Teammate Top 5: Karl Choltus
58 Hugh Givens
59 James Randall Southtown Velo Teammate Top 5: Karl Choltus
60 Saul Lopez Half Fast Velo
61 Paul Anderson Half Fast Velo
62 Marc Riera Gentle Lovers Teammate Top 5: Kevin Hulick
63 Joshua Hanselman 343 Racing
DNF Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
DNF Robin Calver GSC United
DNF Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Tim Jones
DNF Jason Fleming Portland Velo
DNF Ernie Conway Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Ty Lambert Portland Velo
DNF John Mccaffrey bicycleattorney.com
DNF Allen Kraft North River Racing
DNF J.michael Manning Sunset Cycles/CycleOne
DNF Clint Ebert bicycleattorney.com
DNF John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Jay Woodruff Caroma
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR
2 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop
3 Matthew Wills
4 John Kim Beaverton Bicycle Club
5 Tyler Green PSU Cycling/River City Bicycles
6 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling
7 Jonathan Mccoy Sunset Cycles/CycleOne
8 Mitch Lee Portland Velo
9 Scott Browning
10 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
11 Jake Hansen Portland State University
12 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
13 Ivar Vong Pacific Power Blue Sky
14 Anthony Guisto Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Will Niemann-ross
15 David Lord Existential Velo
16 Sean Rogers
17 Robert Fijor Portland Velo
18 Brion Barnett Portland Velo
19 Stephen Jones Land Shark
20 Sasha Lacey Portland Velo
21 George Jones
22 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles
23 Matt Couzens Portland Velo
24 Matthew S martel Pacific Power Blue Sky
25 Mark Rajotte Southtown Velo
26 Robert Christensen Bridgetown Velo
27 Colin Mullane Land Shark
28 Greg Crane Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: John Kim
29 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
30 Brian Gumpert 1 Error
31 Tim Rich Team Rose City
32 Paul Sullivan Vista Ridge Velo
33 Brian Ratliff Portland Velo
34 Amit Kobrowski Portland Velo
35 Mike Van hoose Team Bike Tires Direct
36 Marcus Biancucci
37 Kenneth Monaco Capitol Subaru Cycling
38 Mike Snelson Portland Velo
39 Scott Harris Team Oregon/Sunset Cycles
40 Jesse Lea Hopworks Brewery
41 Jake Rosenfeld 1 Error
42 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: John Kim
43 Andrew Hayes Disco Velo
44 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear
45 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
46 Dean Anderson North River Racing
47 Christian Martin River City Bicycles
48 Michael Kender Portland Velo
49 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
50 Donovan Grabowski Half Fast Velo
51 Mitch Gold Portland Velo
52 Jeffrey Chicoine
DNF Dean Anderson North River Racing
DNF Ted Gresh Team S+M
DNF Tim Turk Cycle Sport
DNF Steven Basden Half Fast Velo
DNF Mark Friel
DNF Kitch Turner Sunnyside Sports
DNF Scott Hamilton North River Racing
DNF Eddie Wang River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Laplaca
2 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
3 Andrew Buswell
4 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club
5 Joss Moore
6 Jason Freed Vista Ridge Velo
7 Qayam Jetha
8 Landon Masterfield
9 Alex Gonzalez Portland Velo
10 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
11 Dan Macnaughton Guinness Cycling Team
12 Stephen Szufnarowski Hutch's Bend
13 Tyler Williams Booty
14 Erik Hofland Artisan Family Racing
15 Barry O'connor
16 Mark Biedrzycki Portland Velo
17 Sean Haidet
18 Alexander Birman Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
19 David Caplan
20 Terron Whitney
21 Jim Miller Cyclepath Racing
22 Andy Graham Sunnyside Sports
23 Jack Bennett
24 Steve Kenoyer Barlow Bikes and Boards Oregon air
25 Frank Stevens Oregon Air Guard
26 Jeffery Clinton
27 Joshua Melander
28 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
29 Bill Alsup
DNF Jon Prettyman Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
DNF Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
DNF Dan Birman Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Casey Davidson
DQ Mike Bush Booty
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Ollerenshaw Rock Racing
2 Evan Elken Jittery Joe's
3 Jacob Rathe CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn
4 Roman Van uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
5 Kennett Peterson Life Cycle Bike Shop
6 Evan Plews Capitol Subaru Cycling
7 Ian Boswell CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
8 Chris Swan ZteaM
9 Jason Riffle River City Bicycles
10 Carson Miller Hammer/CMG Racing Team
11 David Garcia The Bike Gallery
12 Steven R holland United Finance
13 Wes Stein Pacific Power Blue Sky
14 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
15 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
16 Bruce Connelly Nike Cycling
17 Mark Blackwelder Gentle Lovers
18 Quinn Keogh CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
19 Trevor Mays Doppio Athletico
20 Marcel Delisser CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
21 Aaron Tuckerman Jelly Belly Cycling P/B MAxxis
22 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental
23 Christopher Hamilton CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
25 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team
26 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR
27 Mark Hibbard
28 Doug Wilmes Marcroft/River City Bicycles
29 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene
30 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
DNF Warren Atkey Wines of Washington
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
DNF Jim Anderson Team Oregon/Sunset Cycles
DNF Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR
DNF Brian Marcroft Marcroft Cycles
DNF Michael Dunn ZteaM
DNF Nathan Hobson ZteaM
DNF Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR
DNF Shaun Morris Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Roman Van uden
DNF Ivan Meadors United Finance
DNF Aaron Coker CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
DNF Jason Sager Mona-Vie/Cannondale
DNF Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
DNF Kelly Ryan River City Bicycles
DNF Jesse Sampson Veloce Racing
DNF Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Roman Van uden
DNF David Klipper Guinness Cycling Team
DNF Zach Winter Guinness Cycling Team
DNF John Odonnell Gin Optics
DNF Patrick Marzullo Guinness Cycling Team
DNF Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR
DNF Daryl Hemenway Guinness Cycling Team
DNF Austin Arguello CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Top 5: Jacob Rathe
DNF Davy Yeater River City Bicycles
DNF Jay Cech Guinness Cycling Team
DNF Damian Schmitt Marcroft/River City Bicycles
DQ Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Roman Van uden
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecka Hartkop Veloforma
2 Kori Kunz Poplollies
3 Tina Brubaker Veloforma Teammate Win: Rebecka Hartkop
4 Jenny Slawta Land Shark
5 Michele Conrad TiCycles/Avanti Racing
6 Sirikit Valentin Gentle Lovers
7 Susan Peithman Veloforma Teammate Win: Rebecka Hartkop
8 Jennifer Haunold OrganicAthlete
9 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christi Binstadt Poplollies
2 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Erin Playman Gentle Lovers
4 Molly Mullane Land Shark
5 Libby Evans Sorella Forte
6 Jill Howe Poplollies Teammate Win: Christi Binstadt
7 Joanna Mensher Gentle Lovers Teammate Top 5: Erin Playman
8 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear
9 Kim Rueter Sorella Forte Teammate Top 5: Libby Evans
10 Tessa Sugahara Team Group Health
11 Michele Gladieux Poplollies Teammate Win: Christi Binstadt
12 Kay Bork Poplollies Teammate Win: Christi Binstadt
13 Jan Moss Team Group Health
14 Amy Krull Team Group Health
15 Debra Stolt-krichko
DNF Amy Campbell River City Bicycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Mckean
2 Beth Burns Veloce Racing
3 Sarah Clark allen
4 Michelle Kautzmann
5 Carolyn Goodbrake Veloforma
6 Heather Wills Veloshop
7 Jennifer Burther
8 Kristin Wille Portland Velo
9 Michelle Lichtenfels Bridgetown Velo
10 Cinda Strauch
11 Kira Crawford Ironclad Performance Wear
12 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls
13 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Jennifer Woodruff
15 Amanda Atwill Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Judy Richardson Sorella Forte
17 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR
18 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club
19 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club
DNF Brigitte Bergman
DNF Karey Miles Life Cycle Bike Shop
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 15