Log In
Central Coast Road Series-Ft. Ord Circuit • Mar 14 2015
Clear, 76 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Mccullough SJBC
2 Mckenzie Sampson Muscle Milk/Specialized
3 Porter Wesson Bear Development Team
4 Rupert Cox Limitless Cycling
5 Mark Manning
6 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
7 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Sam Benedict Muscle Milk/Specialized Teammate Top 5: Mckenzie Sampson
9 Mark Niiro ZOCA p/b Halo Sports
10 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 Antonio Tarumoto Lost Dog Cycling
12 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
13 Robert Amatelli Cykel pb Skratch
14 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Chris Esparza Muscle Milk/Specialized Teammate Top 5: Mckenzie Sampson
16 Ray Hyland NYCMTB
17 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
18 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports
DNF Brian Heneghan ZOCA p/b Halo Sports
DNF Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenzie Sampson Muscle Milk/Specialized
2 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Jeff Chandler DC-10
4 Greg Mccullough SJBC
5 David Keays Polli
6 Sean Estes Muscle Milk/Specialized Teammate Win: Mckenzie Sampson
7 Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports
8 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
9 Chaz Turmon INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
10 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
DNF Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Christopher White
12 Zane Adamo CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dat Le VSRT/Livermore Toyota Scion
2 Andrew Cavaletto Muscle Milk/Specialized
3 Richard Graetz SJBC
4 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
5 Barry Obrien Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Richard Gonsalves Muscle Milk/Specialized
7 Lucas Godburn
8 Philip Malaspina SJBC Teammate Top 5: Richard Graetz
9 Damon Campbell Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Barry Obrien
11 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
12 David Keays Polli
13 Yuriy Platoshyn ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
14 Eric Edem ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
15 Jason Fritz ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
16 Dan Whiley Los Gatos Bicycle Racing Club
17 Bill Cuttler Polli Veloce
18 Morris Delgado ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
19 Chris Sontag ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
20 Stephano Porter CatUp Coaching
21 Brian Shuman SJBC Teammate Top 5: Richard Graetz
22 Shiva Sharma ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
23 Borys Aptekar ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
24 Darren Ellenburg San Jose Bicycle Club
25 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Barry Obrien
DNF Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
26 Rawley Macias ArtsCyclery.com/Schnur Racing
DNF Mark Santillan Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaise Hamel SunPower Racing
2 Eric Fischer SJBC
3 Patrick Van rooij
4 Alfonse Le duc Los Gatos
5 Christopher Monestier Scotts Valley CycleSport
6 Dalton Carter
7 Tor Grimeland NPSCC
8 Daniel Wilmott Naval Postgraduate School
9 Jim Perreira SJBC Teammate Top 5: Eric Fischer
10 Bjoern Mcaulay NPSCC
11 Nicholas Wallace
12 John Markley Alto Velo Racing Club Teammate Win: Blaise Hamel
13 Chris Schille ZOCA p/b Halo Sports
14 Jonathan Schmidt Team Rokform
15 Jaden Lombard SJBC Teammate Top 5: Eric Fischer
16 Ryan Yamaguchi NPSCC
17 Eric Chao VSRT/Livermore Toyota Scion
18 Daniel Lee Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19 Dave Cummings NPS
20 Thomas Walker NPSCC
21 Pablo Viramontes
22 Carlos Bautista
23 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
24 Jefferey Osarczuk
DNF Danny Yadron
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 19   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eamon Franck UCI CT: iRT Racing
2 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
3 Rupert Cox Limitless Cycling
4 Chris Esparza Muscle Milk/Specialized
5 Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
DNF Chaz Turmon INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
DNF Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Robert Amatelli Cykel pb Skratch
3 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
4 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Chris Cain CyclesFANATICRacing.com
6 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
8 Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports
9 Alan Nevin Funsport Bikes Cycling Team
10 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Chris Cain
11 Alison Starnes UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
13 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
14 Brian Heneghan ZOCA p/b Halo Sports
DNF Markham Connolly Team Specialized/Touchstone Racing
15 Benjamin Cota ZOCA p/b Halo Sports
DNF Blake Reed Rock Solid Cycling
16 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
DNF Ginger Snell
DNF Lindsay Myers UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
DNF Matthew Sloan Spokesman Bicycles
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Mozal Peninsula Bike Works
2 Jerry Seagreaves Muscle Milk/Specialized
3 Sean Estes Muscle Milk/Specialized
4 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
5 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 David Porter Bicycle Blue Book Racing
7 Damon Campbell Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Selim Elhadj VSRT/Livermore Toyota Scion
DNF Jonathan Orban Team Genesolve
9 Lucas Godburn
DNF Darren Ellenburg San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lee
2 Bradley Intrater Naval Postgraduate School
3 Eran Ambar Alto Velo Racing Club
4 Roberto Szechtman NPS
5 Pablo Viramontes
DNF Peter Feng Dolce Vita Freewheel
6 Jesse Adkison Naval Postgraduate School Cycling C
DNF Bjoern Mcaulay NPSCC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Benjamin Albracht
3 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Benjamin Albracht
4 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
DNF Ginger Snell
DNF Chris Cain CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton CoreTechs Cycling Team
2 Derek Johnson Rock Solid Cycling
3 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
4 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
5 Blake Reed Rock Solid Cycling
6 Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Andrew Nevitt
8 David Avila Airgas SAFEWAY Cycling
9 Grant Foster SJBC
10 Matt Kramer Jackroo Racing
11 William Ruffner Bicycle Blue Book Racing
12 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
13 Craig Zimmerman Bonk Breaker Cycling
14 William Lupo Stinner Frameworks
15 Matt Yaden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
16 Markham Connolly Team Specialized/Touchstone Racing
17 Greg Davis CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
18 David Tu CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
19 Ginger Snell
20 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
21 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
22 Stacy Vanhorn CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Justin Eatinger
3 Jonathan Orban Team Genesolve
4 Stacy Vanhorn CoreTechs Cycling Team
5 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
6 Tom Cesar Off The Front
7 Alan Nevin Funsport Bikes Cycling Team
8 West Kurihara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
9 John Lem Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Shawn Varner International Christian Cycling Clu
11 Bill Cuttler Polli Veloce
DNF James Allen Audi
12 Anthony Eng Team Oakland Cycling
DNF Robert Orcutt Audi
DNF Eric Hjort Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Perreira SJBC
DNF Rene G hernandez
2 Thomas Walker NPSCC
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Craig Zimmerman Bonk Breaker Cycling
3 George Smith The 99%ers
4 Phil Tercero SJBC
5 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
6 William Lupo Stinner Frameworks
7 Harold Reimer SunPower Racing
8 Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
9 Anthony Eng Team Oakland Cycling
10 Paris Loader Bay Bikes
11 Cole Thompson
12 Philip Malaspina SJBC Teammate Top 5: Phil Tercero
13 Roderick Gilchrist SJBC Teammate Top 5: Phil Tercero
14 Jim Love
DNF Hennessy Scott
DNF Glenn Fetsch Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Lindsay Myers UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
DNF Derek Johnson Rock Solid Cycling
DNF John Conley
DNF Robert Estrella
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Clifton Family Cycling Center
2 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling TwT
3 George Smith The 99%ers
4 West Kurihara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 Hennessy Scott
6 Kevin Susco Herbalife p/b MarcPro-Strava
7 Ken Shiokari CA Technologies Racing
8 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Daryoush Paknad
9 Harold Reimer SunPower Racing
10 Roderick Gilchrist SJBC
DNF Tom Mccullough Hutch's - Specialized - Slocom - Co
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Graham
2 Slavich Vanessa Kit Order
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Freewheel
2 Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Grace Chuchla Stanford University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorna Fortuna Muscle Milk/Specialized
2 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Freewheel
3 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
4 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2