Log In
Tour of Page County - TT • Apr 26 2015
Partly Cloudy, 53 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies Elite 18:50.000
2 Bryan Lewis Kelly Benefit Strategies Elite 18:51.702 Teammate Win: Jacob Tremblay
3 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b North Tek 18:53.689
4 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies Elite 19:07.642 Teammate Win: Jacob Tremblay
5 Steven Kusy District Velocity Racing p/b Bicycl 19:21.563
6 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies Elite 19:21.843 Teammate Win: Jacob Tremblay
7 Taylor Pearman Integrated Sports Medicine p/b Brow 19:26.187
8 Payne Griffin NCVC/UnitedHealthcare 19:26.801
9 Chris Jones* Kelly Benefit Strategies Elite 19:27.086 Teammate Win: Jacob Tremblay
10 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 19:30.418
11 Marcos Lazzarotto BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 19:32.762
12 Nathan Ong C3-Twenty 2 Cycling Co. 19:33.974
13 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies Elite 19:35.130 Teammate Win: Jacob Tremblay
14 Sean Barrie BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 19:35.845
15 William Cooper QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic 19:38.586
16 Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b North Tek 19:39.422 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
17 Scott Catanzaro BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric 19:43.736
18 Ross Marklein QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic 19:46.880
19 Jake King California Giant / Specialized 19:52.448
20 Dakota Schaeffer Kelly Benefit Strategies Elite 19:53.680 Teammate Win: Jacob Tremblay
21 Paul Mica Team Beyer Auto 20:00.053
22 Alex Driscoll US Military Cycling Team 20:03.871
23 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare 20:04.755
24 Greg Wittwer Integrated Sports Medicine p/b Brow 20:09.659
25 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 20:11.124
26 Andrew Shelby BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:12.000 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
27 Allen Carr CRCA/e2Value 20:16.719
28 Peter Warner BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:18.912 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
29 Lucas Mccollum Team Bike Doctor 20:21.592
30 Matias Palavecino BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:22.000 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
31 Spencer Virtue Miller School of Albemarle 20:23.312
32 Rich Harper Team Greenville Health System 20:29.223
33 Clarke Lind BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR 20:36.155
34 Michael Tabasko BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:36.411 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
35 Pierce Schmerge The Bike Lane 20:42.455
36 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow 20:52.678
37 Bruno Neto BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:55.119 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
38 Patrick Raines Hearts Racing Team 20:57.000
39 Karl Nelson QCW Cycling 20:58.807
40 Samuel Lear SEAVS/Haymarket 21:02.112
41 Mattison Brady District Velocity Racing p/b Bicycl 21:04.478 Teammate Top 5: Steven Kusy
42 Russell Langley BATTLEY H-D/Spokes Etc p/b District 21:11.463
43 Andrew Shelby BIKE DOCTOR p/b North Tek 20:12.000 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
44 Ryan Mckinney Team Beyer Auto 21:14.063
45 Jose Escobar BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 21:18.207
46 Timothy Weigelt CS VELO 21:21.125
47 Sait Arana 21:27.121
48 Arana Juan 21:27.412
49 Curtis Winsor Kelly Benefit Strategies Elite 21:36.647 Teammate Win: Jacob Tremblay
50 Cam Mancuso Lees McRae College 21:38.226
51 Lance Ohlsson 1K2GO Coffee - Burris Logistics 21:41.053
52 Ben Rickey Integrated Sports Medicine p/b Brow 22:07.289
53 Nick Vita BIKE DOCTOR p/b North Tek 22:16.990 Teammate Top 5: Nicholas Taylor
54 Jose Avila BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 22:20.341
55 Jonathan Marshall Integrated Sports Medicine p/b Brow 22:26.534
56 Kris Stein Team Beyer Auto 22:30.824
57 Justin Yeash Integrated Sports Medicine p/b Brow 22:32.777
58 Brad Thompson Amoroso's/TSV 23:12.089
59 Clint Dager Integrated Sports Medicine p/b Brow 23:36.888
60 Daniel Diem Integrated Sports Medicine p/b Brow 23:46.953
61 Frank Cundiff PTS Racing 23:49.894
62 Jason Meidhof Team Beyer Auto 24:07.337
63 Mark Hyatt Team Beyer Auto 30:23.997
64 John Dove BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric 34:29.617
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 30   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Onusko Integrated Sports Medicine p/b Brow 20:54.934
2 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing p/b Bicycl 21:14.268
3 Scott Mearns WWVC Racing 21:27.261
4 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems 21:33.211
5 Marcio O filho Miller School of Albemarle 21:39.239
6 Matthew Erchull CRCA/ KH-Pactimo p/b Century 21:41.870
7 Adam Northup Bon Secours 21:50.095
8 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company 21:50.239
9 William Leet CRC p/b Reynolds GM/Subaru 21:55.200
10 Matt Cooper Adventures for the Cure 21:57.613
11 Frank Yeager Team Carytown Bicycle Company 21:59.096
12 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company 22:01.810
13 Leo Yip Miller School of Albemarle 22:15.544 Teammate Top 5: Marcio O filho
14 Phillip Truppelli Volharden 22:15.559
15 Scott Mcgill Team North America 22:17.094
16 Hayden Blom Miller School of Albemarle 22:22.439 Teammate Top 5: Marcio O filho
17 Michele Lisi SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 22:23.694
18 Edmund Liang CRCA/KH-Pactimo p/b Century 22:25.699
19 George Schulz SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 22:30.110
20 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc 22:32.442
21 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl 22:36.085 Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
22 Giancarlo Pierantoni Carytown Bicycle Company 22:36.423
23 Darrell Marion Endorphin Fitness/ Bon Secours 22:37.420
24 Andrew Friend District Taco Cycling p/b BicycleSP 22:38.728
25 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP 22:42.169
26 Jake Thompson Miller School of Albemarle 22:45.266 Teammate Top 5: Marcio O filho
27 Ryan Jenkins The Bike Lane 22:46.935
28 Pedro Martins Miller School of Albemarle 22:49.682 Teammate Top 5: Marcio O filho
29 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV 22:50.722
30 Oliver Harris Integrated Sports Medicine p/b Brow 22:54.997 Teammate Win: Justin Onusko
31 Dennis Short CRFP/Spokes/Trek/PoWER 23:05.958
32 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 23:07.552
33 Travis Skeel Integrated Sports Medicine p/b Brow 23:09.685 Teammate Win: Justin Onusko
34 Tyler Chapman Bike Rack Racing 23:11.853
35 Bryan Beltran Bike Doctor/ Visit Frederick Cyclin 23:12.902
36 Matthew Sharpe District Velocity Racing 23:17.342 Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
37 Gabe Morgan Endorphin Fitness/Bon Secours 23:17.441
38 Philip Josolowitz-luce CRCA/Wafels & Dinges 23:22.078
39 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team 23:22.354
40 Ken Ray Bike Rack Racing 23:23.078
41 Tanner Browne Miller School of Albemarle 23:23.311 Teammate Top 5: Marcio O filho
42 Alyosha Smolarski CRCA/Wafels & Dinges 23:25.311
43 Logan Jones-wilkins 23:26.037
44 Andrew Fleming HPC/Bicycle Outfitters 23:28.463
45 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company 23:32.021
46 Cesar Gallego CRCA/KH-Pactimo p/b Century 23:33.909
47 Geoffrey Tiblin Integrated Sports Medicine p/b Brow 23:34.928 Teammate Win: Justin Onusko
48 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing 23:49.160
49 Jason Ray The Bike Lane 23:50.840
50 Nick Bradford NCVC/UnitedHealthcare 24:05.962
51 Tony Goncalves CRGautobody.com 24:08.925
52 Timothy Berg CS Velo 24:09.571
53 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare 24:13.209
54 Brian Honsinger CS Velo 24:21.042
55 Joel Waters 24:21.891
56 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare 24:45.699
57 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 24:53.388
58 Geraldo Peralta WWVC Racing 25:15.193 Teammate Top 5: Scott Mearns
59 Carlos Goncalves CRGautobody.com 25:19.417
60 Christopher Guepe Integrated sports medicine p/b Brow 25:37.972 Teammate Win: Justin Onusko
61 James Doyle WWVC Racing 26:08.345 Teammate Top 5: Scott Mearns
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 35   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustav Ohrstrom SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 22:14.483
2 Jason Funderburk Evolution Cycling 22:24.872
3 Charles Larsen AVC/Team Hagerstown-Washington Co 22:37.817
4 Benjamin Wright Dire Wolf Racing 22:51.515
5 Luis Ventura 23:17.258
6 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long &am 23:22.720
7 Chris James SEAVS/Haymarket 23:28.163
8 Jonathan Cencich Blue Ridge Cyclery 23:55.333
9 An Ha C3-TWENTY2 CYCLING CO. 23:55.943
10 Matthew Robarge NCVC/UnitedHealthcare 23:57.763
11 Fabrice Beaulieu Endorphin Fitness / Endorphin Fitne 24:08.055
12 Homer Ailstock Bike Rack Racing 24:54.400
13 Joshua Woodson WWVC Racing 24:59.057
14 Daniel Wiggins 25:11.095
15 Timothy Bouck 25:15.123
16 Benjamin Neumeyer Bike Rack Racing 25:22.422
17 Robert Steele US Military Cycling Team 25:31.868
18 Andrew Mclaren 25:47.299
19 Lucas Beirne NCVC/UnitedHealthcare 26:31.577
20 Joel Lozano US Military Cycling 28:09.793
Finishers: Cat 5: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV 19:48.153
2 Stephen Robinson BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 20:19.230
3 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long &am 20:23.174
4 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long &am 20:36.514
5 Richard Serton C3 TwentyTwenty Cycling 20:46.511
6 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV 20:52.945 Teammate Win: Eric Boone
7 Austin Jackson Navy 21:03.491
8 James Defilippi Evolution Cycling Club p/b Long &am 21:06.866 Teammate Top 5: David Fuentes
9 Logan Breed NCVC/UnitedHealthcare 21:29.146
10 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds GM/ 21:39.579
11 Grayson Church District Velocity Racing p/b Bicycl 21:44.624
12 Douglas Philippone evolution cycling p/b long & fo 21:49.986
13 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV 22:05.000 Teammate Win: Eric Boone
14 Christopher Burns Team Integrity p/b Insight AV 22:29.981
15 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long &am 22:30.801 Teammate Top 5: David Fuentes
16 Raul Rojas BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT 22:43.830 Teammate Top 5: Stephen Robinson
17 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing 22:46.600
18 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long &am 23:22.399 Teammate Top 5: David Fuentes
19 Aric Line The Bike Lane 23:58.359
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Nelmes Integrated Sports Medicine p/b Brow 20:21.637
2 Jordan Whiley BikeWorks Racing 20:37.415
3 Michael Stearns US Military Cycling 20:40.284
4 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 20:46.906
5 Mario Zometa Artemis Racing 20:53.183
6 Michael King Saroff Racing Team 20:53.369
7 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV 21:17.055
8 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare 21:29.863 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
9 Neil Markus Team BeyerAuto 21:32.991
10 Pedro Hijar LSV / Kelly 21:40.756
11 James Johnson NCVC/UnitedHealthcare 21:43.197 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
12 Denzil Hathway ABRT 21:50.792
13 Michael Kingery The Bike Lane 21:54.752
14 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare 21:55.174 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
15 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare 21:56.293 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
16 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare 22:08.588 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
17 Geoffrey Irwin NCVC/UnitedHealthcare 22:40.473 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
18 John Blumenauer NCVC/UnitedHealthcare 22:44.499 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
19 Charles Kyle US Military Cycling Team 23:23.081 Teammate Top 5: Michael Stearns
20 Wasyel Danysh US Military Cycling Team 23:32.488 Teammate Top 5: Michael Stearns
21 Stokely Samuel Artemis Racing 24:52.794 Teammate Top 5: Mario Zometa
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 21:16.235
2 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long &am 21:51.773
3 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare 21:52.552
4 Paul Mittelstadt Team Beyer Auto 22:07.281
5 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long &am 22:07.606
6 Fred Wittwer C3 twenty 2 cycling 22:48.291
7 Stuart Ross Team Beyer Auto 22:49.280 Teammate Top 5: Paul Mittelstadt
8 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano 23:08.739
9 David Hearn All American Bicycle Club 23:11.495
10 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems 23:26.565
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 22:46.016
2 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare 23:01.032 Teammate Win: Mary Breed
3 Laura Cook James River Velo Sport 24:04.410
4 Sue Mcquiston ABRT 24:16.091
5 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes p/b BMC 24:25.504
6 Amanda Watson ABRT 24:36.746
7 Mary Schmerge The Bike Lane 25:17.592
8 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long &am 25:32.915
9 Nicole Raspa ABRT 25:53.238 Teammate Top 5: Sue Mcquiston
10 Amanda Eichert Mermaid Winery p/b VA Asset Group 27:25.241
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clio Dinan NCVC/UnitedHealthcare 23:13.434
2 Creed Amy NCVC/UnitedHealthcare 25:08.442 Teammate Win: Clio Dinan
3 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 25:19.035
4 Shauna Sweet Team Sticky Fingers 25:44.080
5 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 26:12.744
6 Tiffany Wise Artemis 26:44.688
7 Marion Palmieri-nisseler Mermaid Winery p/b VA Asset Group 27:11.928
8 Erica Blom Bike Rack Racing 28:14.028
Finishers: Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Campbellforte BIKE STOP 25:31.916
2 Joanne Neukirchen NCVC/UnitedHealthcare 25:59.709
3 Connie Rice Bicycle Outfitters racing Team 26:44.280
4 Diana Chang Artemis Racing 26:58.914
5 Amelia Hight Bike Rack Racing 27:10.041
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 27:23.824
7 Jetaun Washington Ride Cyclery 27:37.414
8 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare 27:40.374 Teammate Top 5: Joanne Neukirchen
9 Tina Pai VeloWorks-Spokes Etc 27:51.195
10 Amanda Zayas U.S. Military Endurance Sports 27:58.719
11 Gisela Bell Celerity Cycling Brooks 28:05.092
12 Cameron Newcombe Rock Creek Velo 28:14.649
13 Svetlana Mack Rock Creek Velo 28:33.056
14 Natasha Calderwood bike rack racing 28:42.175 Teammate Top 5: Amelia Hight
15 Leah Nicholls Bike Rack Racing 29:45.255 Teammate Top 5: Amelia Hight
16 Patricia Ledesma Union Cycling Team 31:16.998
Finishers: Cat 4: 16