Log In
SRS #2: Albany Road Race • May 17 2015
Series: SRS 2015
Clear, 85 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Butler RedEye Velo
2 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
3 Jonathan Hauck
4 Jed Young PCP Race Team
5 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnershi
6 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development
7 Dylan Cantrell ASHEVILLE YOUTH CYCLING TEAM
8 Kristopher Sally Upstate Jr Cycling/ Les Amis Ca
9 Taylor Davis Ride On Bikes
10 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espress
11 Matt Nunnelly Boston Racing Independent
12 Albert Mallari Velobrew Cycling Club
13 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnershi Teammate Top 5: Zach Lutz
14 Beatty Wolverton Wizard Racing Devo Team
15 Brian Sciba RedEye Velo Teammate Win: Peter Butler
16 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis Teammate Top 5: Zach Lutz
17 Christopher Olson Velobrew
18 Scott Morris Scenic City Velo
19 Jonathan Newman S3 Racing
20 Travis Dorman Truly Spokin'
21 Tracy Honeycutt North Atlanta Riding Club
DNF Andrew Luettgen 0
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trey Griffin PCP Race Team
2 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
3 Justin Biehl Truly Spokin
4 David Heath Frazier Cycling
5 David Pearson
6 Jason Abell
7 Connor Benson Les Amis/Upstate Jr. Cycling
8 Matthew Murawski Ride on Bikes
9 Perry Taylor Globalbike
10 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: David Heath
11 Eric Moore Les Amis Cycling
12 Russell Thompson Six26 Cycling
13 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers Cyclin
14 Christopher Benson Les Amis/Up State Junior Cyclin
15 Asa Kramer-dickie Team Mission Source / NGCA
16 Jason Martin PCP Race Team Teammate Win: Trey Griffin
17 Lamanza Davis Rome Velo
18 Dustin Antrican Knoxvelo-Harper Auto
19 Davis Bell RedEye Velo
20 Blake Wilson Frazier Cyaling
21 Paul Bolduan US Military Cycling Team
22 Kenny Cox Velobrew
23 Nicholas Townes Les Amis/Up State Junior Cyclin
24 Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
25 Samuel Gauspohl
DNF Nick Scott The Forge/Edgewood Cycles
Finishers: Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Carluccio Octane Racing
2 Scott Moore Portable Rock Climbing
3 Daniel Paniconi
4 Patrick Johnson
5 Mark Cassel
6 Andy Hale VeloBrew Cycling Club
7 Brad Hasselblad Globalbike Club Team
8 Jerry Totty Movedaddy.com
9 Jaison Wynne
10 Brett Thompson
11 Chad Hale Red Eye Velo
12 Alan Sanders
13 Sasha Stefanovic Tallahassee Velo Sport
14 Brian Steele Southern Crescent
15 Todd Malefyt PRC
16 Campbell Dixon UGA
17 Wesley Frank Velocity Racing & Cycling Inc
18 Jacob Gallagher Truly Spokin
19 Walt Ingram PCP Race Team
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott Velobrew
2 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling
3 Vance James VeloBrew Cycling Club
4 Bryan Hoy Crosstown Velo
5 Ty Tagami L5 Flyers p/b Maxxis
6 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
7 Andrew Miller Velobrew Teammate Win: Owen Shott
8 Isaac Strickland Velocity Racing
9 Travis Gibbon Velobrew Teammate Win: Owen Shott
10 Tony Blansit Georgia Cycling Inc.
11 Damien Dunn Peachtree Bikes
12 Nello Teer North Georgia Cycling Associati
13 Gregory Smith Velocity Racing Team
14 Carter Schmeck
15 Jason Davis RedEye Velo
16 Glenn Sandefur Robson Forensic/ Hilton Head Cy
17 Alan Korhonen West Coast Cycle
18 Lee Showers Hilton Head Cycling Inc
19 Aaron Guyer Red Eye Velo
20 Amy Floyd Argon18Racing p/b November &Fas
21 Heber Cristino Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Leonardo Marquez
22 David Hiatt Tallahassee Velo Sport
23 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
24 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
25 Deane Gauthier Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
DNF Keith Lechleidner Unattached
DNF Marcelo Martino Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Leonardo Marquez
DNF Nathan Rogut R & M
DNF Lino Asiatico Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Leonardo Marquez
DNF Nathan Hatfield Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Leonardo Marquez
DNF Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Rodriguez Southern Crescent Cycling
2 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
3 Jim Palmer Outspokin' Augusta
4 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling Teammate Win: Mario Rodriguez
5 Keith Werle North Georgia Cycling Associati
6 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles
7 Mark Thompson pcp race team
8 Bryan Thornton
9 Joshua Faine USMES
10 Eric Thiele PRC
11 Sean Donahue West Florida Wheelmen
12 John Perry
13 Brian Mcgarvey velobrew
14 Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSu
15 Rick Martz Southern Crescent Cycling Teammate Win: Mario Rodriguez
16 Jorge Collado SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING
17 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling Teammate Win: Mario Rodriguez
18 Jeff Kahley Cherry St. Cycles
19 Robert Vinson Cherry St. Cycles
20 Tom Redpath US Military Cycling Team
21 Selby Holler
22 Charles Polmatier Birmingham Bicycle
23 Merrill Smith Move Daddy.com
24 Russell Tuten PCP Racing
25 Dennis Moore PCP Race Team
26 James Hurst
27 Manuel Rodriguez Velocity Racing & Cycling Inc
DNF Chip Carter PCP Race Team
DNF Johnny Mayero Southern Crescent Cycling Teammate Win: Mario Rodriguez
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Koble Team United HealthCare / The 706 Pr
2 David Goodman Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
3 Thomas Brown Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
4 Andrew Scarano Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
5 Frank Travieso Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
6 Joshua Thornton FloridaVelo
7 Shane Braley DOM360.com
8 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding p/b yo
9 Cody Sandford FloridaVelo
10 Brad Neagos Lupus Racing Team
11 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
12 Steven Mlujeak Interactive Develoment p/B Mega
13 Kent Wheeler PCP Race Team
14 Said Assali Infinity Med-I-Spa/Tom Williams
15 Ernie Pena FloridaVelo
16 Bruno Moreira aeropro power by axio
17 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espress
18 Brock Mason Prima Tappa
19 Austin Ulich Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
20 Frankie Gonzalez Interactive Metronome p/b Mega
21 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
22 Zvonimir Jelinic Team Novo Nordisk Development
23 Christopher Collins WALMART
24 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfie
25 Timothy Killelea SCV / Village Volkswagen
26 Osias Lozano Robson forensics/ hilton head c
27 Christopher Mcgovern Team Novo Nordisk Development
28 Jason Lopez Pioneer Mortgage Funding p/b Yo
29 Brian Harper Free Flite Master
30 Dillon Swaim Prima Tappa
31 Robert Donovan Team DOM360
32 Nathaniel Worcester Interactive Develoment Team
33 Didier Fresne FloridaVelo
34 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport
35 Scott Hilburn
36 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
37 Christopher Deluise Team United HealthCare / The 70
38 David Varela Team Novo Nordisk Development
39 Tanner Hurst Walmart
40 David Duquette Dom 360
41 Doug Robinson Infinity Racing p/b Tom William
42 Igor Rudalev CRCA /Lupus racing Team
43 Scott Cugno Pioneer Mortgage Funding p/b Yo
44 Brian Hill Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Adam Koble
DNF David Monismith Pioneer Mortgage Funding p/b Yourke
DNF Hector Fabian Southern Crescent Cycling
DNF Pablo Santa cruz FloridaVelo
DNF Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
DNF Tommy Schubert Extract Coffee Rocket Espresso
DNF Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk Development
DNF Emanuel Mini Team Novo Nordisk Development
DNF Jake Silverberg Astellas
DNF Shane Deeley FloridaVelo
DNF Jake Andrews Cherry St Cycles
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Dudley Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
2 Heather Riniker robson forensic/Hilton head-Sub
3 Loren Morgan Mission Source NGCA
4 Rachel Mckinnon J.Brown p/b Ms.Roses
5 Carolyn Altman Hilton Head/Robson Forensics
6 Roxanne Smith Infinity Cycling
7 Elizabeth Taylor PCP Racing
8 Annette Johnston Hilton Head Cycling / Robson Fo
DNF Dory Diavelone savannah wheelman
DNF Amanda Calvird 0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Beard DelaFina
2 Julia Fresne FloridaVelo
3 Jennifer Wagner Infinity Racing
4 Megan Heath Frazier Cycling
5 Antje Thamm Cycle Logic
6 Debbie Prouty PCP Race Team
7 Ariel Burgess Argon18
8 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute
9 Diana Ramos PCP Race Team
10 Michele Moulton PCP Race Team
11 Sharon Smith DelaFina Racing
12 Allison Sowers Hilton Head Cycling Inc/Hilton
13 Rebekah Hope DelaFina Teammate Win: Holly Beard
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1