Log In
Syracuse Race Weekend - Hill Climb • May 15 2015
Clear, 67 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabel Crovella Onondaga Cycling Club Inc.
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Thompson T-Town Elite
2 Yukio Mariner Trace Bikes
3 Sarah Crovella Onondaga CC
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Amos Hammer/53x11
2 Steve Proulx Cyclery Racing
3 Marc Brazeau Les Rouleurs de l'Outaouais
4 Jason Dellilo US MILITARY CYCLING
5 Brian Heneghan Zoca p/b Halo
6 Jeffrey Abulencia Syracuse Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Gee Ride with Rendall
2 James Walker Team Placid Planet
3 David Faso Bike Loft East
4 Robert Orange Ride with Rendall Teammate Win: Jon Gee
5 Richard Karaz GS MVBC
6 Colin Funk First Capital Cycling
7 Theodor Schnaufer Once Again Nut Butter Multi-Sport R
8 William Mcgreevy Team Placid Planet Teammate Top 5: James Walker
9 Kees Louws to wheels
10 Brad Martel Ride with Rendall p/b Biemme Teammate Win: Jon Gee
11 Marc Kingsley CNYC/NYCM Insurance
12 Daniel Wnorowski MaxPower Dante's OCC
13 Alberto Padilla Les Rouleurs de l'Outaouais
14 Marcel Brugger Ride with Rendall P/B Biemme Teammate Win: Jon Gee
15 Jeff Moore Tri-State Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Chiasson Peak Racing/Gear rks Cyclery
2 Jim Laird Peak Racing/Gear rks Cyclery Teammate Win: Doug Chiasson
3 Mark Mccarthy PITTSFORD PAINTING CYCLING
4 Chris Welch GS MVBC
5 David Davis Peak Racing/Gear rks Cyclery Teammate Win: Doug Chiasson
6 Brian Beach RUUD Racing/Tioga Velo Club
7 Allan Bates BCA/Linen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Welch Killington Mountain School
2 William Goodness Bristol Mountain Road Racing
3 Francis Barriault Andre Cycle Kaycan RDS
4 Kevan Edwards Mello Velo
5 Dave Seissen 1K2GO Coffee - Burris Logistics
6 David Baar POC+Ritte
7 Simon Ouellette Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Top 5: Francis Barriault
8 Benjamin Patton CNYC NYCM Insurance
9 Joe Olgin campus wheel rks
10 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
11 Marcello Cesario Young Medalists
12 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Development
13 Charles Ct Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Top 5: Francis Barriault
14 Alexis Legault Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Top 5: Francis Barriault
15 Antoine Ct Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Top 5: Francis Barriault
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
2 Daniel Vaughn NoTubes/Corning Race Team
3 Jiahe Li Cornell Cycling Club
4 Jason Quagliata CycleweRx of Rochester / GVCC
5 David Tate Syracuse Bicycle Racing
6 Clinton Hoy Hammer Nutrition
7 Matthew Jogodnik Montclair Bikery Colavita Developme
8 Scott Cimato TBS Racing
9 Patrick Capuson TBS Racing
10 Nicolas Regis PoloVelo Opto-Touraine P/b Trek
11 Peter Nicolardi CRCA/CHIMPS IN TRAINING - TALENT CY
12 Anthony Marsilio Montclair Bikery Colavita Developem
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Wood
2 Matt Ronan Independent Health
3 Jase Briggs
4 Yakov Levin Bare Arms Cycling
5 Tylor Brown SVVC
6 Patrick Mcneil Syracuse Bicycle Racing Team
7 Miles Whitford Montclair Bikery Colavita Developme
8 Tom Macera Syracuse Bicycle Racing
9 Lucas Perez
10 Benjamin Rabin Syracuse Bicycle Racing Team
11 Shyri Marazita Campus WheelWorks
12 Ken Birchenough
13 Toby Heath Bike Loft East
14 Eric Flanders Syracuse Bicycle Race Team
15 Patrick Coyne
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin King OBC
2 Genaro Manzano Team Biker's Choice
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Gee Ottawa Bicycle Club
2 Cameron Mcphaden Queen's University
3 Robert Hargrove Sant Universelle // Marin Bikes
4 Casey Roth Ride With Rendall p/b Biemme
5 Stephen Keeping Transports Lacombe/Devinci
6 Ben Andrew Sant Universelle // Marin Bikes
7 Yohan Patry Transport Lacombe-Devinci
8 Anthony Barrette Sant Universelle // Marin Bikes Teammate Top 5: Robert Hargrove
9 Brian Trafford Ride With Rendall p/b Biemme Develo Teammate Top 5: Casey Roth
10 Conor O'Brien Ride with Rendall p/b Biemme Teammate Top 5: Casey Roth
11 Philippe Lanthier Polo Velo - OptoTouraine.ca p/p Tre
12 Frederic Cossette Transport Lacombe/Devinci
13 David Richardson Nalgene / Borah Teamwear p/b IQDent
14 Marc-antoine Brassard Polo Vlo - OptoTouraine.ca p/p Trek
15 Mitchell Macdonald Transports Lacombe/Devinci Teammate Top 5: Stephen Keeping
16 Jonah Meadvancort KMS Cycling- Killington Mountain Sc
17 Gevan Samuel Ride with Rendall p/b biemme Teammate Top 5: Casey Roth
18 Dennis Cottreau Ride With Rendall / Biemme Developm
19 Samuel Prigny Transport Lacombe/Devinci
20 Eugene Boronow GS Mengoni USA
21 Guillaume Lafleur Polo Velo - OptoTouraine.ca p/p Tre
22 Benjamin Chartrand Transport Lacombe Devinci
23 Hendrik Pineda Transport Lacombe/Devinci
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Leary Hollyloft/Alfies
2 Karen Lam CRCA/Radical Media
3 Nancy Bailey FinKraft men's Cycling
4 Amanda Schevers
5 Oksana Miller CRCA/ Stan's No Tubes p/b Velo Clas
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Frame CRCA/Radical Media
2 Carolyn Gombert Campus Wheel rks
3 Rosalind Patterson Team Vulpes
4 Emily Chan CRCA/Bicycle Roots p/b Hatchmap
5 Kristen Mucitelli-heath Bike Loft East
6 Anna Janas CRCA/KH-Pactimo p/b Century
7 Alisa Mertens Nickel City Cycles
8 Michelle Rainville Nickel City Cycles
9 Madeline Smith Team Wear on Earth
10 Suzanne Guiod Once Again Nut Butter/LCC
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Librada Rinaldo Onondaga Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Watters The Cyclery - Opus
2 Katherine Maine The Cyclery- Opus Teammate Win: Ellen Watters
3 Christine Schryver Full Moon Vista/GVCC
4 Catherine Ouellette Andre Cycle Kaycan RDS
5 Emily Flynn The Cyclery-Opus Teammate Win: Ellen Watters
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 3