Log In
Central Coast Road Series-Ft. Ord Circuit • Apr 12 2015
Clear, 57 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Gerhardt TEAM CLIF BAR Cycling
2 Josh Rovner
3 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
4 Justin Abbott
5 Jason Gandzjuk VuMedi Cycling Team
6 Mark Manning
7 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Alexander Cabatic XMX Racing p/b Valley Children's Ho
9 David Waples Audi
10 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 Sean Allen SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
12 Brian Szykowny
13 Zachary Hyland
14 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
15 Steven Noriega SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
16 Jack Schluckbier Audi
17 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
18 Timothy Lang RAPHA CYCLING CLUB
19 Christopher Beall SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
20 Dave Keefe SunPower Racing
21 Branton Curt ZOCA p/b Halo Sports
22 Simon Hill Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
23 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
24 Karsten Walker SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
25 Sunil Jagadish Muscle Milk/Specialized
26 Ryan Brooks XMX Racing p/b Valley Children's Ho
27 Chris Esparza Muscle Milk/Specialized
28 Daniel Mahoney
DNF Gerald Sylvester Audi
DNF Taylor Schwartz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Vitaly Gashpar SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Jeff Linder
Finishers: Cat 2: 14   Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Waples Audi
2 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
3 Thomas Myers
4 Justin Abbott
5 Alexander Cabatic XMX Racing p/b Valley Children's Ho
6 David Silverander Stinner Frameworks
7 Jeffrey Stern Stinner Frameworks
8 Christopher Beall SquadraSF p/b Terun
9 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Stage2
10 Dave Pankratz One Way Cycling Teammate Top 5: Cameron Piper
11 Brian Szykowny
12 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
13 Zachary Moon Off The Front
14 Taylor Schwartz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Steven Noriega SquadraSF p/b Terun
16 Karsten Walker SquadraSF p/b Terun
17 Zane Adamo CyclesFANATICRacing.com
18 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
19 Vitaly Gashpar SquadraSF p/b Terun
DNF Stephano Porter CatUp Coaching
DNF Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
DNF Sean Allen SquadraSF p/b Terun
DNF Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Moon Off The Front
2 Blaine Ashley??? SunPower Racing
3 Jeffrey Stern Stinner Frameworks
4 Theo Goguely ZOCA p/b Halo Sports
5 Barry Obrien Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 David Silverander Stinner Frameworks
7 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel
8 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
9 Conor Martin Norco
10 Giles Douglas SJBC
11 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Theo Goguely
12 Thomas Myers
13 Selim Elhadj VSRT/Livermore Toyota Scion
14 Jon Meals Team Oakland Cycling
15 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
16 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel
17 Mike Reed SunPower Racing Teammate Top 5: Blaine Ashley???
18 Stephano Porter CatUp Coaching
19 Brian Shuman SJBC
20 Jeff Pollard Team Roaring Mouse
21 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaise Hamel SunPower Racing
2 Alfonse Le duc Los Gatos
3 Edmund Hipp Naval Postgraduate School
4 Dalton Carter
5 Chris Childs
6 Ross Williams
7 Bradley Intrater Naval Postgraduate School Teammate Top 5: Edmund Hipp
8 Sanjin Obhodas SunPower Racing Teammate Win: Blaise Hamel
9 Luigi Petrone
10 Roberto Szechtman Naval Postgraduate School Cycling T
11 Shane Mcguire??? SunPower Racing Teammate Win: Blaise Hamel
12 Danny Yadron
13 Daniel Lee Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14 Christopher Winslett
15 Jefferey Osarczuk
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zamora Vumedi
2 Scott Giles Team Bike Doctor
3 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
4 Jacob Gerhardt TEAM CLIF BAR Cycling
5 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
6 Josh Rovner
7 Jason Gandzjuk VuMedi Cycling Team
8 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
9 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
10 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
11 Timothy Lang RAPHA CYCLING CLUB
12 Christopher Beall SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
13 James Enright SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
DNF Ryan Brooks XMX Racing p/b Valley Children's Ho
DNF Jack Schluckbier Audi
DNF Sunil Jagadish Muscle Milk/Specialized
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
4 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
5 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
6 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Stage2
7 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
8 Denin Sahovic SquadraSF p/b Terun
9 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
11 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
12 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
13 Scott Giles Team Bike Doctor
14 Derek Johnson Rock Solid Cycling
15 Gary Paden VSRT/Livermore Toyota Scion
16 Bob Brandt SJBC
17 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports
19 Nick Dellamaggiore ZOCA p/b Halo Sports
20 Grant Foster SJBC
DNF Richard Della maggiore ZOCA p/b Halo Sports
DNF Blake Reed Rock Solid Cycling
DNF Chris Fortuna ZOCA p/b Halo Sports
DNF Jason Schmidt Alto Velo Racing Club
DNF Dave Keefe SunPower Racing
DNF Scott Leahy SJBC
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Pankratz One Way Cycling
2 Tom Cesar Off The Front
3 David Porter Bicycle Blue Book Racing
4 Blaine Ashley??? SunPower Racing
5 Micah Mozal
6 John Navarro Team Genesolve
7 Kevin Mchugh CoreTechs Cycling Team
8 Jeff Garcia CVC Racing
9 Giles Douglas SJBC
10 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
11 Selim Elhadj VSRT/Livermore Toyota Scion
12 Stephen Langone Audi
13 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
14 Darren Yap Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Jon Meals Team Oakland Cycling
16 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
17 Ryan Allen One Way Cycling Teammate Win: Dave Pankratz
18 Steven Grusis Off The Front Teammate Top 5: Tom Cesar
19 Mike Reed SunPower Racing Teammate Top 5: Blaine Ashley???
20 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
21 Robert Orcutt Audi
22 Douglas Bowser Audi
23 Amin Tamariz Audi
DNF Gerald Sylvester Audi
DNF James Allen Audi
DNF Jonathan Orban Team Genesolve
DNF Stefano Moro Team Genesolve
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edmund Hipp Naval Postgraduate School
2 Bradley Intrater Naval Postgraduate School Teammate Win: Edmund Hipp
3 Roberto Szechtman Naval Postgraduate School Cycling T
4 Daniel Lee Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
5 Jesse Adkison Naval Postgraduate School Teammate Win: Edmund Hipp
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
3 Denin Sahovic SquadraSF p/b Terun
4 John Navarro Team Genesolve
5 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
6 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
7 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Win: Benjamin Albracht
DNF Ginger Snell
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton CoreTechs Cycling Team
2 Scott Leahy SJBC
3 David Avila Airgas SAFEWAY Cycling
4 Blake Reed Rock Solid Cycling
5 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Richard Nichols Contra Costa Cycling Club
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
8 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Thomas Dillon
9 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
10 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
11 David Wierzba
12 Grant Foster SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
13 Stacy Vanhorn CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
14 Matt Yaden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
15 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
16 Ginger Snell
17 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
18 Paul Carter Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Kathleen Giles US Military Cycling Team
20 Steven Aurousseau SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
21 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
22 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
DNF Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
DNF Lindsay Myers UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Philip Vrieling Funsport Bikes Cycling Team
3 Ryan Allen One Way Cycling
4 Jonathan Orban Team Genesolve
5 Oto Slavos SunPower Racing
6 Gary Paden VSRT/Livermore Toyota Scion
7 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Justin Eatinger
8 Doug Cook INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
9 Winson Hong Audi
10 Tom Cesar Off The Front
11 Quentin Sims One Way Cycling Teammate Top 5: Ryan Allen
12 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
13 Eric Hjort Team Oakland Cycling
14 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Justin Eatinger
15 Steven Grusis Off The Front
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Jim Perreira SJBC
3 Chris Schille ZOCA p/b Halo Sports
4 Andrew Chandler Team Oakland Cycling
5 Greg Eby
6 Rene G hernandez Spokesman Santa Cruz Cycling
7 Manuel Alfonso Team Oakland Teammate Top 5: Andrew Chandler
DNF Jess Curtis
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton CoreTechs Cycling Team
2 Derek Johnson Rock Solid Cycling
3 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
4 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
5 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
6 Kevin Mchugh CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
7 Stacy Vanhorn CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
8 David Wierzba
9 Harold Reimer SunPower Racing
10 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
11 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
12 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
13 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
14 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
15 Blake Reed Rock Solid Cycling Teammate Top 5: Derek Johnson
16 Trent Eves
17 Dean Abt Team Oakland Cycling
18 David Puglia CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Heaton
DNF Roderick Gilchrist SJBC
DNF Phil Tercero SJBC
DNF Jim Love cccx
DNF John Conley
DNF Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Clifton Family Cycling Center
2 Bob Brandt SJBC
3 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling TwT
4 Quentin Sims One Way Cycling
5 Dean Abt Team Oakland Cycling
6 Scott Hollander Off The Front
7 John Hansen Contra Costa Cycling Club
8 Harold Reimer SunPower Racing
9 David Puglia CoreTechs Cycling Team
10 Matthias Feurer
11 Roderick Gilchrist SJBC Teammate Top 5: Bob Brandt
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Chan SheSpoke Racing
2 Catherine Melnarik Team Fremont/FFBC powered by Chipot
3 Jenny Bosch- mora Early Bird Women's Racing
4 Genevieve Thomas SheSpoke Racing Teammate Win: Jennifer Chan
5 Jennifer Vrieling Funsport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Sorani Early Bird Women's Racing
2 Annie Carrino Sisterhood of Cycling
3 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Hart ZOCA p/b Halo Sports
2 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Freewheel
3 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai
4 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Freewheel
5 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Carla Cosentino ThirstyBear p/b Akamai
7 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
8 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 4