Log In
Georgia Cycling Gran Prix - Criterium at the Gwinnett Center • Jul 22 2015
Clear, 89 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hamish Beadle Team Novodirsk Development 0:48:54
1
2 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association I 0:48:55
2
3 Christian Cherniak Unattached 0:48:55
3
4 Lance Abshire Team LaS'port 0:48:55
4
5 Gabriel Mendez Frazier Cycling 0:48:55
5
6 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B 0:48:55
6
7 Alisher Vokhobov Team Novodirsk Development 0:48:55
7
Teammate Win: Hamish Beadle
8 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling 0:48:56
8
9 Steven Ergle Unattached 0:48:56
9
10 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling 0:48:56
10
11 Ryan Dyke Unattached 0:48:57
11
12 Dustin Brody Outcast Racing Team 0:48:57
12
13 Andrew Luettgen Prima Tappa Cycling 0:49:05
14 Juan Gonzalez Team Novodirsk Development 0:49:19 Teammate Win: Hamish Beadle
15 Pedro Ramos Cayman Team 0:48:56
16 Steven Kurth Treasure Coast Cycling Association 0:49:00
17 Olbap Rojas Unattached 0:49:00
18 Christopher Rupe GearLink Racing INC. 0:49:34
Off The Back
19 Matthew English Unattached 0:49:40
Off The Back
20 Reginald Pineda Round Here Racing 0:49:56
Off The Back
21 Caleb Smith Asheville Youth Cycling Club 0:50:53
Off The Back
DNF Davis Branyon Frazier Cycling 0:10:48 Teammate Top 5: Gabriel Mendez
DNF Mark Schulz Frazier Cycling 0:29:14 Teammate Top 5: Gabriel Mendez
DNF Clayton Griffin Unattached 0:39:55
DNF Gavin Alexander Team Novodirsk Development 0:49:46 Teammate Win: Hamish Beadle
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Reel FloridaVelo 0:42:55
Off The Front
2 Tim Mondor Unattached 0:42:55
Off The Front
3 W. Harrison nguy Frazier Cycling 0:42:56
Off The Front
4 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling 0:42:56
Off The Front
5 Tyler Campbell Unattached 0:42:56
Off The Front
6 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team 0:42:59
1
7 Jackson Griffin Unattached 0:43:00
2
8 Patrick Carroll Unattached 0:43:00
3
9 Devin Vernick Unattached 0:43:01
4
10 Ryan Aittaniemi Corner Cycle Cycling Club 0:43:03
5
11 Blake Wilson Frazier Cycling 0:43:05
6
Teammate Top 5: W. Harrison nguy
12 David Heath Frazier Cycling 0:43:05
7
Teammate Top 5: W. Harrison nguy
13 Mario Rodriguez Southern Crescent Cycling 0:43:06
8
Teammate Top 5: Kenny Gilead
14 Mark Mcnees Red Eye Velo 0:43:06
9
15 Jonathan Perez Unattached 0:43:06
10
16 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 0:43:09 Teammate Top 5: Kenny Gilead
17 Zachary West Unattached 0:43:15
18 Nicolas Federico Frazier Cycling 0:44:14
Off The Back
Teammate Top 5: W. Harrison nguy
19 Edwin Calderon Advanced Cycles p/b Topview Sports 0:44:45
Off The Back
20 Michael Montgomery Unattached 0:42:52
21 Ian Gonder Unattached 0:44:50
Off The Back
22 Will Goodson Trace Bikes 0:42:50
23 Vladimir Flores Unattached 0:43:05
24 Kirby Yoder Unattached 0:43:27
25 Cody Selman Unattached 0:44:00
Off The Back
26 Keith Werle Unattached 0:44:13
Off The Back
27 James Kretzschmar Unattached 0:44:28
Off The Back
28 Jack White Unattached 0:44:37
Off The Back
29 Samuel Gauspohl Unattached 0:44:59
Off The Back
30 Luciano Hasko Frazier Cycling 0:44:59
Off The Back
Teammate Top 5: W. Harrison nguy
31 Artem Schmidt Unattached 0:44:45
Off The Back
32 Bryan Thornton Unattached 0:29:10
Off The Front
33 Brady Irwin Red Eye Velo 0:25:15
Off The Front
34 Eric Mcnees Unattached 0:26:54
Off The Front
35 Blair O'bryant Unattached 0:24:29
Off The Front
36 Jorge Mila Unattached 0:21:24
Off The Front
DNF Chad Hale Unattached 0:02:04
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Parkerson Nouveau Velo Cycling Team 0:48:30
Off The Front
2 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling 0:49:25
1
3 Daudi Cobb Peachtree Bikes 0:49:25
2
4 Rainiel Sanchez Advanced Cycles p/b Topview Sports 0:49:25
3
5 Ernie Pena FloridaVelo 0:49:26
4
6 Gregory Thompson Carolina Cycling Team 0:49:26
5
7 Pablo Santa cruz FloridaVelo 0:49:26
6
Teammate Top 5: Ernie Pena
8 Mick Magin FloridaVelo 0:49:27
7
Teammate Top 5: Ernie Pena
9 Mark Burroughs Nouveau Velo Cycling Team 0:49:28
8
Teammate Win: Brad Parkerson
10 Paul Duffy Unattached 0:49:28
9
11 Sean Philyaw Nouveau Velo Cycling Team 0:49:29
10
Teammate Win: Brad Parkerson
12 Adam Baskin GearLink Racing INC. 0:49:30
11
13 Eric Anderson Nouveau Velo Cycling Team 0:50:33
Off The Back
Teammate Win: Brad Parkerson
14 Tracy Honeycutt North Atlanta Riding Club 0:49:56
15 Gregory Brown Unattached 0:18:03
Off The Front
16 Heber Cristino Southern Crescent Cycling 0:26:56
Off The Front
Teammate Top 5: Leonardo Marquez
17 Michael Stella Unattached 0:32:37
Off The Front
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Lougher Giordana/Reality Bikes 0:48:30
Off The Front
2 Michele Smith Cayman Team 0:49:26
1
3 Chuck Holstein FloridaVelo 0:49:26
2
4 Brian Brown Unattached 0:49:26
3
5 Mark Stein FloridaVelo 0:49:27
4
6 Donald Davis Team Truly Spokin 0:49:28
5
7 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 0:49:29
6
8 Jim Whitehead Unattached 0:49:29
7
9 Creed Sewell Unattached 0:50:10
Off The Back
10 Martin Bates West Coast Cycling 0:49:48
11 David Osborne Unattached 0:49:49
DNF Steven Kurth Treasure Coast Cycling Association 0:00:24
DNF Brady Rogers Litespeed-BMW 0:26:52
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mehdi Benhamouda Team Novodirsk Development 1:08:55
1
2 Charlie Hough Unattached 1:08:55
2
3 Steven Perezluha Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:08:56
3
4 Charkie Huegel Unattached 1:08:56
4
5 Artur Sagat Low Country Cycling Team 1:08:56
5
6 Brock Mason Big Ring Racing Inc. 1:08:57
6
7 Oleg Tanovitsky Century Road Club Assoc 1:09:05
8 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 1:09:13
1
9 Thomas Brown The 706 Project 1:08:56
2
10 Parker Kyzer Unattached 1:08:57
3
11 Ryan Collins L5 FLyers 1:08:57
4
12 Eric Serantoni Hearts Racing Club 1:08:57
5
13 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling 1:08:58
6
14 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B 1:08:58
7
15 John Butler * Unattached 1:08:59
8
16 Marcos Lazzarotto Battley Harley-Davidson 1:08:59
9
17 Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC. 1:09:00
10
18 Amos Harvey Round Here Racing 1:09:00
11
19 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 1:09:01
12
20 Franklin Deese Cyclus Sports 1:09:03
13
21 Dylan Degan Unattached 1:09:03
14
22 Stephen Mire Team LaS'port 1:09:06
23 Zach Lutz L5 FLyers 1:09:19
24 Jan Kolar Century Road Club Assoc 1:09:23
25 Brais Dacal Team Novodirsk Development 1:09:29 Teammate Win: Mehdi Benhamouda
26 Quentin Valognes Unattached 1:10:36
Off The Back
DNF David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:11:29
DNF Ezra Wardpackard Unattached 0:14:07
DNF Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team 0:16:33
DNF David Varela Unattached 0:16:42
DNF Christopher Mcgovern Unattached 0:17:20
DNF Eric Palacio Unattached 0:17:40
DNF Daniel Wisner Team LaS'port 0:18:02
DNF Andrew Hodges Unattached 0:18:05
DNF Matthew Mcnees Cyclus Sports 0:18:15
DNF Zvonimir Jeliniä‡ Unattached 0:18:27
DNF Josh Cates Cyclus Sports 0:19:10
DNF Connor Ardrey Outspokin Bicycles - Augusta 0:21:38
DNF ? Charles Unattached 0:24:11
DNF Jose Avila Unattached 0:25:12
DNF Umberto Poli Team Novodirsk Development 0:27:54 Teammate Win: Mehdi Benhamouda
DNF Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport 0:29:57
DNF Emanuel Mini Unattached 0:29:57
DNF Joshua Hudson Team LaS'port 0:29:57
DNF Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team 0:29:59
DNF Justin Mcquerry Unattached 0:35:40
DNF Ulugbek Saidov Team Novodirsk Development 0:48:21 Teammate Win: Mehdi Benhamouda
DNF Reid Mcclure Team Novodirsk Development 1:06:44 Teammate Win: Mehdi Benhamouda
DNF Andrew Weaver Finish Strong 1:12:07
DNF Alan Edwards Unattached 1:12:56
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 26   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling 0:40:48
1
2 Jane Tullis Frazier Cycling 0:40:48
2
Teammate Win: Megan Heath
3 Barbara Stella Unattached 0:40:48
3
4 Marianna Williams Outspokin Bicycles - Augusta 0:40:48
4
5 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 0:42:31
DNF Madeline Pearce Scenic City Velo 0:21:26
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood Unattached 0:40:48
2 Loren Morgan Unattached 0:40:53
3 Michelle Wood Cycletherapy 0:40:49
4 Isabella Nguy Frazier Cycling 0:40:53
5 Kate Holbrook Frazier Cycling 0:40:55
6 Kimberly Fuller Sorella Cycling 0:43:45
7 Elizabeth Liza kate may Unattached 0:41:45
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5