Log In
NUVO Mass Ave Criterium 2015 • Aug 1 2015
Clear, 80 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Bacon McDonalds Racing Team
2 Garrett Weiler Bike MS
3 Lewis Henrickson Team Upland Brewing
4 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
5 David Johnson None
6 Jonathan Edwards Team Upland Brewing
7 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
8 Edward Fritzinger Papa Johns Racing
9 Thomas Svenstrup Indiana University-Bloomington
10 Samuel Runningen Zone-6 Cycling
11 John Yandl Team Upland Brewing Teammate Top 5: Lewis Henrickson
12 Benjamin Richardson Team Nebo Ridge
13 Jarret Oldham Purdue University
14 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
15 Chris Kellar Joes Cycles
16 Jordan Fleming Bike Line Indiana
17 William Champion Region Racing
18 Luke Manning Kreitler Racing Team
19 Rhys Edwards None Teammate Top 5: David Johnson
20 Jamie Klein Clarksville Schwinn/Rapid Transit
21 Trevor Miller Veloscience Cycling Team
22 Brian Sullivan Spin Zone Racing
23 Matt Riddle Tenspeed Hero
24 Christopher Coslow Clarksville Schwinn/Rapid Transit
25 Dustyn Smith ZWS / Popsicle
26 Logan Newman McDonalds Racing Team Teammate Win: Ruben Bacon
27 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
28 Justin Sorber DRT Racing
29 Evan Zehr Ft. Wayne Outfitters
30 Mark Danniballe Trek Store Columbus / Echelon Cycli
31 Jackson Mcnear Papa Johns Racing
32 Ron Glowczynski Clownhead
33 Thomas Torbik None Teammate Top 5: David Johnson
34 Larry Hughes Velo Science
35 Andrew Krahulik None Teammate Top 5: David Johnson
36 Dylan Hayda Velo Science
37 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Top 5: Lewis Henrickson
38 Doug Robinson Phoenix Fitness & Training
39 Cody Hardley Team Upland Brewing Teammate Top 5: Lewis Henrickson
40 Spencer Miller ROLLFAST
41 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Top 5: Lewis Henrickson
42 Patrick Arnold Barbasol
44 Ben Freas Avant Cycling p/b Precision Plus
45 Ryan Romenesko Scholars Inn Bakehouse
46 Freddy Bernabe Team Barraza
47 Jeremy Williamson Team Evansville Music Academy
48 Craig Babiarz University of Illinois at Urbana-Ch
49 Erik Schwedland None Teammate Top 5: David Johnson
50 Paul Osburn Team Evansville Music Academy
51 Christopher Chou Team Yacht Club
52 Cameron Fisk Papa Johns Racing
53 Nicholas Untch Spin Zone Racing
54 Jon Beecham None Teammate Top 5: David Johnson
55 Troy Stratford Dash Racing
DNF Jon Okenfuss Washington University in St Louis
DNF Aaron Yancey Blue Ridge Design
DNF Nate Lake Dash Racing
DNF Victor Popov Zone-6 Cycling
DNF Tyler Hart Dan's Comp Factory Racing
DNF Jacob Hoggard Zone-6 Cycling
DNF Tyler Conant Dash Racing
DNF Alek Minkis Team Upland Brewing Teammate Top 5: Lewis Henrickson
DNF Tobias Holsman None Teammate Top 5: David Johnson
DNF Michael Cook Spin Zone Racing
DNF Trevor Jahn Purdue Cycling Team
DNF Jack Sells
Finishers: Cat 3: 52   Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Frangi Dash Racing
2 Logan Kuhn None
3 Sean Hartwick Four 2 One
4 Troy Stratford Dash Racing Teammate Win: Robert Frangi
5 Craig Babiarz University of Illinois at Urbana-Ch
6 Christopher Hill None
7 Sokha Bun
8 Evan Zehr Ft. Wayne Outfitters
9 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
10 Nathaniel Ganger None Teammate Top 5: Logan Kuhn
11 Joseph Hatley Dash Racing Teammate Win: Robert Frangi
12 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
13 Tyler Conant Dash Racing Teammate Win: Robert Frangi
14 Erik Schwedland None Teammate Top 5: Logan Kuhn
15 Thomas Hughes Nomad Cycling Club
16 Fabrizzio Bonilla Fabrizzio Bo
17 Cary Smith T3 Cycling
18 Bryan Downs
19 Conor Swan T3 Cycling Team
20 Mark Hoffman Team Indiebike p/b IU Health
21 Eric Knackmuhs Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
22 Kyle Goris Team Nebo Ridge
24 Riley Figg Yuma Athletics
25 Brad Klingele None Teammate Top 5: Logan Kuhn
26 David Harstad Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
27 Jon Beecham None Teammate Top 5: Logan Kuhn
28 Kevin Strawbridge None Teammate Top 5: Logan Kuhn
29 Sam Stratton Gray Goat
30 Ken Billeter Team Heroes- MOB
31 Owen Hayes
32 Jerod Kizer Terre Haute Cycling
33 Josh Goodman University of Louisville
34 Don Mckenzie Queen City Wheels
35 Levi Limburg None Teammate Top 5: Logan Kuhn
36 John Hayden University of Louisville
37 Olvin Lopez none Teammate Top 5: Logan Kuhn
38 Alan Floyd None Teammate Top 5: Logan Kuhn
39 Keith Woods t3multisport
40 Craig Helmreich Team Heroes- MOB
41 Eli Knight None Teammate Top 5: Logan Kuhn
42 Nicholas Allman None Teammate Top 5: Logan Kuhn
43 Eric Roberson T3 Cycling Team
44 Kurt Hershberger None Teammate Top 5: Logan Kuhn
45 Eli House Veloworks Urban Cyclery
46 Marc Srncik heroes
47 Steven Torres None Teammate Top 5: Logan Kuhn
48 James Maxey Spin Zone Racing p/b Gurley Leep Su
49 Robert Shellhamer Spin Zone Racing
DNF Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy
50 Abel Barrera duran Four2One Sports
DNF Brad Taylor None Teammate Top 5: Logan Kuhn
DNF Nate Lake Dash Racing Teammate Win: Robert Frangi
DNF Jeremy Crawford Sigma Nu - LoKe Bicycles
DNF Lewis Caskey Pumpkinvine Cyclery
DNF Adam Burns DTC Racing p/b Downtown Cycles
DNF Eric Allen Team Nebo Ridge
DNF Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Barry Wilham GREY GOAT SPORTS
DQ Thomas Totten Team Nyhart
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Morrison iv Bishops Bicycles
2 Austin Yazel None
3 Wesley Burdzilauskas Texas Roadhouse
4 Michael Stubbs
5 Edward Gauthier Bike Line Indiana
6 Abel Barrera duran Four2One Sports
7 Brad Klingele None Teammate Top 5: Austin Yazel
8 Brian Friend
9 Gregory Nemeth None Teammate Top 5: Austin Yazel
10 John Seely None Teammate Top 5: Austin Yazel
11 Balint Nagy Speeway Wheelmen
12 Eli Knight None Teammate Top 5: Austin Yazel
13 Craig Helmreich Team Heroes- MOB
14 Carson Shadowen Team Heroes
15 Chuck Albaugh Michiana Velo
16 Olvin Lopez none Teammate Top 5: Austin Yazel
17 Thomas Hughes Nomad Cycling Club
18 Alonso Gonzalez None Teammate Top 5: Austin Yazel
19 Steven Torres None Teammate Top 5: Austin Yazel
20 Davis Meadors None Teammate Top 5: Austin Yazel
21 Elli Hasper
22 Bertie Nel None Teammate Top 5: Austin Yazel
23 Rick Walters NorthStar Development
24 Edward Fujawa Team Matthews Racing
25 Barry Wilham GREY GOAT SPORTS
26 David Bradway Greenway 500
27 Cory Schneider Team Heroes- MOB
28 Garrett Mcnear Papa Johns Racing
29 Robert Shellhamer Spin Zone Racing
30 Alec Friend None Teammate Top 5: Austin Yazel
31 Phillip Fitzsimons None Teammate Top 5: Austin Yazel
32 James Rutan None Teammate Top 5: Austin Yazel
33 Nicholas Kappas None Teammate Top 5: Austin Yazel
34 William Crayner None Teammate Top 5: Austin Yazel
35 Rodolfo Villalvir None Teammate Top 5: Austin Yazel
DNF Jae Walters NorthStar Development
DNF Thomas Totten Team Nyhart
DNF Aaron Lifford Matthews Bikes
DNF Eric Hetland None Teammate Top 5: Austin Yazel
DNF John Hayden University of Louisville
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Bacon McDonalds Cycling Team
2 Jackson Mcnear Papa Johns Racing
3 Edward Fritzinger Papa Johns Racing
4 Victor Popov Zone-6 Cycling
5 Logan Newman Peloton Sports Group
6 Jacob Hoggard Zone-6 Cycling
7 Will Revard Bike Line Indiana
8 Nathaniel Ganger None
9 Spencer Miller ROLLFAST
10 Cameron Fisk Papa Johns Racing Teammate Top 5: Jackson Mcnear
11 Chase Widener Cincinnati Cyclocross
12 Conor Swan T3 Cycling Team
13 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
14 Jake Hreha Edge Cycling Team
15 Jae Walters NorthStar Development
DNF Colin Burkins None
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jae Walters NorthStar Development
2 Marek Hayes Terre Haute Cycling
3 Garrett Mcnear Papa Johns Racing
4 Will Johnson team Matthews racing
5 Alex Ditchen Team Dayton Bicycling
6 Alex Corby Midwest Devo
7 Gideon Nelson
8 Grayson Newman Peloton Sports Group
9 Cyrus Crandell Terre Haute Cycling Teammate Top 5: Marek Hayes
10 Jack Read None
11 Andrew Morrison Midwest Development Cycling Inc.
12 Peyton Smith None
13 Alec Williams None
14 Dominic Williams
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Puffer Texas Roadhouse
2 Emile Abraham Trinidad and Tobago National Team
3 Benjamin Weaver ZIPP Masters Team
4 Chris Richter Zone-6 Cycling
5 Andrzej Banaszkiewicz ICC BISSELL-ABG-GIANT
6 Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc
7 Matt Bole Team Dayton Bicycling
8 William Champion Region Racing
9 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b IU Health
10 Felipe Cardenas None
11 Corurt Maple Team Heroes- MOB
12 Ron Glowczynski Clownhead
13 William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
14 Timothy Hall Ft. Wayne Outfitters
15 Eric Barnett Texas Roadhouse Teammate Win: John Puffer
16 Michael Scott Gray Goat Sports/ RH Marlin
17 Sean O'donnell Scarlet Fire
18 Harry Clark Team Heroes- MOB
19 Andrew Mclaughlin Phoenix Fitness and Training
20 Shawn Humphries WBR
21 Eric Anderson
22 Ryan Tragesser Team Heroes- MOB
23 Thomas Cox Team Heroes- MOB
24 Brian Gavette ZIPP Masters Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
25 Randy Coddington Team Heroes- MOB
26 Mike Sherman ZIPP Masters Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
27 Patrick Meyer ROLLFAST
28 Rodney Roof ZWS Popsicle
29 Chris Helbling East End Cycling Club
30 Glen Schoenung ZWS Popsicle
31 Darren Williams Fayetteville Wheelmen
32 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
33 Jeremy Gagan None
34 Kevin Strawbridge None
36 Joe Fuller
37 Joseph Hatley Dash Racing
38 Eric Boltz ZWS/Popsicle
39 Ken Misch T3 Cycling Team
40 Grotland John Liberty Cycle Inc.
DNF Bradley Hayes Terre Haute Cycling
DNF Steven Eastman Rogue Racing Project
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Texas Roadhouse
2 Don Birch Team Heroes- MOB
3 Bryan Boggs ZIPP Masters Team
4 Curtis Tolson Texas Roadhouse Teammate Win: Chris Kroll
5 Dean Peterson ZIPP Masters Team
6 Joe Fox Gray Goat Sports
7 John Schmitz Team Indiebike p/b IU Health
8 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
9 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
10 Jim Creamer Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Don Birch
11 Damianos Maggos Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Don Birch
12 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
13 Brad Demott Gray Goat Sports
15 Alan Willey Queen City Wheels
15 Russell Wiseman Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Don Birch
16 Edward Marshall
17 Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
DNF Tom Saccone Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Myles Polsgrove ZIPP Masters Team Teammate Top 5: Bryan Boggs
DNF Dale Eads
DNF Robert Beck Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knapp Zone-6 Cycling
2 Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
3 Kyle Perry Texas Roadhouse
4 Dustin Morici
5 Kirk Albers Netherland Rubber
6 Colton Barrett Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
7 Emile Abraham Trinidad and Tobago National Team
8 Hogan Sills Astellas Pro Cycling
9 Marco Aledia Cleveland Clinic/RGF Sports p/b Fel
10 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
11 Brice Brookshire Clarksville Schwinn/Rapid Transit
12 Doug Fagan Team Upland Brewing
13 Ryan Good Cincinnati Velo Club Inc
14 Adam Leibovitz Marian University Cycling
15 David Reyes Heritage Race Club
16 Jacob Henningsen Team Hungry
17 Stephan Hirsch ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
18 Martin Vecchio Netherland Rubber Teammate Top 5: Kirk Albers
19 Thomas Revard Bike Line Indiana
20 Jack Mccann Netherland Rubber Teammate Top 5: Kirk Albers
21 Andrew Dillman Think Green-Pedal the Planet
22 Ryan Shean Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
23 Sean Metz EGO p/b Sammys Bikes
24 John Woods Team Upland Brewing
25 Jordan Diekema ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
26 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
27 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
28 Sam Stone Team Upland Brewing
29 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
30 Richard Arnopol
31 Nathaniel Williams ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
32 Michael Keller South Chicago Wheelmen
33 John Becker * Zone-6 Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
34 Eric Bair Cincinnati Velo Club Inc
35 David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
36 Jedidiah Fritzinger Papa Johns Racing
37 Scott Mcclary Zone-6 Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
38 David Hauber Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
39 Ben Schmutte Zone-6 Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
40 Andrew Messer Team Upland Brewing
41 Jacob Rytlewski Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
42 Chad Burdzilauskas Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
43 Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
44 Beau Boggs Zone-6 Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
45 Matt Bole Team Dayton Bicycling
46 Jos Chalmers Marian University Cycling Team
47 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club Inc
48 Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting
49 Matt Gittings Texas Roadhouse Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
50 Dakota Mcdivitt The village Cyclery
51 Ray Smith Clarksville Schwinn/Rapid Transit
52 Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc
53 Felipe Cardenas None
54 Aidan Burkins Spin Zone Racing
55 Chris Wiatr EGO p/b Sammys Bikes
56 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
DNF Alex Wieseler Team Upland Brewing
DNF Andrzej Banaszkiewicz ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
DNF Benjamin Weaver ZIPP Masters Team
DNF John Puffer Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
DNF Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 24   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Clark Team Heroes- MOB
2 Eli House Veloworks Urban Cyclery
3 Scott Harris None
4 Jon Persinger
5 Thomas Hughes Nomad Cycling Club
6 Marcus Grelle None
7 Jeffrey Whitehurst None Teammate Top 5: Scott Harris
8 Timothy Bober Indy Peddle Power
9 Jeremy Crawford Sigma Nu Cycling
10 Lake Daily None Teammate Top 5: Scott Harris
11 Trey Whitaker
12 Brad Dunn None Teammate Top 5: Scott Harris
13 Michael Gritt
14 Bradley Whitehurst
15 Eli Hasber
17 Julian Arboleda
18 Zachary Nolan
19 Kacee Krauter CORNFED
20 John Hayden University of Louisville
21 Tanner Hulin None Teammate Top 5: Scott Harris
22 Caleb Hasber
23 Anthony Carranza None Teammate Top 5: Scott Harris
DNF Caylan Lanning Corned
24 Terrell Grizzle None Teammate Top 5: Scott Harris
DNF Jerod Kizer Terre Haute Cycling
DNF Thomas Svenstrup Indiana University-Bloomington
DNF Chris Kellar Joes Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Scarlet Fire
2 Shera Clark Clarksville Schwinn/Rapid Transit
3 Jane Vanni-noone Zone-6 Cycling
4 Elizabeth Engwis Scarlet Fire Teammate Win: Sierra Siebenlist
5 Rachel Metherd None
6 Tabitha Sherwood Scholars Inn Bakehouse
7 Mary Penta 859 Cycling
8 Julie Sanchez Nomad's Cycling Team
9 Diane Kaeser Spin Zone Racing
10 Kelsey Devereaux Scarlet Fire Teammate Win: Sierra Siebenlist
11 Megan Huibregtse Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
12 Michelle Hedrich University of Florida
13 Natalie Smith Purdue University
14 Riley Missel Marian University Cycling Team
15 Briana Kovac Zone-6 Cycling Teammate Top 5: Jane Vanni-noone
DNF Ali Oesch Spin Zone Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tabitha Sherwood Scholars Inn Bakehouse
2 Megan Huibregtse Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
3 Diane Kaeser Spin Zone Racing
4 Natalie Smith Team 614
5 Elizabeth Lieberman None
6 Ali Oesch Spin Zone Racing
7 Katie Porter Team Dayton Bicycling
8 Blair Boden Rogue Racing Project
9 Kristen Coleman None Teammate Top 5: Elizabeth Lieberman
10 Samantha Strong Team Heroes- MOB
11 Sarah Lukens Clownhead
12 Andrea Lehr Spin Zone Racing Teammate Top 5: Diane Kaeser
13 Bonnie Yoder Spin Zone Racing Teammate Top 5: Diane Kaeser
14 Stacey Hughes Nebo Ridge
15 Emily Andrews Dirtway 500
16 Marie Tutterow Team Heros Mob
17 Carolyn Mccann None Teammate Top 5: Elizabeth Lieberman
18 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
19 Shawna Rockwood Bishops
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Faith Montreuil Red Zone Cycling
2 Eleanor Dyas Midwest Development Cycling Inc.
3 Amber Payne Red Zone Cycling Teammate Win: Faith Montreuil
4 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
5 Margot Grotland Midwest Devo
6 Keeley Price None
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1