Log In
RED KITE OMNIUM EVENT #13 - TEMPUS FUGIT INDIVIDUAL TIME TRIAL (S • Aug 23 2015
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schell CoreTechs Elite 00:25:45.00
2 Mark Manning SquadraSF p/b Terun 00:26:48.00
3 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:27:40.00
4 Sergei Badeka CoreTechs Elite 00:28:48.00 Teammate Win: Robert Schell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Herrick Revs Road Race 00:26:01.00
2 Joshua Mcdonald 00:27:05.00
3 Matthew Axford Rio Strada Racing 00:27:59.00
4 Daniel Mahoney 00:28:25.00
5 Jeff Farley Rio Strada Racing 00:30:05.00
6 Greg Price Rio Strada Racing 00:31:05.00
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeroen Post Davis Bike Club Race Team 00:26:39.00
2 Dennis Vanhoof 00:26:48.00
3 Kurt Brown 00:27:26.00
4 Theo Goguely ZOCA p/b Halo Sports 00:27:33.00
5 Yuriy Platoshyn ZOCA p/b Halo Sports 00:28:10.00
6 Eric Edem ZOCA p/b Halo Sports 00:28:11.00
7 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing 00:28:27.00
8 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:30.00
9 Chris Sontag ZOCA p/b Halo Sports 00:28:34.00 Teammate Top 5: Theo Goguely
10 Anthony Odell Team City Racing 00:28:42.00
11 David Miller Stanford University 00:29:15.00
12 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team 00:29:18.00
13 Michael Miller Funsport Bikes Cycling Team 00:31:14.00
14 Robert Cortes Funsport Bikes Cycling Team 00:32:34.00
15 Michael Rodriquez Funsport Bikes Cycling Team 00:32:57.00
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Marcy 00:27:50.00
2 Dan Stock Funsport Bikes Cycling Team 00:27:55.00
3 Robin Roberts Cushman & Wakefield Racing 00:27:56.00
4 Eric Thorn Team Velo Wrench 00:29:41.00
5 Keane Johnson David 00:30:11.00
6 Eugene Brancoveanu 00:31:39.00
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Spencer CoreTechs Elite 00:24:00.00
2 Jaffa Prince CoreTechs Elite 00:25:00.00 Teammate Win: Connor Spencer
3 Chris Evans SquadraSF p/b Terun 00:25:43.00
4 Gregory White VuMedi Cycling Team 00:25:44.00
5 Robert Schell CoreTechs Elite 00:25:50.00 Teammate Win: Connor Spencer
6 Nick Baird CoreTechs Elite 00:25:59.00 Teammate Win: Connor Spencer
7 Russell White VuMedi Cycling Team 00:26:02.00 Teammate Top 5: Gregory White
8 Randy Bramblett CoreTechs Elite 00:27:01.00 Teammate Win: Connor Spencer
9 Bryan Larsen VuMedi Cycling Team 00:27:04.00 Teammate Top 5: Gregory White
10 Mark Manning SquadraSF p/b Terun 00:27:29.00 Teammate Top 5: Chris Evans
11 Sergei Badeka CoreTechs Elite 00:29:25.00 Teammate Win: Connor Spencer
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anakin Robinson 00:42:57.00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Stanko Team Stand 00:24:07.00
2 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai 00:25:16.00
3 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing 00:25:49.00
4 Chris Evans SquadraSF p/b Terun 00:25:52.00
5 Joseph Foster R4R-Make A Wish 00:26:17.00
6 Chris Cain CyclesFANATICRacing.com 00:26:37.00
7 Jason Buckley Colavita Racing Inc. 00:27:21.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Herrick Revs Road Race 00:25:58.00
2 Jeff Dale Revs Road Race 00:27:00.00 Teammate Win: Robb Herrick
3 Samuel Worthington Team Stand 00:27:30.00
4 Ben French Topsport 00:28:10.00
5 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:29.00
6 Dave Dunkley CA Technologies Racing 00:28:34.00
7 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 00:29:52.00
8 Rich Beeler ChristianCycling 00:29:59.00
9 Greg Price Rio Strada Racing 00:30:00.00
10 Bahati Worley Bahati Foundation/WinTeam Racing 00:30:09.00
11 Harun Simbirdi CA Technologies Racing 00:30:48.00
12 Bill Creekbaum Eden Bicycles Racing Club 00:35:40.00
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Stock Funsport Bikes Cycling Team 00:27:50.00
2 Eugene Brancoveanu 00:30:17.00
3 Zachary Seeley 00:30:42.00
4 Sean Yoshinaga 00:31:15.00
5 Johnny Gossett 00:32:49.00
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing 00:25:29.00
2 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai 00:25:45.00
3 Jason Buckley Colavita Racing Inc. 00:26:48.00
4 Rann Valdez R4R-Make A Wish 00:27:23.00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:26:26.00
2 Jeff Dale Revs Road Race 00:26:47.00
3 Mark King Kovarus/Wells Fargo Racing Team 00:26:49.00
4 Gary Paden VSRT/Livermore Toyota Scion 00:27:04.00
5 Michael Boehme Colavita Racing 00:27:50.00
6 Alexander Komlik SJBC 00:27:51.00
7 Andreas Schulten Bicycle Emporium Racing Team 00:28:02.00
8 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing 00:28:11.00
9 Timothy Boucher 00:29:07.00
10 Andrew Heinemann AUDI RENO- TAHOE CYCLING 00:29:21.00
11 Joseph Bootier Colavita Racing 00:29:37.00 Teammate Top 5: Michael Boehme
12 Daniel Leitner Funsport Bikes Cycling Team 00:30:52.00
13 John Kekuewa Funsport Bikes Cycling Team 00:31:33.00
14 John Simmons Team City Racing 00:32:12.00
15 Michael Wilkins Funsport Bikes Cycling Team 00:32:13.00
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Armin Pressler Cushman & Wakefield Racing 00:33:28.00
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai 00:25:33.00
2 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 00:25:55.00
3 Joseph Foster R4R-Make A Wish 00:26:10.00
4 Thomas Coulter Morgan Stanley /Specialized 00:26:17.00
5 John Hansen Contra Costa Cycling Club 00:28:08.00
6 Dean Abt Team Oakland Cycling 00:28:29.00
7 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:30.00
8 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:17.00
9 Greg Bollella SunPower Racing 00:29:35.00
10 David Puglia CoreTechs Cycling TwT 00:29:49.00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 00:26:21.00
2 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot 00:28:02.00
3 John Hansen Contra Costa Cycling Club 00:28:09.00
4 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:22.00
5 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:41.00
6 Nate Smith Team Stand 00:28:44.00
7 L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team 00:29:01.00
8 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:22.00 Teammate Top 5: Jeffrey Patterson
9 Daniel Tkach Cushman & Wakefield Racing 00:29:33.00
10 Ted Treat 00:31:07.00
11 Mike Elliott 00:35:49.00
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 00:29:23.00
2 Mike Elliott 00:30:08.00
3 Gary Devine Funsport Bikes Cycling Team 00:31:16.00
4 Douglas Draper 00:31:23.00
5 Richard Allen Ironfly 00:31:32.00
6 Bob Ebe Cushman & Wakefield Racing 00:32:08.00
7 James Underwood 00:35:08.00
8 Harvey Robinson sr 00:50:31.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Lyman Chronos Racing p/b Easton Cycling 00:26:40.00
2 Hanns Detlefsen CA Technologies Racing 00:26:51.00
3 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing 00:28:33.00
4 Nick Eslinger 00:28:37.00
5 Kevin Vanderende CA Technologies Racing 00:29:01.00
6 Mark King Kovarus/Wells Fargo Racing Team 00:29:04.00
7 Alexander Komlik SJBC 00:29:26.00
8 Scott La perle Cushman & Wakefield Racing 00:30:41.00 Teammate Top 5: Mark Carson
9 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:31:47.00
10 Joseph Bootier Colavita Racing 00:32:09.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allie Bollella Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:29.00
2 June Nguyen Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:44.00 Teammate Win: Allie Bollella
3 Nitzel Hagan Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:46.00 Teammate Win: Allie Bollella
4 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:30:49.00
5 Sandra King Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:59.00 Teammate Win: Allie Bollella
6 Vanessa Baumann Contra Costa Cycling Club 00:31:04.00
7 Mary Ellen allen Sisterhood of Cycling 00:31:22.00
8 Kelli Badillo 00:31:46.00
9 Rachelle Ortega Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:31:51.00 Teammate Win: Allie Bollella
10 Heather Mcdonald Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:32:29.00 Teammate Win: Allie Bollella
11 Elisabeth Johnson Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:32:41.00 Teammate Win: Allie Bollella
12 Megan Brinkmeyer Team City Racing 00:33:06.00
13 Ann Holmes California Rowing Club 00:33:31.00
14 Claudia Campazzo Team TIBCO II 00:33:32.00
15 April Willoughby Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:34:29.00 Teammate Win: Allie Bollella
16 Kathryn Hicks Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:35:16.00 Teammate Win: Allie Bollella
17 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:35:42.00 Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:27:27.00
2 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai 00:28:09.00
3 Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:28:21.00 Teammate Win: Joanna Bechtel
4 Nicole Mcnamara JAKROO RACING TEAM 00:30:51.00
5 Holly Roberts JAKROO Racing Team 00:36:40.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai 00:27:30.00
2 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:29:52.00
3 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:55.00
4 Karin Huetter 00:31:06.00
5 Charlotte Hart ZOCA p/b Halo Sports 00:32:01.00
6 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing 00:32:40.00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty San Jose Bicycle Club 00:28:31.00
2 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:30:41.00
3 Elena Joroski San Jose Bicycle Club 00:30:54.00 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
4 Vanessa Baumann Contra Costa Cycling Club 00:31:20.00
5 Heidi Fraser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:31:40.00
6 Cindy Mike Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:36:51.00
7 Melinda Lord Alto Velo Racing Club 00:37:20.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen allen Sisterhood of Cycling 00:30:40.00
2 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:36:01.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Matheu Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:30:40.00
2 June Nguyen Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:32:12.00 Teammate Win: Emily Matheu
3 Kelli Badillo 00:32:25.00
4 Heather Mcdonald Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:33:02.00 Teammate Win: Emily Matheu
5 April Willoughby Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:36:04.00 Teammate Win: Emily Matheu
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1