Log In
Georgia Tech Cycling Weekend - RR • Mar 12 2016
Mostly Cloudy, 77 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:32:54
2 Christian Cherniak Team Mission Source / NGCA 2:32:55
3 David Vargas Snyder Factory Racing 2:32:56
4 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 2:32:58
5 Kevin O'donnell Snyder Factory Racing 2:33:04
6 Brad Cox Mellow Mushroom Racing 2:33:09
7 Huntley Nash 2:33:12
8 Evan Glowiak PCP Race Team 2:33:25
9 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:34:21 Teammate Win: Cooper Hammarlund
DNF Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 0:54:26
DNF Tim Mondor Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 0:55:00 Teammate Win: Cooper Hammarlund
DNF Trey Griffin PCP Race Team 2:28:40
DNF Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 1:57:09 Teammate Top 5: Christian Cherniak
DNF Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team 1:38:16
DNF Taylor Hanegan Team LaS'port 1:00:06
DNF Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA 1:22:23 Teammate Top 5: Christian Cherniak
DNF Jeff Moore L5Flyers Cycling Team 1:39:12
DNF Kevin Koth LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:15:37
DNF Mark Schulz 2:33:29
DNF Adam Carll 1:16:39
Finishers: Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sealy PCP Race Team 1:55:16
2 Brian Bonsignore UGA Cycling 1:55:18
3 Kyle Oday 1:55:19
4 Benjamin Spangler L5Flyers Cycling Team 1:55:22
5 Devin Vernick L5Flyers Cycling Team 1:55:23
6 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team 1:55:25
7 John Wilkes L5Flyers Cycling Team 1:55:27 Teammate Top 5: Benjamin Spangler
8 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 1:55:28
9 Philippe Gautier d aulnay 1:55:32
10 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 1:55:32
11 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA 1:55:37
12 Michael Stella 1:55:39
13 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team 1:55:43 Teammate Top 5: Benjamin Spangler
14 Brandon Lewis Depaula Racing 1:55:46
15 Blake Wilson Frazier Cycling 1:55:52
16 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc 1:56:16
17 Charles Reeves PCP Race Team 1:56:34 Teammate Win: Ethan Sealy
18 Jason Martin PCP Race Team 1:56:36 Teammate Win: Ethan Sealy
19 Daniel Paniconi 1:58:15
20 Eric Anderson Village VW p/b Erlanger Sports Medi 1:59:22
21 Matthew O'connell L5Flyers Cycling Team 2:04:33 Teammate Top 5: Benjamin Spangler
22 Scott Thomas Village VW p/b Erlanger Sports Medi 2:13:31
DNF Mike Surgen L5Flyers Cycling Team 1:23:59 Teammate Top 5: Benjamin Spangler
DNF Drew Williams Johnson & Hayes Physical Therapists 1:24:03
DNF Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute 1:06:04
DNF Selby Holler PCP Race Team 1:01:27 Teammate Win: Ethan Sealy
DNF Bilal Manzoor Ride More Bicycles 1:00:48
DNF Josh Wilson Greenville Spinners Bicycle Club 1:42:49
DNF Thomas Duke UGA Cycling 0:38:19 Teammate Top 5: Brian Bonsignore
DNF Justin Sackett Team O2 1:19:50
DNF Wesley Crane Greenville Spinners Racing 1:36:05
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Feller L5Flyers Cycling Team 1:55:17
2 Luke Jackson 1:55:17
3 Jordan Kohn GIovanni's Tile Design Racing p/b R 1:55:18
4 Patrick Johnson Velocity Racing & Cycling Inc 1:55:25
5 Jerome Grilhot 1:55:39
6 Bill Hansen Peachtree Bikes 1:55:47
7 Tyler Quarles Village VW p/b Erlanger Sports Medi 1:56:25
8 Bret Burleson Velocity Racing & Cycling Inc 1:58:50 Teammate Top 5: Patrick Johnson
9 Brent Betz 2:04:19
10 Gregg Schieffelbein 2:05:01
11 David Baker 2:12:55
12 Jason Mundy 2:13:13
13 Christopher Offiong 2:14:03
14 Raymond Little 2:14:21
DNF Brian White 0:37:34
DNF Sharif Hassan 1:55:34
DNF Kevin Maxey 1:44:22
DNF Rudy Keefer 0:19:20
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Conley Snyder Factory Racing 2:26:05
2 Brendan Rhim UCI CT: Holowesko | Citadel Racing 2:30:16
3 Fletcher Lydick Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:30:27
4 Cooper Willsey CCB Racing 2:30:27
5 Derek Schanze Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:30:38
6 David Pavlik Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:31:41
7 Ben Rothschild Snyder Factory Racing 2:31:44 Teammate Win: Chad Conley
8 Erich Mesquita lima Mars Hill Cycling 2:32:03
9 Nathan Spence James Bros. Bikes 2:33:09
10 Wyatt Myers 2:33:13
11 Taylor Davis 2:34:42
12 Jackson Gilbert Georgia Institute of Technology 2:35:33
13 Nate Morse BikeReg.com Cycling Club 2:35:35
14 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:35:35
15 Patrick Dust Beverly Bike/VeePak 2:35:36
16 Jacob Schwyn Mellow Mushroom Racing 2:35:37
17 Sam Morkal williams Foundation 2:35:54
18 Grayson Brookshire Globalbike Racing 2:36:20
19 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso 2:36:20
20 Andrew Bailey 2:36:20
21 Nolan Tankersley UCI CT: Lupus Racing Team 2:36:26
22 David Duquette 2:36:53
23 Michael Hart Lindsey Wilson College 2:32:29
DNF Kevin Baumann EPS Cycling Team 2:35:33
DNF Alec Harp 1:27:23
DNF Seth Veenbaas Monster Media/Spy Racing p/b Fight 1:02:33
DNF Carlo Villarreal 1:56:35
DNF James Brookshire NCCF/ Team Specialized Juniors 1:15:05
DNF Brian Suto BikeReg Elite Racing 1:17:46
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Leeson Warren Wilson College 1:57:19
1
2 Peter Gacek 1:57:21
2
3 Antonio Jimenez Florida State University 1:57:21
3
4 Zachery Carmel 1:57:21
4
5 Zachary Lee Mellow Mushroom Racing 1:57:22
5
6 Wesley Crane Greenville Spinners Racing 1:57:22
6
7 Harris Wagner Warren Wilson College 1:57:22
7
Teammate Win: Robert Leeson
8 Jacob Payne 1:57:24
8
9 Josiah Peterson Southern Performance 1:57:26
9
9 Alison Mantel Team Kyles Bike Shop 1:08:52
9
10 Brent Beadles Clemson University 1:57:27
Off The Back
11 Claire Lamberg 1:10:02
Off The Back
11 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team 1:57:29
Off The Back
12 Paige Sanders 1:12:02
Off The Back
12 Nikolai Klotchkov 1:57:29
Off The Back
13 Sam Wentworth WAS Labs Cycling 1:57:29
Off The Back
14 Mark Gomez 1:57:30
Off The Back
15 Stephen Walton James Bros. Bikes 1:57:30
Off The Back
16 Adam Hauser Godspeed Racing 1:57:35
Off The Back
17 Samuel Gauspohl 1:57:35
Off The Back
18 Hunter Brown 1:57:37
Off The Back
19 Everett Engstrom 1:57:38
Off The Back
20 Padraic Elliott 1:57:43
Off The Back
21 Giovanni Mercado USF Cycling 1:57:49
Off The Back
22 Mark Bischof Spin/Litzler Automation 1:57:51
Off The Back
23 Brian Bonsignore UGA Cycling 1:57:56
Off The Back
24 Thomas Duke UGA Cycling 1:57:57
Off The Back
25 Jacob Luther Clemson University 1:57:59
Off The Back
26 Michael Mclawhorn Mars Hill Cycling 1:58:03
Off The Back
27 Ross Martin Clarksville Velo 1:58:07
Off The Back
28 ?benjamin Rowland??? 1:58:29
Off The Back
29 Alan D'alessandro 1:58:57
Off The Back
30 Riley Auten 2:00:38
Off The Back
31 Andrew Stolorena Georgia Tech Cycling 2:06:46
Off The Back
DNF Jake Thompson PTS Racing 0:21:57
DNF Ki Taek oh 0:47:23
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 24   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Ellis Cycle Youth 1:36:48
2 Matthew Owen Transylvania County Schools 1:37:23
3 Seth Mallett 1:37:25
4 Jacob Malone 1:37:26
5 David Michael sweet Auburn University 1:37:27
6 Matei Dan 1:37:27
7 Robert Lyew 1:37:33
8 Hayden Cox Furman University 1:37:35
9 Clay Wilderman 1:37:36
10 Andrew Brookins 1:37:36
11 Nicholas Padula 1:37:37
12 Christian Acker 1:37:45
13 Robert Swift Bicycle Shack Racing 1:37:45
14 Jonathan Cooper 1:37:57
15 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 1:38:13
16 Lavelle Hatcher Kreitler Racing Team 1:42:38
17 Harrison Lange 1:42:38
18 Brian Ferguson 1:42:38
19 William Castrillon 1:42:39
20 Nunthadech Rodcheuy 1:42:41
21 William Storrs 1:44:59
22 Ryan Becwar 1:49:41
23 Sahin Tetik 1:50:01
24 Mitchell Edge 1:50:13
25 Joseph Stockert 1:50:21
26 Tristan Kurer-ahrens 1:52:19
27 John Andrew garcia VeloBrew Cycling Club 1:52:58
28 Max Alas 1:52:58
29 Lawrence Chandler University of North Georgia 1:52:09
30 Austin Klein 0:00:00
DNF Paul Gue Auburn University 0:38:40 Teammate Top 5: David Michael sweet
DNF Zack Carlton UGA Cycling 0:19:44
DNF Tyler Williamson 0:38:43
DNF Isaac Sheets Team Florida 0:38:42
DNF Derek Vestal 0:38:42
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 20   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Enrique Vera 1:51:29
2 Corey Nickels 1:51:56
3 Addison Davis 1:52:17
4 Mark Peppler 1:52:22
5 Sam Ford Auburn University 1:56:05
6 Quenton Lyons King University 2:00:08
7 Billy Barnes King University 1:52:13
8 Areum Kim 1:35:48
DNF Joseph Hird 1:26:42
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Carlos arias Southern Crescent Cycling 1:52:33
Off The Front
2 Wesley Garland North Georgia Cycling Club/ Team Pr 1:52:37
3 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling 1:52:45
1
Teammate Win: Juan Carlos arias
4 Carter Schmeck Portable Rock Climbing 1:52:47
2
5 Jeffrey Tanski Velocity Racing & Cycling Inc 1:52:47
3
6 Michael Burns Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:52:49
4
7 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:52:50
5
8 Matthew Tebbetts Crosstown Velo 1:52:51
6
9 Greg Fink Wahoo Fitness Masters Team 1:52:53
7
10 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b R 1:52:53
8
12 Marvin Rivera 1:52:56
13 Nelson Daniel Team Mission Source / NGCA 1:52:57
1
14 Brian Harper Free Flite Masters 1:53:01
2
15 Van Mixon 1:53:01
3
16 Jason Perez 1:53:02
4
17 Kent Wheeler PCP Race Team 1:53:02
5
18 Aaron Budsock Free Flite Masters 1:53:03
6
19 Jeff Brown Peachtree Bikes 1:53:04
7
20 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:53:06
8
21 Gregory Brown Team Prowheelbuilder.com 1:53:07
9
22 Tom Golden Village VW p/b Erlanger Sports Medi 1:53:08
23 Chad Salla Team Greenville Health System 1:53:09
24 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA 1:53:12
25 Richard Craig Team Prowheelbuilder.com 1:53:21
26 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 1:53:22 Teammate Win: Juan Carlos arias
27 Jonathan Cheaves 1:53:29
Off The Back
28 Joe Greenfeld Wahoo Fitness Masters Team 1:56:47
Off The Back
29 Benjy Coil Peachtree Bikes 1:56:51
Off The Back
30 Robert Jordan 1:56:57
Off The Back
31 Robert Conlon Frazier Cycling 1:59:05
Off The Back
32 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling 2:01:29
Off The Back
Teammate Win: Juan Carlos arias
33 Charlie Putnal Crosstown Velo 2:02:03
Off The Back
34 Eddie Hsu Suwanee Creek Bicycles Inc. 2:03:33
Off The Back
35 Jorge Collado Southern Crescent Cycling 2:09:22
Off The Front
Teammate Win: Juan Carlos arias
36 Charles Rossignol Litespeed-BMW 1:38:37
Off The Back
37 Jonathon Skinner 1:54:20
Off The Front
38 Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling 1:15:50
Off The Front
Teammate Win: Juan Carlos arias
39 Mario Rodriguez Southern Crescent Cycling 1:15:53
Off The Front
Teammate Win: Juan Carlos arias
40 Heber Cristino Southern Crescent Cycling 1:15:59
Off The Front
Teammate Win: Juan Carlos arias
41 Tony Blansit 1:18:40
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador 1:52:55
2 James G wenzel Velo Voodoo 1:52:56
3 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 1:52:56
4 Chris Isenberg Team Mission Source / NGCA 1:52:58
5 Robert Mayerik Free Flite Masters 1:53:13
6 Scott Hilburn 2:02:19
7 Norman Brookins 2:03:33
8 John Fillyaw Velo Voodoo 2:06:27 Teammate Top 5: James G wenzel
9 Mike Kehoe 2:09:19
10 Michel Lamar Free Flite Masters 2:09:46 Teammate Top 5: Robert Mayerik
11 Nello Teer Team Mission Source / NGCA 1:38:36 Teammate Top 5: Jim Whitehead
11 Ty Tagami L5Flyers Cycling Team 1:52:54
12 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 1:53:01
13 James Deitsch PCP Race Team 1:53:03
14 David Patrick James Bros. Bikes 1:59:06
15 Allen Duquette 2:00:16
DNF Tim Stone Peachtree Bikes 1:16:15
DNF Brad Harper North Georgia Cycling Association, 2:13:06
DNF Robert Rogan Frazier Cycling 0:57:13
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Aitcheson 2:23:56
2 Charlie Hough UCI CT: Holowesko | Citadel Racing 2:24:08
3 Jake Silverberg UCI CT: Astellas Cycling Team 2:24:21
4 Eamon Franck UCI CT: Astellas Cycling Team 2:24:34
5 Jacob Henley Amore & Vita-USA Racing 2:25:51
6 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 2:26:09
7 Aldo Imo ilesic UCI CT: Astellas Cycling Team 2:26:29 Teammate Top 5: Jake Silverberg
8 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team 2:27:41 Teammate Top 5: Jake Silverberg
9 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:28:00
10 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team 2:28:15
11 Hank Beaver Litespeed-BMW 2:30:47
12 Ian Keough-14 UCI CT: Astellas Cycling Team 2:33:22 Teammate Top 5: Jake Silverberg
13 Chris Chotas Litespeed-BMW 2:33:32
14 Darel Christopher 2:33:42
15 Nicholas Luther Team Greenville Health System 2:33:58
16 Brendan Cornett Litespeed-BMW 2:34:17
DNF Chad Capobianco 1:39:30
DNF Colby Millen Litespeed-BMW 1:22:20
DNF Phil Southerland UCI PCT: Team Novo Nordisk 2:25:11
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barbara Stella Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:02:50
2 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:03:19 Teammate Win: Barbara Stella
3 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:04:35 Teammate Win: Barbara Stella
4 Tina Locklear 1:08:29
5 Ariel Burgess Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:09:06 Teammate Win: Barbara Stella
6 Jennifer Klein Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:09:42
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bianca Martin Sorella Cycling 1:02:51
2 Elizabeth Harden Upstate Junior Cycling/Calder Broth 1:08:35
3 Suzanne Brockway Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:10:05
4 Angela Barros Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:12:01
5 Katherine Hamlin 1:13:01
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:10:55
2 Zoe Mullins OrthoCarolina Winston Women’s Cycli 2:10:58
3 Danielle Clark Furman University 2:11:00
4 Emily Cox The 706 Project 2:11:00
5 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:11:07 Teammate Win: Stephanie Cucaz
6 Isabella Brookshire TWENTY16 Devo Presented by SHO-AIR 2:11:08
7 Paige Shook 2:11:09
8 Mackenzie Koth Stradalli/Wizard Racing Development 2:11:13
9 Diana Ramos 2:11:37
10 Victoria Kanizer OrthoCarolina Winston Women’s Cycli 2:11:46 Teammate Top 5: Zoe Mullins
11 Morgan Miller Taco Mamacita 2:11:46
12 Rachel Swan Strive Racing 2:24:56
13 Maria Hyde DelaFina 2:25:05
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlee Hemmerlein University of Central Florida 1:08:32
2 Erin Nalley 1:08:36
3 Jessica Cannon 1:08:42
4 Josie Ritchie 1:08:42
5 Salley Reamer Forest Acres Cycling Team 1:08:46
6 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 1:08:48
7 Kathryn Maeder 1:08:48
8 Morgan Rex 1:08:50
10 Virginia Pszczolkowski 1:09:01
13 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club 1:12:13
14 Victoria Gates King University 1:15:52
15 Ellen Ray 1:16:27
16 Elizabeth Keefer 1:16:57
17 Sylvie Hyman 1:21:33
18 Keely Easterling 1:21:42
19 Sasimon Viriyayuthakorn 1:39:40
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 3