Log In
Allamuchy Time Trial • Apr 16 2016
Clear, 58 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James O'neill 30:05
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 18:10
2 Billy Taylor Star Track Nyc 19:23
3 Gregorino Cordasco Liberty Cycle 20:14 Teammate Win: Aidan Carter
4 Aidan Duffy Team Somerset 20:20
5 Noah Jerris Team Somerset 20:46
6 Bram Carter Liberty Cycle 20:47 Teammate Win: Aidan Carter
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Carlton Liberty Cycles 18:22
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anson Wright T-Town Elite 24:44
2 Dj Toback Cuevas 25:44
3 Evan Donahue Liberty Cycle 26:50
4 Frank P villani Team Somerset 28:35
5 Thomas Byrne Byrne International Llc 38:00
6 Seth Caswell 1:04:20
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy'S Racing Club 16:36
2 David Gardner Torcup/Cyclefitters 17:04
3 Ronald Restivo Crca / Team Veselka 17:57
4 Joshua Deringer Cs Velo 18:06
5 Rich Carolan Team Propower Coaching 18:07
6 Matthew Rettig Team Bicycle Doctor 18:39
7 Jan Maynard Highlands Racing 18:50
8 Eric Hanson 19:34
9 Albert Anderson Torcup 19:53
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher Finkraft Cycling Team 16:22
2 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 16:40 Teammate Win: Andreas Runggatscher
3 Steven Goldman Westwood Velo 16:45
4 Guy Poirier Cyclonauts Racers 17:11
5 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 17:21
6 Fred Rica Watchung Wheelmen 17:54
7 Christopher Scalzo Team High Gear 17:56
8 Juantxo Royo Black Tie Sports 18:17
9 Chuck Crocco Team Somerset 18:18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Borsetti Cycles 54/Xrcel 17:54
2 Lawrence Towner Team Propower Coaching 17:55
3 Doug Hover Cycles 54/ Five Four Sports 17:56
4 Dana Fallon Team Propower Coaching 18:16
5 Bob Jaggard Pro Pedals P/B Vilking Racing 18:33
6 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 18:40
7 Albert Trank Liberty Cycle 18:43
8 Dean Molle Pa Masters Rc 18:44
9 Richard Wolf Crca/Foundation 18:51
10 William Brunner Montclair Bikery Racing 18:57
11 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 19:04 Teammate Top 5: Doug Hover
12 Patrick Kennedy Propower Coaching 19:12
13 Ed Troianello High Gear/Trek/Ww 19:18
14 David Hilton Pa Masters 19:21
15 James Mauroff Pro Pedals P/B Viking Racing 19:36
16 Theo Spilka Westwood Velo 19:38
17 Don Cross Pro Pedals P/B Viking Racing 19:50
18 Tim Saxon Skylands Cycling 19:56
19 Walter C kowalski iii Jaeger Wheelmen 20:03
20 Richard Bauch Colavita Midatlantic Regional T 20:05
21 Richard Fay Torcup/Cycle Fitters 20:12
22 Jon Boub 20:15
23 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM 20:16
24 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 21:17
25 Mahesh Moorjani Westwood Cycle 21:19
26 Richard Biebel 22:31
27 Gerard Remsen Skylands Cycling Club 23:16
28 Christopher Byrne Byrne International Llc 23:31
29 Bill Roach Qcw Cycling P.B. Breakawaybikes 42:16
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 18:39
2 Joe Saling Team Somerset 20:44
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Teske Pro Pedals P/B Viking Racing 18:11
2 William Gerboth Skylands Cycling 18:36
3 Richard Lavigne Crank Addicts P/B Jay'S Cycle C 18:44
4 Eric Anderson Team Somerset 18:44
5 Pj Bottoms Skylands Cycling 19:06
6 Ben Wahlstrand Crca/Ny Vision Group 19:14
7 Thomas Dunn Team Hb Hilltop 19:18
8 Phillip Lichtenwalner Team Hb Hilltop 19:31
9 Tomoaki Takasugi Destra 19:33
10 Tongwoo Tony kim Westwood Velo 19:42
11 Joji Matsushima Imaichi Cycling Team 19:50
12 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 19:51 Teammate Win: Shawn Teske
13 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking 20:01
14 Drew Davala Pro Pedals P/B Viking Racing 20:07 Teammate Win: Shawn Teske
15 Michael Franco Liberty Cycle 20:13
16 Perry Andre Team Somerset 20:20 Teammate Top 5: Eric Anderson
17 Dan Marion Team Marty'S 20:35
18 Michael Dilaurenzio Paniagua Cycling 20:41
19 David Wilson Pro Pedals P/B Viking Racing 20:42 Teammate Win: Shawn Teske
20 Ronald Garofalo Dnk Cycling 21:00
21 Victor Centeno Skylands Cycling 21:19 Teammate Top 5: William Gerboth
22 Jonathan Nabut Team Marty'S 21:21
23 Ian Laudor 21:41
24 Robert Bellafronto 22:33
25 Glenn Stoll Team Propower Coaching 23:03
26 George Keller Guy'S Racing Club 23:26
27 James Duffy Team Somerset 25:50 Teammate Top 5: Eric Anderson
28 Richard Casamento Win Marketing Group 27:06
29 Joseph Vasfailo Not Attached 27:28
30 Nicholas Paul 38:14
31 Ryan Caswell 1:27:53
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 9   Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Noble Crca/Gfcapital/ H&E Ent 16:53
2 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Manage 17:11
3 Brian Norling Shore Cycling Sports 17:26
4 John Sedlak Dnk Cycling 17:26
5 Phil Penman Crca/The Weather Channel Giant 17:49
6 James Kennedy Team Propower Coaching 18:31
7 Michael Malavarca Team Propower Coaching 19:16
8 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club 19:25
DNF Toby Hanna Knapp'S Cyclery Racing P/B Endu
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Miloro Crca/Team Nyc Velo 17:35
2 David Phimsipasom Westwood Velo 18:07
3 Joseph Petillo 18:16
4 Rodrigo Rubiano Summit Freewheelers 18:25
5 Nicholas Tsapatsaris Crca/Velorigin Performance 18:38
6 John Jacksoin 18:53
7 Chris Dawson Redline Racing 19:02
8 Alberto Garibi Qcw Cycling P.B. Breakawaybikes 19:04
9 Mark Morales Firehouse Cycles 19:07
10 Michael Dworkin Knapp'S Cyclery P/B Enduroworx 19:12
11 Robert Rakowitz Crca/Sids Bikes Nyc 19:13
12 Brandy Boyle Liberty Cycle 19:23
13 John Carlton Liberty Cycles 19:39
14 Wade Wegner Team Propower Coaching 19:46
15 James Carter Liberty Cycle 19:51
16 Christopher Yager 19:54
17 Kevin Eng Cycle Craft 20:11
18 Doron Lipshitz Montclair Bikery Racing 20:15
19 Glenn Jankowitz Team Somerset 21:12
20 Douglas Palen 21:23
21 John Donahue Liberty Cycle 21:54
22 Aaron Williams 22:18
23 Fernando Cotero Team Somerset 22:19
24 Michael Lenner 22:49
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 26:04
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scout Carter Liberty Cycle 29:14
2 Michaela Tsapatsaris Origin Performance Training Sys 30:21
3 Trinity Paul 41:41
4 Nikita Paul 46:06
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Romero High Gear Cyclery-Trek-Ww 21:09
2 Kate Tormey Live Love Velo 21:23
3 Christina Cone Eect/Live Love Velo 21:54
4 Julia Franco Liberty Cycle 21:57
5 Teresa Di sessa Team Eps/Cssp/B Shebell & Shebe 22:12
6 Denise Scala Highland Park Hermes 23:33
7 Samantha Sampson Pro Pedals P/B Viking Racing 23:40
8 Danielle Ferland Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 23:59
9 Barbara Foley Colavita Midatlantic Women'S Cy 24:41
10 Viktoria Gerboth Skylands Cycling 25:07
11 Rebecca Feldman Team Marty'S 25:19
12 Jenifer O'neill 34:20
13 Ellen Hardy Byrne International Llc 56:02
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 19:43
2 Victoria Mather Qcw Cycling P.B. Breakawaybikes 20:22
3 Diane Elmore Sturdy Girl Cycling 21:44
4 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 22:27 Teammate Win: Amanda Rinderer
5 Karen Zatuchney Gmvs/ Cycle Craft Racing 23:02
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan Jl Velo Ambassadors 18:22
2 Sarah Iepson Team Eps/Cssp/B Shebell & Shebe 18:52
3 Andrea Maher Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 19:21
4 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 19:56
5 Elizabeth Tyrell Team Somerset 20:05
6 Ann marie Miller Crca/Ny Vision Group-Fuoriclass 20:18
7 Susan Jankowitz Team Somerset 21:04 Teammate Top 5: Elizabeth Tyrell
8 Nicole Ragonese Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 22:15 Teammate Top 5: Andrea Maher
9 Beth Fayant Team Skyline 23:41
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3