Log In
2016 Meritus Health Tour of Washington County Stage Race p/b SRAM Time Trial • Jun 19 2016
Clear, 81 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Sobotkin BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT 22:12.3
2 Mark Detweiler BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT 22:18.0 Teammate Win: Lee Sobotkin
3 Richard Furchtgott BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC 22:40.1
4 Zheren Yang C3-TWENTY20 22:43.1
5 Anthony Murfett DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 22:50.5
6 Nathaniel Altom 90+ Cycling 23:00.7
7 Benjamin Wright DIRE WOLF RACING 23:10.8
8 Jason Luttrell DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 23:13.1 Teammate Top 5: Anthony Murfett
9 Brent Vollrath BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT 23:16.3 Teammate Win: Lee Sobotkin
10 Ryan Collins INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 23:18.3
11 Tyler Waldron TEAM INTEGRITY P/B K&F CONSTRUCTION 23:43.1
12 Mathew Mackay J MAC CYCLING LLC 23:43.4
13 Willem Deboer CYCLUS SPORTS 23:47.9
14 Mark Lewis OCEAN VELO CLUB/CULVER & PIERSON HO 23:51.7
15 John Bowsher ABRT 23:58.0
16 Adam Croft CHEERBACKS.COM / FAT FROGS RACING 24:00.8
17 Thomas Simchak DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 24:07.2 Teammate Top 5: Anthony Murfett
18 Jake Thompson INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 24:09.4
19 Mykel Nahorniak DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 24:10.6 Teammate Top 5: Anthony Murfett
20 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare 24:12.7
21 Scott Wisseman FOREIGN AUTO SERVICES CYCLING 24:24.5
22 Adam Fulcher ROCK CREEK VELO 24:26.5
23 Scott Coblentz BIKE DOCTOR FREDERICK 24:26.6
24 Logan Breed NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:33.5
25 Patrick Franz BLUE RIDGE DEVELOPMENT 24:37.1
26 Daniel Proulx TEAM BIKE DOCTOR 24:37.7
27 Nate Cornman CS VELO 24:43.8
28 Benjamin Harris ROCK CREEK VELO 24:48.9
29 Clifton Chamberlin TEAM BIKE DOCTOR 24:56.1
30 Casey Fulton CHEERBACKS OF FAT FROGS RACING 24:58.0
31 Matthew Adams WEST VIRGINIA UNIVERSITY 25:07.6
32 Douglas Plowman DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 25:11.2 Teammate Top 5: Anthony Murfett
33 Christopher Rabadi BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC. 25:12.4 Teammate Top 5: Richard Furchtgott
34 Thomas Bailey VELOWORKS-SPOKES ETC 25:19.6
35 Nathan Graham INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 25:21.1
36 Sam Nussenzweig CRCA/ROCKSTAR GAMES 25:27.2
37 Anthony Wheeler 25:39.0
38 Laraib Laubach ROCK CREEK VELO 25:42.8
39 Birk Mcgilvrey LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 25:44.2
40 Kyle Mihalik NOVACARE CYCLING 25:48.2
41 Chris Crane ABRT 25:49.5
42 Elliott Collins NCVC/UNITEDHEALTHCARE 25:55.1
43 Michael Spinnler AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON COUN 26:03.7
44 Bo Rider ROCK CREEK VELO 26:22.9
45 Hassan Beydoun LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 26:29.9
46 Dustin Dunsmore DISTRICT TACO CYCLING 26:35.2
47 Christopher M. jones ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 26:54.1
48 Dillan Juul INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 27:26.9
49 Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club 27:47.0
50 Joe Olgin BUFFALO BICYCLING CLUB 28:21.2
51 Gregory Sherrick BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT 28:33.1 Teammate Win: Lee Sobotkin
52 Chas Mcfarland WEST VIRGINIA UNIVERSITY 28:50.6
53 David Stryffeler INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 31:15.7
54 Gram Smith SEAVS/HAYMARKET 31:58.0
55 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 33:54.8
56 Geoffrey Tiblin SEAVS/HAYMARKET 34:00.3
57 Zachary Jackson BLUE RIDGE DEVELOPMENT 40:35.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 49   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Ganoung US MILITARY ENDURANCE SPORTS 22:09.2
2 Frank Ramos TEAM BIKE DOCTOR 23:00.8
3 Michael King NCVC/UNITEDHEALTHCARE 23:02.7
4 James Johnson NCVC/ UNITEDHEALTHCARE 23:07.0
5 Raymond Trentini NCVC/UNITEDHEALTHCARE 23:31.1
6 Grayson Church DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 23:42.4
7 Mario Zometa KELLY BENEFIT STRATEGIES/ LSV ELITE 23:47.3
8 Christopher Woltemade AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 24:33.1
9 Thomas Godfrey NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:33.9 Teammate Top 5: Michael King
10 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:47.5 Teammate Top 5: Michael King
11 Bob Gillespie 25:14.9
12 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 25:26.0
13 Phil Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 25:39.1
14 Darren Jiron TEAM BEYER AUTO 26:14.8
15 Scot Jaworski NCVC/UNITEDHEALTHCARE 26:21.2 Teammate Top 5: Michael King
16 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 27:28.7
17 Douglas Keim SPORTIF COACHING GROUP/BLUE RIDGE B 30:04.1
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Straub TEAM I HATE CANCER 22:47.4
2 Nick Ilyashevich NCVC 23:17.8
3 John Chambers SNAPPLE 23:31.5
4 Kyle Hitz LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 23:41.0
5 Justin Markunas VELOWORKS-SPOKES ETC 23:45.0
6 John Sylvester NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:06.4
7 Tom Redpath US MILITARY ENDURANCE SPORTS 24:13.6
8 Patrick Arnold BARBASOL 24:35.1
9 Matthew Swartwout CASE WESTERN RESERVE UNIVERSITY 24:39.6
10 Edward Anderson 3SPORTS / ST. CHRISTOPHER'S SCHOOL 24:42.0
11 Clay Moulton VELOWORKS-SPOKES ETC 24:45.9 Teammate Top 5: Justin Markunas
12 Christopher Neureiter NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:46.7 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
13 Benjamen Shrewsberry AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 24:48.9
14 Timothy Meyers NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:52.0 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
15 Christopher Rothermel DISTRICT TACO CYCLING 24:52.9
16 Bruce Mort NCVC/UNITEDHEALTHCARE 25:09.8 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
17 Caleb Oliver OCEAN VELO CLUB/CULVER PIERSON HOUS 25:15.5
18 Caleb Smith LA PRIMA ESPRESSO CO. RACING 25:15.8 Teammate Top 5: Kyle Hitz
19 Luis Arenzana WORLD CUP SKI & CYCLE 25:17.8
20 Christopher Marrow SQUADRA COPPI 25:25.7
21 Peter Steyaert INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 25:28.9
22 Andrew Mclaren VELOWORKS-SPOKES ETC 25:31.4 Teammate Top 5: Justin Markunas
23 Tyler Chapman NCVC/UNITEDHEATHCARE 25:34.3 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
24 Darin Alleman AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO. 25:41.6
25 Kyle Irwin AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 25:43.2
26 Tim Boring TEAM PROPOWER COACHING 25:47.8
27 James Stroud EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 25:57.1
28 Iain Mackeith NCVC/UNITEDHEALTHCARE 26:00.8 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
29 Robert Eom SQUADRA COPPI 26:02.0
30 Christopher Danko NCVC/UNITEDHEALTHCARE 26:05.8 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
31 Carl Bevard 26:12.8
32 Matthew Rhodes UNIVERSITY OF VIRGINIA 26:15.0
33 Christian Hoke ACTIVEYARDS 26:23.9
34 James Bumbaugh PATUXENT VELO CYCLING CLUB 26:25.5
35 Vincent Madaffari ABRT 26:27.6
36 David Lopez DISTRICT TACO 26:33.5
37 Robert Caudill 26:35.8
38 Alexander Mcrae OCEAN VELO CLUB/CULVER & PIERSON HO 26:59.4
39 Nick Taylor DISTRICT TACO CYCLING 27:00.9
40 Gentry Jefferson ANTIETAM VELO CLUB 27:08.5
41 Lucas Beirne NCVC/UNITEDHEALTHCARE 27:21.9 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
42 Tony Den hoed ANTIETAM VELO CLUB 27:26.7
43 Daniel Li NCVC/UNITEDHEALTHCARE 27:28.7 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
44 Christopher Townsley AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 27:31.5
45 Henry Bermet CASE WESTERN RESERVE UNIVERSITY 27:38.9
46 Eric Brooks DISTRICT TACO CYCLING 27:45.8
47 Sonny Smith OCEAN VELO/CULVER & PIERSON 27:55.5
48 Elijah Shipp ROGUE VELO RACING 28:02.6
49 Jason Levitt SQUADRA COPPI 28:16.5
50 Pete Doyle AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO. 28:35.9
51 Chris Spurrier US MILITARY ENDURANCE SPORTS 28:50.2
52 Chris Brennan VELOWORKS-SPOKES ETC 30:26.2 Teammate Top 5: Justin Markunas
53 Ryan Lee V-DAY 32:44.7
Finishers: Cat 4: 50   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea T.E.A.M. FUJI 27:42.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook 30:15.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Pearman KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 21:00.6
2 Andrew Seitz KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 21:09.6 Teammate Win: Taylor Pearman
3 Joseph Siegel COMMUNITY BIKE RACING 21:38.0
4 Sait Arana DISTRICT TACO ELITE CYCLING 21:44.2
5 Lucas Mccollum TEAM BIKE DOCTOR 21:53.0
6 Daniel Nuzzo-mueller COMMUNITY BICYCLE RACING 21:53.5
7 James Studebaker TEAM BIKE DOCTOR 22:07.8 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
8 Sean Gardner KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 22:11.6 Teammate Win: Taylor Pearman
9 Dakota Schaeffer KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 22:19.1 Teammate Win: Taylor Pearman
10 Baris Aytan CRCA/E2VALUE 22:23.4
11 Payne Griffin NCVC/UNITEDHEALTHCARE 22:23.7
12 Allen Carr CRCA/E2VALUE 22:27.6
13 Eran Preble INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 22:27.7
14 Matias Palavecino TEAM BIKE DOCTOR 22:30.2 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
15 William Crabtree COMMUNITY BICYCLE RACING 22:30.4 Teammate Top 5: Joseph Siegel
16 Glenn Ferreira TEAM METRA / XRCEL / CYCLES 54 22:31.7
17 Guy Tawney C3 TWENTY20 CYCLING CO. 22:33.6
18 Greg Wittwer INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 22:43.4
19 Benjamin Fogle KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 22:51.1 Teammate Win: Taylor Pearman
20 Ross Marklein DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 22:56.3
21 Ben Reynolds TEAM BIKE DOCTOR 23:03.5 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
22 Bruno Neto TEAM BIKE DOCTOR 23:05.3 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
23 Nessim Mezrahi DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 23:06.1
24 Kevin Gottlieb TEAM BEYER AUTO 23:13.4
25 Zachary Whitlock BATTLEY-HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC. 23:16.7
26 Jose Solis US MILITARY ENDURANCE SPORTS 23:29.3
27 Steve Patterson CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYSTEMS 23:30.4
28 Patrick Jarenwattananon DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 23:38.1
29 Samuel Boardman BIG ORANGE CYCLING P/B BEACH BODY P 23:38.4
30 Alex Carmona Community Bicycle Racing 23:43.4 Teammate Top 5: Joseph Siegel
31 Shawn Litster NOVACARE CYCLING 23:46.5
32 Robert Kelly HAYMARKET/STARLIGHT CUSTOM APPAREL 23:47.1
33 Michael Russo BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC. 23:47.2
34 Ranjodh Gill US MILITARY ENDURANCE SPORTS 23:49.4
35 Blane Maddox BLUE RIDGE DEVELOPMENT 23:59.5
36 Scott Mcgill LEE AND ASSOCIATES RACE TEAM 24:04.1
37 Juan Arana DISTRICT TACO ELITE CYCLING 24:19.8 Teammate Top 5: Sait Arana
38 Paul Lengermann DISTRICT TACO ELITE CYCLING 24:26.6 Teammate Top 5: Sait Arana
39 Logan Jones-wilkins BRC RACING P/B REYNOLDS GM/SUBARU 25:01.0
40 Aaron Hotaling DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 25:08.9
41 Peter Warner TEAM BIKE DOCTOR 25:38.8 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
42 Clint Dager INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 25:49.4
43 Pierce Schmerge TEAM BIKE DOCTOR 25:50.3 Teammate Top 5: Lucas Mccollum
44 Paul Mica TEAM BEYER AUTO 25:52.2
45 Michael Kingery TEAM BEYER AUTO 26:09.0
46 Jonathan Marshall INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 26:20.3
47 Mark Hyatt TEAM BEYER AUTO 32:52.8
48 Chris Jones* KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 36:52.5 Teammate Win: Taylor Pearman
49 Nathan Goates AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 39:54.3
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 27   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Parrotta TEAM STICKY FINGERS 27:40.2
2 Teresa Amundson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 27:49.9
3 Jamie Morton VELOWORKS-SPOKES ETC 28:13.1
4 Kim Bailey VELOWORKS-SPOKES ETC 28:28.8
5 Robin Millican VELOWORKS-SPOKES ETC 29:04.6
6 Amanda Beirne NCVC/UNITEDHEALTHCARE 29:12.3
7 Karen Richards NCVC/UNITEDHEALTHCARE 29:42.7 Teammate Top 5: Teresa Amundson
8 Juhi Shah WASHINGTON UNIVERSITY CYCLING CLUB 29:55.6
9 Viviane Espinoza NCVC/UNITEDHEALTHCARE 30:12.1 Teammate Top 5: Teresa Amundson
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Sydlik QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B FELT BIC 23:19.1
2 Stephanie Wetzel SAS MAZDA 24:47.7
3 Alexis Zink NCVC/UNITEDHEALTHCARE 24:52.1
4 Clio Dinan CRCA/ VELO CLASSIC P/B STAN'S NOTUB 25:20.0
5 Mary Breed NCVC/UNITEDHEALTHCARE 25:40.7
6 Erin Bougie NCVC/UNITEDHEALTHCARE 25:42.4
7 Michele Scherer BIKE STOP VELO FEMMES P/B BMC 25:48.9
8 Melissa Tallent HAYMARKET CELERITY STARLIGHT CUSTOM 26:24.6
9 Chris Kelley MID ALTANTIC COLAVITA WOMEN'S TEAM 26:43.3
10 Jennifer Maxwell MID-ATLANTIC COLAVITA WOMEN 26:46.2
11 Sue Mcquiston ABRT 27:14.7
12 Jenette Williams MID ATLANTIC COLAVITA 27:31.8
13 Mallory Miller VELOFEMME P/B LITZLER 27:33.3
14 Joanne Neukirchen NCVC/UNITEDHEALTHCARE 27:38.8 Teammate Top 5: Alexis Zink
15 Grace Blair TEAM BBC P/B BALTIMORE BICYCLE WORK 27:42.4
16 Anne Raymond B2C2 P/B BOLOCO 27:50.8
17 Maureen Gribb ACTION WHEELS 28:36.0
18 Amelia Kirby SWEET SPOT CUTAWAY 28:37.1
19 Heather Cunningham JEFF'S BIKE SHOP 28:48.7
20 Alexandra Campbellforte BIKE STOP RACING/PB HAMMER NUTRITIO 29:48.0
21 Rebecca Chan ABRT 32:08.5
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Rollick GONZO'S GEARS 1:16:42.6
Finishers: Cat 4: 1