Log In
Indiana Criterium State Championship • Aug 7 2016
Clear, 80 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Fritzinger Papa John's Racing Team
2 Ruben Bacon Papa John's Racing Team Teammate Win: Edward Fritzinger
3 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Jake Hreha Midwest Devo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Hayes J's Bikes / Popeye's
2 David Kosela None
3 Aaron Banks Midwest Devo
4 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
5 Tyler Osborn None
6 Max Palmer Midwest Devo
7 Lundon Olinger
8 Henry Conaway
9 Calvin Conaway
10 Ellis Olinger
11 Jack Palmer Midwest Devo Teammate Top 5: Aaron Banks
12 Dane Campbell
13 Maxwell Goggans None Teammate Top 5: David Kosela
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver ZIPP MASTERS TEAM
2 Felipe Cardenas
3 Harry Clark Team Heroes
4 Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team Teammate Win: Benjamin Weaver
5 Karim Abdelkader Velocity Racing
6 William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
7 Darrin Lay
8 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling
9 David Lewis Fort Wayne Outfitters
10 Sean O'donnell Scarletfire Racing
11 Jason Mygrant Team Heroes Teammate Top 5: Harry Clark
12 Ryan Tragesser Team Heroes Teammate Top 5: Harry Clark
13 Kevin Gambill None
14 David Stanley Darkhorse Racing
15 Matt Bole Team Dayton Cycling
16 Corurt Maple Heroes Foundation - M.O.B.
17 Gene James ROLLFAST
18 David Musich
19 Craig Helmreich
20 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
21 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse
22 Todd Lewis
23 Rodney Miller TOADS
24 Tom Burridge Schellers Racing Team
25 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team
26 Jeffrey Chambers Schellers Fitness and Cycling
27 Glen Schoenung Zypher
28 Ken Billeter Team Heroes Teammate Top 5: Harry Clark
29 William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
30 George Boren None
DNF Don Birch Team Heroes Teammate Top 5: Harry Clark
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Sherman Zipp Masters Team
2 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling
3 Don Birch Team Heroes
4 Kevin Gambill None
5 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
6 Gene James ROLLFAST
7 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Teammate Top 5: Chris Kroll
8 Tom Burridge Schellers Racing Team
9 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Chris Kroll
10 Jorge Merle Dallas Racing
11 Jeffrey Chambers Schellers Fitness and Cycling
12 Jim Creamer Team Heroes / First Internet Bank C
13 Patrick Hirschfeld
14 David Lewis Fort wayne outfitters Teammate Top 5: Henry Swinty
15 Russell Wiseman
16 Jeff Kucic Heroes Foundation Cycling Team Teammate Top 5: Don Birch
17 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
18 Bryan Boggs Zipp Masters Team Teammate Win: Mike Sherman
19 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing
20 Brian Hansen None Teammate Top 5: Kevin Gambill
21 Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
DNF Wes Harris TeamIndieBike - IU Health
DNF Wojciech Kosela None Teammate Top 5: Kevin Gambill
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling
2 Ryan Aitcheson Astellas Cycling Team
3 Joshua Johnson Bissell ABG Giant
4 Hogan Sills Bissell ABG Giant
5 Doug Fagan Team Upland Brewing-Soma Coffee
6 Michael Dutczak
7 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling
8 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
9 Michael Keller Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Joshua Johnson
10 Jedidiah Fritzinger Papa Johns Racing Team
11 Declan Doyle ICC Bissell-ABG-Giant
12 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
13 David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
14 Robert Frangi Dash Racing
15 John Woods First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
16 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
17 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes
18 Ryan Shean Texas Roadhouse
19 Thomas Revard Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Joshua Johnson
20 Justin Kirk Phoenix Fitness & Training
21 Sam Winters Marian University Cycling Team
22 Ruben Bacon Papa John's Racing Team
23 Bryce Nuiver EPS Cycling Team
24 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
25 Luke Manning Kreitler racing team
26 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
27 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ryan Knapp
28 Benjamin Richardson HOOSIER DADDY
29 John Balmer Century Road Club of America
30 Jacob Rytlewski Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Joshua Johnson
31 Charles Crouse
32 Ross Williams OAM/NOW
33 Matt Green Astellas Pro Cycling Teammate Top 5: Ryan Aitcheson
34 Spencer Miller
35 Edward Fritzinger McDonalds Cycling Team
36 Sam Harbison Team Upland Brewing Teammate Top 5: Doug Fagan
37 Felipe Cardenas
38 John Leach Bissel ABG Giant
39 Aaron Beebe Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Joshua Johnson
40 Jonathan Jacob Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Joshua Johnson
41 Tyler Conant Dash Racing
42 Troy Stratford Dash Racing
DNF Matt Bole Team Dayton Cycling
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Henrickson Team Upland Brewery
2 Andrew Truemper Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
3 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
4 Scott Baumer Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
5 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes
6 Jeremy Wilson ROLLFAST
7 Jordan Fleming
8 Robert Frangi Dash Racing
9 Justin Kirk Phoenix Fitness & Training
10 Trevor Jahn Purdue Cycling
11 Thomas Svenstrup Zone-6 / Motion Cycling
12 Troy Stratford Dash Racing
13 Will Murray Kreitler Racing Team
14 Evan Zehr Fort Wayne Outfitters
15 Christopher Grisvard Audi
16 Brian Sullivan
17 David Park None
18 Eli House Veloworks Urban Cyclery
19 Tyler Conant Dash Racing
20 Erik Schwedland Cutters Cycling
21 David Stanley Darkhorse Racing
22 Ross Williams OAM/NOW
23 Robert Munro CFT
24 Adam Mahomed
25 Dustin Folger None
26 Jacob Hoggard Zone 6/ Motion Cycling
27 Freddy Bernabe team paus
28 Brad Bailey Zone-6 / Motion Cycling
29 John Yandl Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
30 Michael Cook Spin Zone Racing
31 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
32 Aidan Burkins Spin Zone Racing
33 Ben Freas Zone-6/Motion Cycling
34 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
35 Nicholas Salupo Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
36 David Fouts ROLLFAST
37 Glen Schoenung Zypher
38 Joseph Hunt Scholar's Inn Bakehouse
39 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
40 Sean Davidson
41 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Win: Lewis Henrickson
42 Stephen Claiborne Hearts Racing Club
43 William Ralph
44 Dale Eads
DNF Andrew Chandler United States Military Endurance Sp
Finishers: Cat 3: 40   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Wilson 3PH Cycling
2 Will Coleman Team Nebo Ridge
3 Robert Munro CFT
4 Jacob Shupe Indiebike p/b IU Health
5 Austin Yazel
6 Bryan Downs
7 Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy
8 Kyle Strait Team Heroes
9 Shelby Gibbs Dash Racing
10 Kyle Izzo
11 Josh Ginsburg Phoenix Fitness & Training
12 Jacob Scott Cutters Cycling
13 Mark Hoffman Team indiebike p/b Angie's List
14 Cole Smith Phoenix
15 John Reidy None
16 Dylan Curtis Team NeighborLink
17 Christopher Hill
18 Riley Figg Indiana Hoosiers
19 Gregory Nemeth None
20 Ryan Bauer No Limit Racing
21 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing
22 Nicholas Allman Dash Racing
23 Kevin Strawbridge None
24 David Harstad Scholars Inn Bakehouse
25 Matthew Thomas No Limit Cycling
26 Matt Lamb None
27 Carl Ring No Limit Cycling
28 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
29 Levi Limburg Scarlet Fire Racing
30 Nate Lake Dash Racing
31 Robert Beck Team Phoenix Fitness
32 Mathew Emborsky None
33 Michael Carsten No Limit Cycling
34 Edwin Green Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Will Coleman
35 Mike Fowler None
36 Rodolfo Villalvir None
37 Joseph Hatley Dash Racing Indy
38 Lowell Engelking Team Heroes
39 David Thole Team Dayton Bicycling
40 Peter Nye CFT-Sinas Dramis Law
41 Sheldon Sandoval N/A
42 Joshua Richards Gray goat cycling
43 Tristin Cooper Midwest Devo
44 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
45 Peter Griffin
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Kumler None
2 Margot Grotland Liberty Cycle
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Langdon First Internet Bank Cycling Team
2 Sierra Siebenlist WRP
3 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's
4 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Rachel Langdon
5 Tabitha Sherwood Hollander Cycling p/b ISCorp
6 Rachel Metherd First Internet Bank
7 Kelsey Devereaux
8 Krystal Mcnutt Team Dayton
9 Danielle Nye TEAM OAM NOW / ATHLETIC MENTORS
10 Kim Cory Audi
DNF Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
DNF Sarah Demerly First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Rachel Langdon
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arrielle Coy Phoenix Fitness and Training
2 Marissa Doner Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Arrielle Coy
3 Lindsay Riggs Scarlet Fire Racing
4 Sarah Schuetter Schellers Evansville Racing
5 Elaine Sheikh TEAM OAM NOW / ATHLETIC MENTORS
6 Tina Childress-brown Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Arrielle Coy
7 Caron Leader Dan's Comp Factory Racing
8 Heather Pickey Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Arrielle Coy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1