Log In
Fulton Road Race • Apr 9 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson 2:35:00
1
2 Clayton Barrows Stan's NoTubes / AXA Equitable / CR 2:35:00
2
3 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 2:35:00
3
4 Ryan Dewald Battley Harley-Davidson 2:35:00
4
Teammate Win: Charles Hutcheson
5 Jacob Mueller Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
5
6 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
6
7 Todd Hesel Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
7
Teammate Top 5: Jacob Mueller
8 Timothy Brown XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 2:35:00
8
Teammate Top 5: Jared Nieters
9 Evan Fader Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
9
Teammate Top 5: Jacob Mueller
10 Robert Abramo QCW 2:35:00
10
11 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 2:35:00
11
Teammate Top 5: Jared Nieters
12 Michael Cohen Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
12
Teammate Top 5: Jacob Mueller
13 Barry Miller Glacial Energy / Pista Elite 2:35:00
13
14 Bart Torre Lancaster Regional Cycling 2:35:00
14
15 Mark Warno Antietam Velo Club Inc 2:35:00
15
16 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHe 2:35:00
16
17 Russell Weber Kelly Benefit Strategies/LSV 2:35:00
17
Teammate Top 5: Jacob Mueller
18 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:35:00
18
19 Edward Krasnai Lancaster Regional Cycling 2:35:00
19
20 Brian Butts Battley Harley-Davidson 2:35:00
20
Teammate Win: Charles Hutcheson
21 Russell Langley XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 2:35:00
21
Teammate Top 5: Jared Nieters
22 Francois Fabiato 3sports/RVS
22
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Goates Mountainside p/b City Islanders 2:35:24
1
2 Joseph Chudyk Team Fluid 2:35:24
2
3 Paul Rades GamJams / November Bicycles 2:35:24
3
4 Jeremy Wickham corning /notubes race team 2:35:24
4
5 Jonathan Marshall Mountainside Racing p/b City Island 2:35:24
5
6 Jeremy Edwards HAYMARKET BICYCLES 2:35:24
6
7 Charles Salzer Franklin and Marshall College 2:35:24
7
8 Lukasz Majewski Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:35:24
8
9 Zachary Rogers GamJams / November Bicycles 2:35:24
9
Teammate Top 5: Paul Rades
10 James Guardino Breakawaybikes.com-IFRACTAL 1:50:00
11 Clint Dager Raw Talent Ranch/CycleLife 2:35:24
1
12 Callum Ingram GamJams / November Bicycles 2:35:24
2
Teammate Top 5: Paul Rades
13 Jonathan Poterjoy 2:35:24
3
14 Jordan Cross Squadra Coppi 2:35:24
4
15 Douglas Kauffman Shirk's Racing Presented by Trek 2:35:24
5
16 Drew Tyger Mason-Dixon Velo/The Cycle Works 2:35:24
6
17 James Wolf Franklin and Marshall Cycling Team 2:35:24
7
18 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:35:24
8
19 Michael Kerr NCVC/UnitedHealthcare 2:35:24
9
20 Aaron Schelegle Breakawaybikes.com-IFRACTAL 2:35:24
10
21 David Iglewicz PA Masters RC 2:35:24
11
22 Seth Gunderson Lancaster Regional Cycling 2:35:24
12
23 Kristofer Moore 2:35:24
13
24 Greg Kaplan Schuylkill Navy Racing 2:35:24
14
25 Matthew Dishart Thru-It-All Body Shop Inc. 2:35:24
15
26 John Larson Squadra Coppi 2:35:24
16
27 Joseph Simora Thru-It-All Body Shop Inc. 2:35:24
17
28 Jose Nunez Haymarket Bicycles 2:35:24
18
29 Bryce Ressler 2:35:24
19
30 Eric Moon Millersville University 2:35:24
20
31 Michael Riley 2:35:24
21
32 Kevin Deibert UpstateVelo 2:35:24
22
33 Geoff Hughes Squadra-Coppi 2:35:24
23
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Capelle TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 1:22:00
1
2 Vladimir Sarkisov All American Bicycle Club 1:22:00
2
3 Charles Ramer Sportif Coaching Group/BPB 1:22:00
3
4 Alexander Sverdlov QCW Cycling/breakawaybikes.com 1:22:00
4
5 Andy Johnson NCVC/UnitedHealthcare 1:22:00
5
6 Matthew Bartlett TOMS Shoes p/b Kindhuman Sports 1:22:00
6
Teammate Win: Greg Capelle
7 Adam Snoke Chester County Velo 1:22:00
7
8 Jacob Miller HPC/LIST 1:22:00
8
9 Taylor Arney Squadra Coppi 1:22:00
9
10 Christopher Rabadi Raw Talent Ranch/ Cyclelife 1:22:00
10
11 Patrick Hogan ABRT 1:22:00
11
12 Curtis Miller TBB - Deep Blue 1:22:00
12
13 Clyde Wright 1:22:00
13
14 James Haglund Mountainside Racing/Lost Boys 1:22:00
14
15 Ana Novo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:22:00
15
16 Michael Kerrigan Charlottesville Racing Club 1:22:00
16
17 Mike Barbone Chester County Velo 1:22:00
17
18 Lance Mitchell Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:22:00
18
19 Mark Allain Spokes Bike Shop 1:22:00
19
20 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare 1:22:00
20
Teammate Top 5: Andy Johnson
21 Brian Markley Bicycle Outfitters 1:22:00
21
22 Taylor Hinson Unattached 1:22:00
22
23 Jason Luttrell NCVC/UnitedHealthcare 1:22:00
23
Teammate Top 5: Andy Johnson
24 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:22:00
24
25 Todd Noonan GS Simmeria 1:22:00
25
26 Jordan Leitma Kelly Benefit Strategies/LSV 1:22:00
26
27 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV 1:22:00
27
28 Justin Forney AVC/Team Hagerstown Wasington Co. 1:22:00
28
29 David Teague TBB/Deep Blue 1:22:00
29
30 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV 1:22:00
30
31 Nicholas Parlato All American Bicycle Club 1:22:00
31
Teammate Top 5: Vladimir Sarkisov
32 Mark Buckwalter Thru-It-All Body Shop Inc. 1:22:00
32
33 Dan Denenberg Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:22:00
33
34 Alex Rapavi Freshbikes p/b SKANSKA 1:22:00
34
35 John Rohrer Team BBC 1:22:00
35
36 Patrick Green Bicycle Outfitters 1:22:00
36
37 Kenn Barfell Team TBB/Deep Blue 1:22:00
37
38 Shaun Gormley Chester County Velo 1:22:00
38
39 Steven Oboyle 1:22:00
39
40 Brian Boyd 1:22:00
40
41 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:22:00
41
42 Patrick Peoples TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 1:22:00
42
Teammate Win: Greg Capelle
43 James-sebastian Byers GamJams / November Bicycles 1:22:00
43
44 Ellis Kim TOMS Shoes p/b KindHuman Sports 1:22:00
44
Teammate Win: Greg Capelle
45 John Cooleen Zen Masters Racing 1:22:00
45
46 Jude Cooney Unattached 1:22:00
46
47 John Newton West Chester Cycling 1:22:00
47
48 Kenneth Rowe All American Bicycle Club 1:22:00
48
Teammate Top 5: Vladimir Sarkisov
49 Darryl Sampey AVC/Team Hagerstown-Washington Co 1:22:00
49
50 Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:22:00
50
51 Pete Esposito Breakawaybikes.com-IFRACTAL 1:22:00
51
52 Scott Kingsley Thru-It-All Body Shop Inc. 1:22:00
52
53 Daniel Lauritzen Young Medalists/Team Rothrock 1:22:00
53
54 Mike Emerson Bicycle Outfitters Race Team 1:22:00
54
55 Jason Jenney 1:22:00
55
56 Jim Gallagher Velo ACES 1:22:00
56
57 Michael Bowman Blue Mountain Velo 1:22:00
57
58 Roger Picker Kelly Benefit Strategies/LSV 1:22:00
58
59 Jeffrey Travis Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:22:00
59
60 Eric Schopf 1:22:00
60
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brown Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:50:00
1
2 Kenneth Wareham Thru-It-All Body Shop Inc. 1:50:00
2
3 Brad Ober Thru-It-All Body Shop Inc 1:50:00
3
4 John Spittal Thru-It-All Body Shop inc. 1:50:00
4
5 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:50:00
5
6 Robert l Brown jr MSSB/Market Edge p/b Brandywine Cyc 1:50:00
6
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:50:00
7
Teammate Top 5: Michael Bradbury
8 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc 1:50:00
8
9 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV Amateu 1:50:00
9
10 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:50:00
10
Teammate Win: Michael Brown
11 Ad Bax Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:50:00
11
Teammate Win: Michael Brown
12 Nao Yamashita Cycledrome 1:50:00
12
13 Joseph Rudolph Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:50:00
13
Teammate Win: Michael Brown
14 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:50:00
14
Teammate Top 5: Michael Bradbury
15 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV 1:50:00
15
16 Michael Csuy PA Masters RC 1:50:00
16
17 Mike Zban Thru-It-All Body Shop Inc. 1:50:00
17
Teammate Top 5: Kenneth Wareham
18 Christopher Peris Thru-It-All Body Shop Inc. 1:50:00
18
Teammate Top 5: Kenneth Wareham
19 Steve Owens ABRT 1:50:00
19
20 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:50:00
20
Teammate Top 5: Michael Bradbury
21 Art Miller Thru-It-All Body Shop 1:50:00
21
22 Carlos Goncalves 1:50:00
22
23 Jim Pomeroy Thru-It-All Body Shop Inc 1:50:00
23
Teammate Top 5: Kenneth Wareham
24 Scott Gamble Chester County Velo 1:50:00
24
25 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu 1:50:00
25
26 John Wichard ZEN MASTERS RACING 1:50:00
26
27 Pete Sanelli Zen Masters Racing 1:50:00
27
28 Randy Haluck Thru-It-All Body Shop Inc. 1:50:00
28
Teammate Top 5: Kenneth Wareham
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jere Ballard south mt velo club 1:30:00
1
2 Richard Kazimir Century Road Club of America 1:30:00
2
3 Gregory Smith Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:30:00
3
4 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 1:30:00
4
5 Kevin Kolodziejski Tri-State Velo 1:30:00
5
6 Jan Felice Thru-It-All Body Shop Inc. 1:30:00
6
7 Paul Kornet Chester County Velo Smedley 1:30:00
7
8 Kevin Greene Breakawaybikes.com/IFRACTAL{rr ak j 1:30:00
8
9 Bryan Patton Middletown Bike Line / Bricks Racin 1:30:00
9
10 Rick Tucker Lateral Stress Velo Inc. 1:30:00
10
11 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 1:30:00
11
12 Mark Sweetman Zen Masters Racing 1:30:00
12
13 Ted Harris ABRT 1:30:00
13
14 Stephen Marchioro Main Line Cycling 1:30:00
14
15 Robert Turner Thru-It-All Body Shop Inc 1:30:00
15
16 Neil Head 1:30:00
16
17 Michael Long 1:30:00
17
18 Bill Anderson CRCA / Teany Cycling 1:30:00
18
19 Scott Olson ABRT 1:30:00
19
20 Samuel Walters Adventures for the Cure 1:30:00
20
21 Steve Duckinfield Tri-State Velo 1:30:00
21
Teammate Top 5: Kevin Kolodziejski
22 Frank Mayer Action Wheels/ Viking Yachts/ CC Ev 1:30:00
22
23 Michael Richey Tri State Velo
23
Teammate Top 5: Kevin Kolodziejski
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Fader Team Sticky Fingers/ Specialized 1:38:00
1
2 Kacey Manderfield Pure Energy Cycling-ProAirHFA 1:38:00
2
3 Lindsay Bayer XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 1:38:00
3
4 Heidi Gollogly NCVC/UnitedHealthcare 1:38:00
4
5 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 1:38:00
5
6 Sue Mcquiston ABRT 1:38:00
6
7 Courtney Chipouras Artemis 1:38:00
7
8 Amy Kendall ABRT 1:38:00
8
9 Kyleanne Hunter CAWES p/b Specialized 1:38:00
9
10 Courtney Gregor Franklin and Marshall College 1:38:00
10
11 Christine Fuentes ABRT 1:38:00
11
12 Dana Hanchin Sturdy Girl Cycling 1:38:00
12
13 Dawn Danner Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:38:00
13
14 Lisa Staub Mason-Dixon Velo/The Cycleworks 1:38:00
14
15 Janet Olney ABRT 1:38:00
15
16 Zoe Reeves Priority Health Cycling Team 1:38:00
16
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 7