Log In
Foothills Cup - RR • Apr 8 2017
Clear, 62 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Felpel High Country
2 Brian Sciba Kelly Benefits Strategies Elite
3 Bryan Hoy Alto Factory Racing
4 John Delong Kens Bike Shop
5 Brian Sheedy GIANT Bicycles/Brevard College
6 Michael Potter Boone Area Cyclists
7 Juan Pablo gonzalez
8 Jose Solis Happy Tooth Racing
9 Cliff Mueller Monster Media Racing
10 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
11 Keith Gerarden Happy Tooth Racing
12 Caleb Smith Boone Area Cyclists
13 Lang Reynolds Revolve Residential
15 Rich Harper Kens Bike Shop Teammate Top 5: John Delong
16 Dylan Lawson Cyclus Sports
17 Tom Rodarie Cyclus Sports
18 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
19 Mark Jellous Happy Tooth Racing
20 Nicholas Luther Happy Tooth Racing
21 Marc Sawicki Southeast Velo Racing
22 Alex Jerome Cyclus Sports
23 Frank Cundiff Mellow Mushroom
24 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
25 Scott Hoffner CIC Racing
26 Alastair Pounder Dornier Racing
27 Eric Abrams R5 Ciclismo
28 Jordan Villella Cyclus Sports
29 Carlos Norena Stradalli Cycle/ Saffeti
30 Colin Cavaliere Cyclus Sports
31 Thomas Borner Cyclus Sports
32 Hao Sun Cyclus Sports
33 Jeffrey Pendlebury Ride On Wooster
34 Seth Jones Dorneir Racing
36 Spencer Lowden Cyclus Sports
37 Aaron Cruikshank Cyclus Sports
DNF Patrick Weddell
38 Henry Davis Team Novo Nordisk Juniors
39 Eric Serantoni Nine Lives Carbon Repair
DNF Patrick Raines Kens Bike Shop Teammate Top 5: John Delong
DNF Ian Broadhead
DNF Erich Mesquita lima HC Devo p/b Monster Media Racing
DNF Alex Ryan Mock Orange Bikes Pro CX
DNF Sam Wentworth Cyclus Sports
DNF David Duquette Cyclus Sports
DNF George Pompura Cyclus Sports
DNF Kyle Knott Levine Law Group p/b Huseby.com
DNF Gregory Thompson Carolina Cycling Team
DNF Hugo Schreur Dornier Racing
DNF Thomas Savage Slippery Sasquatch
DNF John Croom Levine Law Group Elite Cycling Team
DNF Dallas Handy High Country Teammate Win: Zachary Felpel
DNF David Flynn Kens Bike Shop Teammate Top 5: John Delong
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 15   Cat 3: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Able Race City Cycling
2 Michael Bissette
3 Gionvanni Vasta Dornier Racing
4 Dylan Crockett
5 Sean Noonan 36th Street Racing
6 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling
7 Cody Buford
8 Devin Jones Live It Xtreme Sports Racing
9 Peter Van susteren Race City Cycling Teammate Win: Nicholas Able
10 Jules Van kempen Tri-cyclists
11 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
12 Juan Jose munera
13 Blaise Schaeffer Constellation Cycling
14 Peter Cassidy Charlotte Cycling Consortium
15 Gary Calton GP Velotek
16 Gustavo Marin Constellation Cycling
17 Tony King Cyclehaus Racing
18 Will Pfeiffer None
19 James Walsh
20 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing
DNF Michael Stavick N/A
DNF Jeff Wienke The Village Wrench p/b Glory Cycles
DNF Kendall Calvin Race City Cycling Teammate Win: Nicholas Able
DNF Ryan Helms Beer City Bicycles
DNF Jerry Hochstedler
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Dotson VeloSports Racing
2 Zach Lail Mock Orange Bikes 40+
3 Adam Perez Happy Tooth Racing
4 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
5 Tim Hall Lees-McRae College
6 Mark Wartski FSC:The Electric Banana
7 Greg Hilt Team Audi Cary
8 Clinton Marsh Monster Media Elite Masters
9 Gene Fowler Trappe Door Cycling
10 Richard Creed Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
11 Jerry Gala Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Adam Perez
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
14 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club
15 Darren Fuller Trappe Door Elite Masters Cycling T
16 Noah Byrd Electric Banana Cycling Project p/b
17 Ziyu Jin Jigawatt Cycling
18 Robert Thomas Team Rize
19 Stephen Kefer E3 Endurance
20 Tim Borsetti Cycles 54
21 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
22 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
23 William Marcheck Triangle Velo
24 Jason Casteen Unilin MDF
25 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
26 Henrik Kragerup JigaWatt Cycling p/b Carolina Ale H
27 Greg Rogers Team Audi Cary
28 Aaron Atwater SouthEast Endurance Project
29 Shaun Walsh SouthEast Endurance Project
30 Chris Guella Dornier Racing
31 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
32 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
33 Deane Gauthier Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
34 John Bauer
35 Jason Griffin Team Roger C Peace
36 John Elliott
DNF Andy Shanely
DNF Jim Payne Charlotte Cycling Consortium
DNF Ted Hopkins Team Spoke Cycles
DNF Brad Reed Team Rize
DNF Alan White
DNF Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
DNF Darrin Dexter Team Audi Cary
DNF Joe Briscoe Team ms
DNF Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
DNF Tim Tobbe hendersonville
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 18   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Wartski FSC:The Electric Banana
2 Greg Hilt Team Audi Cary
3 Gene Fowler Trappe Door Cycling
4 Richard Creed Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
5 Todd Davis KCOI Boulevard
6 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club
7 Darren Fuller Trappe Door Elite Masters Cycling T
8 Ted Hopkins Team Spoke Cycles
9 Stephen Kefer E3 Endurance
10 Tim Borsetti Cycles 54
11 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
12 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
13 William Marcheck Triangle Velo
14 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
15 Henrik Kragerup JigaWatt Cycling p/b Carolina Ale H
16 Greg Rogers Team Audi Cary Teammate Top 5: Greg Hilt
17 Shaun Walsh SouthEast Endurance Project
18 Chris Guella Dornier Racing
19 Marcus Jones Crosstown Velo
20 John Bauer
21 John Elliott
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Kefer E3 Endurance
2 Sarah Matchett Race City Cycling
3 Molly Lohry -
4 Jennah Dunham CTH Performance Project
5 Tara Keefer Uptown Cycles
6 Jenny Leiser Team Capps
7 Karen Muehl Uptown Cycles Teammate Top 5: Tara Keefer
8 Keren Bennett EvoDevo
9 Laura Calvin Race City Cycling Teammate Top 5: Sarah Matchett
10 Alex Christofalos CTH Performance Project Teammate Top 5: Jennah Dunham
11 Ashley Parlett Classic Cycling
12 Melissa Whitley
13 Danielle Nelson Classic Cycling
14 Shannon Goyda Greensboro Velo Club
15 Hannah Bauer Evolution Jr. Devo
16 Kathleen Hyland Spoke Cycles
DNF Sarah Kraxberger Hawleys Bicycle World Racing Team
DNF Emily Strange Mars Hill University
DNF Lauren Phillips Spoke Cycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 5