Log In
Oldmans Township Individual Time Trial • Jun 17 2017
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Redmond Team Somerset 30:06.94
2 Benjamin Jerris Team Somerset 35:19.49 Teammate Win: Harrison Redmond
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Jerris Team Somerset 21:40
2 Justin Deangelis 30:08.92
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Raimo Montclair Bikery Development Te 20:43
2 Jon Tze Montclair Bikery Development Te 42:58.76 Teammate Win: Alexander Raimo
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank P villani Team Somerset 26:52
2 Thomas Byrne BYRNE International LLC 36:47.19
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 17:55.40
2 Patrick Darken Zen Masters Racing 19:12.47
3 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 19:24.55
4 Michael Henasey PSRacing/BTB 19:50.90
5 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 20:04.75
6 Erich Neise Team Somerset 20:51.36
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 18:59.41
2 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 19:08.03
3 Ralf Warmuth Team SRG 19:17.77
4 Fred Rica High Gear/Trek/WW 19:23.92
5 Shawn Teske PRO Pedals Racing 19:24.19
6 Justin Gosling Firehouse Cycles 19:26.79
7 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 20:02.71
8 Kenneth Gilliland Peddlers Shop 20:22.54
9 T.j. Ditullio Action Wheels 23:18.76
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Active Yards - Chester County V 19:26.01
2 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 19:33.56
3 Clayton Allen Pro Pedals Racing 19:45.69
4 Eric Anderson Team Somerset 19:45.96
5 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 20:18.60
6 Richard Wolf CRCA/Foundation 20:50.21
7 David Hilton PA Masters 20:50.95
8 Robert King CRCA/Rapha Cycle Club 21:31.17
9 Ilkka Kruus 21:57.89
10 Jon Boub Montclair Bikery Racing 22:03.40
11 Doug Morris Guy's Racing Club 22:21.73
12 Steve Justice PSRacing/BTB 22:45.91
13 Benedict Rocco PSRacing/BTB 23:17.66
14 Bruce Lawrence Blue Suit Pacers 23:41.23
15 Anthony Procida 24:52.07
16 Steve Barnes Guys Racing Club 25:46.48
17 Christopher Byrne BYRNE International LLC 26:32.90
DNF Terry Dewane B-RAD Cycling
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 20:47.63
2 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 20:59.96
3 Robert Casciato PA Masters 21:22.51
4 Richard Biebel CRCA/Foundation 21:30.35
5 Tom Peacock Team FEC p/b Trek Bikes 22:15.79
6 James Badia Triangle cyclists 22:42.79
7 John Cox CHESAPEAKE WHEELMEN/ AVIATION V 22:43.57
8 Dr. James ruffin 36:14.71
9 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 37:42.97
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 19:58.13
2 Ryan Larson VR2209 20:14.78
3 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 20:21.61
4 Michael Franco Liberty Cycle 21:34.72
5 Owen Fayle 21:43.22
6 Simon Huang Crank Addicts p/b Hilltop 21:47.74 Teammate Win: Richard Lavigne
7 Daniel Shelanskey Caffeinated Cyclist Racing 22:18.40
8 Gary Kershner Pro Pedals Racing 22:34.40
9 Jaime Bou iii Zen Masters Racing 22:49.22
10 Rick Perez Union Fools 23:01.76
11 Joe Deangelis 23:18.79
12 James Dodge None 24:01.67
13 Scott Hemingway Union Fools 26:36.18
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Bottoms skylands cycling 20:20.71
2 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 20:24.14
3 Mark Cowin Pro Pedals Racing 21:02.73
4 John Piper VR2209 21:07.56
5 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 21:30.46
6 Bob Jaggard Pro Pedals Racing Team 21:43.23
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Tanjutco Pro Pedals Racing 20:01.33
2 Tom Catherines Mineola Bicycle Racing Team 20:10.11
3 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 20:20.43
4 Rodrigo Rubiano Westwood Velo 20:23.21
5 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 20:30.87
6 Christopher Hope PSRacing/BTB 20:36.09
7 David Bleakley Five Four Sports/Cycles 54 20:45.21
8 Chris Dawson Redlined Racing 20:46.07
9 Peter Kiernan Benidorm Bikes/Eastern Bloc C.C 20:51.24
10 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 20:53.44
11 James Griffin Team B3 Cycling 21:06.79
12 Anthony Procida 21:47.67
13 Kevin Eng Team Bulldog/Cycle Craft 22:11.00
14 Frank Lukens team FEC p/b TREK bikes 23:38.93
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gibbons Viking Racing 17:10.91
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 18:10.84
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 18:17.73
4 Zheren Yang Columbia University 18:38.91
5 David Gardner TorcUP cycling 18:41.89
6 David Phimsipasom Westwood Velo 19:54.48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Wolf PSCC 23:34.07
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 29:24.49
2 Katharine Byrne BYRNE International LLC 33:23.91
3 Jenna Deangelis 34:44.19
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Meyer 22:33.41
2 Julia Franco Liberty Cycle 23:09.66
3 Denise Masterson Watts Up 24:19.16
4 Sarah Mellies Westwood Velo 24:41.11
5 Doreen Bridgman Team EPS/CCS p/b Shebell &Shebe 24:56.33
6 Marjory Mccoy PSRacing/BTB 25:50.03
7 Kristine Tanjutco Pro Pedals Racing 26:51.15
8 Rebecca Feldman Team Martys 27:56.01
9 Ellen Hardy BYRNE International LLC 29:40.27
10 Ixsa Gollihur Peddlers Shop Cycling Club 31:12.10
11 Andrea Keating Roll the Dice Racing 32:11.33
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Danielewicz Guy's Racing Club 30:35.63
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monika Lukens Team FEC p/b Trek Bikes 21:57.78
2 Sarah Hauze TEAM EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 22:31.21
3 Kate Tormey Finkraft 22:32.47
4 Jaymi Cook Pro Pedals Racing 23:38.45
5 Deborah Dworsky Karma Racing Team 23:49.27
6 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 24:05.62
7 Morgan Styer Foxy Moxy Racing 24:10.86
8 Robin Wahl PSRACING/BTB 24:42.88
9 Christy Beal 26:17.90
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Sydlik Visit Dallas DNA Pro Cycling 19:33.12
2 Cheryl Clark 20:05.35
3 Shannon Kaplan JL Velo Ambassadors 20:30.48
4 Pamela Wahl Guys Racing 21:22.54
5 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 21:26.92
6 Emma Sherer Velo Classic p/b Stan's NoTubes 21:56.13
7 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 22:00.31
8 Elizabeth Tyrell Team Somerset 22:57.57
9 Eva Van stratum Sturdy Girl Cycling 27:26.19
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2