Log In
 
 
Gainesville Gran Prix - RR • Mar 29 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Harper NGCA Team Mission Source
2 Robert Conatser Reality Bikes
3 Jim Whitehead
4 Robert Watkins
5 Tony Blansit Georgia Cycling Inc.
6 Scott Latell CZ Velo
7 Christian Cherniak Beck Cycling
8 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc.
9 Dale Hair Scenic City Velo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pfaff Wizard Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Branyon Frazier Cycling
2 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
3 Thomas Cross jr NGCA
4 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
5 Grayson Wickel Asheville Youth Cycling Club
6 Michael Garrison North Georgia Cycling Association I
7 Shawn Watkins Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Grayson Wickel
8 Nicolas Federico Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
9 Ryan Garvey Junior Flyers
10 Brandon Lundstrum Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Mendez Frazier Cycling
2 Ian Schirmer Frazier Cycling Teammate Win: Gabriel Mendez
DNF Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: Gabriel Mendez
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Tullis Frazier Cycling
2 Ben Mckenzie Asheville Youth Cycling Club
3 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
4 Troy Waine Junior Flyers
5 Leon Waine Junior Flyers
6 Jake Neal Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
7 Maxwell Oestreich Junior Flyers Teammate Top 5: Troy Waine
8 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
DNF Ian Poore
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Broadwell Junior Flyers
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Chotas Litespeed-BMW
2 Dan Busch Beck Cycling
3 Shane Collins Nouveau Velo Cycling Team
4 Paul Duffy North Georgia Cycling Association I
5 Michael Burns North Atlanta Riding Club
6 Larry Waters Prima Tappa
7 Steven Carrell Peachtree Bikes/Steel
8 Pablo Di marco NGCA Mission Source
9 Brady Rogers BMW Litespeed
10 Daudi Cobb Peachtree Bikes
11 Greg Malautea Beck Cycling Teammate Top 5: Dan Busch
12 Xavier Cortez North Georgia Cycling Association I Teammate Top 5: Paul Duffy
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James G wenzel Velo Voodoo
2 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
DNF Patrick Flautt Depaula Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison North Georgia Cycling Association I
2 Brock Mason Big Ring Racing
3 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
4 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
5 Sebastian York Asheville Youth Cycling Club
6 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA
7 Ryan Collins L5Flyers p/b Maxxis
8 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
9 Devin Reavis Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Sebastian York
10 Blake Johnson Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Sebastian York
11 Nick Oestreich Junior Flyers
12 Liam Ainslie UGA
13 James Brookshire Volharden
14 Nicholas Collins Junior Flyers
15 Doug Robinson Birmingham Velo
16 Christopher Rupe GearLink Racing INC.
17 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association I Teammate Win: Ian Garrison
18 Evan Glowiak Volharden
19 Ian Cramer Round Here Racing
20 Mikey Waine Junior Flyers
21 Connor Tankersley Scenic City Velo
22 Darel Christopher
23 Dan Klapheke NGCA Team Mission Source
24 Mathew York Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Sebastian York
25 Reginald Pineda Round Here Racing
26 Alan Brookshire Velosports Racing Asheville
DNF Steve Riley North Georgia Cycling Association I Teammate Win: Ian Garrison
DNF Dan Busch Beck Cycling
DNF Jeff Brown Peachtree Bikes
DNF Peter Smith NGCA Team Mission Source
DNF Xavier Cortez North Georgia Cycling Association I Teammate Win: Ian Garrison
DNF Daudi Cobb Peachtree Bikes
DNF Chris Cole L5Flyers p/b Maxxis
Finishers: Cat 3: 31   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Todd Frazier Cycling
2 Wilman Vargas Atlanta Cycling
3 Thomas Freckmann Out Spokin Woodstock
4 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Maxxis
5 Alex Berry North Georgia Cycling Association I
6 Rob Latham FreeFlite Masters
7 Jeremy Spafard Lifetime Bikes Loganville
8 Davis Branyon Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
9 Chris Leslie Drummond Racing
10 George Valentine NGCA Team Mission Source
11 Nathan Hatfield PCP Race Team
12 Charlie Mckenzie Asheville Youth Cycling Club
13 Christian Cherniak Beck Cycling
14 Kenneth Fischer Reality Bikes
15 Duncan Mcguire Reality Bikes
16 James Sciarini Reality Bikes
17 James Carrigan Rocky Mountain Road Club
18 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis Teammate Top 5: Benjamin Spangler
19 Eric Calder Les Amis/Up State Junior Cycling
20 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis Teammate Top 5: Benjamin Spangler
21 Gabriel Mendez Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
22 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
23 Robb Pressley Birmingham Velo
24 Greg Malautea Beck Cycling
25 Parker Haney Asheville Youth Cycling Club
26 Mike Kehoe Reality Bikes
27 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
DNF Isaac Brown Reality Bikes
DNF Mark Schulz Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
DNF Jerry Perullo L5 Flyers p/b Maxxis Teammate Top 5: Benjamin Spangler
DNF Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team
DNF Trey Griffin PCP Racing
DNF Nicholas Townes Les Amis/Up State Junior Cycling
DNF Jordan Picchiottino
DNF Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling
DNF Andrew Luettgen
DNF David Haney Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
DNF Sherwood Cox Birmingham Bicycle
DNF Daniel Thorogood Round Here Racing
DNF Thomas Pleck Lifetime Bikes Loganville
DNF Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Harding
2 Zach Lutz
3 Dan Murray
4 Ron Babington Greenville Spinners
5 Al Murner Unattached
6 Ian Harding Greenville Spinners Bicycle Club
7 Jason Perez Unattached
8 Rodulfo Caveda L5Flyers p/b Maxxis
9 Andy Mckenzie AYC
10 Keith Werle Team Mission Source
11 Shane Mathews Southern Crescent Cycling
12 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles
13 Sean Murray North Georgia Cycling Association I
14 Brian Steele Southern Crescent Cycling
15 Ken Kirby Smyrna Bicycles
16 Jared Latham Junior Flyers
DNF Patrick Carroll NGCA Team Mission Source
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mac Brennan ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
3 Fletcher Lydick The 706 Project
4 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team
5 Buddy Spafford Century Road Club Assoc
6 Jack Maddux Hot Tubes Development Cycling Team
7 Oleg Tanovitchi Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Buddy Spafford
8 Chad Capobianco Boone Area Cyclists
9 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
10 Brandon Pruett Hincape Devo
11 Austin Ulich Wrenched Athlete U26
12 Jan Kolar Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Buddy Spafford
13 Unknown Rider
14 Mike Stone Stan's NoTubes P/b Proferrin
15 David Gearhart Litespeed-BMW
16 Andy Lougher Lupus Racing Team
17 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
18 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
19 Alexey Shmidt The 706 Project Teammate Top 5: Fletcher Lydick
20 Matthew Miller
21 Mark Babcock Atlanta Cycles
22 Jake Andrews Cherry St. Cycles
23 Charles Rossignol Litespeed BMW
24 Damien Dunn Peachtree Bikes/Steel
DNF Steve Simmons North Georgia Cycling Association I
DNF John Stowe Cherry St. Cycles
DNF Austin Sholly Cherry St. Cycles
DNF Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
DNF Igor Rudalev Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Buddy Spafford
DNF Marek Lipold Peachtree Bikes
DNF Michael Burns North Atlanta Riding Club
DNF Eric Kirk NGCA Team Mission Source
DNF Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
DNF Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk
DNF Mauro Rato Finish Strong
DNF Michael Dalterio Team Novo Nordisk
DNF Rob Evans North Georgia Cycling Association I
DNF Christopher Calder Globalbike Racing
DNF Grayson Brookshire Volharden
DNF Justin Bynum Birmingham Velo
DNF Frank Marrs North Georgia Cycling Association I
DNF Andrew Raab CCB
DNF Adam Kruse US Military Cycling Team
DNF David Goodman The 706 Project Teammate Top 5: Fletcher Lydick
DNF Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Tullis Frazier Cycling
2 Annalise Oestreich Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Sophia Broadwell Junior Flyers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Gideon Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Esha Shakthy Frazier Cycling
2 Emily Lundstrum Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Tullis Frazier Cycling
2 Mackenzie Collins Junior Flyers
3 Rachel Gideon Frazier Cycling Teammate Win: Jane Tullis
4 Victoria Haney Asheville Youth Cycling Club
5 Stephanie Felty Beck Cycling
6 Michele Gillman Reality Bikes
7 Sophia Broadwell Junior Flyers Teammate Top 5: Mackenzie Collins
8 Madeleine Haney Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Victoria Haney
9 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Jane Tullis
10 Veronica Cejas NGCA Team Mission Source
11 Melissa Leto Savannah Wheelmen
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Aldridge PCP Race Team
2 Megan Heath Frazier Cycling
3 Meghan Degan Unattached
4 Elizabeth Lee Lifetime Bikes Loganville
5 Christine Grant North Georgia Cycling Association I
6 Tina Locklear Georgia Cycling Inc.
7 Julia Bryant Sorella Cycling
8 Marilyn Cullinane Stan's NoTubes P/b Proferrin
9 Kimberly Nelson Sorella Cycling
10 Diana Ramos PCP Race Team Teammate Win: Abigail Aldridge
11 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville Teammate Top 5: Elizabeth Lee
12 Salma Huque Junior Flyers
13 Frances Sledge PCP Race Team Teammate Win: Abigail Aldridge
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 2