Log In
Walburg Classic • Feb 25 2012
Clear, 59 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Korioth 787 Racing
2 Michael Brown McKinney Velo Club
3 Richmond Frasier Joes Pro Bikes
4 Allen Abell Joes Pro Bikes
5 Joseph Howard McKinney Velo Club
6 Chris Lowry PROACTIVE
7 Euan Mackay PROACTIVE
8 Joel Hawks Infinity Cycling Club
9 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
10 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
11 Steve Quick Shama Cycles
12 Steven Guzman 787 Racing Teammate Win: John Korioth
13 Tom Brandish McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
14 Brad Price McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
15 Cord Offermann Austinbikes/Revenant
16 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant
17 Rick Beckman TEAM FLAT BELLY ORGANICS
18 Alex Rodriguez Neoteric Racing
19 Blake Rich Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Scott Dalhover
21 Tom Harrison Team Delirium Racing
22 Oktay Demirdal Neoteric Racing
23 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
24 John Ashe Austinbikes/Revenant
25 Greg Binion Bike Barn (Texas)
26 John Emerson McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
27 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
28 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
30 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
31 Dudley Irby Infinity Cycling Club
32 Doug Looney Chicken and Waffles Racing
33 Gary Dutschmann Mirage
34 David Garrett McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
35 Robb Bush
36 Doug Foxworth
37 Eric Burkhart Team Delirium Racing
38 Carl Hentschel GS Tenzing
39 Larry Price McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
40 Frank Velazquez
41 Stefan Hardie Austin Nationals Cycling
42 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3
43 Michael Alcorta
44 Brent Napier Infinity Cycling Club
45 James Slauson Bicycle-Heaven
46 Gerardo Chaparro Infinity Cycling Club
47 Todd Lafleur Infinity Cycling Club
48 Philippe Ayala Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Richmond Frasier
49 Paul Wellen Propaganda Bike Shop
50 Russell Carr
51 Bryan Perkins McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
52 Joey Machado
53 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
54 Andrew Hays VooDoo Racing
55 Michael Brown Infinity Cycling Club
56 Rich Dotson Infinity Cycling Club
57 Clayton Darnall
58 Frank Karbarz Gulf Coast Cycling Association
59 Mike Shenk Austin Nationals Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 31   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Skowronek North Texas Road Team
2 Bill Shirer Mirage
3 Lee Troy Red's Racing
4 William Pedler Team Body Sync
5 Peter Staneland North Texas Road Team Teammate Win: Henry Skowronek
6 David Ludwigson Loon State Cyclists
7 Ken Germond Austin Nationals Cycling
8 Kevin Barton Joes Pro Bikes
9 Thomas Bain Geri Atrix
10 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
11 Curtis Palmer Velossimo Racing
12 Ralph Harris Soler's Sports
13 Robert Mccallum
14 Michael Adams TBarM Camps Racing
15 Al Kline North Texas Road Team Teammate Win: Henry Skowronek
16 Barry Klunder Team Bicycles Inc.
17 Douglas Williamson Geri Atrix
18 Joe Udell Kelly's Team
19 L Scott porter
20 Corvin Alstot Gulf Coast Cycling Association
21 Graeme Mardon Red's Racing Teammate Top 5: Lee Troy
22 Richard Fofi Southwest CycleSport/Dimensional
23 Spencer Jewell Geri Atrix
24 Dan Dandrea Colavita Racing, Inc.
25 William Allen Colavita Racing, Inc.
26 George Steeves Tuneros Racing
27 Joe Haas Violet Crown Sports Assoc
28 Robert Schmalholz Treasure Coast Racing
29 Craig Jones VT Bike Stuff
30 Steven Kotar Broken Films Racing
31 Walter Megura McKinney Velo Club
32 Clark Shaffer Cyclelogic Bike Shop p/b First Step
33 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
34 Nathan Scaggs
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 16   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage
2 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
3 Armand Phillippi Colavita Racing, Inc.
4 Stephen James Violet Crown Sports Assoc
5 Richard Vincent Matrix Cycling Club
6 Steven Schoger Woodlands Cycling Club Race Team
7 Richard Hall Austinbikes/Revenant
8 Mario Valaperta The Woodlands Cycling Club
9 Jim Dolan Oak Cliff Bicycle Company
10 Ted Larson
11 Russell Bowers
12 Tommy Cole Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Richard Vincent
13 Greg Cox Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: John Bartle
14 Robert Hebb FRESH Racing
15 Gary Woolfolk Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Richard Vincent
16 Michael Wasson Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Richard Vincent
17 Jerry Dusterhoff
18 Tom Judson NAC VELO
19 Andrew Hollinger Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Zeeff Bicycle-Heaven
2 Caleb Fuchs ThinkFinance Racing
3 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Brent Wells Bicycle-Heaven Teammate Win: Brandon Zeeff
5 Robert Biard 787 Racing
6 Jacob White Tulsa Wheelmen
7 Travis Kropf ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caleb Fuchs
8 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm
9 Kyle Anderson PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
12 Michael Dawdy Rockwall Cycling
13 Benjamin Stover TradeWind Energy Cycling Team
14 Devin Carroll
15 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
16 Hunter Stewart GS Tenzing
17 Kyle Sigl ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caleb Fuchs
18 Kenneth Day Shama Cycles
19 Kevin Kimbell Austinbikes Cyclocross Team
20 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
21 Justin Rempel Bicycles of Tulsa
22 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant
23 Brian Mcgrath Sugar Cycles Factory Racing
24 Ryan Gabriel Tulsa Wheelmen
25 Christopher Lutz Bicycle-Heaven Teammate Win: Brandon Zeeff
26 Joseph Garcia
27 Robert Kane Bicycle-Heaven Teammate Win: Brandon Zeeff
28 Jonathan Lang Team LaS'port
29 Danny Robertson WDT-Allvoi International Cycling Te
30 John Moore Bicycles of Tulsa
31 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
32 Matthew Gosling Team Party Time
33 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm
34 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
35 Bryan Reid Colavita Racing
36 Tor Berge Bike Barn (Texas)
37 Addison Mcauley Bicycle-Heaven Teammate Win: Brandon Zeeff
38 Michael Bruzina Dogfish Racing Team
39 Abdias Benjamin hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
40 Kyle Parrott Matrix/RBM
41 Marc Montemayor
42 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
43 Jordan Nguyen Bicycle-Heaven Teammate Win: Brandon Zeeff
44 Joseph Spragins Rockwall Cycling
45 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant
46 William Fiser Shama Cycles
47 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
48 Jason Knight Mercy Cycling Team
49 Chris Kutach Matrix Cycling Club
50 Steven Williams GS Tenzing
51 Jonathan Perry Austinbikes/Revenant
52 Robin Thurston 787 Racing Teammate Top 5: Robert Biard
53 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
54 Troy Owens GS Tenzing
55 Alexander Gibson ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caleb Fuchs
56 P.j. Rabice
57 Tommy Rushing Velossimo Racing
58 Jeffrey Klein ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caleb Fuchs
59 Jesse Moran Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Top 5: Michael Lalla
60 Stephen Borski Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Top 5: Michael Lalla
61 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
62 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
63 Will Frank Rockwall Cycling
64 Cailean Carlberg Bicycles of Tulsa
65 Eardie Curry 787 Racing Teammate Top 5: Robert Biard
66 David Potter Team LaS'port
Finishers: Cat 2: 62   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? John Austinbikes/Revenant
2 Jason Butler Mirage
3 Brian Odonnell Shama Cycles
4 Hans Wright Tuneros Racing
5 Mike Panozzo 787 Racing
6 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
7 Juan Benedicto wheelarosa Team Wooly Mammoth
8 Daniel Kaminske
9 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
10 Sean Brown Hotter'N Hell Hundred
11 Aldo Curiel Hotter'N Hell Hundred
12 Felipe Nava Bike World Racing
13 Brandon Mata
14 Brian Milligan FGX Racing
15 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Shawn Small
17 Steve Sterling Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
19 Frank Cusimano DNA Racing
20 Eben Kellogg Jack & Adam's Racing Team
21 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
22 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
23 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc
24 Etsu Taniguchi Century Road Club Assoc
25 Tyler Matthies PARK PLACE DEALERSHIPS
26 Mike Mccafferty Rutgers University-New Brunswick/Pi
27 Colby Logback Team Party Time
28 Justin Mcquerry Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
29 Jesse Aldape Bike World Racing
30 Mark Rawlings GS Tenzing
31 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team
32 Wayne Strohman Team Undiscovered
33 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant Teammate Win: ? John
34 Kyle Russell GS Tenzing
35 Daniel Wisner Tiger Cycling Foundation
36 Dustin Flint Tiger Cycling Foundation
37 Ryan Culp Velossimo Racing
38 Jordan Patik Ghisallo Foundation
39 Timothy Silva ThinkFinance Racing
40 Clark Smithson Bike Barn Texas
41 Pierce Young Texas A & M University
42 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team
43 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
44 Stephen Davidson McKinney Velo Club
45 Michael Frentress 787 Racing Teammate Top 5: Mike Panozzo
46 Jacob Wood McKinney Velo Club
47 Enrique Varela 787 Racing Teammate Top 5: Mike Panozzo
48 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
49 Brian Griswold Team Wooly Mammoth
50 Ryan Haglund Jack & Adam's Racing Team
51 Fidel Goytia Hotter'N Hell Hundred
52 Patrick Davis PARK PLACE DEALERSHIPS
53 Greg Dombrowski Dominion - Falcon Bank
54 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant Teammate Win: ? John
55 Mason Quintana Austinbikes/Revenant Teammate Win: ? John
56 Tom Warren TEAM FLAT BELLY ORGANICS
57 Bari Mayer 787 Racing Teammate Top 5: Mike Panozzo
58 Sebastian York Matrix Cycling Club
59 Randall Courtney Team Party Time
60 Jeremy Morris
61 Jose Hernandez
62 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
63 Brian Petted Team Extreme
64 Ed Hughey Velossimo Racing
65 John Price Tuneros Racing Teammate Top 5: Hans Wright
66 Brent Aston Mirage Teammate Top 5: Jason Butler
67 Mark Saucedo Shama Cycles Teammate Top 5: Brian Odonnell
68 Andres Gonzalez Bike Barn Texas
Finishers: Cat 3: 66   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Godfrey Dallas Bike Works
2 Luke Allen Matrix Cycling Club
3 Kyle Springer ThinkFinance Racing
4 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
5 David Almanzan
6 Carson Lange 787 Racing
7 John Dunn Bike World Racing
8 Joshua Grossman FGX Racing
9 Christian Bergh 787 Racing
10 Said Assali Shama Cycles
11 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop
12 Aaron Wade VooDoo Racing
13 Daniel Martinez
14 James Frentress 787 Racing
15 Nery Hernandez
16 Christopher Trevino Bike World Racing
17 Benjamin Baxter
18 Christopher Veum
19 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
20 John Macdonald
21 Nick Masiewicki VooDoo Racing
22 W Andrew lechner Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
23 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
24 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
25 Richie Gordon Tuneros Racing
26 Nicholas Blackwell DNA Racing
27 Ken Rees ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Kyle Springer
28 David Angeles Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Luke Allen
29 Abel Ibarra
30 Even Gonzalez
31 Michail Feldman McKinney Velo Club
32 Jose Chan
33 Gene Dan Shama Cycles
34 Kent Myers VooDoo Racing
35 Jason Watson VooDoo Racing
36 Michael Moist Woodlands Cycling Club Race Team
37 Richard Neill ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Kyle Springer
38 Andy Webb 787 Racing
39 Jake Lanoux Central Texas Powersports
40 Andrew Cullen Century Road Club Assoc
41 Ernesto Cumpian Tuneros Racing
42 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
43 Jon Wyrick VooDoo Racing
44 Ronald Medlock Bike World Racing
45 David Ekvall Austinbikes/Revenant
46 Anthony Sequera
47 Louie Riesch
48 Cole Parker
49 Harry Mann ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Kyle Springer
50 Carey Jung Violet Crown
51 Patrick Darragh ATC Racing
52 Charlie Buser Northwest Cycling Club
53 John Turlington Kelly's Team
54 Oliver Schrang
55 Isaac Goodwin Joe's Pro Bikes
56 Barend Groenewald Violet Crown
57 Robby Ketterhagen 787 Racing
58 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
59 Derek Stewart 787 Racing
60 Matt Demartino Ghisallo Foundation
61 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant
62 Zoran Smaic Peloton-Specialized Cycling Team
63 Charles Mills Plano Athletic Cycling Club/PACC
64 Landon Beauchamp Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Luke Allen
65 Thomas Miller
66 Marcus Granberry Ghisallo Foundation
67 Brian Hill
68 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
69 Carlos Ortiz
70 Erick Goytia Wichita Falls Bicycling Club
71 John Mott Ghisallo Foundation
72 Patrick Barrett Pirate Race Productions pb ALPHA
73 Daniel Corey Bike Barn Texas
74 Josafat Jaime The Woodlands Cycling Club
75 Blake Warden
76 Taylor Riche Austinbikes/Revenant
77 Theron Sweet Ghisallo Foundation
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 70   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Hughes FRESH Racing
2 Alex Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Garrison Horton Northwest Cycling Club
4 Isaac Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Justin Hicks McKinney Velo Club
6 Ryan Brown
7 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Gabriel Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Alex Gonzalez
9 Bertram Jernejcic Violet Crown Sports Assoc
10 Christian Bergh 787 Racing
11 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Jeremy Brown
13 Peter Winski Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Garrison Horton
14 Kyle Sanders Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Garrison Horton
15 Matthew Strange Dallas Racing
16 Logan Vollentine T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Alex Gonzalez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Ronan
2 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
3 Erik Bricker KingRacingGroup
4 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
5 Nathan Lesniewski Joes Pro Bikes
6 Nathan Aust Velossimo Racing
7 Clark Whitley Shama Cycles
8 Eddie Hernandez FRESH Racing
9 Jeff Grant Shama Cycles
10 Manuel Alba FCS Cycling
11 David Dederichs McKinney Velo Club
12 David Gardner One Hour Racing
13 Rick Francis Mirage
14 Andrew Powell Northwest Cycling Club
15 Mark Brown Bike Barn Texas
16 Dean Danowski Mirage
17 Manuel Samaniego FRESH Racing
18 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
19 Christopher Veum
20 Christopher Copeland Bike Barn (Texas)
21 David Grau Bike Barn (Texas)
22 Chuck Lafferty FRESH Racing
23 Jeffrey Lloyd
24 Tim Kolb McKinney Velo Club
25 Jose Gonzalez Laredo Cycling Club
26 Carey Jung Violet Crown
27 Lance Bowers One Hour Racing
28 Carl Funk
29 Andrew Popsack Matrix Cycling Club
30 William Hughes FRESH Racing
31 Leroy Mendoza Bike World Racing
32 Shane Baldon Sugar Cycles Factory Racing
33 Charles Cannon Velossimo Racing
34 Patrick Mahan McKinney Velo Club
35 Maner Shaw Permian Basin Bicycle Assoc
36 Kai Dussling Northwest Cycling Club
37 Kevin Herring Sugar Cycles
38 James Jones Mirage
39 Daniel Santema Mirage
40 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
41 Mark Schusterman Texas Pro Health Racing
42 Bradley Herle Tuneros Racing
43 Peter Mullarkey
44 James Mcculloch Northwest Cycling Club
45 Brian Wooley Tri-City Bicycles
46 Rickey Wilson TBi - Dedicated Race Team
47 Doug Baysinger Shama Cycles
48 Johnny Cox Tuneros Racing
49 Sheldon Parmer Northwest Cycling Club
50 Mark Mcgraw Texas A & M University
51 George Dias Team Army-USAC
52 Noe Espinosa Shama Cycles
53 Clyde Stafford jr Mirage
54 William Neale Violet Crown Sports Assoc
55 Lawrence Ocampo Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Jeff Bradley
56 Mike Hutton Northwest Cycling Club
57 Kerman Hammond GS Tenzing
Finishers: Cat 4: 45   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Johnson
2 William Young
3 Timo Heister
4 Daniel Burross
5 Ben Ploetz
6 Mitchell Sides University of Texas-Austin
7 Tanner Reynolds University of Texas-Austin
8 Jeff Cummings
9 Tilfas Perry Northwest Cycling Club
10 Robert Ehrmann
11 Scott Giancola McKinney Velo Club
12 Louis Coo
13 Jonathan Loeffler
14 Han Goh Team Spincycle
15 Justin Reed Toyota / Cycling Team presented by
16 Damon Hyde 787 Racing
17 Ben Cross Austinbikes/Revenant
18 Daniel Gonzalez T3Multisports
19 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
20 Wes Morgan Team LaS'port
21 Dustin Smith Team Undiscovered
22 Kris Hooker Neoteric Racing
23 Eddie Cadena McKinney Velo Club
24 Christopher Roscoe Texas A & M University
25 Jaime Erparza
26 Dave Salmons
27 Elijah Slate
28 Gideon Tsang
29 William Stokes Dog House Racing
30 Richard Nicholson
31 Natalie Ignacio FRESH Racing
32 Andrew Abrenica University of Texas-Austin
33 Joseph Steele Team ALS-C3
34 Matt Ray
35 Benjamin Efting
36 James Whatley Northwest Cycling Club
37 Vincent Marotte
38 Austin Smith
39 James Garza
40 Heriberto Fuentes
41 Bert Raglin
42 Miguel Betancourt Neoteric Racing
43 Brooke Chumley
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 35   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Johnson
2 Christophe Amadi
3 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
4 John Freemire Team VT Bike Stuff
5 Timo Heister
6 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks Bike Shop
7 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
8 Philip Ruthstrom
9 Eddie Cadena McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
10 Scott Herald Tri-City Bicycles
11 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
12 Kristofer Wagner Scott & White Community Cycling Clu
13 Chris Kruzel Team ALS-C3
14 Alejandro Ramirez Shama Cycles
15 Saul Gutierrez
16 Bill Viering
17 Robert Yuras Team ALS-C3
18 Tyler Mitchell Bike Barn (Texas)
19 Jaime Garcia jr
20 Kevin Owen Team VT Bike Stuff Teammate Top 5: John Freemire
21 Christopher Roscoe Texas A & M University
22 Stephan Terrill McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
23 Jindy Lan Kind Human Sports
24 Thaddeus Hasse
25 John Maloney
26 Ricardo Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
27 Breck Vonderhoya Tri-City Bicycles
28 David Luplow Team Army-USAC
29 Art Gonzalez
30 Chris Larkin Rockwall Cycling
31 David Shortes One Hour Racing
32 Jorge Maldonado Tri-City Bicycles
33 Eric Hobbs
34 Patrick Stevenson Team VT Bike Stuff Teammate Top 5: John Freemire
35 Robert Ehrmann
36 Brad Roush
37 Damon Hyde 787 Racing
38 Jose Roman One Hour Racing
39 Brad Boulton Team Bicycles, inc
40 Mark Spurlock VT Bike Stuff
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 37   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Schmalz Elbowz Racing
2 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
3 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
5 Elkin Arteaga Velossimo Racing
6 Eric Marcotte Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
7 John Cody Bicycle-Heaven
8 Stephan Hirsch 787 Racing
9 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
10 Tyler Jewell Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
11 Stephen Tilford
12 William Stolte TradeWind Energy Cycling Team
13 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 Christopher Powers Matrix/RBM
15 John Coppin TEAM FLAT BELLY ORGANICS
16 Chris Carlson Matrix/RBM
17 Nicholas Boulle DNA Racing
18 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
19 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
20 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
22 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
23 Loren Dodson Velossimo Racing Teammate Top 5: Elkin Arteaga
24 Michael Brown McKinney Velo Club
25 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
26 Adam Gates
27 Brant Speed 787 Racing
28 Gray Skinner 787 Racing
29 Zachary Bolian Team Wooly Mammoth
30 Phillip Snodgrass DNA Racing
31 Alan Ting Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
32 Austin Vinton Mercy Cycling Team
33 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
34 Colt Trant Matrix/RBM
35 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
36 Christian Helmig Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
37 Jed Rogers 787 Racing
38 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Stefan Rothe
39 Sean Sullivan
40 Jay Blankenship Tulsa Tough Racing pb ICEdot
41 Chad Cagle Tulsa Tough Racing pb ICEdot
42 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
43 Mat Stephens Elbowz Racing Teammate Win: Joseph Schmalz
44 Adam Mills Mercy Cycling Team
45 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
Finishers: Cat 1: 42   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Warner FCS Cyclin
2 Kathryn Donovan FCS|ROUSE:
3 Lauren Stephens FCS|ROUSE:
4 Christina Smith NOW and No
5 Jennifer Mix 787 Racing
6 Annalisa Fish Austin Fly
7 Sheri Rothe Bicycles O
8 Anna Sanders FCS|ROUSE:
9 Kathryn Hunter Snapple-AT
10 Claire Routledge Hotter'N H
11 Kaelly Simpson FCS|ROUSE:
12 Pamela Hinton Dogfish Ra
13 Amber Vredenburg T3Multispo
14 Shannon Gaffney Bicycle-He
15 Kayla Sterling Exergy TWE
16 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinan
17 Anna Felton Kind Human
18 Suzy Snell Colavita R
19 Mary Jimenez Team LaS'p
20 Kim Jennings Bicycles O
21 Loren Eggenschwiler Hotter'N H
22 Tracy Christenson ThinkFinan
23 Anne Duytschaever
24 Kate Sherwin Austin Fly
25 Ashley Weaver Midwestern
26 Kimberly Wilson Austin Fly
27 Michelle Montoya Bicycles O
28 Rachel Byus FCS|ROUSE:
29 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE:
30 Shontell Gauthier Austin Fly
31 Catherine Moore Bicycles O
32 Kathleen Hattaway Bicycles O
33 Brigitte Jordan Colavita R
34 Cindy Phillippi Colavita R
35 Payton Thomas FCS Cyclin
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chantam Duong T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Chantam Duong
3 Haley Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Chantam Duong
4 Lily Howe T3Multisports
5 Rebecca Rivers T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Chantam Duong
6 Hailey Howe T3Multisports
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Kepke McKinney Velo Club
2 Lucy Needham Colavita Racing
3 Karla Gendler Colavita Racing
4 Melissa Ruthven Snapple-ATC Racing
5 Allison Atkinson Velossimo Racing
6 Lacey Lonsford McKinney Velo Club Teammate Win: Jennifer Kepke
7 Corey Baird Velossimo Racing Teammate Top 5: Allison Atkinson
8 Danielle Bradley Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
9 Christy Lan Kind Human Sports
10 Lacy Thomas FRESH Racing
11 Pam Downs Violet Crown Sports Assoc
12 Natalie Ignacio FRESH Racing
13 Kimberly Zurek
14 Kathy Weldon ThinkFinance Racing
15 Kelley Martin
16 Barbara Varela Nick Lopez Tailoring Cycling Team
17 Nicole Brady Bike Barn Texas
18 Wendy Horton Northwest Cycling Club
19 Charity Wilmoth
20 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing
21 Joy Brott Tri-City Bicycles
22 Jeannie Lafferty FRESH Racing
23 Jane Bui Velossimo Racing Teammate Top 5: Allison Atkinson
24 Ashley Hiatt Ghisallo Foundation
25 Inna Wirawan Northwest Cycling Club
26 Tanya Vanwinkle
27 Elizabeth Lurz
28 Elizabeth Korinek University of Texas-Austin
29 Raquel Likos
30 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling
31 Michelle Reyero
32 Melinda Sandoval Austin Flyers Women's Cycling
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 3