Log In
Freedom Tour • Jul 22 2012
Mostly Cloudy, 79 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Joseph We Stand United (W.S.)
2 Johann Burrowes
3 Christopher Chong-tenn Century Road Club Assoc
4 David Correia We Stand United (W.S.) Teammate Win: James Joseph
5 Michael Black QCW Cycling
6 Juan Aracena Century Road Club Assoc
7 Samuel Barker Liberty Cycle
8 Nicholas David Knapp's Cyclery Racing
9 John F king Pro Pedals Bike Shop
10 Ramphy Zorrilla Innovation Bike
11 Matthew Doyal Pure Energy Cycling-ProAirHFA
12 Patrick Gellineau Team Squiggle
13 Rene Herrera Kissena Cycling Club
14 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop
15 Edward Zimmermann We Stand United (W.S.) Teammate Win: James Joseph
16 Michael Prokopec Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Christopher Chong-tenn
17 Bryan Carbone Knapp's Cyclery Racing
18 Raymond Reisen Colavita Racing Inc.
19 Jeffrey Oliver Watchung Wheelmen
20 Gregory Wheeler Van Dessel Factory Team
21 Daniel Hubbard Kissena Cycling Club
22 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club
23 Raul Galliano Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Christopher Chong-tenn
24 Samuel Martinez We Stand United (W.S.) Teammate Win: James Joseph
25 Steven Persak Liberty Cycle
26 Gustavo Francisco Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Christopher Chong-tenn
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Sedlak Team Marty's
2 Mark Jakubowski
3 Tom Carpenter Liberty Cycle
4 Gabriel Arocena Team Montclair Bikery
5 Anthony Costa
6 John Carpenter Liberty Cycle
7 John Timan Team Marty's Teammate Win: John Sedlak
8 Pete Rovtar Liberty Cycle Teammate Top 5: Tom Carpenter
9 Jonathan Rubell
10 George Mcclellan Joyful Cycles Team
11 James Read
12 Tristan Cembrinski
13 Darren Milun Team Marty's Teammate Win: John Sedlak
14 Michael Kalphat Kissena Cycling Club
15 Nicholas Esposito Northeastern University
16 Bruce Rice
17 Brian Hargrave
18 Patrick Mariani
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Wamsley Jamis/Sutter Home
2 Shane Kline Mountain Khakis/Smart Shop
3 Cesar Marte dope
4 Geron Williams liberty cycle
5 Patrick Kos Affinity Cycles
6 Marloe Rodman
7 Anthony Taylor Century Road Club Assoc
8 Scott Savory GS Mengoni U.S.A.
9 Rafal Urzedowski Central Jersey Cycling Team
10 Euris Vidal
11 Guillaume Nelessen Van Dessel Factory Team
12 John Durso Colavita Racing Inc.
13 Anthony Lowe We Stand United (W.S.)
14 Jermaine Burrowes We Stand United (W.S.)
15 Paul Chooweenam Alanis/Team Alanis
16 David Martin Five Four Sports
17 Eric Workowski Pure Energy Cycling-ProAirHFA
18 Chase Goldstein Century Road Club Assoc
19 Louis Schimmel Central Jersey Cycling Team
20 Stephan Dioslaki Five Four Sports
21 Maurice Gamanho Van Dessel Factory Team
22 Rodrigo Echeverri
23 Adam Pantastico Five Four Sports
24 Ryan Pomajevich TeamLionofFlanders.com
25 Juan Pimentel jr. Brauer - Mick Management
26 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team
27 Horace Burrowes We Stand United (W.S.)
28 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
29 Glenn Ferreira Five Four Sports
30 Jason Wood C C Evesham
31 Nick Iacovelli Colavita Racing Inc.
32 Jurandir Dealmeida Five Four Sports
33 Keith Gerber The Performance Lab p/b Caffeinated
34 Steve Hylton Century Road Club Assoc
35 Glenroy Griffith Major Taylor Iron Racing Racing Tea
36 Andrew Walsh Century Road Club Assoc
37 Nick Friesen Stan's No Tubes/AXA Equitable
38 Thomas Barnett Five Four Sports
39 Joshua Leibowitz Michelob Ultra - Big Shark Racing
40 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
41 David Costa Farm Team Cycling
42 John Olsen Century Road Club Assoc
43 David Wilson Central Jersey Cycling Team
44 Franklin Burgos James Vincent Bicycles/JV Racing
45 Teddy Kozlowski Farm Team Cycling
46 Michael Margarite Stan's NoTubes/AXA Equitable
47 Rene Herrera Kissena Cycling Club
48 Paul Burrowes We Stand United (W.S.)
49 David Dawson The Performance Lab p/b Caffeinated
50 John Loehner Stan's NoTubes/AXA Equitable
51 Frederick Billet Chester County Cycling Foundation
52 Hammean Walker Major Taylor Iron Racing Racing Tea
53 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team
54 David Wells Van Dessel Factory Team
55 Frank Negri Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 17   Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Devine Stage 1 Cycling
2 Tony Deorio Five Four Sports
3 Myles Fennell 3D Racing Team
4 Danny Chee Alanis/Team Alanis
5 Ilya Cantor MTBNJ.com
6 Joseph Meyerfuchs Knapp's Cyclery Racing
7 John Jackson Skylands Cycling
8 Dan Antonelli Liberty Cycle
9 Craig Blake Skylands Cycling
10 Jonathan Bocina Liberty Cycle
11 Javier Mereles Team Montclair Bikery
12 Bogert Kisch Team Town Cycle
13 Jonathan Pressman Tri State Velo
14 Streett Silvestri 3D / Tom's
15 William Blakeley
16 Rich Carolan Liberty Cycle
17 Ricardo Collado Joyful Cycles Team
18 Michael Franco Liberty Cycle
19 Timothy Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
20 Rick Woods Liberty Cycle
21 Albert Trank Liberty Cycle
22 Jason Fowler Team Marty's
23 Pete Rovtar Liberty Cycle
24 Michael Graback Liberty Cycle
25 Mark Zadroga Watchung Wheelmen
26 Elijah Gaynor
27 George Mcclellan Joyful Cycles Team
28 Wazim Gafur Flying Ace Cycling Club
29 Marcello Rodio Team Montclair Bikery
30 Manuel Couto Liberty Cycle
31 Max Smith Watchung Wheelmen
32 Philip Wilkinson Liberty Cycle
33 Mark Brueche Skylands Cycling
34 Bart Sullivan 3D Racing Team Teammate Top 5: Myles Fennell
35 Dmitry Saposhnikov Joyful Cycles Team
36 Joe Gaziano Liberty Cycle
37 Jim Vreeland Watchung Wheelmen
38 John Sedlak Team Marty's
39 William Christman MTBNJ.com Teammate Top 5: Ilya Cantor
40 Joseph Zurawski MTBNJ.com Teammate Top 5: Ilya Cantor
41 Joe Patanella Green Brook Racing
42 Chris Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 35   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Ward Colavita Racing Inc.
2 John Durso Colavita Racing Inc. Teammate Win: Steven Ward
3 Johann Burrowes
4 Kyle Wolfe
5 David Wilson Central Jersey Cycling Team
6 Lynn Murray Century Road Club Assoc
7 Aubrey Gordon Liberty Cycle
8 Steve Sandacz QCW Cycling
9 David Walker Liberty Cycle
10 Juan Pimentel sr. Brauer - Mick Management
11 Shawn Teske Pro Pedals Bike Shop
12 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
13 Jason Urbanczyk
14 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
15 Glenroy Griffith Major Taylor Iron Racing Racing Tea
16 Michael Degeorge Cycle Craft Inc
17 Romel Campbell Westwood Velo
18 Theodore Inoue Liberty Cycle
19 Scott Steele Gotham Cyclists
20 Daniel Hubbard Kissena Cycling Club
21 John Mcleod Five Four Sports
22 Tim Borsetti Five Four Sports
23 Cristian Guzman Somerville Bicycle Shop
24 Richard Gonzalez Mid Atl Masters Bicycle Org
25 Angel Martinez Joyful Cycles Team
26 David Whitney Somerset Wheelmen
27 Frank Negri Colavita Racing Inc. Teammate Win: Steven Ward
28 Brian Gristick Cycle Craft Inc
29 Gregory Wheeler Van Dessel Factory Team
30 Joseph Petrucci Van Dessel Factory Team
31 Edward Troianello Watchung Wheelmen
32 Stephen Sambrano Mainline Cycling
33 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club
34 John Bertolini Liberty Cycle
35 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
36 David Hussey Five Four Sports
37 Mark Brueche Skylands Cycling
38 Thomas Bennett Century Road Club Assoc
39 Dusan Strika Kissena Cycling Club
40 Richard Ball Gotham Cyclists
41 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 16   Cat 3: 20   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Steward Liberty Cycle
2 David Bonser Gotham Cyclists
3 Aubrey Gordon Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
4 Christopher Chong-tenn Century Road Club Assoc
5 Anthony Taylor Century Road Club Assoc
6 Greg Cordasco Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
7 James Joseph We Stand United (W.S.)
8 Brian Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
9 Juan Pimentel sr. Brauer - Mick Management
10 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
11 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
12 David Kahl
13 Wayne Lumkong Skylands Cycling
14 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
15 John Mcleod Five Four Sports
16 Tim Borsetti Five Four Sports
17 Michael Maclaga Colavita Racing Inc.
18 Scott Hodder SignatureCycles/Rockstar Games
19 Desmond Griffith
20 Robin Kinney Pure Energy Cycling-ProAirHFA
21 James Kelly Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
22 John Bertolini Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
23 Samuel Martinez We Stand United (W.S.)
24 David Hussey Five Four Sports
25 Timothy Doherty Colavita Racing Inc.
26 David Whitney Somerset Wheelmen
27 Richard Gonzalez Mid Atl Masters Bicycle Org
28 Charles Carnila MAMBO
29 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel Cycling
30 Juan Aracena Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Christopher Chong-tenn
31 James Bernstein Mid Atl Masters Bicycle Org
32 Stephen Sambrano Mainline Cycling
33 Doug Hover Five Four Sports
34 Joseph Carew Cycle Fitters
35 Rick Woods Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
36 Michael Franco Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
37 Paul Rosica Team Marty's
38 Joseph Petrucci Van Dessel Factory Team
39 Craig Blake Skylands Cycling
40 John Lennox Watchung Wheelmen
41 Lawrence Towner Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
42 Thomas Bennett Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Christopher Chong-tenn
43 Dana Fallon Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
44 Theodore Inoue Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
45 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
46 Romel Campbell Westwood Velo
47 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org
48 Curt Hurst Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
49 Curtis Lightburn Liberty Cycle Teammate Win: Scott Steward
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 30   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Maclaga Colavita Racing Inc.
2 Patrick Gellineau Team Squiggle
3 Sherb Naulty Liberty Cycle
4 Andrew Buchanan Skylands Cycling
5 Brian Gristick Cycle Craft Inc
6 Stephen Gerard Atlantic Bicycle Club
7 Charles Carnila MAMBO
8 Tim Saxon Skylands Cycling Teammate Top 5: Andrew Buchanan
9 Robert Kehl Guys Racing Club
10 John Lennox Watchung Wheelmen
11 Tony Allenmills District Velocity Racing
12 Edward Troianello Watchung Wheelmen
13 Errol Mclean Major Taylor Iron Racing Racing Tea
14 Robin Kinney Pure Energy Cycling-ProAirHFA
15 Thomas Simpson Summit Cycling Club
16 Peter Wilson PSCC-Peddler's Shop Cycling Club
17 Dana Fallon Liberty Cycle Teammate Top 5: Sherb Naulty
18 Steven Tinston Westwood Velo
19 Jeffrey Pollock Watchung Wheelmen
20 Richard Kazimir Century Road Club Of America
21 Patrick Kennedy Liberty Cycle Teammate Top 5: Sherb Naulty
22 Joe Skorupa Cycle Craft Inc Teammate Top 5: Brian Gristick
23 Curt Hurst Liberty Cycle Teammate Top 5: Sherb Naulty
24 Edward Nolan Kissena Cycling Club
25 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
26 Brian Murphy Summit Cycling Club
27 Earl Perretti Team Montclair Bikery
28 Michael Karr Team Montclair Bikery
29 Peter Rizzo Watchung Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Hatch Century Road Club Assoc
2 Erica Tricarico Century Road Club Assoc Teammate Win: Helen Hatch
3 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
4 Jennifer Defalco Colavita Racing Inc.
5 Julie Jones Colavita Racing Inc.
6 Anaelle Gamanho Somerville Bicycle Shop
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cutler Riptide Cycling
2 Colleen Gulick Pure Energy Cycling-ProAirHFA
3 Andrea Brennan Riptide Cycling Teammate Win: Amy Cutler
4 Cheryl Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
5 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen
6 Jennifer Bollinger Chester County Cycling Foundation
7 Katherine Russell Somerset Wheelmen
8 Anne Racioppi Riptide Cycling Teammate Win: Amy Cutler
9 Jessica Kutz Riptide Cycling Teammate Win: Amy Cutler
10 Lyn Mccabe Target Training
11 Pamela Schmaldinst Vortex Cycling Club
12 Jory Wamsley Chester County Cycling Foundation
13 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen
14 Andrea Maher Riptide Cycling Teammate Win: Amy Cutler
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 10