Log In
Vacaville Gran Prix • Aug 26 2012
Clear, 70 degrees, wind 16 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
2 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing
3 Scott Fonseca Zenn Racing Team
4 Michael Buckley Morgan Stanley
5 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz
6 Jeromy Cottell Peninsula Velo Racing
7 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
8 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
9 Alex Holtz Morgan Stanley/Specialized
10 John Fairbanks Morgan Stanley Cycling Team
11 Richard Steele Sacramento Golden Wheelmen
12 Michael Charleton Red Peloton
13 David Avila HDR Racing p/b Lombardi Sports
14 Patrick Tafoya SAFEWAY/PRC Group/Bicycles Plus
15 Philip Roberts CyclesFANATIC.com
16 Keith Szolusha CyclesFanatic.com
17 Joseph Foster GNARLUBE/LANDSHARK racing Teammate Top 5: Benjamin Albracht
18 Aaron Patterson SJBC
19 Jason Grefrath LangeTwins Winery p/b Great Basin
20 Dustin Diede Fuji-Oval Racing
21 Sean Ekins Santa Clarita Velo
22 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Trevor White SquadraSF
24 Max Mack Health is Wealth
25 Kashy Ghazzagh Unattached/11gear
26 Chris Espy Morgan Stanley /Specialized
27 Judd Van sickle Folsom Bike/Mercedes Benz Teammate Top 5: Jason Boynton
28 Patrick Mcclurg Folsom Bike/Mercedes Benz Teammate Top 5: Jason Boynton
29 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
30 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
31 Kyle Glerum SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
32 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
33 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
34 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
35 Matthew Ream LangeTwins Winery p/b Great Basin I
36 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
37 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Lawrence Nolan
38 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
39 Denin Sahovic SquadraSF
40 John Cavanaugh HDR Racing p/b Lombardi Sports
41 Patrick Briggs SPR p/b Dayka & Hackett
42 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
43 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
44 Dennis Hopp SJBC
45 Christopher Baker Morgan Stanley Teammate Top 5: Michael Buckley
46 Jason Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz Teammate Top 5: Jason Boynton
47 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
48 Brian Fessenden Morgan Stanley Cycling Team
49 Daniel Vigil SquadraSF
50 Bubba Melcher Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Lawrence Nolan
51 Anthony Eng Team Oakland Cycling
52 Lance Bartczak Major Motion Cycling Club
53 Emory Ball SquadraSF
54 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
55 Jason Smith Dolce Vita Cycling
56 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
57 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
58 Boris Rozenberg
59 Eric Davis SquadraSF
60 Chris Carscadden HDR Racing p/b Lombardi Sports
61 Donald Langley Team Specialized Racing
62 Rod Spraplin BP/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 32   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Edwards
2 Nick Baird Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
3 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Trevor Gomes Delta Velo/Michael David Winery Rac
5 Eric Davis SquadraSF
6 Francisco Padilla Taleo Racing
7 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
8 Aaron Patterson SJBC
9 Sean Ekins Santa Clarita Velo
10 Bradford Hasse Body Concepts
11 Michael Larson velo reno p/b tamarack junction
12 Denin Sahovic SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
13 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
14 Brandon Blackwell Team Plan7
15 Jeffrey Buscheck University of California/ Davis
16 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
17 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
18 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Team
19 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Don Chapin
20 Peter Rumble Echelon Racing Development
21 Matt Abbott Red Peloton
22 Kalani Hines Metromint Cycling
23 Boris Rozenberg
24 Randall Smith Peninsula Velo Racing
25 Andrew Alonis Peninsula Velo
26 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC)
27 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
28 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
29 Christopher Leibman Webcor / Alto Velo
30 Naveen Molloy Freewheel-BRITEsport
31 Erik Salander Peninsula Velo Racing
32 Curt Mills Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
33 Eric Brickler leadoutracing.com
34 Eric Cinnamon Red Peloton
35 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors
36 Casey Fallon Rio Strada Racing
37 Jonathan Pettengill Audi
38 Louis Toba Webcor Alto Velo
39 Gary Land Red Peloton
40 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
41 Zachary Scott Berkeley Bicycle Club (BBC)
42 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
43 Robert Quandt-collier Metromint Cycling
44 Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
45 Remy Cantoadams Team Swift
46 Anthony Eng Team Oakland Cycling
47 John Lenoach SJBC
48 Rich Tabuso Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
49 Jesse Berkowitz Berkeley Bicycle Club
50 Jay Ferguson Colavita Racing Inc.
51 Paul Ngo Team Mike's Bikes
Finishers: Cat 3: 50   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Carlson Adventures's Edge
2 Nelson Rudolph
3 Raul Arias j.r. SJBC
4 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
5 Tayler Bates
6 Jon Roldan Webcor/Alto Velo
7 Matthew Batz Webcor/Alto Velo
8 Alexander Yermolovich
9 Marc Marino Chica Sexy
10 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Clint Williams Chocolate Fish Coffee Roasters p/b
12 Seth Wood Red Peloton
13 Chris Morris Folsom Bike/Mercedes Benz
14 Justin Balderston Team Mike's Bikes
15 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
16 Bernard Cushing Webcor/Alto Velo
17 Justin Madison Fuji-Oval Racing
18 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
19 Justin Leong SJBC Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
20 Charles Dayengel
21 Jeremiah Michaels Webcor/Alto Velo
22 Chris Mccrary Forward Motion Race Club
23 Uri Friedman Chica Sexy
24 Nicholas Louis Chico Corsa Cycling Team Teammate Top 5: Garrett Marking
25 Brent Christian Folsom Bike/Mercedes Benz
26 Andrew Heinemann Don Chapin Monterey Bay Racing Team
27 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
28 Richard Nagel Grass Roots Racing pb Velo Wrench
29 Bryan Pro Team Mason Thomas
30 Paul Mitchell Davis Bike Club
31 James Bauer Team Oakland Cycling
32 Magnus Gille Webcor/Alto Velo
33 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
34 Daniel Petersen Fightin' Bobas
35 Noah Hutcher Tallgrass Cycling Club
36 Rupert Cox SJBC Teammate Top 5: Raul Arias j.r.
37 Owsaldo Padilla Taleo Racing
38 Gabriel Morford FreewheelBRITEsport
39 Michael Padilla Windsor Bicycle Center
40 Marc Trucano Fuji Oval Racing
41 James Whitney Fusion Sport USA
42 Garcia Blas Bike Station Aptos
43 Oscar Garcia Bike Station Aptos
44 Daniel Williams Fuji-Oval Racing
45 Robb Herrick Team Revolutions
46 Chris Crescioli
47 Ryan Lenhardt Taleo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schmitz Kinetic Cycles/GBI
2 Andrew Knickerbocker Forward Motion
3 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Simon Tuttle
5 Michael Chase
6 Glenn Wallin Velo Reno P/B Tamarack Junction
7 Zachary Domagala NorCal Hub Racing
8 Ian Naccarato
9 Mark Blanton Team Oakland
10 Steven Jones
11 Jeff Mcdonald
12 Yao Saetern San Francisco State University
13 Jared Ellison
14 Connor Ellison
15 Lukas Ramseier Goldwurst-Power
16 Mike Giudicelli NorCal Hub Racing
17 Ivan Tarasov Webcor/Alto Velo
18 Erik Muir
19 Bernard Orencia
20 Clayton Jones Economical Asphalt
21 Bill Fernald
22 Sebastian Ramseier Goldwurst-Power
23 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava
2 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
3 Tyler Brandt Team Mike's Bikes
4 David Grundman Michael David Winery
5 Kurt Wolfgang SquadraSF
6 Stephen Leece California Giant/Specialized
7 Maxim Jenkins Competitive Cyclist
8 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
9 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
10 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
11 Joshua Carling Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: David Grundman
12 Michael Pugh Davis Bike Club Race Team
13 Ethan Atkins Metromint Cycling
14 Ariel Herrmann Metromint Cycling
15 James Laberge Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
16 Sam Bassetti California Giant/Specialized
17 Tyler Dibble Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
18 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
19 Chris Coble The Olympic Club
20 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
21 Henry Scholz Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
22 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
23 Gregory White Davis Bike Club Race Team
24 Mark Shimahara Team Clif Bar
25 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
26 Judd Van sickle Folsom Bike/Mercedes Benz
27 Andrew Goessling Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
28 Travis Lyons Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
29 Matt Schaupp Spy Ritte U23 Development Team
30 Eric Riggs Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
31 Aj Kennedy CalNorte/Cycleution
32 Cody Kaiser California Giant/Specialized
33 Sterling Magnell Wonderful Pistachico
34 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
35 Rand Miller California Giant/Specialized
36 John Piasta Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
37 Luciano Sponza Davis Bike Club Race Team
38 Lee Peters Clean Bottle
39 Paul Sumner Divine Electric NorCal
40 Alexander Walters Davis Bike Club
41 Russell White Davis Bike Club Race Team
42 Nick Weighall California Giant Cycling
43 Randy Bramblett McGuire Cycling Team
44 Ryan Johnson Team Mikes Bikes Teammate Top 5: Tyler Brandt
45 Kris Lunning Marc Pro-Strava Teammate Win: Justin Rossi
46 Rob Dahl Metromint Cycling
47 Watanabe Takahiro Kyoto Sangyo
48 Patrick Briggs SPR p/b Dayka & Hackett
49 Donald Langley Team Specialized Racing
50 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters
51 Nick Schaffner Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
52 Tomatsuri Yusuke Kyoto Sangyo
53 Neil Bartley SquadraSF Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
54 Evan Rudd Fremont Bank Cycling Team
55 Brian Funk California Polytechnic-San Luis Obi
56 Bubba Melcher Team Specialized Racing Masters
57 Garrett Hankins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
58 Mackenzie Kelly Ritte Elite U23 Development Team
59 Patrick Lynch Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 27   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maura Kinsella Vanderkitten-Focus
2 Mary Elizabeth maroon Folsom Bike/Mercedes Benz
3 Jane Robertson Metromint Cycling
4 Amy Thornquist Stevens Bikes p/b Pactimo
5 Nicole Justice Stevens Bikes p/b Pactimo
6 Vanessa Drigo Vanderkitten-Focus Teammate Win: Maura Kinsella
7 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
8 Heather Nielson Touchstone Climbing
9 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
10 Leila Cavanaugh IronDataThirstyBearCycling.com
11 Erica Greif Reno Wheelmen
12 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc
13 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
14 Holly Roberts SJBC
15 Josephine Morgan Touchstone Climbing
16 Marissa Axell Touchstone Climbing
17 Heather Lipana Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Top 5: Amy Thornquist
18 Cristina Hughes
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Mazzochette Metromint Cycling
2 Tanya Grossman Kovarus/Wells Fargo Racing Team
3 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
4 Pooja Bhatia Team TIBCO II
5 Kimberly Ford Tri Valley Velo
6 Heidi Littenberg Reno Wheelmen
7 Elise Haglewood Red racing
8 Lesley Jensen One Team Racing
9 Asa Salas LeadoutRacing.com
10 Sarah Conover Rio Strada Racing
11 Nicole Reagan Team TIBCO II Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
12 Aliya Traficante
13 Virginia Solomon Metromint Cycling Teammate Win: Eileen Mazzochette
14 Madeline Finch Rio Strada Racing
15 Kate Furtner Early Bird Womens Developmental Cyc
16 Sabine Hoffmann Early Bird
17 Leslie Creed Grass Roots Racing
18 Kaya Cohn Metromint Cycling Teammate Win: Eileen Mazzochette
19 Elisabeth Johnson Metromint Cycling Teammate Win: Eileen Mazzochette
20 Deborah Gallagher Fuji-Oval Racing
21 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
22 Erica Sander
23 Kameo Campisi
24 Ellen Wilson Fuji-Oval Racing
25 Minting Chang Cycles FANATIC Factory Racing
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 9   Cat ?: 2