Log In
Ronde de Bethel • Mar 3 2013
Series: NEBRA 2013
Overcast, 33 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Bird CRCA/Sixcycle-RK&O
2 Dean Robert target training
3 Sammy Moseley CRCA/Junior Development
4 Paul Lestage Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
5 Scott Prosser Cycle-Smart Grassroots
6 Myles Partellow purium health
7 Kyle Herlihy C3 RACING
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fuller Competitive Edge Cycling
2 Louisgie Shoy mbcr
3 Justin Sweeney Unattached
4 Andy Officer Unattached
5 Lars Liebmann Bikeway.com
6 Thomas Conti CRCA/siggi's/NYVelocity
7 Bjoern Stoecker Unattached
8 Rich Patry Laurel Bicycle Club
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurence Merling unattached
2 Jeffrey Weaver Devil's Gear
3 Benjamin Fackler CRCA/Sixcycle-RK&O
4 Edson Boaron navone studios
5 Matthew Vandivort CRCA/Sixcycle-RK&O
6 Bryan Haas Exposition Wheelmen
7 Michael Shinall GREEN LINE VELO driven by Zipcar
8 David Warner GREEN LINE VELO driven by Zipcar
9 Corey Morenz CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Benjamin Fackler
10 Edward Greene Essex County Velo
11 Sammy Moseley CRCA/Junior Development
12 Stefano Zanotti Createx - Benidorm - Eastern Bloc
13 Erik Markewich farm team cycling
14 Justin Tyberg Black Tie Sports/Spine
15 Daniel Cleiman 0
16 Joe Policarpio team edge
17 Gabriel Remillard CLR-ClrRacing.com
18 Robert Carmen edge
19 Matthew Lang 0
20 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
21 Jeff Murray Exposition Wheelmen
22 Craig London Kissena Cycling Club
23 Henning Schroeder 0
24 Tomas Ketcham CRCA/Asphalt Green Cycling Team
25 Guy Poirier bethel cycle
26 Christopher Adams Expo Wheelmen
27 Vincent Lore Bethel Cycle Sport Club
28 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
29 Brian Suto bay hill capital
30 Michael Sernyak Zane's Cycle Club
31 Dennis Desmarais Expo Wheelmen
32 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Benjamin Fackler
33 Juan Dejesus 0
34 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
35 Sam Dodge Stage 1
36 Mark Pattinson 0
37 Kusmanto Beham Giacobean Coffee
38 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport
39 Mark Shea Expo Wheelmen
40 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Chapman century road club
2 Glenn Babikian rockstar
3 Patrick Cunningham twz
4 Matthew Doran 0
5 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club
6 Christian Kaefer 0
7 Bill Muzzio BETHEL CYCLE SPORT Teammate Top 5: Vassos Kyprianou
8 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
9 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
10 Ian Farrar purium health
11 Douglas Crane Cafeteros
12 Daniel Fox Corner Cycle
13 Joseph Regan central ct
14 Kenneth Reilly Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
15 Michael Sernyak Zane's Cycle Club
16 Gary Steinberg 0 Teammate Top 5: Matthew Doran
17 Maximino Veiga TargetTraining
18 Steven Smith Unattached
19 James Swift navone studios
20 Keith Hala team town
21 Rick Spear TARGETRAINING | TRI&CYCLE
22 Alan Buday Central Wheel
23 Rich Foley TARGETRAINING | TRI&CYCLE
24 Frank Arroyo 0 Teammate Top 5: Matthew Doran
25 Steven Suto Signature Cycles/Rockstar Games
26 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
27 Roger Billharz Pawling Cycle & Sport
28 Brett Halpern century road club Teammate Win: Chris Chapman
29 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club
30 Christopher Mcneil Unattached
31 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management
32 Roger Harper TargetTraining
33 Scott Loring CLRracing.com
34 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
35 Jim Lasak CAPITAL
36 Miguel Torres Cheshire Cycle Racing
37 Casey Gawlak Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
38 Donald Fuchs 0 Teammate Top 5: Matthew Doran
39 Stephen Juers central ct
40 Richard Linsky 0 Teammate Top 5: Matthew Doran
41 Steven Cermola Laurel Bicycle Club
42 Mark Adler Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 26   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hall champion system p/b stan's no tube
2 Allan Rego champion system p/b stan's no tube Teammate Win: Anthony Hall
3 Eneas Freyre TARGET TRAINING
4 Ross Baldwin Unattached
5 Joshua Friedman GREEN LINE VELO driven by Zipcar
6 Bryan Mcgill CLR - CLRRACING.com
7 Daniel Caridi Aetna Cycling Team P/B Charles Coac
8 Anthony Alessio international christian cycling clu
9 Gregory Dorsch Black Tie Sports/Spine
10 Juan Pimentel jr. 0
11 Robert Marcinko C3 racing
12 Stephen Badger Bethel Cycle
13 Hunter Pronovost cheshire cycle
14 Edward Angeli CCCC/Berlin Bicycle/Best Cleaners
15 Derek Cote farm team cycling
16 Jean Paul desrosiers Sherpa
17 Christopher King Black Tie Sports / Spine
18 Antonio Munoz century road club
19 Andy Newsom fgx
20 Alec Cunningham c. f. racing
21 Guy Poirier bethel cycle
22 Ryan Serbel Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
23 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
24 Michael Nelson CRCA/Sixcycle-RK&O
25 Edson Boaron navone studios
26 Edward Greene Essex County Velo
27 Erik Markewich farm team cycling
28 John Funk Verge Sport / Test Pilot
29 Andrew Walsh CRCA/Sixcycle-RK&O
30 Esteban Sequera CVC SUBURBAN SUBARU
31 Benjamin Fackler century road club
32 Robert Carmen edge
33 Michael Nelson CRCA/Sixcycle-RK&O
34 Thomas Officer cycle fitness club
35 Pascual Caputi Unattached
36 Dennis Desmarais Expo Wheelmen
37 Gabriel Remillard CLR - CLRRACING.com
38 Matt Inconiglios Stage 1 / fusionTHINK
39 Craig Kennedy Createx - Benidorm - Eastern Bloc
40 John Buenaventura CRCA/Sixcycle-RK&O
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raquel Miller Farm Team Elite Women's Cycling Tea
2 Amanda Braverman Stage-1 / FusionTHINK
3 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
4 Aimee Layton CRCA/Asphalt Green Cycling Team
5 Sarah Sauvayre century road club
6 Meghan Schloat century road club
7 Stephanie Kaplan CRCA/Asphalt Green Cycling Team Teammate Top 5: Aimee Layton
8 Rosanne Van dorn Unattached
9 Laura Lee vo century road club Teammate Top 5: Sarah Sauvayre
10 Karen Williams zanes cycling
11 Maria Rosenfeld CRCA/Dave Jordan Racing
12 Emily Underwood century road club Teammate Top 5: Sarah Sauvayre
13 Katie Marshall Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
14 Sarah Waelde zanes cycling
15 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
16 Clare Zecher TARGETRAINING
17 Katrina Niez Central Wheel
18 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
19 Meredith Moran CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
20 Lisa Kennish CRCA/Asphalt Green Cycling Team Teammate Top 5: Aimee Layton
21 Heather Peck Unattached
22 Lyn Mccabe Central Wheel
23 Jennifer Magur Farm Team Elite Womens Cycling Team Teammate Win: Raquel Miller
24 Ashley Lacavalla Unattached
25 Pascale Butcher 0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 6