Log In
Tucson Bicycle Classic - Stage 2 • Mar 16 2013
Clear, 83 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Mcdonald Celo Pacific
2 Hans Niemann
3 Thomas Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek/White Mountain Road Clu
2 Colter Thomas El Grupo Youth Cycling Club
3 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club
4 Brian Glucksman Strada Racing Club
5 Samuel Alexander El Grupo Youth Cycling Club
6 Collin Hanes El Grupo Youth Cycling Club
7 Solomon Barsun
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kent Strada Racing Club /Strada Racing C
2 John Bennett Strada Racing Club
3 Bailey Eckles Gruppo Velo
4 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club
5 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
6 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club
7 Allen Kimball
8 Liam Murray El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Connor Adkisson
9 Ben Schroeder El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Connor Adkisson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Schuyler Echelon Santa Barbara
2 Dillon Kelly Presteza
3 Kyle Berlind Boulder Junior Cycling
4 Austin Swang Team Winded
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Manuel Hernandez P&S-Specialized
2 Daniel Bennett Landis/Trek/White Mountain Road Clu
3 Kyle Akin Team Rhino
4 Matt Muyres Freewheel Bike
5 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
6 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus/Team
7 Rob Alvarez Body by Vi p/b Velo Vie
8 Louie Amelburu Microseal Racing Team
9 Luis Chacon
10 Jose Lopezportillo
11 Scott Forman Sport Systems Mountaintop Cycling
12 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
13 Steve Alschuler High Desert Bicycles Team
14 Richard Stevens TEAM Powered by PROBIKE
15 Fernando Krimpe P&S-Specialized Teammate Win: Manuel Hernandez
16 Jose Nicola paragon
17 Troy Burns TEAM Powered by PROBIKE
18 Todd Getzelman TEAM Powered by PROBIKE
19 Joel Castro P&S-Specialized Teammate Win: Manuel Hernandez
20 Sergio Dominguez P&S-Specialized Teammate Win: Manuel Hernandez
21 Manuel Sanchez P&S-Specialized Teammate Win: Manuel Hernandez
22 Todd Tankersley FASTER Performance Center
23 Donald Armstrong Microseal Racing Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Carney C.A.R.E. for Cycling /C4 Cycling
2 Gordon Fraser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
3 Louis Waugaman Velosport Iowa /American Equity
4 Travis Dixon High Desert Bicycles Team
5 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
6 Dane Emde Team Rio Grande
7 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus/Team
8 Walter Durrer Peloton-Specialized Cycling Team
9 Jim Silverman GST Racing
10 Derek Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
11 David Burke
12 Brian Lemke Landis/Trek/White Mountain Road Clu
13 Chris Poole FASTER Performance Center
14 Gavin Kennard High Desert Bicycles Team Teammate Top 5: Travis Dixon
15 Scott Leonard Team Rhino
16 Chris Gould TEAM Powered by PROBIKE
17 Walter Vaughan White Mountain Road Club
18 Tony Bettini High Desert Bicycles Team Teammate Top 5: Travis Dixon
19 Matthew Pobloske GST Racing
20 Leo Masursky TEAM Powered by PROBIKE
21 Al Senft High Desert Bicycles Team Teammate Top 5: Travis Dixon
22 Rene Ortega Team Rhino
23 Jeremy Barrett Team Rhino
24 David Dobler TEAM Powered by PROBIKE
25 Bill Kraemer Team Rio Grande
26 Jeff Jensen
27 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
28 Paul Kealey TEAM Powered by PROBIKE
29 James Kramer FASTER Performance Center
30 David French Landis/Trek/White Mountain Road Clu
31 Jeffrey Frost
32 Andrew Hosterman White Mountain Road Club
33 Donald Ward Team El Paso
34 Charles Royalty San Tan Racing
35 Eric Taylor TEAM Powered by PROBIKE
36 Scott Baker GST Racing
37 Scott Sherman
38 Gregory Berlind Boulder Orthopedics
39 Jon Black GST Racing
40 Craig Hamilton FASTER Performance Center
41 Jim Holbrook FASTER Performance Center
42 Isaiah Adams
43 Kurt Kroemer FASTER Performance Center
44 Anthony Brown Team Rhino
45 Walter Clarke Camelback Bike Club
46 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek/White Mountain Road Clu
47 William Smith Hammer/Charity of Choice
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 14   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kellagher Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
2 Dwight Nelson Team Rhino
3 Bill Pinckard Microseal Racing Team
4 Lawrence Towner Liberty Cycle
5 Joseph Suida Southwest Hand Cycling Team
6 Steve Hensler UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
7 John Platero FRANCO Bicycles Racing
8 Philip Holman 02 Modern Fitness
9 Mark Huffman UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
10 David Benner Wolf Pack Cycling
11 Joe Puchi TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
12 Michel Lalonde Aggress
13 Craig Liming TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
14 Randall Maddox Team Headstrong
15 Steve Treinen Summit Velo
16 Thomas Martin Sabino Cycles Racing
17 Gary Edwards Fast Old Guys (FOG)
18 Donald Lewis Team Rhino Teammate Top 5: Dwight Nelson
19 Keith Tomei Team Broadway Bicycles
20 Jim Browning FASTER Performance Center
21 Larry Hansen Paragon Cycling
22 Glenn Harris Summit Velo
23 Jon Limbird Team Headstrong
24 James Ostrem 02 Modern Fitness
25 John Harris Tolero Masters Racing
26 Howard Roose TEAM ICO/Intermountain Cycling Orga
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reginald Dowdall Sabino Cycles Racing
2 Roy Quade bicisport
3 Harold Wallace Team Rhino
4 Jack Dillon Sabino Cycles Racing Teammate Win: Reginald Dowdall
5 John Conahay Southwest Hand Cycling Team
6 Richard Ellwanger Aggress
7 Doug Perry Aggress
8 Brian Mcquiston Arizona Cycling Racing Team Inc.
9 Gaetan Boulanger Nil
10 Jerry Whitney
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Patterson
2 Ralph Duckett Summit Velo
3 Jack Quinn TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer O2 Modern Fitness DBA Old Pueblo Gr
2 David Deichman Saguaro Velo
3 Richard Reynolds Summit Velo
4 Patrick Bunch Localcycling.com/Slimenundgrossen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Polley Landis/Trek/White Mountain Road Clu
2 Ty Tuttle Sonic Boom Racing Team/Sonic Boom R
3 Christopher Wylie Tribe Multisport
4 Travis Kroot Boston Bicycle School
5 Kip Taylor Race Team/Sport Systems Mountaintop
6 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
7 Anthony Sisco SPY GIANT RIDE
8 David Swanson Sabino Cycles Racing
9 Clayton Feldman
10 Christian Schlabach ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling
11 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Robert Chorost Sabino Cycles Racing
13 John Ryan Team Winded
14 Matthew Holecko Procon Cycling
15 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing
16 Isaiah Jerez Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
17 Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
18 Tyler Coplea
19 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
21 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
22 Nathan Franklin Sabino Cycles Racing
23 Taylor Skinner Landis/Trek/White Mountain Road Clu Teammate Win: Kenny Polley
24 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports/Echelon
25 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
26 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 Bryan Antol GST Racing
28 Joey Iuliano TriSports Cycling/Eclipse Racing
29 Aj Kennedy Echelon Velo
30 Griffin Easter Gateway Harley-Davidson
31 Daniel Parkman Sabino Cycles Racing
32 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing
33 Jan Schar
34 Brian Lehman Falcon Networks - Denver Fit Loft/S
35 Josh Prattferguson Team Winded
36 Jonathan Triplett 02 Modern Fitness
37 Elliot Dumont 02 Modern Fitness
38 David Morse SRAM Factory
39 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
40 Jake Merry Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 37   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Krohn Flagstaff Cycling
2 Jose Teran P&S SPECIALIZED
3 David Vaughn ZiaVelo Cycling
4 Lance Eddis-finbow Landis/Trek/White Mountain Road Clu
5 Hans Joseph whitefield Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Samuel Bell Landis/Trek/White Mountain Road Clu
7 Patrick Holland Team El Paso
8 Dominic Suozzi Team Winded
9 Casey Clark 02 Modern Fitness
10 Matt Mcwhirter Fleming Wealth Strategies.com
11 Anthony Chavez TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Mael Glon Canyon Bicycles - Shimano
13 Chaz Lane San Tan Racing
14 Brendan Cusick GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
15 Ryan Clickner Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
16 Chad Mickelson Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
17 James Winebrenner Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
18 Addison Fuller Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
19 Dave Mitchell Swami's Cycling Club
20 Michael Misevch Aggress
21 David Julien Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
22 John Schiefer Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel
23 Jonathan Bocina Liberty Cycle
24 Kyle Martinez ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling Teammate Top 5: David Vaughn
25 Richard Horn Aggress
26 Chris Eckstein Race Team/Sport Systems Mountaintop
27 Kurt Kroese GST Racing
28 Michael Boehme Colavita Racing/Colavita Racing Inc
29 Andrew Cope Tribe Multisport
30 Scott Ford Team Winded
31 Jake Spelman Team Winded
32 Brandon Babiracki CP Racing
33 Kieran Sikdar 02 Modern Fitness
34 David Rakestraw Flagstaff Cycling Teammate Win: Robert Krohn
35 Aaron Einfrank Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
36 Anthony Moye
37 Benton Leitner 02 Modern Fitness
38 J Carnes Flagstaff Cycling Teammate Win: Robert Krohn
39 Durrant Williams San Tan Racing
40 Danny Shannon
41 Ryan Culp Team Winded
42 Colin Taira Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
43 Joseph Halter
44 Thomas Collins TEAM Powered by PROBIKE
45 Kevin Harsley TriSports Cycling/Eclipse Racing
46 Stephen Thomas Rocky Mountain Road Club
47 Grant Harrison Brone's Bike Shop/River Valley Cycl
Finishers: Cat 3: 43   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Efren Gonzalez EP Cyclists
2 Dustin Walthall ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling
3 Andrew Laskowski 02 Modern Fitness
4 Randall Bradford Olev Rapido / The Kickstand/Olev Ra
5 Marc Overson Tolero Racing
6 Max Rich University of Arizona
7 Pete Makowski Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
8 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
9 Azael Garcia
10 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
11 Trenton Bryfogle Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
12 Timothy Miller San Tan Racing
13 Marcus Toya
14 Timothy Scott Aggress
15 Bill Karras Two-Wheel Jones Racing
16 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
17 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club
18 Constantin Schreiber
19 Brian Robinson
20 Peter Lambe Flagstaff Cycling
21 Joseph Olivas EP Cyclists Teammate Win: Efren Gonzalez
22 Braden Bott Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
23 Waldo Terrazas Team El Paso /Team El Paso
24 Adam Bryfogle Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
25 Max Capener
26 Gustavo Amado Aggress
27 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
28 Schuyler Burns Sabino Cycles Racing
29 Walter Lopez Landis/Trek/White Mountain Road Clu
30 Richard Hutton Summit Velo
31 Tyler Wince Team Winded
32 Rob Bergstrom SKLZ-Swami's Cycling Team/Swami's C
33 Travis Glysson AZ Devo
34 Marco Valente Tachycardia Racing
35 Glenn Allen Tribe Multisport
36 Jason Hardman Body by Vi p/b Velo Vie
37 Christian Santa-cruz El Grupo Youth Cycling Club
38 Samuel Zerbib Flagstaff Cycling
39 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing
40 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
41 Keith Edmiston Les Rois Cycling Club
42 Kevin Robinson
43 Chris Magras Team Winded
44 Carlos Armendariz Team El Paso /Team El Paso
45 Austin Crosby Team Winded
46 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
47 Robert Jones 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
48 Kyle Hornbeck Flagstaff Cycling
49 Brian Tedder Summit Velo
50 Philip Martens Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
51 David Prugh Corning/NoTubes Race Team/Crystal C
52 Michael Simmons FASTER Performance Center
53 Tom Zega 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
54 Mike Cinalli Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
55 Kevin Huenneke
56 Gabriel Gaarden Club Team/Sport Systems Mountaintop
57 Andrew Keller University of Arizona
58 Dorian Larios Team Winded
59 Kenny Anderson Landis/Trek/White Mountain Road Clu
60 Chuck Bruni Absolute Bikes Team
61 Beau Savage Colavita Racing/Colavita Racing Inc
62 Randy Sookoo Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
63 Christian Mathews El Grupo Youth Cycling Club
64 Daniel Martin Arizona Cycling Racing Team Inc.
65 Derek Rich Landis/Trek/White Mountain Road Clu
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 60   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zackery Sosnowski Moment Cycle Sport
2 Kyle Vanrenterghem
3 Timothy Hayden Tribe Multisport
4 Kenny Withrow
5 Kevin Lapp
6 Eric Larson TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Zach Marinella Tribe Multisport Teammate Top 5: Timothy Hayden
8 Antonio Contreras Suarez
9 Ryan Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Stephen Oddie TriSports Cycling/Eclipse Racing
11 Jeremy Weiss 02 Modern Fitness
12 Jeffrey Huberty
13 Buzz Wright
14 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Francisco Rivas Catalyst Racing
16 Trey Duvall Colavita Racing/Colavita Racing Inc
17 Derek Garcia TriSports Cycling/Eclipse Racing
18 Michael Bolinger
19 Robert Lee 02 Modern Fitness
20 Mariano Caceres Team El Paso
21 Alejandro Larios Team Winded
22 Steven Lada Catalyst Racing
23 Calvin Dart
24 Gabriel Langbauer YBC Racing/Yuma Bike Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Ciasca
2 Craig Croxton Summit Velo
3 Donald Lightner Rapha Condor Cycling Club
4 Lynn Orchard Tolero Racing
5 Jesus Adrian Southwest Hand Cycling Team
6 Lonnie Poarch
7 Donald Laury
8 Jimmy Davisjr
9 Matthew Teusink FASTER Performance Center
10 Damion Alexander
11 Travis Habrock Team Horizon Cycling
12 Steve Davenport Team Rhino
13 Keith Gonzalez Tachycardia Racing
14 Dean Marvin Summit Velo Teammate Top 5: Craig Croxton
15 Alexander Mlawsky Team Rhino
16 Chuck Helmke El Grupo Youth Cycling Club
17 Brian Potter Tolero Masters Racing
18 Jeff Plant
19 John Paitel Procon Cycling
20 Bill Mcadams TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 David Freitag Tachycardia Racing
22 Richard Finbow
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Young UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
2 Clay Murfet Team SmartStop p/b Mountain Kha/Pre
3 Kevin Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
4 Sean mazich Jelly belly UCI CT: Jelly Belly Cycling
5 Hector Rangel P&S-Specialized
6 Travis Mccabe Elbowz Racing
7 Alexander Ray ISCorp
8 Chris Keiek Jelly Belly
9 Morgan Schmitt UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
10 Anton Varabei JetFuel Coffee/ Norco Bicycles
11 Louis Davila Jelly Belly p/b Kenda
12 Ricardo Van der velde UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
13 George Cyrus White Mountain Road Club
14 Derrek Ivey Derrek Ivey
15 Gregg Brandt UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
16 Michael Woell Freewheel Bike
17 Fortunato Ferrara Sport Systems Mountaintop Cycling
18 William Zellmer Gateway Harley-Davidson
19 Sergio Escutia Mexico
20 Chris Aten Landis/Trek/White Mountain Road Clu
21 Jonathan Lee Red Peloton
22 Alexander Candelario Optum p/b Kelly Benefit Strategies
23 Michael Sherer UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Eric Young
24 Sean Mccarthy Champion System p/b Stan's NoTubes Teammate Top 5: Kevin Mullervy
25 Christopher Monteleone UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
26 Daniel Patten UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
27 Paul Thomas Landis/Trek/White Mountain Road Clu
28 Jared Gilyard White Mountain Road Club
29 Thomas Jondall Landis/Trek/White Mountain Road Clu
30 Steven Muhle Athlete Octane
31 Conor Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes Teammate Top 5: Kevin Mullervy
32 Charles 'mac' cassin Gateway Harley-Davidson
33 Nicholas Keough Foundation/Century Road Club Assoc
34 Jesse Keough Foundation/Century Road Club Assoc
35 Rene Corella Stage 17-Cyclance
36 Yuri Hrycaj Jetfuel Coffee/Norco Bicycles
37 Travis Livermon UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
38 Aaron Pool Team Rio Grande
39 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
40 Juan Magallanes P&S-Specialized Teammate Top 5: Hector Rangel
41 Nick Bax Team Rio Grande
42 Kevin Black OCTTO-Cervelo
43 James Bent Jet Fuel Coffee/ Norco Bicycles
44 Euris Vidal CRCA/Foundation
45 Rafael Meran CRCA/Foundation
46 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
47 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
48 Michael Dziedzic Landis/Trek/White Mountain Road Clu
49 Scott Tietzel Team Rio Grande
50 Michael Friedman UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Eric Young
51 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
52 Andrew Mccullough Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
53 Nicholaus Schreiber Landis/Trek/White Mountain Road Clu
54 Trevor Connor Team Rio Grande
55 Daniel Eaton Gateway Harley-Davidson
56 David Glick Landis/Trek/White Mountain Road Clu
57 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
58 Jorge Moreno P&S-Specialized Teammate Top 5: Hector Rangel
59 Marsh Cooper UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Eric Young
60 David Salomon P&S-Specialized Teammate Top 5: Hector Rangel
61 Michael Creed UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Eric Young
62 Alejandro Guzman Foundation/Century Road Club Assoc
63 Rafael Escarcega P&S-Specialized Teammate Top 5: Hector Rangel
64 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
65 Ian Burnett UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
66 Charles Huff UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
67 Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Sean mazich Jelly belly
68 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
69 Brian Cornelius Julie Bar
Finishers: Cat 1: 46   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club
2 Liesl Barsun
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
2 Mckenzie Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
3 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
4 Kylan Mcdonald Celo Pacific
5 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
6 Isabel Havsrath El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Collier El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lizzy Caputo El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deborah Leedalebrown Equipe Vitesse
2 Joanna Eckstein Race Team/Sport Systems Mountaintop
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marja Nousiainen
2 Emily Kellagher Boulder Running Company Cycling Tea
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Maddox Team Headstrong
2 Candace Porter Summit Velo
3 Carol Chester Bicisport
4 Pam Alexander DNA Cycling-UT
5 Deborah Wheeler DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U
6 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U
7 Lynn Myers Sabino Cycles Racing
8 Leeann Land Strada Racing Club /Strada Racing C
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge
2 Jo Johnson Team TBB/Deep Blue
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Martin Team Indiebike
2 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
3 Kimberly Tom CapoVW Webcor/Sisterhood of Cycling
4 Nicole Horst GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
5 Meredith Caccesemcconvill CapoVW Webcor/Sisterhood of Cycling
6 Reiley Pankratz Body by Vi p/b Velo Vie
7 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Lisa Job Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
9 Erin Gunn Catalyst Racing
10 Kendra Tupper GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic Teammate Top 5: Nicole Horst
11 Jane Berger C4 Cycling
12 Kathy Eaton Two-Wheel Jones Racing
13 Val Valle NM Spokettes Race Team/New Mexico S
14 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21/Velo
15 Tricia Jones Two-Wheel Jones Racing
16 Rachel Alter
17 Heidi Melendez White Mountain Road Club
18 Laura Birdwell Tribe Multisport
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Ross Sabino Cycles Racing
2 Hannah Budinoff
3 Alexis Gannis Curbside Cyclery Racing Team
4 Jacqueline Dunn Catalyst Racing
5 Jennifer Stokes Catalyst Racing
6 Trisha Coffman Jobing.com Women's Racing/Tribe Rac
7 Diane Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Melissa Sotelo Landis/Trek/White Mountain Road Clu
9 Stefanie Sichler Arizona State University
10 Sarah Muench Landis/Trek/White Mountain Road Clu
11 Michelle Helmke El Grupo Youth Cycling Club
12 Ellen Wright Team Rio Grande
13 Anna Mumford Dave Jordan Racing/Century Road Clu
14 Andrea Gonzales Tolero Racing
15 Alyssa Halcomb Catalyst Racing Teammate Top 5: Jacqueline Dunn
16 Tiffany Harvey Landis/Trek/White Mountain Road Clu
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Kirchmann Optum p/b Kelly Benefit Strategies
2 Anna Sanders FCS|Zngine p/b Mr. Restore/FCS Cycl
3 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21/Velo
4 Jessica Prinner CARE4CYCLING powered by Solomon Cor
5 Marilyn Mcdonald White Mountain Cycling club
6 Caitlin Laroche SPY GIANT RIDE
7 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore/FCS Cycl Teammate Top 5: Anna Sanders
8 Anne Donley Rise Above Racing
9 Erica Allar CARE4CYCLING powered by Solomon Cor Teammate Top 5: Jessica Prinner
10 Irena Ossola Team Kenda presented by RACC
11 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing/Tribe Rac
12 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16
13 Alisha Welsh Sabino Cycles Racing
14 Julie Marceau Independent
15 Nicole Mitchell Winner's Edge
16 Kael Deverell GSD Gestion Kallisto Specialized
17 Judy Jenkins Landis/Trek/White Mountain Road Clu
18 Dana Shinn GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
19 Chloe Black Sabino Cycles Racing
20 Michelle King Colavita / Outback Steakhouse Las V
21 Belinda Eschenwald Michelob Ultra - La Grange +21/Velo Teammate Top 5: Julie Cutts
22 Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat ?: 5