Log In
Mike's Bikes 40th Cat';s Hill Classic • May 4 2013
Dry, 80 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Holloway Team Mike's Bikes p/b Incase
2 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman
3 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
4 Taylor Bertrand-barrett Marc Pro - Strava
5 Tyler Brandt Get Crackin'
6 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
7 Craig Fellers Red Peloton
8 Tobin Ortenblad Bear Development Team
9 Ariel Herrmann Metromint Cycling
10 Jared Barrilleaux California Giant/Specialized
11 Marcus Smith Team Mikes Bikes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
12 David Benkoski TEAM CLIF BAR Cycling
13 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
14 Matthew Abdalah SquadraSF
15 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
16 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
17 Rainier Schaefer Team Mike's BIkes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
18 Brandon Trafton Full Circle Cycling Powered by Pure
19 Tim Aiken Bear Development Team
20 Philip Mooney Jamis - Hagens Berman p/b Sutter Ho
21 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
22 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
23 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
24 Reese Levine Tieni Duro
25 Nicolas Dougall
26 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
27 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
28 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters
29 Eric Riggs Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
30 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
31 Randy Bramblett Leopard Sapporo Team
32 Dean Poshard
33 Samuel Cerruti Bear Development Team
34 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
35 David Mccook TEAM CLIF BAR Cycling
36 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
37 Matt Schaupp Bear Development Team
38 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters
39 Jonathan Teeter Marc pro-strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
40 Carmi Schulman SquadraSF
41 Andrew Tight Ritte Racing
42 Joe Dickerson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
43 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
44 Cyrus Behroozi Form Fitness
45 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
46 Martin Acosta Leopard-Sapporo Team
47 Nicholas Maimone TEAM CLIF BAR Cycling
48 Matthew Farnham Red Peloton
49 Ethan Atkins Metromint Cycling
50 Lee Peters SquadraSF
51 Branton Curt Leopard-Sapporo Team
52 Chris Coble The Olympic Club
53 Daniel Farinha VuMedi p/b Lombardi Sports
54 Greg Davis Los Gatos
55 Matthew Carlson Skratch Labs
56 Michael Audley Morgan Stanley
57 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
58 John Bergmann Team Clif Bar
59 Nick Baird Integrity racing
60 Chris Laberge Fremont Bank Cycling Team
61 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
62 Mark Manning DODOcase
63 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Daniel Holloway
64 Joseph Ison Giga OM-ARO Pistachios
65 Owen Gillott Team Specialized
66 Aaron Gallardo Team Helens
67 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
68 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Taylor Bertrand-barrett
Finishers: Cat 1: 31   Cat 2: 35   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
3 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
4 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
5 Andres Gil Michael David Winery Cycing Team
6 Michael Foley Mike's Bikes p/b Incase
7 David Allen Specialized / SCCCC
8 Peter Vaughan Village Peddler
9 Jason Boynton Folsom Bike/VW/Raley's
10 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
11 Matt Kramer Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
12 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Incase
13 Raffi Jilizian FORM Fitness
14 Greg Mcquaid Thirsty Bear Cycling Teammate Top 5: Christopher Phipps
15 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
16 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Incase
17 John Schiefer Peninsula Velo
18 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
19 Chris Carscadden Primetime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
20 Bob Newman
21 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
22 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
23 Jason James SquadraSF
24 David Pouncy Squadra SF
25 Matthew Carlson Skratch Labs
26 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
27 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
28 Antonio Ricalde Farmers Insurance
29 Matt Quann SquadraSF
30 Joel Vowell CoreTechs Cycling Team
31 Pablo Espinosa SquadraSF
32 Justin Morgan SBRacing
33 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
34 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
35 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase
36 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
37 Eric Davis SquadraSF
38 Dennis Hopp SJBC
39 Carl Hekkert Form Fitness
40 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
2 James Coats CALIFORNA GIANT / SPECIALIZED
3 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
4 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters
5 Cale Reeder Hammer/Charity of Choice
6 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
7 John Funke Team Mike's Bikes p/b Incase
8 Scott Leahy SJBC
9 Max Mack Health is Wealth
10 David Passmore SJBC
11 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
12 Andrew Nevitt Morgan Stanley/Specialized
13 John Cavanaugh primetime cycling team Teammate Win: Chris Wire
14 Tracy Colwell Suffolk-SunPower Racing
15 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters Teammate Top 5: Lawrence Nolan
16 Michael Vella Suffolk - SunPower Racing
17 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
18 Anthony Leal
19 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Chris Wire
20 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team
21 Chris Black Morgan Stanley/Specialized
22 Michael Audley Morgan Stanley
23 Laurence Hall Cushman & Wakefield Racing
24 Daniel Smith Morgan Stanley/Specialized
25 Dave Maminski Morgan Stanley/Team Specialized
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Lucas Bear Development Team
2 Brian Schuster SquadraSF
3 Scott Cox Barclay's Racing
4 Kenneth Gonzales Team Swift
5 Jesse Miller Suffolk-SunPower Racing
6 Jonathan Krier-tran Fremont Bank
7 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
8 Paul Ngo Club Fuji p/b Gimetime
9 Chris Cain Monterey Bay Racing Team
10 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Incase
11 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Incase
12 Mario Nicholas SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
13 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team
14 Raymond Lam Leopard-Sapporo Team
15 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team
16 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
17 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
18 Jeremiah Michaels Freewheel
19 Andrew Alonis Peninsula Velo
20 Dan Tedford SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
21 Stratton Easter Ritte Racing
22 Nick Kreeger SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
23 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
24 Jarret St. aubin Leopard - Sapporo Team
25 Alex Lockwood Fusion Sport USA
26 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
27 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
28 Joseph Sullivan SJBC
29 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
30 William Ho Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
31 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 Henry Nelson Tieni Duro
33 Alexander Scott Form Fitness
34 Robbie Farrens Tieni Duro
35 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
36 Peter Kenton Tieni Duro
37 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
38 Magnus Gille Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
39 Michael Vella Suffolk - SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
40 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
41 Benjamin Dodge Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
42 Laurence Hall
43 Lance Cameron Don Chapin Monterey Bay Racing Team
44 William Dunham Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Jesse Miller
45 Randall Smith Peninsula Velo Racing
46 Jason Herrick SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
47 Ryan Clarke Team Swift Teammate Top 5: Kenneth Gonzales
48 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
49 ? Carlos
50 Denin Sahovic Squadra SF Teammate Top 5: Brian Schuster
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Ellsworth Bear Development Team
2 Alex Wild
3 Andrew Knickerbocker Kovarus/Wells Fargo Cycling Team
4 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Incase
5 Jonathan Goulet Bicycle Therapy
6 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team
7 Manuel Puentes Leopard-Sapporo Team
8 Graham Abra SquadraSF
9 Christian Lam
10 Nathan Cauffman
11 Michael Logan Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 Sean Henderson Team Oakland Cycling
13 Tyler Corelitz SquadraSF
14 Christian Hughes Leopard-Sapporo
15 Don Jarvis Suffolk-SunPower Racing
16 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
17 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
18 Chaz Turmon INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
19 Bryan Banducci San Francisco State University
20 Erik Muir
21 Bernard Cushing Mikes Bikes
22 Jason Schmidt Suffolk Sunpower
23 Adam Raul Squadra SF
24 Todd Shaver Fun Sport Bikes Cycling Team
25 Frank Robinson echolon
26 Adrian Luis
27 Zach Eurich Suffolk-SunPower Racing
28 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing
29 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team
30 Takanobu Seimiya
31 Oscar Garcia Leopard-Sapporo Team
32 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing
33 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team
34 Martin Lee Suffolk-SunPower Racing
35 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
36 Borys Aptekar UCSB Cycling
37 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
38 Ivan Tarasov Suffolk-SunPower Racing / Alto Velo
39 Armin Staprans Suffolk-Sunpower
40 Harrison Shih Dolce Vita Cycling
41 Richard Della maggiore Bicycle Blue Book Racing
42 Blas Garcia
43 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
44 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
45 Anthony Jawad Suffolk-SunPower Racing
46 Michael Betts Dolce Vita Cycling
47 Mike Betley Stanford University
48 Juan Rosas leopard/sapporo team
49 Alexander Reimers SquadraSF
50 Charlie Kimball Tieni Duro
Finishers: Cat 4: 47   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Raines Team Bicycle Trip/Symantec
2 Mark Beckstead SJBC
3 Adam Raul Squadra SF
4 Donald Lee Peninsula Velo Racing
5 John Grube
6 Kevin Mchugh Coretechs
7 David Tripier CoreTech's
8 Chris Scheetz CoreTechs Cycling Team
9 Michael Yeager Team Mikes Bikes
10 Jeong Kim Willow Glen Bicycles
11 Peter Unruh
12 Jeffrey Miller VSRT DS Electric Livermore Cyclery
13 Bernard Cushing Team Mikes Bikes
14 Anthony Silva vos racing
15 Paul Correa SquadraSF Teammate Top 5: Adam Raul
16 Glenn Kenehan SJBC Teammate Top 5: Mark Beckstead
17 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
18 Scott Zavack Buy-cell.com/Ibis
19 David Lancelot eBay Cycling Club
20 Lance Leong
21 Robert Navascca
22 David Oliver Team Mikes Bikes
23 Thuy Nguyen Alto Velo
24 Paul Mitchell
25 Mike Whitlatch Coretech
26 Manny Managbanag SJBC Teammate Top 5: Mark Beckstead
27 Don Grijalva SJBC Teammate Top 5: Mark Beckstead
28 Eric Chao
29 Erick Lee
30 Scott Hayes SJBC Teammate Top 5: Mark Beckstead
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Grube
2 Chris Esparza
3 Emerson Glassey
4 Anton Bennett
5 Jack Schluckbier Audi/Kryki Sports
6 Ian Conover Mike's Bikes pb Incase
7 Brian Wynn
8 Brendan Gibson
9 Jose Rodriquez
10 Matthew Kesselring Cycling development
11 Peter Cathcart SJBC
12 Peter Gresh
13 Eric Chao
14 Christopher Warburton Peninsula Velo Racing
15 Bud Bolin
16 Conor Obrien
17 Kevin Coyne SJBC
18 Antonio Matias
19 Ronald Brunner
20 Nino Fortuna Leopard-Sapporo Team
21 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Incase
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
2 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
3 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors Teammate Win: Jack Maddux
4 Justin Leong SJBC
5 Ben Cook Team Swift
6 Rupert Cox SJBC
7 Erik Muir
8 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
9 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Michael Hahn Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Andrew Levitt
13 Ethan Frankel Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
14 Tommy Perkins
15 Robbie Farrens Tieni Duro
16 Samuel Desre Trace Bikes
17 Emmet Pfau Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
18 Tommy Lucas Bear Development Team
19 Matthew Kesselring Cycling development
20 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
2 Owen Gillott Team Specialized
3 Reese Levine Tieni Duro
4 Matt Schaupp Bear Development Team
5 Lucas Newcomb Whole Athlete/Specialized
6 Ryan Clarke Team Swift
7 Tommy Lucas Bear Development Team Teammate Top 5: Matt Schaupp
8 Griffin Wigert Team Swift
9 Henry Nelson Tieni Duro Teammate Top 5: Reese Levine
10 Trevor Ellsworth Bear Development Team Teammate Top 5: Matt Schaupp
11 Samuel Cerruti Bear Development Team Teammate Top 5: Matt Schaupp
12 Sean Bennett Whole Athlete / Specialized Teammate Top 5: Lucas Newcomb
13 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
14 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
15 Kenneth Gonzales Team Swift
16 Justin Leong SJBC
17 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
18 Raul Arias j.r. SJBC
19 Peter Kenton Tieni Duro Teammate Top 5: Reese Levine
20 Jordan Wolfe SJBC
21 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
22 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Chilcott
2 Mary Elizabeth maroon SBRacing
3 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo
4 Martina Patella
5 Ruth Winder Vanderkitten
6 Amy Chandos Folsom Bike/Cervelo
7 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
8 Jeannie Kuhajek Vanderkitten Teammate Top 5: Ruth Winder
9 Kate Ligler RED Racing
10 Lisa Mueller Metromint Cycling
11 Anna Lindstrom
12 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Fiona Strouts
13 Tanya Grossman Los Gatos
14 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
15 Rikke Preisler Metromint Cycling
16 Heather Nielson Team Fremont Bank
17 Laurie Furman Metromint Cycling
18 Julie Bellerose Metromint Cycling
19 Johanna Trueblood RED Racing
20 Jane Robertson Metromint Cycling
21 Sofia Marin Pacific Crush Racing
22 Pan pan Fan Los Gatos
23 Lina Martensson Metromint Cycling
24 Sabrina David Metromint Cycling
25 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
26 Pooja Bhatia Team TIBCO II
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
2 Sabrina David Metromint Cycling
3 Megan Alderete ThirstyBear Cycling
4 Melanie Wong Leopard-Sapporo
5 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
6 Elise Hazlewood RED Racing
7 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Melanie Wong
8 Page Robertson Team TIBCO II
9 Emilie Cole Early Bird Women's Developmental Cy
10 Clarice Sayle San Jose Bicycle Club
11 Elena Joroski SJBC
12 Johanna Fogolin SJBC
13 Natalie Dell Early Bird Women
14 Tiina Aardemae Velo Girls
15 Jenny Bosch- mora Earlybirdwomen's developmental cycl
16 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Melanie Wong
17 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
18 Samantha Vroomen Red Peloton
19 Kristin Wolfe SJBC
20 Sophy Lee Early Bird Womens Developmental Cyc
21 Kelly Coplin Dolce Vita Cycling
22 Lindsay Platoshyn Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Melanie Wong
23 Winnie Brehmer Velo Girls
24 Jan Reed Ole' Racing
25 Jennie Stark Velo Girls
26 Tiffany Randall Team Ole
27 Anne Gianakos Velo Girls
28 Lori Walsh Ole' Racing
29 Sara Liebert Early Bird Women's Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
2 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle
Finishers: Cat 4: 2