Log In
Little City Stage Race - GC • Jul 21 2013
Clear, 91 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
2 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
3 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's
4 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team
5 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's
6 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's
7 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team
8 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
9 Bill Ossofsky High Desert Cycling Club
10 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters
11 Scott Fonseca Zenn Racing Team
12 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
13 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
14 Philip Hynes ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
15 Jean Luc perez
16 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
17 Kyle Ashton ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
18 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
2 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
3 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
4 Max Thompson ThirstyBear Cycling Teammate Win: Tom Lyons
5 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM
6 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team
7 David Passmore SJBC
8 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling Teammate Win: Tom Lyons
9 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jens Hillen
11 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jens Hillen
12 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
13 Rich Tabuso Team Bicycles Plus
14 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Win: Tom Lyons
15 Justin Eatinger Team Bicycle Trip
16 Mark Tucsnak
17 Nabil Samaan Sustainable Cycling
18 Michael Cochran East Sac Bike Shop
19 Lance Haag ThirstyBear Cycling Teammate Win: Tom Lyons
20 Arthur Jones ThirstyBear Cycling Teammate Win: Tom Lyons
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 David Montgomery Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Kevin Willitts
3 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
4 Mark Perry Victory Velo Racing
5 Ron Lebard Victory Velo Racing
6 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors
2 Parker Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
3 Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team
4 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Charlie Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
7 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Fiori
8 Decker Krogh SHO-AIR/SERT
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
2 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Team
3 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors Teammate Win: Jason Saltzman
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Rupert Cox SJBC
8 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Connor Ellison
9 Cole Pinther
10 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
11 Spencer Davidson
12 Levi Costa
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
2 Kenny Burt
3 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Jeff Stein Victory Velo Racing
5 Michael Larson Velo Reno P/B Tamarack Junction
6 David Christenson
7 Matthew Fanfelle
8 Chris Bosco Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
9 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Michael Larson
10 Joseph Sullivan SJBC
11 Nathan Oreizi Dayka-Hackett
12 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
13 Jared Prince Giga OM-ARO Pistachios
14 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
15 Andrew Heinemann Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Mel Maalouf
17 Max Rich University of Arizona
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cashell
2 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
3 Peter Krogh Victory Velo Racing
4 Jay O'neal Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
5 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 David Corthell Kryki Sports
7 Jeff Hamilton Truckee Bicycle Team
8 Jack Wenzel Body Concepts
9 Robert Montague Team Bicycle Trip/Symantec
10 Bruce Ruana Alta Alpina Cycling Club
11 David Bryant Body Concepts
12 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
13 Michael Corcoran Reno Cycling Team p/b Nature's Bake Teammate Top 5: Jay O'neal
14 Jeff Brooks Victory Velo Racing Teammate Top 5: Peter Krogh
15 Matt Conidaris Body Concepts
16 Hugh Janney Rio Strada Racing
17 Dan Tilzey Kryki Sports
18 Ron Faulk Body Concepts
19 Gary Neiman Body Concepts
20 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
21 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
22 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
23 Mike Shaw Chico Masters Cycling Team
24 Michael Braun Eastside Velo
25 Dan Alcala Chico Masters Cycling Team
26 Russell Petrosky Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schell Leopard-Sapporo Team
2 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
3 Reid Weber Reno Wheelmen
4 David Page Audi
5 Jack Schluckbier Audi
6 Tyler Toulouse
7 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Robert Schell
8 Zachary Mccutchen Delta Velo Teammate Top 5: Dustin Denton
9 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Robert Schell
10 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team
11 Donald Pattalock Kryki Sports
12 Lenard Lesser Peninsula Velo Racing
13 Tobey Hilliard Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
14 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
15 Christopher Dugan Velo Reno P/B Tamarack Junction
16 Steve Hammond Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
2 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
4 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
5 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b incase
6 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
7 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
8 Vincent Owens Dayka-Hackett
9 David Mesa
10 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
11 James Enright SquadraSF
12 Thibault Jeann??s
13 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports
14 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
15 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
16 Nickalas Blades
17 Dustin Sweet Reno Wheelmen
18 Aaron Rindy
19 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
20 Naveen Molloy Giga OM-ARO Pistachios
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen Rio Strada Racing
2 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
3 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
4 Ann Stuart Metromint Cycling
5 Daniela Mehech Case Western Reserve University
6 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
7 Marianne Hernandez Davis Bike Club
8 Angel Garbarino
9 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
10 Nicole Slaton Metromint Cycling Teammate Top 5: Ann Stuart
11 Tiina Aardemae Velo Girls
12 Emily Setzer
13 Gale Derosa Metromint Cycling Teammate Top 5: Ann Stuart
14 Trisha Moyer Eastside Velo
15 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing Teammate Win: Lesley Jensen
16 Julie Dietrich Eastside Velo
17 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
18 Trisha Moyer Eastside Velo
19 Madeline Finch Rio Strada Racing Teammate Win: Lesley Jensen
20 Janice Duis Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
21 Ingrid Braun Eastside Velo
22 Jane Grossblatt Eastside Velo
23 Sara Morra Eastside Velo
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill Metromint Cycling
2 Erica Greif Reno Wheelmen
3 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18
4 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
5 Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten Coaching
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1