Log In
Mass Ave Criterium • Aug 10 2013
Clear, 79 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corurt Maple M.O.B. Squad
2 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
3 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
4 Thomas Cox Racing for Riley p/b Aldefer Bergen
5 Bryan Boggs Zipp Factory Team
6 Kevin Noone Bissell-ABG Giant
7 Harry Clark Racing For Riley
8 Houston Peterson Masters & Mentors
9 Robert Brooks Brooks Integrative Training
10 Dean Peterson ZIPP Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
11 John Balmer Century Road Club of America
12 Jerry Witham Ft. Wayne Outfitters
13 William Hallberg Team Nebo Ridge
14 Keith Lucas SCHELLER'S RACING TEAM
15 Joe Fox Gray Goat Sports
16 Matt Brindle Team Guitar Lab
17 David Lewis Fort wayne outfitters
18 Myles Polsgrove Zipp Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
19 John West Team Louisville
20 George Boren Team Guitar Lab p/b Deaconess
21 Joseph Webster Bissell-ABG-Giant
DNF Darren Williams Team Athlete Forward
DNF David Schroeder McDonalds Cycling Team Teammate Top 5: Micah Fritzinger
DNF Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
DNF Khris Seger Team Guitar Lab p/b Deaconess
DNF Mark Trousdale Speedway Wheelmen
DNF Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
DNF Darrin Lay Schellers Racing Team
DNF Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
DNF Brent Vanlandingham J's Bikes/IHOP
DNF William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
DNF Richard Dufour NUVO Cultural Trail
DNF Sam Nichol Zipp Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
DNF Harry Clark Racing For Riley
DNF Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
DNF Timothy Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
DNF Felipe Cardenas Indiebike.com p/b Angie's List
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Tim Davis Tim Davis
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Creamer Team Nebo Ridge
2 Robert Brooks Brooks Integrative Training
3 Brad Demott Gray Goat Sports
4 Wes Harris Speedway Wheelmen
5 John Schmitz Indiebike.com p/b Angie's List
6 David Lewis Fort wayne outfitters
7 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
8 Damianos Maggos Team Heroes
9 Matthew Grate Men Of Steel Racing
10 Jamie Smith Wolverine Sports Club
11 Timothy Chilton Twinspires.com
12 Bruce Fagan ROLLFAST
13 Jeffery Blodgett Blazing Saddle Racing
14 Steve Ellis Indiebike.com p/b Angie's List Teammate Top 5: John Schmitz
15 Charles South Men of Steel Racing
16 John Gibel Team Nebo Ridge Teammate Win: Jim Creamer
17 Thomas Hawley Team Guitar Lab p/b Deaconess
18 Timothy Gavin Racing For Riley
19 Edward Marshall Unattached
20 Tom Saccone Scholars Inn Bakehouse
21 Allen Galloway Joe's Cycles/Cardinal Bicycle Compa
DNF Ralph Pratt iii Team IndieBike
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
2 Jackson Mcnear Red Zone Cycling Teammate Win: Edward Fritzinger
3 Roman Collomb NUVO
4 Marek Hayes J's Bikes/IHOP
5 Garrett Mcnear Red Zone Cycling Teammate Win: Edward Fritzinger
6 Carson Brindle Team Guitar Lab
7 Ebin Ford None
8 Matt Collier Team Dialogue-Porcupine
9 Jay Van denburg Js Bike Shop
10 Ayrton Houk Midwest Devo
11 Blake Kottlowski None
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Woods Hargroves Cycles/Specialized
2 Victor Popov MOB Squad - U Build IT
3 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
4 Jacob Hoggard ROLLFAST
5 Corbin Schmitz Midwest Devo
6 Seth Fickel None
7 Spencer Miller None
8 Cameron Fisk RedZone Cycling Teammate Top 5: Jedidiah Fritzinger
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunner Dygert BISSELL-ABG-GIANT
2 Nick Torrance Motion Elite/Heroes p/b First Inter
3 Peter Gray Team Upland Brewing
4 Matthew Woods Hargroves Cycles/Specialized
5 Joshua Miller Colavita Racing
6 Edward Wimmer Darkhorse Racing
7 Brice Brookshire None
8 Miles Johnson Indiebike.com p/b Angie's List
9 Joseph Martin Spin Zone Racing
10 Michael Atkins Spin Zone Racing
11 Jeremy Wilson ROLLFAST
12 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse
13 Thomas Davis Team Nebo Ridge
14 Matt Tescula NoLimit Cycling
15 Samuel Runningen Motion Elite/Heroes p/b First Inter Teammate Top 5: Nick Torrance
16 Jon Okenfuss T3 Cycling
17 Adam Downs TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
18 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
19 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
20 Justin Sorber DRT Racing
21 Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
22 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
23 Luke Tilmans Racing For Riley p/b Alderfer Berge
24 Jeffrey Meade Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
25 Thomas Wimmer Motion Elite/Heroes p/b First Inter Teammate Top 5: Nick Torrance
26 Nick Thiery PVC
27 Anthony Pratt Proforma Yesterdays Cycling team
28 Andrew Truemper Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
29 Thomas Revard Racing For Riley
30 Alek Minkis Midwest Devo
31 Brian Sullivan Spin Zone Racing
32 Christopher Coslow Team Louisville
33 George Boren Team Guitar Lab p/b Deaconess
34 Beau Boggs BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Gunner Dygert
35 Andrew Kramer Off The Front
36 Julian Toumey Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
37 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
38 Scott Perry Heroes Foundation
39 Aaron Yancey Blue Ridge Design Cycling Team
40 Alex Hackney TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
41 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
42 Brent Vanlandingham J's Bikes/IHOP
43 Zach Deitch Speedway Wheelmen
44 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
45 Erik Albers Speedway Wheelmen
46 Andrew Zakel Team Louisville
47 Houston Ward McDonald's Cycling Team
48 Matthew Wright BSM Cycling
49 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
50 Joel Fischer Lindsey Wilson College
51 David Fouts ROLLFAST
52 James Pratt Proforma Yesterdays Cycling Team
53 Tim Davis MOB Squad Cycling
54 Seth Fickel None
55 Daniel Bartholomew Speedway Wheelmen
56 Dustin Folger Team Novo Nordisk Elite
57 Jeremy Williamson None
58 Tom Standers J's Bikes / IHOP
59 Alex Kerman None
DNF Matt Jones Pista Elite/Glacial Energy pb Token
DNF Tobias Holsman MOB Squad - U Build IT
DNF John Hoffman jr. Spin/Litzler Automation
DNF Ian Kresnak Spin Zone Racing
DNF Derek Delzer Cadieux Bicycle Club
DNF Greg Youngen J's Bikes/IHOP
DNF Andrew Mclaughlin Unattached
DNF Mark Hoffman Team indiebike p/b Angie's List
DNF Michael Berman Tenspeed Hero / JP Graziano
DNF Dave Aukerman J's Bikes/IHOP
DNF Brian Depasse Scholars Inn Bake House Team Tortug
DNF James Heth Team Upland Brewing Teammate Top 5: Peter Gray
DNF Steven Derkits None
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 54   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Salpietro Bicycle Exchange Indy
2 Vincent Vergara
3 Scott Perry Heroes Foundation
4 Jacob Miller Black Key Bulls
5 Andy Paskins SRAM Factory Team
6 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
7 Raul Gamino None
8 Alex Hackney TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
9 John Kelley Marian University Cycling
10 Grant Goldman Nebo Ridge
11 Jon Okenfuss T3 Cycling
12 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
13 Bruce Fagan ROLLFAST
14 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse
15 Wesley Ring None
16 Patrick Hirschfeld Indiebike.com p/b Angie's List
17 Bob Cochrane Indiebike.com p/b Angie's List
18 Charlie Hicks None
19 Chuck Crouch Team Heroes Teammate Top 5: Scott Perry
20 Cary Smith T3Multisports Cycling
21 Aaron Hegert None
22 Joel Fischer Lindsey Wilson College
23 Terry Mcdonald Organic Athlete
24 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
25 Robert Frangi None
26 Garrett Weiler Ball State University
27 Kurt Marquardt ProForm
28 Tom Mueller Team Guitar Lab p/b Deaconess
29 Joey Greegor None
30 Scot Sullivan None
31 Rodney Miller Team Nebo Ridge
32 Matthew Allen Team Nebo Ridge
33 Josiah Longenecker Men of Steel Racing
34 Kevin Newkirk Scholars Inn Bakehouse
35 Victor Popov MOB Squad - U Build IT
36 Ben Souders Sigma Nu Indiana University
37 Chris Salsman None
38 Brad Baumgartner Team Heroes Teammate Top 5: Scott Perry
39 Thomas Hawley Team Guitar Lab p/b Deaconess
40 Doug Brewer None
41 Kevin Strawbridge None
42 Jason Ochoada Gray Goat Sports
43 Shannon Branscomb unattached
44 Jackson Mcnear Red Zone Cycling
45 Nicholas Untch None
46 Nate Lake unattached
47 Tom Standers J's Bikes/IHOP
48 Franklin Nowlin None
49 Matthew Weddle Team Guitar Lab p/b Deaconess
50 Cameron Fisk RedZone Cycling
DNF Joel Gamino mexico pro racing
DNF Mark Hoffman Team indiebike p/b Angie's List
DNF Steven Lee Scholars Inn Bakehouse
DNF Ken Billeter MOB SQUAD
DNF Mark Edwards Team Heroes Teammate Top 5: Scott Perry
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Branscomb Men of Steel
2 Justin Kirk None
3 Dan Clarke Unattached
4 Andrew Chandler None
5 David Park None
6 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse
7 John Ringis Rollfast
8 Brad Baumgartner Team Heroes
9 Kevin Strawbridge None Teammate Top 5: Justin Kirk
10 Mike Morley Fit Livin
11 Jason French None Teammate Top 5: Justin Kirk
12 Kevin Houk Bicycle Outfitters Indy
13 Balint Nagy None Teammate Top 5: Justin Kirk
14 Chris Salsman None Teammate Top 5: Justin Kirk
15 Richard Moore None Teammate Top 5: Justin Kirk
16 Michael Scott None Teammate Top 5: Justin Kirk
17 Joel Harbaugh unattached
18 Mike Stumpe Indiebike.com p/b Angie's List
19 Loren Long Zionsville Triathlon and Cycling Te
20 Larry Chen Team Neboridge
21 David Robbins commit2fitforlife
22 Kevin Newkirk Scholars Inn Bakehouse
23 Aaron Wynne None Teammate Top 5: Justin Kirk
24 David Patzer None Teammate Top 5: Justin Kirk
25 Joshua Mitchell None Teammate Top 5: Justin Kirk
26 Patrick Ball None Teammate Top 5: Justin Kirk
27 Nathan Hartman unattached
28 Jacob Boberg None Teammate Top 5: Justin Kirk
29 John Jaqua None Teammate Top 5: Justin Kirk
30 Eddie Carter None Teammate Top 5: Justin Kirk
31 Nicholas Ryan None Teammate Top 5: Justin Kirk
32 Spencer Miller None Teammate Top 5: Justin Kirk
33 Thomas Totten None Teammate Top 5: Justin Kirk
34 Loren Anderson Team Nebo Ridge
35 Kyle Swain None Teammate Top 5: Justin Kirk
36 Michael Burke None Teammate Top 5: Justin Kirk
37 Aaron Robinson None Teammate Top 5: Justin Kirk
38 Jason Shonkwiler None Teammate Top 5: Justin Kirk
39 Gary Halberstadt None Teammate Top 5: Justin Kirk
40 Rajesh Danala None Teammate Top 5: Justin Kirk
41 Chris Shaw None Teammate Top 5: Justin Kirk
42 Justin Garrett None Teammate Top 5: Justin Kirk
43 Rodolfo Villalvir None Teammate Top 5: Justin Kirk
44 Lee Miles None Teammate Top 5: Justin Kirk
45 Andy Whitehurst None Teammate Top 5: Justin Kirk
46 Bob Shean unattached
DNF Andrew Rice None Teammate Top 5: Justin Kirk
DNF Thomas Turi None Teammate Top 5: Justin Kirk
DNF Brian Matchett None Teammate Top 5: Justin Kirk
DNF Robert Martin None Teammate Top 5: Justin Kirk
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 29   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Barrett Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
2 Chad Burdzilauskas Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Colton Barrett
3 Joshua Carter Predator Carbon Repair
4 Hogan Sills Sammy's Bike
5 Devin Clark Bissell-ABG-Giant
6 Kirk Albers Panther Cycling pb Competitive Cycl
7 Jos Chalmers Gateway Harley-Davidson
8 Patrick Weddell High Country Development Team
9 Kyle Perry Team Upland Brewing
10 Jacob Rytlewski Astellas Oncology Cycling Team
11 Doug Fagan Racing For Riley
12 Martin Vecchio Panther/Bakehouse
13 Andrew Messer Team Upland Brewing
14 Mac Brennan Bissell Pro Cycling
15 Richard Stuart Texas Roadhouse Teammate Win: Colton Barrett
16 Joshua Johnson Bissell-ABG-Giant Teammate Top 5: Devin Clark
17 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Devin Clark
18 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Colton Barrett
19 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team
20 Jordan Diekema BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Devin Clark
21 Matthew Light Racing For Riley
22 Timothy Hargrave Clarksville Schwinn Racing
23 Matthew Kelley GoodSpeed Cycles
24 Andrew Otte Team Upland Brewing
25 John Pratt Proforma Yesterdays Cycling Team
26 Charles Crouse Racing for Riley
27 Kevin Depasse BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Devin Clark
28 Scott Baumer Indiebike.com p/b Angie's List
29 Matthew Hohn Team Upland Brewing
30 Blaine Benson Michigan Youth Cycling
31 Turner Duncan Motion Elite pb First Internet Bank
32 Paul Dentel UC Cycling Club
33 John Ryan Racing for Rileys
34 Paul Smith Motion Elite U23
35 Michael Kennedy Clarksville Schwinn Racing
DNF Adam Leibovitz Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Colton Barrett
DNF Timothy Nixon Team Upland Brewing
DNF Rudyard Peterson Borah
DNF Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Jason Blodgett Spin/Litzler Automation
DNF Graham Dewart BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Devin Clark
DNF Shane Feehery South Chicago Wheelmen
DNF Declan Doyle Bissell-ABG Giant Teammate Top 5: Devin Clark
DNF Stephan Hirsch Bissell-ABG Giant Teammate Top 5: Devin Clark
DNF Johnathan Freter Panther/Bakehouse
DNF Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Colton Barrett
DNF Anthony Viton Team Echelon
DNF Alex Voitik Sammy's Bikes
DNF Alex Wieseler Bissell-ABG-Giant Teammate Top 5: Devin Clark
DNF Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Colton Barrett
DNF Andrew Beckman Clarksville Schwinn Racing
DNF John Callahan Team Upland Brewing
DNF John Woods Team Upland Brewing
DNF John Schmitz Indiebike.com p/b Angie's List
DNF Ryan Knapp BikeReg.com/ Ridley
DNF Tom Laser Motion Elite/Heroes p/b First Inter
DNF Jonathan Atwell Panther/Bakehouse
DNF Aaron Beebe East Hills Velo
DNF Chris Kroll Team Upland Brewing
DNF Ryan Shean Team Upland Brewing
DNF Ray Smith Clarksville Schwinn Racing
Finishers: Cat 1: 33   Cat 2: 25   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
2 Chris Young Unattached
3 Matt Jones Pista Elite/Glacial Energy pb Token
4 Jon Persinger Unattached
5 Tanner Hulin Unattached
6 Cody Malone Cardinal Bicycle Co.
7 Kacee Krauter Unattached
8 Auston Harris None
9 Gabe Nail Unattached
10 Helen Arth Unattached
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coryn Rivera Marian University Cycling Team
2 Chloe Dygert Mid-west Devo
3 Sierra Siebenlist Team Indiebike.com p/b Angie's List
4 Raquel Miller Farm Team Elite Women's Cycling Tea
5 Emily Elbers Farm Team Elite Women's Cycling Tea
6 Kelly Kowalczyk McDonalds Cycling Team
7 Melissa Moeller Racing for Riley P/B Alderfer Berge
8 Allie Dragoo Bicycle Exchange
9 Emma Caughlin Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10 Whitney Burdzilauskas Team Nebo Ridge
11 Ekaine Reed Team Nebo Ridge
12 Katy Sahm Team Nebo Ridge
13 Rebecca Zink A Cycling Team
14 Sydney Hatten Racing For Riley
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Houk Midwest Devo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Whitehurst manly
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Kaeser Spin Zone Racing
2 Kelly Kowalczyk McDonalds Cycling Team
3 Aryn Doll None
4 Emma Caughlin Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
5 Cherryl Ellison Rainbow Cycling
6 Kelsey Devereaux T3 cycling and triathlon
7 Christina Paul J's Bikes/ IHOP
8 Rebecca Zink A Cycling Team
9 Ali Oesch Spin Zone Racing Women
10 Jennifer Munley Motion Elite/Heroes p/b First Inter
11 Emily Elbers Farm Team Elite Women's Cycling Tea
12 Bethany Cockburn Spin Zone Racing Women
13 Andrea Lehr Spin Zone Racing Women
14 Claudia Fritzinger McDonald's Cycling Team Teammate Top 5: Kelly Kowalczyk
15 Emily Neice Spin Zone Racing Women
16 Kirstin Baum Spin Zone Racing Women
17 Katrina Marquardt 574 Cycling
18 Beth Gedek 46202
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Coryn Rivera Coryn Rivera
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF ? Dnf Brad Whitehurst
Finishers: Cat 5: 1