Log In
Wente Vineyards Classic Road Race • Apr 27 2014
Clear, 61 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Stanko Audi
2 Robert Evans Bear Development Team
3 Aaron Patterson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Kevin Klein
5 Chris Fortuna Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
6 Forrest Koenig Audi Teammate Win: Patrick Stanko
7 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator
8 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
9 Jeff Watson LangeTwins Winery Racing Team
10 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Aaron Patterson
11 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
12 Jeffery Edwards
13 Joshua Grass R4R-Make A Wish
14 Francisco Padilla Cycles fanatic
15 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
16 Jason Buckley Colavita Racing/ Inc.
17 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
18 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle/Minnesota Cycl
19 Chris Espy Specialized / Touchstone Masters
20 R Todd crisafulli Cycles Fanatic Racing/Classbook.co
21 Daniel Burns Team Genesolve
22 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
23 Gary Paden Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Aaron Patterson
24 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
25 Rann Valdez R4R-Make A Wish
26 Thuy Nguyen LuxVue-SunPower Racing
27 Michael Yeager Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Aaron Patterson
28 Allen Jackson Bahati Foundation/Win Team Racing
29 Stephen Langone Audi Teammate Win: Patrick Stanko
30 Kieran Cox BBC
31 Jeremy Loader Don Chapin Monterey Bay Racing Team
32 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
33 Clint Gaver Morgan Stanley Cycling Team
34 David Puglia CoreTechs Cycling Team
35 Richard Della maggiore Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Aaron Patterson
36 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
37 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
38 Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized
39 Paul Taylor Metromint Cycling
40 Dylan Mcreynolds CyclesFANATICRacing.com
41 Robert White Bicycle Blue Book Racing
42 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
DNF Scott Mckinley
DNF Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 17   Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rann Valdez R4R-Make A Wish
2 Clint Gaver Morgan Stanley/Specialized
3 Joe Molinari Audi
4 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
5 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
6 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
7 Paul Penn Team Bahati
8 Andrew Nevitt Morgan Stanley Cycling Team
9 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
10 Terry Curley OSMO
11 Sean Williams East Bay Velo Club
12 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
13 John Lenoach CA Technologies Racing
14 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle/Minnesota Cycl
15 Richard Nichols Contra Costa Cycling Club
16 Dean Abt Team Oakland Cycling
17 John Koslosky Castro Valley Cycling Club
18 Robert White Bicycle Blue Book Racing
19 Karl Schilling SJBC
20 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
21 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
22 Michael Yeager Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
23 Dave Maminski Morgan Stanley/Team Specialized
24 Stephen Langone Audi Teammate Top 5: Joe Molinari
25 Kevin Klein
26 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
27 Daniel Smith Morgan Stanley/Specialized Teammate Top 5: Clint Gaver
DNF Ernest Gallardo Vos Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Miranda LuxVue-SunPower Racing
2 Shin Umeda LuxVue-SunPower Racing Teammate Win: George Miranda
3 David Puglia CoreTechs Cycling Team
4 John Schaupp Spokesman Bicycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Yang Metromint Cycling
2 Chuck Edwall iii LuxVue-SunPower Racing
3 Richard Della maggiore Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Benjamin Cota Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
5 Zachary Morvant Team Mike's Bikes p/b Equator
6 Darius Satongar LuxVue-SunPower Racing
7 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
8 Tim Tsuruda
9 Ryan Jones Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Top 5: Zachary Morvant
10 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
11 Ben Cook Team Swift
12 Allen Jackson Bahati Foundation/Win Team Racing
13 Daniel Burns Team Genesolve
14 Gary Paden Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Richard Della maggiore
15 Murat Ozgur SquadraSF
16 Zachary Scott Fresh Air Bicycles-Focus
17 Jeremiah Michaels Freewheel
18 Gabriel Morford Fresh Air Bicycles-Focus
19 Ivan Poddubnyy Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Richard Della maggiore
20 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Chuck Edwall iii
21 Jeffrey Palileo SquadraSF
22 Kyle Iufer LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Chuck Edwall iii
23 Thuy Nguyen LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Chuck Edwall iii
24 Joe Molinari Audi
25 Magnus Gille LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Chuck Edwall iii
26 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
27 Don Jarvis Alto Velo Racing Club Teammate Top 5: Chuck Edwall iii
28 Paul Taylor Metromint Cycling Teammate Win: Frank Yang
DNF Zachary Isaacs Middlebury College
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Chow Audi/Kryki Sports
2 Charles Bunting LuxVue-SunPower
3 John Adams SquadraSF
4 Al Jerrold soriano Wheel Talk / TVC Racing
5 Andrew Thomson Knight Racers
6 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Charles Bunting
8 Alexander Yermolovich
9 Phillip Burt Pen Velo Racing
10 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
11 Spencer Ingels Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
12 Niklas Barreto LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Charles Bunting
13 Conan Wen Team Fremont / FFBC pb Chipotle
14 Anton Vynogradenko Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
15 Yuriy Platoshyn Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
16 Kyle Yugowa SquadraSF Teammate Top 5: John Adams
17 Brian Bishop Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
18 Aaron Mcdevitt
19 Borys Aptekar Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
20 Aaron Mcnany Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 James Ruffin Topsport
22 Brian wood 787 racing 787 Racing
23 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
24 Keith Morris LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Charles Bunting
25 Mike Reed LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Charles Bunting
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Burt Pen Velo Racing
2 Samuel Worthington Audi
3 Erich Shofstall Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Mike Reed LuxVue-SunPower Racing
5 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
6 Chirag Asaravala Audi
7 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
8 Mark Chen CyclesFanatic
9 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
10 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
11 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
12 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team
13 Keith Morris LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Mike Reed
14 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Mike Reed
15 Jason Crawford VSRT/DS Electric
16 James Ruffin Topsport
17 Glen Kinion
18 Kevin Comerford VSRT/DS Electric
19 Huy Nguyen VSRT/DS Electric
20 Kyle Yugowa SquadraSF
21 Greg Mccormac Kovarus/Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Wilson Village Peddler
2 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
3 Paul Pacheco CA Technologies Racing
4 James Ruffin Topsport
5 Glen Kinion
6 Peter Gemmell Body Concepts
7 Erich Shofstall Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
8 Allen Brumm LuxVue-SunPower Racing
9 Mike Childs Red Kite Racing Team
10 Greg Mccormac Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 Tom Mccullough Hutch's/Bend Dental
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Hill Limitless Cycling Racing Team
2 Ben Cook Team Swift
3 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
4 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
2 Jonathan Gunning Team Swift
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman Team BP/Sierra Nevada/Reliable
2 Bryan Duke Bear Development Team
3 Logan Loader dope UCI CT: Amore e Vita - Selle SMP
4 Lee Peters SquadraSF
5 Jacob Albrecht Whole-Athlete specialized
6 Matthew Valencia NCCF/ Team Specialized Juniors
7 Mark Duroy KindHuman Cycling Team
8 Randy Bramblett Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
9 Andrew Touchstone Olympic Club
10 Brian Funk Metromint Cycling
11 Alex Lockwood SquadraSF Teammate Top 5: Lee Peters
12 Thomas Jondall KHS-Maxxis-JAKROO
13 Robert Evans Bear Development Team Teammate Top 5: Bryan Duke
14 Rob Dahl Metromint Cycling
15 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
16 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
17 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
18 Aaron Patterson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
19 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator
20 Nathanael Christensen Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
21 Jeff Linder Alto velo
22 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
23 Robert Sorenson LuxVue-SunPower Racing
24 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
25 William Ho LuxVue-SunPower Racing
26 George Miranda LuxVue-SunPower Racing
27 Paul Penn Team Bahati
28 Glen Seitz-varnhagen
29 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Top 5: Lee Peters
DNF Kieran Cox BBC
DNF Scott Mckinley
DNF Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas ThresholdSports p/b Leadout Enduran
2 Melanie *wong ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
3 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Win: Jeanette Haggas
4 Jane Despas Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
5 Danielle Spires Pacific Crush
6 Heather Ross Threshold Sports p/b
7 Hilary Crowley Holliday Rock p/b Zoca
8 Emily Thurston Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Win: Jeanette Haggas
9 Rhonda Serr Audi
10 Jamie Axt Sisterhood of Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder VuMedi Elite Cycling Team
2 Vanessa Cairns Metromint Cycling
3 Lindsay Platoshyn Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Darci Page Audi Cycling
5 Monica Holt Pacific Crush Racing
6 June Nguyen Metromint Cycling
7 Oralia Arce Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Lindsay Platoshyn
8 Margaret Winder Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Monica Holt
9 Karen Rehder
10 Norma Hilton Pen Velo Racing
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4