Log In
North Star Grand Prix - Downtown Saint Paul Criterium • Jun 11 2014
Clear, 75 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Crane Jamis Hagens Berman*
2 Juan Jose haedo Jamis Hagens Berman* Teammate Win: Ian Crane
3 Travis Mccabe SmartStop Pro Cycling*
4 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching
5 Ryan Anderson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
6 Eric Marcotte SmartStop Pro Cycling*
7 Gerry Druyts
8 Tom Zirbel UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Ryan Anderson
9 Jesse Anthony UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Ryan Anderson
10 Anthony Canevari Athlete Octane
11 Ruben Companioni Jamis Hagens Berman* Teammate Win: Ian Crane
12 David Santos KHS-Maxxis-JAKROO
13 Sean mazich Jelly belly UCI CT: Jelly Belly Cycling
14 Scott Zwizanski UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Ryan Anderson
15 Michael sheehan Elbowz racing Boneshaker Project
16 Andrew Dahlheim
17 Benjamin Jacques-maynes Jamis Hagens Berman* Teammate Win: Ian Crane
18 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Luis Alberto romero amaran Jamis Hagens Berman* Teammate Win: Ian Crane
20 Travis Livermon SmartStop Pro Cycling* Teammate Top 5: Travis Mccabe
21 Tristan Uhl ATC Racing
22 Chad Hartley
23 Christophe Sleurs
24 Freddie Rodriguez UCI CT: Jelly Belly Cycling
25 Alexander Candelario UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Ryan Anderson
26 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano
27 Michael Olheiser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
28 Stef Vanzummeren
29 William Routley
30 Connor Mccutcheon
31 Jeremy Powers UCI CT: Jelly Belly Cycling
32 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
33 Orlando Garibay Incycle-Predator Components Elite T
34 Michael Vingerling
35 Steve Fisher UCI CT: Jelly Belly Cycling
36 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling
37 Tobin Ortenblad Quick Release
38 Chris Winn Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
39 Fabio Calabria Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
40 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
41 Johnathan Freter UCI CT: Jelly Belly Cycling
42 Heath Blackgrove Boneshaker Project
43 Coulton Hartrich SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
44 Morgan Schmitt UCI CT: Jelly Belly Cycling
45 Tyler Brandt BMW Development Team
46 Griffin Easter UCI CT: Airgas Cycling
47 Kaler Marshall Audi
48 Kennett Peterson UCI CT: Firefighters Upsala CK
49 Nicholas Coil Think Finance p/b Trek Bike Stores
50 Mac Brennan UCI CT: Bissell Cycling
51 Peter Disera
52 Flavio Alejandro SmartStop Pro Cycling* Teammate Top 5: Travis Mccabe
53 Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
54 Zack Noonan UCI CT: Airgas Cycling
55 Devin Clark Athlete Octane Cycling
56 Stephan Hirsch BISSELL-ABG-GIANT
57 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia
58 Kevin Massicotte
59 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
60 Fabrizio Vonnacher KHS-Maxxis-JAKROO
61 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano
62 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
63 Stephen Hall
64 Adam Myerson SmartStop Pro Cycling* Teammate Top 5: Travis Mccabe
65 Jordan Cullen Hagens Berman U-23
66 Carson Lange VooDoo U23
67 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De
68 James Glasspool
69 Gabe Varela Jamis Hagens Berman* Teammate Win: Ian Crane
70 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
71 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies/LSV
72 Luis Lemus davila
73 Colton Barrett
74 Jacob Arnold
75 Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling
76 Collin Berry BMW Development Team
77 Andrew Buntz Credite Velo - Trek
78 Mat Stephens Boneshaker Project
79 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson
80 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
81 Brett Kielick Kelly Benefit Strategies/LSV
82 Corentin Cherhal
83 Anton Varabei
84 Cory Greenberg Pedalers Fork-10 Speed Coffee
85 Brad Neagos BISSELL-ABG-GIANT
86 Tom Devriendt
87 Yuri Hrycaj
88 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
89 Nick Torraca Boneshaker Project
90 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores
91 Joshua Johnson BISSELL-ABG-GIANT
92 Ryan O'boyle xXx Racing
93 Patrick Kos
94 Chris Yotter Mitsubishi Laser/Grand Performance
95 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas Cycling
96 Gerd Dekeijzer
97 Pierre Louis verot
98 Greg Capelle SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
99 Greg Ratzell UCI CT: Airgas Cycling
100 Charles 'mac' cassin Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
101 David Kessler California Giant Cycling
102 Brant Speed Driveway Series Racing
103 Eric Losak SPY GIANT RIDE p/b MRI
104 Gabriel Baca ELBOWZ Racing
105 Luke Williams
106 Ansel Dickey California Giant Berry Farms/Specia
107 Benjamin Swedberg California Giant Cycling
108 Jens Brabbit River Valley Cycling Club- RVCC
109 Chris Stastny UCI CT: Firefighters Upsala CK
110 Kit Recca Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
111 Ben Spies ELBOWZ Racing
112 Brandon Etzl
113 Rene Corella
114 Matt Schaupp BMW Development Team
115 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser/Grand Performance
116 Steven *davis KHS-Maxxis-JAKROO
117 Ross White Credite Velo - Trek
118 Sergio Escutia
119 Shawn Daurelio KHS-Maxxis-JAKROO
120 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
121 Adrian Flores Boneshaker Project
122 Josh Johnson Gateway Harley-Davidson
123 Timothy Stevens
124 Brian Ellison Mitsubishi Laser/Grand Performance
125 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance
126 Edward Kim Gateway Harley-Davidson
127 Neal Shepherd Kelly Benefit Strategies/LSV
128 Daniel Katz BMW Development Team
129 Jesse Goodrich Think Finance p/b Trek Bike Stores
130 Guido Palma
131 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six
132 Andrew Bosco SPY GIANT RIDE p/b MRI
133 Joshua Roeser Revolution Cycle/Twin Six
134 Simon Strobel
135 Emile Abraham Predator Cycling
136 Michael Dalterio
137 Garrick Valverde GP Velotek
138 Andrew Sjogren UCI CT: Jelly Belly Cycling
139 Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
140 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies/LSV
141 Tristin Bentzler Synergy
142 William Rekemeyer Credite Velo - Trek
143 Stephen Welsh
144 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
Finishers: Cat 1: 105   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coryn Rivera UnitedHealthcare*
2 Carmen Small Specialized-lululemon*
3 Lizzie Williams Vanderkitten
4 Joanne Kiesanowski UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
5 Leah Kirchmann UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
6 Lenore Pipes Colavita-Fine Cooking
7 Alison Powers UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
8 Flavia Oliveira FCS|Zngine p/b Mr. Restore
9 Amanda Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
10 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
11 Rushlee *buchanan UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
12 Tayler Wiles Specialized-lululemon* Teammate Top 5: Carmen Small
13 Lauren Tamayo UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
14 Sharon Laws UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
15 Elizabeth Wilborne UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
16 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
17 Jade Wilcoxson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
18 Denise Ramsden UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
19 Ally Stacher Specialized-lululemon* Teammate Top 5: Carmen Small
20 Kelly Catlin NorthStar Development
21 Anna Christiansen Specialized-lululemon* Teammate Top 5: Carmen Small
22 Starla Teddergreen Cloud Racing p/b Ride2Recovery
23 Joy Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
24 Annie Ewart UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
25 Lauren Hall UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
26 Ruth Winder UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
27 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
28 Erica Zaveta FCS|Zngine p/b Mr. Restore
29 Gillian Carleton Vanderkitten Teammate Top 5: Lizzie Williams
30 Kendall Ryan Team TIBCO II
31 Amy Cutler FCS|Zngine p/b Mr. Restore
32 Maura Kinsella UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
33 Brianna Walle UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Joanne Kiesanowski
34 Lauren Stephens UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
35 Sara Clafferty UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
36 Anika Todd UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
37 Kate Chilcott Vanderkitten Teammate Top 5: Lizzie Williams
38 Tracey Cameron Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
39 Jessica Allan Specialized-lululemon* Teammate Top 5: Carmen Small
40 Hannah Barnes UnitedHealthcare* Teammate Win: Coryn Rivera
41 Cheryl Fuller-muller Garneau Factory Team
42 Amber Markey ISCorp Cycling/NCSF
43 Ann Koehler Lagunitas Racing
44 Sara Bird ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
45 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
46 Ivy Audrain Keller Rohrback Cycling
47 Miranda Griffiths
48 Carol Jeane sansome St Paul Bicycle Racing Club
49 Sydney Running
50 Kelli Richter PSIMET Racing
51 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
52 Danielle Bradley Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
53 Holly Beard R & M
54 Ash Duban Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
55 Jeannie Kuhajek
56 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
57 Amy Charity
58 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
59 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing
60 Joanie Caron
61 Vanessa Drigo Garneau Factory Team
62 Mandy Heintz Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
63 Stephanie Wetzel Midatlantic Colavita Women
64 Brenna Wrye-simpson
65 Nicole Mertz ISCorp Cycling/NCSF
66 Amie Krasnozon PainPathways Cycling Team
67 Alexandra Burton
68 Brittany Lindores
69 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking
70 Kim Jennings Bicycles Outback Racing/LifeVantage
71 Kristabel Doebel-hickok UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
72 Lindsay Bayer Colavita Racing
73 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
74 Diana Penuela
75 Cristina Hughes
76 Jenny Rios
77 Jessica Cutler FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
78 Michelle Khare
79 Jacqueline Parker Cloud Racing p/b Ride2Recovery
80 Jennifer Rife Birchwood/GIS
81 Allison Arensman PainPathways Cycling Team
82 Katherine Shields PainPathways Cycling Team
83 Natalia Franco
84 Bethann Orton
85 Amy Bradley
86 Amy Good Colavita-Fine Cooking
87 Ariane Horbach
88 Cinthia Lehner PainPathways Cycling Team
89 Lelah Oshaughnessy
90 Georgina Beech
91 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
92 Cady Chintis Les Petites Victoires
93 Megan Gray SCCA/Starbucks Cycling
94 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
95 Corey Coogan cisek The Fix Studio
96 Anne Donley
97 Korina Huizar
98 Lexie Millard ISCorp Cycling/NCSF
99 Adelaide Tillinghast VeloWorks-Spokes Etc
100 Jennie Zhu St Paul Bicycle Racing Club
101 Ellen Ryan xXx Racing
102 Lilda Lucero garza saucedo
103 Sarah Szefi PSIMET Racing
104 Cecilia Davis-hayes Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 45   Cat 4: 1   Cat ?: 22