Log In
Elkhorn Classic Stage Race-Oregon Trail Road Race • Jun 18 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 02:56:02.0
Off The Front
2 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:56:02.0
Off The Front
3 Craig Kidd ICE/Idaho Kidney Institute 02:56:40.9
1
4 Tim Root Broken Spoke Cycling 02:56:40.9
2
5 Todd Gallaher IJM.org 02:56:42.5
3
6 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:56:42.5
4
7 Jan Elsbach VOS Racing 02:56:42.5
5
8 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:56:42.5
6
Teammate Top 5: John Browning
9 Scott Seaton Hutchs/Clear One/Bend Dental 02:56:42.5
7
10 David Zimbelman Salmon Cyclery 02:56:42.5
8
11 Scott Powell Veloce Racing 02:56:42.5
9
12 Gregg Strome Hutchs/Clear One/Bend Dental 02:56:42.5
10
13 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 02:56:42.5
11
14 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 02:56:42.5
12
15 Steven Holland United Finance 02:57:28.6
16 Rob Van kirk ICE/ID Kidney Inst/SE ID Gastroente 02:57:53.0
1
17 Brian Schilling UCJH Teton Orthopaedics Masters 02:57:53.0
2
18 Michael Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:57:53.0
3
Teammate Top 5: John Browning
19 Michael King Hutchs/Clear One/Bend Dental 02:57:53.0
4
20 Richard Albrow Bend Memorial Clinic 02:57:53.0
5
21 Jim Pennington Dirty Fingers 02:57:53.0
6
22 Michael Dunn Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:58:17.6 Teammate Top 5: John Browning
23 Brian Harder teton ortho masters/the hub bikes 02:58:17.6
24 Scott Robinson SV Road & Dirt 02:58:17.6
25 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 02:58:17.6 Teammate Top 5: John Browning
26 Joe Arnone Team 53x11 Coffee 02:58:37.5
Off The Back
27 Brent Cannon Miduole/Barbacoa 03:00:28.1
Off The Back
28 Scott Derdenger HDR Racing P/b Lombardi Sports 03:01:40.3
Off The Back
29 Max Thompson VOS Racing 03:01:40.3
Off The Back
30 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 03:01:40.3
Off The Back
31 Paul Duncan Pine State Biscuits 03:01:40.3
Off The Back
32 Charles Collins ICE/IKI/SIEG 03:02:33.9
Off The Back
33 Randall Tinney Team Chicken Ranch 03:03:23.7
Off The Back
34 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:03:28.4
Off The Back
35 Roger Joys United Finance 03:07:43.7
Off The Back
36 Nathan Hobson ZteaM 03:07:46.0
Off The Back
37 Craig Broberg HP Chiro/Scott's Cycles of Salem 03:11:31.0
Off The Back
38 James Kramer Arizona Masters Racing 03:11:31.0
Off The Back
39 Doug Palmer Half Fast Velo 03:11:31.0
Off The Back
40 Ambrose Su Hutchs/Clear One/Bend Dental 03:11:31.0
Off The Back
41 John Obrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 03:14:10.8
Off The Back
Teammate Top 5: John Browning
42 Matt Allen Unattached 03:20:28.6
Off The Back
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Llinares Teton Orthopeidics Masters 02:58:20.8
2 Mark Twight Twight Mark 02:58:37.5
3 Calvin Darling Monta Vista Velo 03:01:29.6
4 John Kenney Mountain View Cycles 03:01:40.3
5 Nelson Frink Davis Bike Club Race Team 03:01:40.3
6 Bob Beretta Davis Bike Club Race Team 03:01:40.3
7 John Sorlie Hutchs/Clear One/Bend Dental 03:01:40.3
8 Gene Raphaelian Chicken Ranch 03:03:28.4
9 Ken James Bicycle Services Direct 03:03:28.4
10 Greg Campi 3D Racing Team 03:05:04.8
11 Paul Wren Team Chicken Ranch Santa Barbara 03:05:48.2
12 Daniel Filonowich Branford Bike 03:05:52.7
13 Craig Larsen Monta Vista Velo 03:08:25.5 Teammate Top 5: Calvin Darling
14 Elmar Stefke Davis Bike Club Race Team 03:09:57.7 Teammate Top 5: Nelson Frink
15 Lawrence Beck Unattached 03:09:57.7
16 Bill Serantoni Apex Racing Team 03:09:57.7
17 Marcus Nedelmann APEX Racing 03:10:52.5
18 Robert Palassou Christian Cycling - Hammer Nutritio 03:11:39.8
19 Peter Rouse Seattle Cancer Care Alliance/Starbu 03:14:16.5
20 Christopher Isenberg Unattached 03:17:11.0
21 Brian Smith Teton Orthopaedics Masters 03:18:10.0
22 Joel Blatt Branford Bike 03:18:55.2
23 Frank Johnson Intermountain Orthaopaedics Cycling 03:19:59.9
24 Charles Caswell SCCA/Starbucks 03:38:09.1
25 Scott Ryman Yashua Even The Mt's Will Praise Hi 03:39:36.7
26 Timothy Elliott Mountain Works 03:50:19.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Martin Veloce Racing 03:09:13.4
1
2 Steven Hunter Portland Bicycle Studio 03:09:13.4
2
3 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 03:09:13.4
3
4 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 03:09:13.4
4
5 Dean Haas Black Sheep Junior Racing 03:09:13.4
5
6 Michael Gordon L'Ecole No. 41 03:09:13.4
6
7 Qayam Jetha Olympia Orthopedic 03:09:13.4
7
8 Darrell Kohli Team Geargrinder 03:09:13.4
8
9 Jordan Cullen MBRC/Flanders 03:09:13.4
9
10 Davis Shepherd Hutch's-Land Shark 03:09:13.4
10
11 Jeff Perrin Black Sheep Junior Cycling, Colorad 03:09:13.4
11
12 Justin Vanhulle Second Ascent 03:09:13.4
12
13 Anthony Dickson Second Ascent 03:09:13.4
13
14 Jacob Ashton Zinn Cycles 03:09:13.4
14
15 Erik Peterson Raleigh/RCR 03:09:13.4
15
16 Johannas Weber Ironclad Performance Wear 03:09:13.4
16
Teammate Top 5: Andrew Willis
17 Julian Fowkes Canyon Bicycles 03:09:13.4
17
18 Robert Carver Ironclad Performance Wear 03:09:13.4
18
Teammate Top 5: Andrew Willis
19 Michael Stoner Davis Bike Club Race Team 03:09:13.4
19
20 Colby Wait-molyneux Hammer/CMG Racing Team 03:09:13.4
20
21 Larry Jackson Life Cycle Bike Shop 03:09:13.4
21
22 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:09:13.4
22
23 Travis Monroe Hammer/CMG Racing Team 03:09:43.6
24 Jared Rammell Broken Spoke Cycling 03:09:43.6
25 Scott Buzan Spokane Rocket Velo 03:09:43.6
26 Brent Emoff BRIHOP 03:09:43.6
27 Andy Su Hutchs/Clear One/Bend Dental 03:10:12.1
1
28 Brian Parker Team Bobs-bicycles.com 03:10:12.1
2
29 Zachary Utz Ruckus Test Team 03:10:12.1
3
30 Chris Ward CAPA Cycling Team 03:10:12.1
4
31 Shane Fletcher Veloce Racing 03:10:12.1
5
Teammate Win: Joe Martin
32 Michael Palmer Veloce Racing 03:10:12.1 Teammate Win: Joe Martin
33 Sean Hassinger Unattached 03:10:12.1
34 Josh Howard Bob's-Bicycles.com 03:10:29.6
35 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic 03:10:29.6
36 Todd Sahl Cucina Fresca 03:10:29.6
37 Sean Becker Ten Guys Named Alex 03:10:29.6
38 Matt Beeter Larson Miller Broken Spoke 03:10:29.6
39 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 03:11:07.8
Off The Back
40 Bruce Bilodeau Canyon Bicycles 03:11:28.6
Off The Back
41 Alexander Clemens Team Oregon presented by Larelwood 03:11:28.6
Off The Back
42 Max Coleman L'Ecole No. 41 03:11:36.5
Off The Back
43 Whitfield Hartz Broken Spoke Cycling 03:11:42.5
Off The Back
44 Chris Ellis Fanatik Bike Co. 03:12:32.9
Off The Back
45 Greg Carter Second Ascent 03:14:21.8
Off The Back
46 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:14:21.8
Off The Back
47 David Hassinger Allied Orthopaedics 03:15:36.4
Off The Back
48 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:15:36.4
Off The Back
49 Juan Quintero Unattached 03:15:55.3
Off The Back
50 Andrew Utz HP Chiro/Scott's Cycles of Salem 03:17:37.5
Off The Back
51 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 03:17:37.5
Off The Back
52 Colin Mullane Land Shark 03:17:37.5
Off The Back
53 Benjamin Weaver Ten Guys Named Alex 03:17:37.5
Off The Back
54 Jeffrey Noffsinger Teton Orthopaedics Masters 03:17:43.7
Off The Back
55 Justin Bannerman Allegro Cyclery 03:18:28.4
Off The Back
56 Alex Telitsine IJM.org 03:18:36.0
Off The Back
57 Erin Stansbury Second Ascent 03:20:04.8
Off The Back
58 Jason Hobson ZteaM 03:22:43.7
Off The Back
59 Nicholas Roberts Bikesale.com 03:24:01.4
Off The Back
60 Joseph Ferron CAPA Cycling Team 03:26:44.8
Off The Back
61 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 03:28:17.8
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Willis
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 32   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Nydam Teton Orthopedics 03:12:08.6
Off The Front
2 Ben Aufderheide Teton Training 03:12:08.6
Off The Front
3 Garth Jackson 03:13:04.2
Off The Front
4 Alex Wentz Team Oregon presented by Larelwood 03:13:34.4
Off The Front
5 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac 03:14:17.5
Off The Front
6 Alex Cheng Bikesale.com 03:14:59.9
Off The Front
7 Zach Heath Oregon Trail Cycling 03:14:59.9
Off The Front
8 David Dimarco SLOCUM Rebound Racing 03:14:59.9
Off The Front
9 Sam Bliss Unattached 03:14:59.9
Off The Front
10 Carsten Croff Second Ascent 03:15:36.4
11 Scott Heather Chico Corsa PB/Sierra Nevada Brewin 03:15:42.7
1
12 Andreas Schulten Bicycle Planet 03:15:42.7
2
13 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 03:15:42.7
3
14 Devin Mounts Team Oregon presented by Laurelwood 03:15:42.7
4
15 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 03:15:42.7
5
Teammate Top 5: Cole Sprague
16 Jody White Broken Spoke Cycling 03:15:42.7
6
17 Joshua Hanselman Code 3 03:15:42.7
7
18 Robert Ehardt Bicycle Planet 03:15:42.7
8
19 David Henry Unattached 03:15:42.7
9
20 Mike Pritchard Cucina Fresca 03:19:39.8
1
21 Nathan Frederickson Cucina Fresca 03:19:39.8
2
22 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 03:19:41.3
3
23 John Gillilan Hammer Velo 03:19:41.3
4
24 James Anderson Collision 1 03:19:41.3
5
25 Josh Sherven Unattached 03:19:41.3
6
26 Steve Wursta Bend Memorial Clinic 03:20:14.5
27 Tony Coca Team Oregon presented by Larelwood 03:20:33.3 Teammate Top 5: Alex Wentz
28 Mark Koller Ironclad Performance Wear 03:22:33.4
29 David Caplan WebCyclery.com 03:22:55.3
30 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic 03:22:55.3
31 Marty Sparks Second Ascent 03:22:55.3
32 Loren Henry Unattached 03:22:55.3
33 Don Miller Collision1 03:22:55.3
34 Zachary Lauritzen Pacific Power Blue Sky 03:22:55.3
35 Stephen Henry Unattached 03:22:55.3
36 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 03:23:22.7
37 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac 03:24:47.0
Off The Back
Teammate Top 5: Cole Sprague
38 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:25:13.2
Off The Back
39 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood 03:26:17.4
Off The Back
40 Michael P austin L'Ecole No.41/Wheatland Wheelers 03:28:08.0
Off The Back
41 Burton Palmer Second Ascent 03:29:19.1
Off The Back
42 Forrest Murphy Second Ascent 03:29:31.0
Off The Back
43 Josip Belavic Unattached 03:30:17.0
Off The Back
44 Chris Mahan Second Ascent 03:32:38.0
Off The Back
45 John Bliss Sofa Kings 03:34:12.3
Off The Back
46 Shaun Conley Ironclad Performance Wear 03:34:36.7
Off The Back
47 Eddie Sahyoun Victory Velo 03:36:23.0
Off The Back
48 Joseph Leineweber Ironclad Performance Wear 03:36:34.8
Off The Back
49 Matt Radich Dr Will Bars 03:37:41.5
Off The Back
50 Peter Seelig Dr Will Bar 03:37:41.5
Off The Back
51 David Miller New York University 03:39:00.1
Off The Back
52 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Larelwood 03:49:18.6
Off The Back
Teammate Top 5: Alex Wentz
53 David Castor Collision 1 03:59:57.8
Off The Back
54 Brad Foster Hammer Velo 04:20:54.0
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 22   Cat 5: 6   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Williams Northern Rockies Orthopedic 02:49:37.7
1
2 Kevin Rowe Team Exergy 02:49:37.7
2
3 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 02:49:37.7
3
4 Chris Stuart Team Exergy 02:49:37.7
4
5 John Curry Gas/Intrinsik 02:49:37.7
5
6 Chris Swan Team Oregon presented by Larelwood 02:49:37.7
6
7 Kris Lunning Above Category Racing 02:49:37.7
7
8 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 02:49:37.7
8
9 Dylan Jones Team WM/Hammer Nutrition 02:49:37.7
9
10 Logan Wetzel Second Ascent 02:49:37.7
10
11 Brian Frykman Gas/Intrinsik 02:49:37.7
11
Teammate Top 5: John Curry
12 Daniel Sessford Aviawest-Blue Competition Cycles 02:49:37.7
12
13 Craig Richey Aviawest - Blue Competition Cycles 02:49:37.7
13
14 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 02:49:37.7
14
15 Taylor Kneuven Unattached 02:49:37.7
15
16 Kai Applequist Team Exergy 02:49:37.7
16
Teammate Top 5: Kevin Rowe
17 James Mattis California Giant Berry Farms 02:49:37.7
17
18 Cameron Cogburn CCB/Wheelworks 02:49:37.7
18
19 Jared Gilyard RideClean p/b PatentIt.com 02:49:37.7
19
20 Sloan Anderson Pro Air/HFA 02:49:37.7
20
21 Jonathan Teeter Davis Bike Club Race Team 02:49:37.7
21
22 Chris Lyman Team Specialized Racing 02:49:37.7
22
23 Elijah Romer Team Oregon presented by Larelwood 02:49:37.7
23
24 Shane Buysse SoCalCycling.com 02:49:37.7
24
25 Christopher Hong Team Exergy 02:49:37.7
25
Teammate Top 5: Kevin Rowe
26 Jesse Moore California Giant Berry Farms 02:49:37.7
26
27 David Hackworthy Bianchi/Grand Performance 02:50:07.3
28 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 02:50:07.3
29 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 02:50:07.3
30 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 02:50:07.3
31 Austin Z t allison Dogfish Racing 02:50:07.3
32 Remi Mcmanus Team Exergy 02:50:10.9 Teammate Top 5: Kevin Rowe
33 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling 02:50:27.0
1
Teammate Top 5: Sam Johnson
34 Coulton Hartrich Santo Cycling Team 02:50:27.0
2
35 Nicholas Littman Hagens-Berman LLP Cycling 02:50:27.0
3
Teammate Top 5: Sam Johnson
36 Seth Patla River City Bicycles 02:50:27.0
4
37 Tim Mitchell CCB/Wheelworks 02:50:27.0
5
38 Jason King Davis Bike Club Race Team 02:50:27.0
6
39 Andrew Rosette Second Ascent 02:51:10.7
40 Angelo Roman Hammer/CMG Racing Team 02:51:46.8
41 John Behrens Bailey Bikes 02:51:48.7
42 David Pilz Gentle Lovers 02:51:48.7
43 Ryan Brown Chinook Cycling Club, Tri-Cities 02:51:48.7
44 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 02:52:11.4
45 Matt Mahoney Gentle Lovers 02:52:11.4
46 Jonathan Moskowitz Taleo Racing Team 02:53:24.5
47 Michael Cordova Chico Corsa PB/Sierra Nevada Brewin 02:53:27.8
48 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling 02:53:36.7 Teammate Top 5: Sam Johnson
49 Tyler Stearns Hagens-Berman LLP Cycling 02:53:36.7 Teammate Top 5: Sam Johnson
50 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 02:55:41.0
51 Robert Hoene Team Bobs-bicycles.com 02:55:41.0
52 Blake Wiedenheft Gas/Intrinsik 02:55:41.0 Teammate Top 5: John Curry
53 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling 02:55:41.0 Teammate Top 5: Sam Johnson
54 Kevin Mullervy Team Exergy 02:55:41.0 Teammate Top 5: Kevin Rowe
55 Scott Lipp G.A.S./Intrinsik 02:55:41.1 Teammate Top 5: John Curry
56 Brandon Lynch Team Exergy 02:55:41.1 Teammate Top 5: Kevin Rowe
57 Marshall Opel Waste Management/Hammer 02:55:41.1
58 Conor Mullervy Team Exergy 02:55:41.1 Teammate Top 5: Kevin Rowe
59 Daniel Bechtold Bob's Bicycles.com 02:55:41.1
60 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling 02:55:41.1 Teammate Top 5: Sam Johnson
61 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 02:56:38.6
Off The Back
62 Shaun Radley Northern Rockies Orthopedic 02:56:38.6
Off The Back
Teammate Win: Brian Williams
63 Daniel Mensher Gentle Lovers 02:56:48.8
Off The Back
64 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac 02:56:48.8
Off The Back
65 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing 02:56:48.8
Off The Back
66 Jason Riffle HP Chiro/Scott's Cycles of Salem 02:57:15.8
Off The Back
67 Brad Morgan Gas/Intrinsik 03:00:00.7
Off The Back
Teammate Top 5: John Curry
68 Marcel Delisser Team Oregon presented by Larelwood 03:02:10.6
Off The Back
69 Ian Terry Hagens-Berman LLP Cycling 03:02:10.6
Off The Back
Teammate Top 5: Sam Johnson
70 Steven Beardsley Gentle Lovers 03:03:12.6
Off The Back
71 Willy Zellmer Hammer/CMG Racing Team 03:03:15.0
Off The Back
72 John Bailey Bailey Bikes 03:03:19.9
Off The Back
73 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 03:03:19.9
Off The Back
74 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 03:04:29.0
Off The Back
75 Justin Mayfield Broken Spoke Cycling 03:07:16.0
Off The Back
76 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:08:10.7
Off The Back
77 Joe Kafka Team Bobs-bicycles.com 03:12:39.1
Off The Back
78 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 03:19:34.3
Off The Back
79 Alexandre Lussier Gas/Intrinsik 03:32:18.2
Off The Back
Teammate Top 5: John Curry
80 Devin Zoller Portland Bicycle Studio 03:36:34.2
Off The Back
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 38   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Roschen Cucina Fresca 03:20:23.4
2 Ellen Sherrill Davis Bike Club Race Team 03:26:23.0
3 Molly Mullane Land Shark 03:26:23.0
4 Mindy Simmons Hammer Velo 03:26:23.0
5 Anna grace Christiansen Ironclad Performance Wear 03:26:23.0
6 Tara O'Brien Cucina Fresca 03:26:23.0 Teammate Win: Lauren Roschen
7 Amanda Atwill Hammer Velo 03:28:05.2 Teammate Top 5: Mindy Simmons
8 Tara O'Brien Cucina Fresca 03:26:23.0 Teammate Win: Lauren Roschen
9 Patricia Dowd Team Delphine 03:29:00.1
10 Amber Brinkman Cucina Fresca 03:30:21.4 Teammate Win: Lauren Roschen
11 Courtenay Mcfadden WWU Cycling 03:30:51.5
12 Eden Palmer Team Group Health 03:31:07.7
13 Dina Mishev Fitzgerald's Bicycles 03:31:07.7
14 Anna Vaughn Hammer Velo 03:31:07.7 Teammate Top 5: Mindy Simmons
15 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 03:31:11.8
16 Sabrina Hirsch motofish racing 03:36:07.1
17 Ruth Anderson Davis Bike Club Race Team 03:38:29.4 Teammate Top 5: Ellen Sherrill
18 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 03:40:53.9 Teammate Top 5: Anna grace Christiansen
19 Megan Chinburg Veloforma 03:46:54.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Zack Davis Bike Club Race Team 03:26:23.0
2 Erica Loder Veloforma 03:32:52.8
3 Christina Mihaescu Hammer Velo 03:33:44.2
4 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 03:34:03.0
5 Erica Mikesh Early Bird Women's Developmental Te 03:34:38.0
6 Katherine Scott-smith Early Bird Women's Developmental Te 03:36:00.1
7 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 03:38:47.0 Teammate Top 5: Stephanie Croy
8 Beth Kobza Boise State Cycling Club 03:39:18.6
9 Claire Kline Pilchuck Cycle/Collision One 03:41:48.2
10 Maureen Kavanagh Hammer Velo 03:43:10.5 Teammate Top 5: Christina Mihaescu
11 Brooke Bauer Paul's Cycling Way of LIfe 03:43:28.6
12 Eileen Kutscha Cucina Fresca 03:48:30.0
13 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 03:57:04.0 Teammate Top 5: Stephanie Croy
14 Allison Medellin Hammer Velo 04:06:21.0 Teammate Top 5: Christina Mihaescu
15 Zan Gibbs Sorella Forte 04:38:34.0
16 Eva Van deusen Ironclad Performance Wear 04:39:22.0 Teammate Top 5: Stephanie Croy
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 03:29:00.1
2 Rhonda Morin Sorella Forte 03:29:23.3
3 Lesley Jensen One Team Racing 03:30:28.9
4 Jessica Hickel Jet City Velo 03:33:30.9
5 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky 03:33:58.1
6 Sarah Tisdale Sorella Forte 03:36:00.1
7 Anne Linton Sorella Forte 03:55:53.0 Teammate Top 5: Rhonda Morin
8 Jan Moss Sorella Forte 04:05:20.0 Teammate Top 5: Rhonda Morin
9 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 04:27:19.0 Teammate Top 5: Cary Fisher
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Halladay Team Bobs- Bicycles.com 03:20:14.0
2 Teri Sheasby Veloforma 03:20:14.0
3 Tayler Wiles Primal/Rocky Mountain Colavita 03:21:02.5
4 Amy Frykman Team Delphine 03:21:59.7
5 Jessica Cutler Cucina Fresca 03:22:41.3
6 Gabriela Ferrat Trisports Cycling/Eclipse Racing 03:24:05.6
7 Kristine Brynjolfson Cucina Fresca 03:24:22.6 Teammate Top 5: Jessica Cutler
8 Kris Walker ICE/Idaho Kidney Institute 03:24:22.6
9 Susan Peithman Veloforma 03:24:52.3 Teammate Top 5: Teri Sheasby
10 Kristen Hetzel Trisports Cycling/Eclipse Racing 03:24:52.3
11 Emily Foxman Los Gatos 03:25:39.9
12 Jen Akeroyd Sorella Forte 03:26:23.0
13 Elise Huggins Veloforma 03:31:07.7 Teammate Top 5: Teri Sheasby
14 Gina Lowe Touchstone Climbing 03:42:12.6
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 3