Log In
Jefferson Cup Road Race • Mar 29 2015
Clear, 39 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustav Ohrstrom SEAVS/Haymarket
2 Samuel Guzman PTS Racing
3 Mark Lewis Ocean Velo Club
4 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc
5 Scott Allen Endorphin Fitness/ Bon Secours
6 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
7 David Reid Bon Secours
8 Richard Deml Patuxent Velo
9 Chance Berry James Madison University
10 Matthew Rhodes University of Virginia
11 Christopher Rothermel District Taco Cycling p/b BicycleSP
12 Henry Loving
13 Nate Brown
14 Mark Smith Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
15 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 Peter Denitto VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Clay Moulton
16 Jason Funderburk Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Jeremy Cannon NCVC/UnitedHealthcare
18 Andrew Baird Team Beyer Auto
19 Nigel Munoz NCVC/UnitedHealthcare
20 Dheva Raja
21 Daniel Wiggins
22 Ayal Amar
23 Dave Wolcott PTS Racing Teammate Top 5: Samuel Guzman
24 Gregory Walker Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 Jonathan Cencich Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
26 Ernie Frate PTS Racing Teammate Top 5: Samuel Guzman
27 Shawn Golden
28 William Culleton NCVC/UnitedHealthcare
29 Alexander Wall
30 Michael Hanshew
30 Michael Hanshew
31 Vicente Tur rojas NCVC/UnitedHealthcare
32 Mark Mccardell Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
33 Byron Gonzalez Virginia Commonwealth University
33 Byron Gonzalez Virginia Commonwealth University
34 David Hearn All American Bicycle Center
34 David Hearn All American Bicycle Center
35 Lucas Beirne NCVC/UnitedHealthcare
35 Lucas Beirne NCVC/UnitedHealthcare
36 Wyatt Shields
37 Gregory Dempster Richmond Velo Sport
38 Tim Vandish
39 Julio Quispe
40 Mark Rackham Prince William Elite Racing (PoWER)
41 Paul Hart Dire Wolf Racing
42 Douglass Gyatt Prince William Elite Racing (PoWER)
43 Kent Puryear
DNF Jim Duncan
DNF Michael Waller
DNF Martin Pemberton Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Evan Schmit
DNF Edmund Zolnik
DNF Jason Brodowski
DNF Rob Jones Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Edmund Zolnik
DNF Jason Funderburk Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Michael Waller
DNF Martin Pemberton Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Jim Duncan
DNF Jason Brodowski
DNF Rob Jones Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Evan Schmit
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giancarlo Pierantoni Team Carytown Bicycle Company
2 Danny Gibney Battley Harley-Davidson
3 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
4 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Giancarlo Pierantoni
5 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket
6 Josh Moore
7 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor
8 Justin Forney Antietam Velo Club Inc
9 Travis Skeel PTS Racing
10 Frank Yeager Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Giancarlo Pierantoni
11 Adam Williams Rocktown Racing
12 Christopher Mosier North Georgia Cycling Associati
13 Tony Goncalves
14 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Giancarlo Pierantoni
15 Joel Waters
16 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Giancarlo Pierantoni
17 Will King PTS Racing
18 Elliott Collins National Capital Velo Club/Unit
19 David Miller HPC
20 Elwood Glass
21 Robert Cornes Bike World Racing
22 Ryan Collins PTS Racing
23 Sean Gardner PTS Racing
24 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing
25 Ziyu Jin Capital Cycling Club
26 Scott Wisseman Foreign Auto Services Cycling
27 Robert Trevillian iv VeloWorks-Spokes Etc
28 Callum Ingram The November Bicycles
29 Steve Patterson Celerity Cycling
30 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Giancarlo Pierantoni
31 Dan Schwartz National Capital Velo Club/Unit
32 Samuel Lear SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Nicholas Lamb
33 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
34 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
35 Nicholas Parlato All American Bicycle Club Inc.
36 Jason Ray The Bike Lane
37 Jeff Erler Foreign Auto Services Cycling
38 William Leet Charlottesville Racing Club
39 Oliver Harris PTS Racing
40 Nathan Graham PTS Racing
41 Melissa Tallent US Military Cycling Team
42 Zachary Whitlock Rock Creek Velo Teammate Top 5: Sam Nussenzweig
43 Carlos Goncalves
44 Khang Le Foreign Auto Services Cycling
45 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
DNF Henning Mortveit Rogues Racing
46 Bryan Beltran Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
DNF Anwar Gorham
DNF Pedro Martins Monticello Velo Club
DNF Aaron Warr
Finishers: Cat 3: 39   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Fish Bon Secours
2 Justin Onusko PTS Racing
3 George Schulz SEAVS/Haymarket
4 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
5 David Sellars
6 Mike Ly National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Aaron Isom SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: George Schulz
8 David Jenkinson SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: George Schulz
9 Francisco Covas NCVC/UnitedHealthcare
10 James Doyle Whole Wheel Velo Club
11 Tamer Mokhtar Endorphin Fitness/ Bon Secours
12 Cameron Todd University of Virginia
13 Robert Eom Squadra Coppi
14 Christopher Guepe PTS Racing Teammate Top 5: Justin Onusko
15 Darrell Marion Endorphin Fitness/ Bon Secours
16 Casey Werderman
17 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team
18 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
19 J Butler Squadra Coppi
20 Trent Simmons Richmond Bicycle Studio Racing
21 Matthew Kasprzak NCVC/UnitedHealthcare
22 Adam Croft Oceana Pawn of Fat Frogs Racing
23 Amilcar Samudio Artemis Racing
24 James Kohler
25 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
26 David Stryffeler PTS Racing Teammate Top 5: Justin Onusko
27 Paul Gerber NCVC/UnitedHealthcare
28 John Churan Whole Wheel Velo Club
29 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team
30 Sean Herlihy BikeWorks Racing
31 Logan Jones-wilkins
32 Ryan Edwards Virginia Commonwealth University
33 Will Mitchell District Taco Cycling p/b BicycleSP
34 Geoffrey Tiblin PTS Racing Teammate Top 5: Justin Onusko
35 Greg Gibson SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: George Schulz
36 Michael Harlow Endorphin Fitness/ Bon Secours
37 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
38 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare
39 Gabe Morgan Endorphin Fitness/ Bon Secours
40 John Bristow Endorphin Fitness/ Bon Secours
41 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
42 Nick Bradford NCVC/UnitedHealthcare
43 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc
44 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc
45 Eric Crandell Rogue Velo Racing
46 Casey Fulton Rogue Velo Racing
47 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
48 Chris Malone SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: George Schulz
49 Mat Fisher Endorphin Fitness/ Bon Secours
50 Francois Bru Whole Wheel Velo Club
51 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
52 Lee Sandstead BikeWorks Racing
53 Will Canup University of Virginia
54 Carl Thunman District Taco Cycling p/b BicycleSP
55 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
56 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
57 David Morris University of Virginia
Finishers: Cat 4: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Cullen
2 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company
3 Hugo Schreur Liberty Cycle
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo
5 August Myers Miller School of Albemarle p/b CBC
6 Gentry Jefferson
7 Blaze Prax
DNF Ryan Patton Endorphin Fitness Juniors
DNF Logan Jones-wilkins
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mcgill Washington SPIN (TM) Development Cy
2 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Thomas Carey Oceana Pawn of Fat Frogs Racing
4 Stone Dyson Endorphin Fitness/ Bon Secours
5 Ethan Greenberg Lateral Stress Velo Inc.
6 Jordan Prax Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Ted Baker National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company
DNF Christopher Neureiter NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pettengill Battley Harley-Davidson
2 Bart Forsyth
3 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson Teammate Win: James Pettengill
4 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long
5 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc.
6 Grayson Church District Velocity Racing
7 Matt Loftus Charlottesville Racing Club
8 Andy Cicero
9 Matthew Neigh Annapolis Bicycle Racing Team
10 James Defilippi Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: David Fuentes
11 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long Teammate Top 5: David Fuentes
12 Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long Teammate Top 5: David Fuentes
13 Carlos Zamarripa Team Spoke Cycles p/b Carolina
14 Eli Hengst Battley Harley-Davidson Teammate Win: James Pettengill
15 Pedro Hijar Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Craig Snydal
16 John Dove Battley Harley-Davidson Teammate Win: James Pettengill
17 Stephen Walker BikeWorks Racing
18 Jordan Cross Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: David Fuentes
19 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long Teammate Top 5: David Fuentes
20 Jose Nunez Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Craig Snydal
21 David Ortiz
23 Andre Randolph BikeWorks Racing
24 Michael Loftus US Military Cycling Team
25 Raul Rojas Battley Harley-Davidson Teammate Win: James Pettengill
26 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
27 Jeff Cummings
DNF Antony Barsi Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Craig Snydal
28 Frank Palmieri
29 Michael Hosang
DNF Mike Hefner Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Eric Schofield Endorphin Fitness
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zometa Artemis Racing
2 Neil Markus DC Velo Limited
3 Michael Stearns US Military Cycling Team
4 John Nelmes PTS Racing
5 Michael Kingery The Bike Lane
6 Ted Hopkins Team Spoke Cycles p/b Carolina
7 Brook Edinger National Capital Velo Club/Unit
8 Robert Layborn
9 William Luecke National Capital Velo Club/Unit
10 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles p/b Carolina
11 Daniel King Bon Secours
12 Jordan Whiley BikeWorks Racing
13 Nima Ebrahimnejad Lateral Stress Velo Inc.
14 Dean Pierson Ocean Velo Club
15 John Blumenauer National Capital Velo Club/Unit
16 Peter Lindeman National Capital Velo Club/Unit
17 Ramon Benitez Artemis Racing Teammate Win: Mario Zometa
18 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/Unit
19 David Osborne Artemis Racing Teammate Win: Mario Zometa
20 Harry Fang National Capital Velo Club/Unit
20 David Howell
21 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc
22 Jeffrey Griffin QCW Cycling
23 James Johnson National Capital Velo Club/Unit
24 David Lamm Evolution Cycling Club p/b Long
25 Bill Gros PTS Racing Teammate Top 5: John Nelmes
26 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long
27 Raymond Trentini National Capital Velo Club/Unit
28 William Evans BikeWorks Racing
29 Thomas Houff Altius Cycling Team
30 Scott Thompson Squadra Coppi
31 Michael King Saroff Racing Team
32 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
33 Douglas Keim
34 Philip Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Mark Junkermann
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 17   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc
2 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 David Hearn All American Bicycle Center
5 Mark King TriDim/Blue Wheel
6 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Roger Friend Monticello Velo Club
8 David Clarke TriDim/Blue Wheel Teammate Top 5: Mark King
9 Wesley King Richmond Velo Sport
10 John Messersmith Altius Cycling Team
11 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
12 Gary Moon Bicycle Outfitters Racing Team
13 Nicholas Blend Richmond Velo Sport
14 Frederick Bulken Syracuse Bicycle Race Team
DNF Mark Holt Richmond Velo Sport
15 Jeffery Parker Virginia Beach Velo/East Coast Bicy
DNF Brian Jones Racer Heads Sports and Leisure Club
DNF Ted Harris Ocean Velo Club
DNF Scott Paisley TriDim/Blue Wheel Teammate Top 5: Mark King
DNF Richard Menton SEAVS/Haymarket
DNF Chuck Kozlowski
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parker Team Beyer Auto
2 James Wagner Team Beyer Auto Teammate Win: Matthew Parker
3 Myron Segal Arrow Bicycle
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Felpel Battley Harley-Davidson
2 Andrew Seitz Lateral Stress Velo Inc.
3 Mattison Brady District Velocity Racing
4 Curtis Winsor Lateral Stress Velo Inc.
5 William Cooper QCW Cycling
6 Steven Kusy District Velocity Racing
7 Chris Jones* Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Andrew Seitz
8 Sean Barrie Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
9 Clarke Lind Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
10 Daniel Villaflor-drumwright National Capital Velo Club/Unit
11 Paul Mica DC Velo Limited
12 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
13 Ben Frederick Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Andrew Seitz
14 Benjamin Fogle Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Andrew Seitz
15 Jared Nieters Van Dessel Factory Team
16 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor
17 John Eiler Team Carytown Bicycle Company
18 Justin Yeash PTS Racing
19 Dakota Schaeffer
20 John Delong Starlight Custom Apparel
21 John Kruegler Bon Secours
22 Jose Escobar Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
23 Matias Palavecino Bayside Velo/Bike Doctor
24 Andrew Shelby Bayside Velo/Bike Doctor
25 Jimmy Picard Endorphin Fitness
26 Ryan Mckinney DC Velo Limited
27 Eric Voigt National Capital Velo Club/Unit
28 Craig Nichols Chester County Cycling Foundati
29 Donald Brew DC Velo Limited
30 Keck Baker Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
31 Paul Lengermann National Capital Velo Club/Unit
32 Taylor Pearman PTS Racing
33 Connor Ryan Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
34 Pierce Schmerge The Bike Lane
35 Jonathan Marshall PTS Racing
36 Peter Hufnagel Monticello Velo Club
37 Dan Netzer Celerity Cycling
38 Christopher Hair National Capital Velo Club/Unit
39 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
40 Greg Capelle Isagenix / SeaSucker / Guttenpl
41 Kris Stein DC Velo Limited
42 Franklin Deese Cyclus Sports
43 Gorgi Popstefanov
44 Nessim Mezrahi Annapolis Bicycle Racing Team
45 Dimitri Lemus DC Velo Limited
46 Jose Avila Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
47 Frank Cundiff PTS Racing
48 Wes Douglas Celerity Cycling
49 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Andrew Seitz
50 Bryan Lewis Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Andrew Seitz
51 Andrew Olson Velo Riot
52 Ben Rickey PTS Racing
53 Peter Custer Bayside Velo/Bike Doctor
54 Michael Russo PTS Racing
55 Greg Wittwer PTS Racing
56 Matthew Mcnees Cyclus Sports
57 Eran Preble LETSRIDE.CO
58 Spencer Virtue Monticello Velo Club
59 Brian Marchionini DC Velo Limited
60 Unknown Unknown
61 Russell Langley Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
62 Scott Catanzaro Battley Harley-Davidson Teammate Win: Zachary Felpel
63 Evan Lang Van Dessel Factory Team
64 Lucas Farr University of Virginia
65 Payne Griffin National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 28   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clio Dinan National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Beth Catherwood Artemis Racing
3 Deanna Ratnikova Holliday Rock p/b Zoca
4 Taryn Hains Celerity Cycling
5 Tiffany Wise Artemis Racing
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Chang Artemis Racing
2 Ashley Driscoll Endorphin Fitness
3 Rachael Mossey
4 Alexandra Campbellforte Bike Stop Racing
5 Erica Stievecaldwell Colavita Racing Inc.
6 Rachel Jordan Virginia Commonwealth University
7 Shelley Cline
8 Patty Fulton Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Erica Stievecaldwell
9 Claire Chiamulera
10 Jetaun Washington Celerity Cycling
11 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/UnitedHe
12 Gisela Bell Celerity Cycling
13 Tina Pai VeloWorks-Spokes Etc
14 Amelia Kirby
15 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Erica Stievecaldwell
16 Joanna Gomez Annapolis Bicycle Racing Team
17 Donna Wolf Rogue Velo Racing
18 Katie Kelly
19 Teresa Amundson
20 Cathryn Murphey Virginia Commonwealth University
21 Danielle Stevens Team Carytown Bicycle Company
22 Anna Scialli River CIty Women's Racing
DNF Rebecca Ivins
23 Jacqueline Stallworth VeloWorks-Spokes Etc
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
2 Alexis Zink National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Mary Breed
3 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes
4 Erin Donohue Happy Tooth Women's Racing
5 Melissa Hiller QCW Breakawaybikes.com p.b. Felt Bi
6 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team
7 Mary Schmerge The Bike Lane
8 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team
9 Erin Silliman PTS Racing
10 Amanda Watson Annapolis Bicycle Racing Team
11 Nicole Raspa Annapolis Bicycle Racing Team
12 Rebecca Chan ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
13 Creed Amy NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Mary Breed
14 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat ?: 1