Log In
Fitchburg Fast and Furious • Apr 26 2015
Clear, 53 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Royce Breckon Trek Midwest Team
2 Ben Grabow Brazen Dropouts
3 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Tyler Stein Michael's Cycles Team
6 Gaben Moore MadCity Racing
7 John Ramkey Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Tyler Giese
8 Anderson Bortoletto LAPT CC
9 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team Teammate Win: Royce Breckon
10 Christopher Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Brian Turany MadCity Racing
11 Bruce Bock V.C. Bikesport
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
2 Ryan Durepo
3 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
4 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Michael Turnbull MadCity Racing
6 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 Dominic Falter NorthStar Development Cycling
8 Peter Reinhard
9 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
10 Aaron Weiford
11 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br
12 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
13 Josh Mckinney
14 Zachary Redding MadCity Racing Teammate Top 5: Michael Turnbull
15 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Kyle Russ
16 Tristin Suhonen US Military Cycling Team
17 Bill Putnam
18 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
19 Shayne Santi
20 David Rowinski
DNF Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Kyle Russ
21 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mcnulty LAPT CC
2 Tim Hartung Trek Midwest Team
3 Aaron Weiford
4 Justin Rivas
5 Logan Mackay
6 Patrick Blakeslee LAPT CC Teammate Win: Michael Mcnulty
7 Wayne Sletten
8 Philip Shields
9 Craig Hulce Team Velocause
10 Paul Baltus Janesville Velo Club
11 Timothy Reinhardt
12 Rory Craig
13 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
14 Kevin Brown
15 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
16 Matt Long Brone's Bike Shop
17 Benjamin Udell
18 David Makovec
19 Ricky Almaguer MSN Pro Coaching
20 Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Jordan Javor ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
2 Robert white ? Avant Cycling p/b Precision Plus
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Bryan Fosler Trek Midwest Team
5 Robert Kelley Bicycle Heaven
6 Jay Maas Trek Midwest Team
7 John Acker Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
8 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Thomson Remo Avant Cycling p/b Precision Plus Teammate Top 5: Robert white ?
10 Chris Lowry River Valley Cycling Club- RVCC
11 Timothy Campbell Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
12 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
13 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
14 Seth Eckert Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
15 Micah Moran Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
16 Robert Springer Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
17 Matt Waite Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
18 Nathan Troia Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
19 Peter Kelley Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
20 Kip Spaude ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
22 Jason Boynton Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
23 Douglas Ansel
24 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Antonio Valenti Avant Cycling p/b Precision Plus Teammate Top 5: Robert white ?
DNF Kevin Berger Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Dominic Falter NorthStar Development Cycling
3 Carter Warren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Jake Tarnowski
4 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
5 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Jake Tarnowski
6 Morgan Ballesteros Brazen Dropouts
7 Sam Skalsky Junior Dropouts
8 Elijah Skalsky Junior Dropouts
9 Jordan Javor ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Jake Tarnowski
DNF Sam Naggatz Brazen Dropouts Teammate Top 5: Samuel Sieloff
11 Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Jake Tarnowski
12 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Jake Tarnowski
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
2 Gene Tolli Team Velocause
3 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
4 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
5 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
6 Brian Leatherman Team Velocause
7 Anderson Bortoletto LAPT CC
8 John Van susteren LAPT CC
9 Eric Knuth Trek Midwest Team
10 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
13 Joseph Shanahan Team Wisconsin
14 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
15 Michael Meteyer Trek Midwest Team
16 Robert Downs
17 Jeffrey Elam Team Velocause Teammate Top 5: Gene Tolli
18 Jeramey Werbelow Team Extreme
19 James Broennimann Hollander RDC
20 Unknown Rider Hampshire Cycle Club
21 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
22 Barney Sheafor Trek Midwest Team
23 Nels Hackl PYOC
24 Matthew Nitka CZ Velo
25 Gordon Paulson Trek Midwest Team
26 Brian Turany MadCity Racing
27 Christopher West LAPT CC
28 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
29 Randy King LAPT CC
30 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gauss LAPT CC
2 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
3 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 John Riley Trek Midwest Team
5 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Anthony James
8 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
9 Thomas Falter NorthStar Mentors
10 Jeffrey Elam Team Velocause
11 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Anthony James
12 Peter Reinhard
13 James Broennimann Hollander RDC
14 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
15 Gary Baisa Brazen Dropouts
16 Darryl Mataya MadCity Racing
17 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
18 David Blomme Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
19 Andrew Schwartz LAPT CC Teammate Win: Robert Gauss
20 Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
21 Jay Gullixson Great Dane Velo Club (GDVC)
22 Dean Lazenby Great Dane Velo Club (GDVC)
23 Brian Turany MadCity Racing
24 Corey Sepanski Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
25 Randy King LAPT CC Teammate Win: Robert Gauss
26 Sean Mullen MadCity Racing
27 David Davis Brazen Dropouts Cycling Team
28 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
29 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
30 Jim Chiodi Diablo Cycling
31 Tyson Beck Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
32 Otley Freymiller
DNF Andrew Lowe PSIMET Racing
DNF Tom Starr MadCity Racing
DNF Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
DNF Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Jeff Kitzman
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
2 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Robert Anderson Diablo Cycling
5 Logan Mackay
6 Peter Dailey Brazen Dropouts
7 Paul Kiedrowski
8 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
9 Robert Brunette MadCity Velo Club
10 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
11 Kelly Shurilla KS Energy Services / MOSH / Team Wi
12 Shawn Laplante MSN Pro Coaching Teammate Win: Jarrod Kerkhoff
13 Craig Hulce Team Velocause
14 Timothy Reinhardt
15 Erik Jensen MadCity Racing
16 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Paul Dryden
17 Rory Craig
18 Andrew Schwartz LAPT CC
19 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
20 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br
21 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching Teammate Win: Jarrod Kerkhoff
22 Bill Putnam
23 Robert Moreland MadCity Racing
24 David Lieck
25 Larry Gausmann Brazen Dropouts
26 Shayne Santi
27 Paul Baltus Janesville Velo Club
DNF Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Mcalvanah
2 Nolan Walters
3 Austin Peterson Brazen Dropouts
5 Allison Spielman
6 Stefan Caldararu
7 Mason Sepanski Kenosha Velosport Inc
8 Gabriel Skalsky Junior Dropouts
DNF Kiana Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Henrique Lowe Tread Head Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Perricone Team Wheel & Sprocket
2 Andrea Pether ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Madeleine Pape
4 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Jennifer Perricone
5 Ronee Hartl Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Erik's Bike Shop
7 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Andrea Pether
8 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Andrea Pether
9 Caroline Haebig Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10 Ramona Kuna Alberto's Sport
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Russell Trek Midwest Team
2 Ramona Kuna Alberto's Sport
3 Christine Schultek
4 Marlena Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Ariana Mankerian MadCity Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4