Log In
HCC Muskego Park Race • May 9 2015
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Durepo
2 Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Thomas Gaines Volharden
4 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Aaron Baker xXx Racing
6 Tyler Stein Michael's Cycles Team
7 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
8 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
9 Keith Tussey Velo Trocadero
10 Robert Berry BELGIANWERKX
11 Mark Elsdon Great Dane Velo Club p/b Capital Br
12 Gaben Moore MadCity Racing
13 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
14 Christopher Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Peter Bock
15 Jeffrey Bopp
16 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Pitzka Team Velocause
2 Dirk Bjornstad
3 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
4 Justin Rivas
5 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX
6 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Mike Watts
8 Ross Adams Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
9 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
10 Adam Ward BELGIANWERKX Teammate Top 5: Aaron Holtebeck
11 Michael Kren BELGIANWERKX Teammate Top 5: Aaron Holtebeck
12 Tim Hartung Trek Midwest Team
13 Austin Anderson Marquette University
14 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
15 Ross Gasper Lakes Area Physical Therapy
16 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jack Niewold
17 Craig Hulce Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
18 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
20 Josh Mckinney
21 Gregory Clausen
22 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
23 Karl Jahns
24 Jeffrey Andrews Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
25 Carter Warren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Zach Butler
DNF Dominic Falter NorthStar Development
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Hartung Trek Midwest Team
2 Justin Rivas
3 Ross Gasper Lakes Area Physical Therapy
4 Jonathan Ferrer
5 Austin Anderson Marquette University
6 Adam Ward BELGIANWERKX
7 Dan Guebschner
8 Luke Huebschen Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9 Jeffrey Andrews Team Velocause
10 Marcus Bickford
11 Duwand Damon
12 Kevin Kopplin
13 Sam Naggatz Brazen Dropouts
14 Hugo Martinez
15 Juan Martinez
DNF Derek Slates
DNF Bruce Peltier Emerys.com
DNF Matthew Goelzer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
2 Bryan Fosler Trek Midwest Team
3 Ewoud Hartemink WTC de Amstel
4 Dan Gardner Astellas
5 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
6 Robert white ? Avant Cycling p/b Precision Plus
7 John Acker Team Wheel & Sprocket
8 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
10 Jeffrey Bannink Type One United
11 Jay Maas Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
12 Royce Breckon Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
13 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
14 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
15 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
16 Seth Eckert Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
17 Micah Moran Trek Midwest Team Teammate Top 5: Bryan Fosler
18 Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
19 Luke Williams Hagens Berman U-23
20 Erik Loberg Minneapolis Bicycle Racing Club
21 Tristan Schouten
22 Timothy Campbell Team Wheel & Sprocket
23 Alex Ochowicz Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
24 Julio Jacobo Team Wisconsin
25 Jesse Collins-davies LAPT CC Teammate Win: Maxwell Anderson
26 Thomson Remo Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Brent Emery Emerys.com
DNF Antonio Valenti Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Keith Tussey Velo Trocadero
DNF David Jablonowski Hollander RDC
DNF Ben Lund Hollander RDC
DNF Robert Springer Team Wheel & Sprocket
DNF Jeffrey Bopp
DNF Tyler Stein Michael's Cycles Team
DNF Unknown Rider Hampshire Cycle Club
DNF Thomas Gaines Volharden
DNF Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 12   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
2 Joseph Garber ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Carter Warren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Sam Naggatz Brazen Dropouts Teammate Win: Jack Niewold
8 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Joseph Garber
9 Jordan Javor ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Joseph Garber
10 Nicholas Haydin ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Joseph Garber
11 Riley Buchheit ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Joseph Garber
12 Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Joseph Garber
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
2 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
3 Doug Bailey Trek Midwest Team
4 Mike Mckenna Hollander RDC
5 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
6 Brian Leatherman Team Velocause
7 Clayton Chase KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 John Van susteren LAPT CC
9 Anderson Bortoletto LAPT CC
10 John Acker Team Wheel & Sprocket
11 Gene Tolli Team Velocause
12 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Alan Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 Eric Knuth Trek Midwest Team Teammate Top 5: Doug Bailey
15 Mark hughes ? CZ Velo
16 Matthew Nitka CZ Velo
17 Jeramey Werbelow Team Extreme
18 Mario Medina Team Velocause
19 Robert Springer Team Wheel & Sprocket
20 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
21 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
22 Robert Downs
23 Patrick Streicher Hammer/53x11
24 Derek Moran Gryphon Velo Racing
25 Kurt Farrell ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
26 Corey Dempski Hollander Benelux Racing p/b Badger Teammate Win: Ryan White
27 Eric Brandt KS Energy Services / MOSH / Team Wi
28 Samuel Tobias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
29 William Ochowicz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
30 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
31 James Broennimann Hollander RDC Teammate Top 5: Mike Mckenna
32 Andrew Feuersthaler Team Velocause
33 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
34 Michael Weber ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
DNF Ben Lund Hollander RDC Teammate Top 5: Mike Mckenna
DNF Terence Beilfuss Team Extreme
DNF Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 16   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Baker xXx Racing
2 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Derek Moran Gryphon Velo Racing
4 Eric Brandt KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Robert Berry BELGIANWERKX
6 Steven Sarver Team Velocause
7 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
8 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
9 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
10 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
11 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
12 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
13 Jarred Cassady Trek Midwest Team
14 James Broennimann Hollander RDC
15 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
16 Jeffrey Elam Team Velocause
17 Arlen Spicer BELGIANWERKX Teammate Top 5: Robert Berry
18 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Eric Brandt
19 Thomas Falter NorthStar Mentors
20 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing Teammate Top 5: Derek Moran
21 James Buckley Colavita Racing
22 Pete Ikusz Team Velocause
23 Benny Smith Team Velocause
24 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing Teammate Top 5: Derek Moran
25 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX Teammate Top 5: Robert Berry
26 Terence Beilfuss Team Extreme
27 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
28 Kurt Farrell ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
29 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
30 Steven Paukner Team Velocause
31 Matthew King
32 Robert Garner V.C. Bikesport
33 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
34 Gary Baisa Brazen Dropouts
35 Karl Jahns
36 Steven Giles Hampshire Cycle Club
37 James Merrifield Trek Midwest Team
DNF Jason Kayzar ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
DNF Tedd Jacobson KS Energy Services/MOSH/Team wiscon Teammate Top 5: Eric Brandt
DNF Otley Freymiller
DNF Peter Reinhard
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Brad Hetlet Hampshire Cycle Club
3 Brian Dunlavy
4 Dirk Bjornstad
5 John Weatherford Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Andrew Schwartz LAPT CC
7 Bryan Scheel
8 Ross Adams Team Velocause
9 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
10 Kevin Kronschnabl KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Karl Jahns
12 Jason Bentley
13 Peter Kazaks
14 Peter Dailey Brazen Dropouts
15 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16 Daniell Ochalek ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Paul Dryden
17 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
18 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
19 Craig Billings
20 Peter Reinhard
21 Robert Anderson Diablo Cycling
22 Matthew Goelzer BELGIANWERKX
23 Didier Jason Team Extreme
24 Jorge Reyes BELGIANWERKX
25 Jeffrey Robinson ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Paul Dryden
26 Peter Ackermann
27 Kevin Kopplin
28 Otley Freymiller
DNF Paul Kiedrowski
DNF Preston Copeland Hampshire Cycle Club Teammate Top 5: Brad Hetlet
DNF Craig Hulce Team Velocause
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Riley Buchheit ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Ian Tweedie
5 Payton Alexander
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yussely Mendevil soto ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Holly Mathews ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Yussely Mendevil soto
3 Madeleine Pape Tenspeed Hero
4 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
5 Andrea Pether ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Yussely Mendevil soto
6 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Yussely Mendevil soto
7 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Yussely Mendevil soto
8 Caroline Haebig Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2 Bridget Witt MSN Pro Coaching
3 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
4 Shannon Russell Trek Midwest Team
5 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Stephanie Moffett
8 Traci Elliott
9 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
10 Laura Fisher Team Velocause
11 Katie Weber ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jennifer Skierka
12 Marlena Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jennifer Skierka
13 Amber Shesler
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Holly Mathews Holly Mathews
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Hannah Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Isabella Feldbruegge ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Martina Walling
Finishers: Cat 4: 2