Log In
Working Man's Stage Race - GC • Jul 22 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Revoluti
2 Steve Stockwell Sunapee Racing Team Teammate Win: Patrick Ruane
3 Brian Wilichoski CCB/Wheelworks
4 Jurgen Nebelung Embrocation Cycling Journal
5 Michael Rea BikeReg.com
6 Victor Taormina seaside cycle
7 Chris Coutu MetLife p/b groSolar
8 Ryan Kelly NorEast Cycling
9 Harrison Harb Sunapee U23 Team/Continental Paving
10 Evan Cooper Team Ora p/b Independent Fabricatio
11 Joshua Lehmann Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Win: Patrick Ruane
12 Patrick Goguen TEAM CF
13 Kurt Schmid SALEM CYCLE-COMPREHENSIVE RACING/FE
14 Christopher Kohnle CVC/Subaru of New England
15 Jeffrey Elie BikeReg.com Teammate Top 5: Michael Rea
16 Corey Masson MetLife p/b groSolar
17 Ryan O'hara NorEast Cycling
18 Manny Goguen TEAM CF
19 Chandler Delinks CCB/Wheelworks Teammate Top 5: Brian Wilichoski
20 Jackson Weber Embrocation Cycling Journal Teammate Top 5: Jurgen Nebelung
21 Morgan Hiller TEAM CF
22 Owen Pope BikeReg.com Teammate Top 5: Michael Rea
23 Kyle Bruley Green Line Velo
24 Cory Johannessen Threshold Cycling
25 Ben Carbonetti NorEast Cycling
26 Jeffrey Bramhall Threshold Cycling
27 Nicholas Fanaras CCB/Wheelworks Teammate Top 5: Brian Wilichoski
28 Tristan Baldwin TEAM CF
29 John Herrick Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Win: Patrick Ruane
30 Nate Morse CLNoonan/BayHillCapitalp/bCornerCyc
31 Lucas Fortini Unnattached
32 Matthew Buckley Team Ora presented by Independent F
33 Kelsey Oliver Team Metro Reprographics
34 Sean Langford CCB/Wheelworks Teammate Top 5: Brian Wilichoski
35 Christopher Ragusa CCB Racing/Wheelworks Teammate Top 5: Brian Wilichoski
36 Drew Szeliga Noreast Cycling
37 Josh Austin NorEast Cycling
38 Keith Cardoza Green Line Velo
39 Jordy Wetzel Comprehensive Racing/ Salem Cycle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 26   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mcmahon Seaside Cycle / Essex County Velo
2 Daniel Guiney Sunapee/Continental Paving/Revoluti
3 Andy Gould
4 Daniel Donovan Essex County Velo (ECV) Teammate Win: Paul Mcmahon
5 Geremia Ortega CCB/Racing
6 Alfred Bissell Essex County Velo Teammate Win: Paul Mcmahon
7 Brent Doscher NorEast Cycling
8 Tommy Goguen TEAM CF
9 Andrew Strobert Threshold Cycling
10 Scott Rosenthal Washington Square Tavern
11 Kyle Butler Green Line Velo
12 James Hall NEBC
13 Peter Goguen TEAM CF
14 Dave Dishaw Essex County Velo Teammate Win: Paul Mcmahon
15 Richard Batten Stage 5 Cycling
16 Gert Reynaert Threshold Cycling
17 Scott Wilson Comprehensive racing
18 Steve Bauermeister NorEast Cycling
19 Shane Buker Threshold Cycling
20 Nicholas Czerula NHCC/Team NH
21 Michael Shinall Green Line Velo
22 John Disciullo 545 Velo
23 Philip Johnson SeaSide Cycle / ECV Teammate Win: Paul Mcmahon
24 Ken Carpenter Threshold Cycling
25 Bradford Kelley
26 Patrick Smith Comprehensive Racing / Salem Cycle
27 Mark Coleman NEBC/CycleLoft/DevonshireDental
28 Seth Davis Cambridge Bicycle/ Igleheart Frames
29 Gary Passler Essex County Velo (ECV) /Trifit Tra
30 James Harnois mystic velo
31 Kevin Hays OA/Cyclemania
32 Keith Loiselle NHCC/TEAM NH
33 Brian Yoo Cambridge Bicycle / Igleheart Frame
34 Kurt Maw Comprehensive Racing / Salem Cycle
35 William Johnston Cambridge Bicycle / Igleheart Frame
36 Ronnie Smithers Essex County Velo (ECV) Teammate Win: Paul Mcmahon
37 William Harrington iii ESSEX COUNTY VELO Teammate Win: Paul Mcmahon
38 Herb Hodgdon Sunapee/Revolution Cyclery
Finishers: Cat 4: 35   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Rogers
2 Nicholas Stefanidakis Blue Hills Cycliing Club
3 Harry Mattison
4 George Thompson Pinnacle Bike Works
5 Cody Whelan Sunapee/Continental Paving/Revoluti
6 Doug Browne
7 Joel Lamendola QuadCycles
8 Peter Cole Center Street Cycles
9 David Kell Maine Cycling Club
10 Andrew Faughnan
11 Brian Housman Team Quad
12 Thomas Cooper NEBC/ Cycle Loft/ Devonshire Dental
13 Joe Rapuano SEASIDE CYCLE/ECV
14 Nicholas Wheeler Noreast Cycling / GU Energy
15 Alexander Bulger
16 Andy Demotses Slouch, Inc.
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Richard CCB Racing
2 Charlie Bedard Sunapee/Continental Paving/Revoluti
3 Ronald Bourgoin OA/CYCLEMANIA
4 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving
5 Mark Suprenant Team Type 1
6 David Foley BOB-Goodale's/Speed Merchant/Ted Wo
7 Bill Shattuck Corner Cycle
8 Craig Harrison Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Top 5: Charlie Bedard
9 Geoff Mcintosh New Hampshire Cycling Club
10 John Grenier Team Fuji fueled by Clif Bar
11 James Nash CCB/Wheelworks Teammate Win: Paul Richard
12 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Top 5: Charlie Bedard
13 Craig Schaepe NorEast Cycling
14 Tim Dodd NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
15 Mark Thompson Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Top 5: Charlie Bedard
16 Mark Doherty Sunapee/S&W Racing Team Teammate Top 5: Charlie Bedard
17 Eiric Marro BOB-Goodale's/Speed Merchant/Ted Wo
18 Glenn Peck Cycle Lodge
19 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Top 5: Charlie Bedard
20 Benjamin Riordon CycleLodge
21 Keith Button CCB racing Teammate Win: Paul Richard
22 Ralf geiben Lynn Team RaceMenu/mix1
23 William Casazza BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch
24 Tim Buckley Sunapee / Continental Paving / Revo Teammate Top 5: Charlie Bedard
25 Wayne Cunningham Wheelworks racing
26 Christopher White
27 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Revoluti Teammate Top 5: Charlie Bedard
28 David Uchenick Arc en ciel
29 Armand Pantalone BOB-Goodale's/Speed Merchant/Ted Wo
30 John Dieli BOB-Goodale's/Speed Merchant/Ted Wo
31 Michael Lovell sunapee/revolution cycles/continent Teammate Top 5: Charlie Bedard
32 Ed Ting NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
33 Paul Weiss OA/Cyclemania Masters Cycling Team/ Teammate Top 5: Ronald Bourgoin
34 Eric Hansmeier Monadnock Cycling Club
35 Carl Brown CCB Racing Teammate Win: Paul Richard
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 18   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2