Log In
IC3 Dash for Cash • May 30 2015
Clear, 67 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator
2 Frank Yang Metromint Cycling p/b The Free
3 Niklas Barreto SunPower Racing
4 Marcus Beltramo Squadra sf p/b Terun
5 Blaine Ashley??? SunPower Racing
6 Paul Ngo Thomas Russell Middle School
7 Mark Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Niklas Barreto
8 Jeffrey Stern Stinner Frameworks
9 Emile Goguely Form+Data
10 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
11 Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Top 5: Niklas Barreto
12 Mark Rotondi Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Travis Keeney
13 Mark Chen CyclesFanatic
14 Tomas Mundarain Global CTI Cycling Team
15 Deniz Warraich A Bloc Racing
16 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Ve
17 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
18 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
DNF Amin Tamariz Audi
DNF James Allen Audi
DNF Maciej Wojciechowski Dolce Vita Freewheel
DNF Brian Bailey Audi/Kryki Sports
DNF Simon Tuttle @ Bloc Racing
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gonzalez Team Fremont/FFBC powered by C
2 Joshua Mcdonald
3 Matt Carvell SunPower Racing
4 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycle
5 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC powered by C Teammate Win: Robert Gonzalez
6 Jake Taylor Davis Bike Club Race Team
7 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team
8 Bahati Worley Bahati Foundation/WinTeam Raci
9 Theo Goguely ZOCA p/b Halo Sports
10 Alexander Yermolovich ZOCA p/b Halo Sports
11 Oscar Aguilera Dolce Vita Freewheel
12 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycle Teammate Top 5: Emmett Smith
13 Robert Cortes Funsport Bikes Cycling Team
14 Christopher Ha Metromint Cycling p/b The Free
15 Giles Douglas SJBC
16 Ethan Fann Form & Data
17 Daniel Stark Cal Aggie Cycling / Davis Bike
18 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC Powered by C Teammate Win: Robert Gonzalez
19 John Deagon OTR Racing
20 Morgan Cole
21 Brandon Barragan Berkeley Bike Club
22 Saul Loyola
23 Jorge Pont SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
24 Mike Reed SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
25 George Bonanto SJBC
26 Jeromy Lee Limitless Cycling
27 Marco Lei Pen Velo Racing/Summit Bicycle Teammate Top 5: Emmett Smith
28 Matt Redmond SquadraSF p/b Terun
29 Blaise Hamel SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
30 Joshua Tofig SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
31 Joe Rokes Team Fremont / FFBC p/b Chipot Teammate Win: Robert Gonzalez
32 Jason Crawford VSRT / Livermore Toyota
33 Eric Clauss SquadraSF p/b Terun
34 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by C Teammate Win: Robert Gonzalez
35 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
36 Wil Hurd SquadraSF p/b Terun
37 Keith Morris SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
DNF Michael Logan A Bloc Racing
DNF Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator
DNF Richard Nagel Team Velo Wrench
DNF Ben Aldern ZOCA p/b Halo Sports
DNF Mark Chalico
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Kuckein Cushman Wakefield
2 Neil Leonard
3 Scott Skeen VSRT/Livermore Toyota Scion
4 Peter Virth
5 Armando Espinoza Tradewind Cycling Team
6 Chris Barentsen
7 Leo-anthony Ortiz Cycletrons
8 Omar Kayoumy
9 Eugene Brancoveanu F8 Lotus Int.
10 Rob Voigt
11 Kaleb White
12 David Levenson ZOCA p/b Halo Sports
13 Hunter Pace IC3 Norcal
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Beltramo Squadra sf p/b Terun
2 Gavin Murray
3 Fergus Liam Amain.com Cycling Team
4 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity
5 Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
6 Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator
7 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
8 Tomas Mundarain Global CTI Cycling Team
9 Jonathan Christensen Limitless Cycling
10 Eric Davis SquadraSF pb Terun Teammate Win: Marcus Beltramo
11 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports
12 Emile Goguely Form+Data
13 Alex Lockwood SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Marcus Beltramo
14 Robert Lander Amain.com Cycling Team Teammate Top 5: Fergus Liam
15 Zachary Hyland
16 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing
17 Darin Morgan Michael David Winery Cycling T
18 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
19 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
20 Duane Bolt ChristianCycling-Hammer Nutrit
21 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
22 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Ve
23 Erik Vangsnes SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Marcus Beltramo
24 Karsten Walker SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Marcus Beltramo
25 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Marcus Beltramo
26 Bright Jerry chipongo Mikes Bikes
27 John Fritz Michael David Winery Cycling T
28 Brian Bailey Audi/Kryki Sports
29 Chaz Turmon INTEGRITY RACING
DNF Scott Herring Team Specialized/Touchstone Ra
DNF Shaun Bagley Ritte Van Vlaanderen
DNF Nick Schaffner Herbalife p/b MarcPro-Strava
DNF Jeffrey Stern Stinner Frameworks
DNF Maciej Wojciechowski Dolce Vita Freewheel
Finishers: Cat 2: 18   Cat 3: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Ra
2 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
3 Dean Laberge Chronos Racing p/b Easton Cycl
4 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator
5 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
6 Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports
7 Shaun Bagley Ritte Van Vlaanderen
8 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports
9 Jeff Watson LangeTwins Winery Racing Team
10 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Dean Laberge
11 Richard Pepper
12 Jason Schmidt Alto Velo Racing Club
13 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
14 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
15 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team-TwT
16 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
17 Kevin Davidson CA Technologies Racing
18 Scott Herring Team Specialized/Touchstone Ra Teammate Win: Craig Roemer
19 Craig Stewart CA Technologies Racing
20 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Ra Teammate Win: Craig Roemer
21 Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Dean Laberge
22 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
DNF Amin Tamariz Audi / Kryki Sports
DNF Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Dean Laberge
DNF Fergus Tanaka Amain.com Cycling Team
DNF Joe Molinari Audi/Kryki Sports
DNF Stephen Langone Audi/Kryki Sports
DNF Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Howard SunPower Racing
2 Giles Douglas SJBC
3 Joshua Mcdonald
4 Givargis Betoshana BRECycling
5 Michael Baxter Team Fremont/FFBC powered by C
6 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
7 Richard Jones CA Technologies Racing
8 Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
9 Jason Smith SquadraSF p/b Terun
10 Serge Plasschaert Christian Cycling-Hammer Nutri
11 Mike Reed SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
12 Doug Ryan MDW
13 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team
14 Jorge Pont SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
15 Jason Crawford VSRT / Livermore Toyota
16 Sean Brandt Studio Velo
17 George Bonanto SJBC Teammate Top 5: Giles Douglas
18 Mark Sneed Team Fremont/FFBC Powered by C Teammate Top 5: Michael Baxter
DNF Bahati Worley Bahati foundation
DNF Joshua Lopez
DNF Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/S
DNF Keith Morris SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF Mark Chen CyclesFanatic
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mckinley
2 Max Mack
3 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycl
4 Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
5 Richard Pepper
6 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
7 Thomas Dillon Pen Velo Racing
8 Jason Schmidt Alto Velo Racing Club
9 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
10 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team-TwT
11 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Tea
12 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
13 John Fritz Michael David Winery Cycling T
14 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
15 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
16 Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Chris Ott
17 Duane Bolt ChristianCycling-Hammer Nutrit
18 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Tea
19 John Sevic Los Gatos
20 Joe Molinari Audi/Kryki Sports
21 Ron Callison ChristianCycling-Hammer Nutrit
22 Craig Stewart CA Technologies Racing
23 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
24 Dave Maminski Morgan Stanley/Team Specialize
25 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
26 Marc Gomes Monterey Velo Club
27 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team
28 Stephen Langone Audi/Kryki Sports
29 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Tea
30 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
31 Brad Decker Cycles Veloce/ Team Simple Gre
32 Scott Herring Team Specialized/Touchstone Ra
33 Shin Umeda SunPower Racing
34 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Ra
35 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
36 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
37 Darryl Smith ChristianCycling-Hammer Nutrit
38 James Allen Audi / Kryki Sports
DNF Douglas Knox Velo Pasadena Team
DNF Heather Ross Threshold Sports p/b Leadout E
DNF Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Chris Ott
DNF Dean Abt Team Oakland Cycling
DNF Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 17   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
2 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
3 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
4 Sean Williams East Bay Velo Club
5 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycle
6 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
7 Kevin Mchugh Coretechs
8 John Sevic Los Gatos
9 John Simmons Team City Racing
10 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Tea
11 Serge Plasschaert Christian Cycling-Hammer Nutri
12 Gus Arbis Team Fremont/FFBC powered by C
13 Ron Callison ChristianCycling-Hammer Nutrit
14 Paul Pacheco CA Technologies Racing
15 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Tea
16 Anthony Eng Team Oakland Cycling
17 Dan Schaefer Christian Cycling - Hammer Nut
18 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Neva
19 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by C
20 Allen House ChristianCycling-Hammer Nutrit
21 Marc Gomes Monterey Velo Club
22 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing
23 Michael Saba CA Technologies Racing
24 Mark Sneed Team Fremont/FFBC Powered by C
25 Dave Maminski Morgan Stanley/Team Specialize
26 Tony Dzoan Team Fremont / FFBC powered by
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Master
2 Jonathan Laine 3 Feet-It's the law
3 Shin Umeda SunPower Racing
4 Richard Jones CA Technology Racing
5 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
6 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycle
7 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
8 Tracy Muegge 3ft - It's The Law
9 Stan Urban Morgan Stanley Specialized
10 Craig Stewart CA Technologies Racing Teammate Top 5: Richard Jones
11 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai
12 Peter Brisbo CA Technologies Racing Teammate Top 5: Richard Jones
13 Don Grijalva Audi Reno-Tahoe Cycling
14 Robert Parker SunPower Racing Teammate Top 5: Shin Umeda
15 Brad Decker Cycles Veloce/ Team Simple Gre
16 Bruce Ruana Audi Reno Tahoe
17 Dean Abt Team Oakland Cycling
18 Allen Brumm SunPower Racing Teammate Top 5: Shin Umeda
19 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
DNF Douglas Knox Velo Pasadena Team
DNF Yuko Soneoka Metromint Cycling p/b The Free
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Myers Herbalife p/b MarcPro-Strava
2 Randy Bramblett CoreTechs Elite Cycling Team
3 Dean Laberge Chronos Racing p/b Easton Cycl
4 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b Equator
5 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator
6 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
7 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
8 Michael Charleton Red Peloton
9 Nick Baird Integrity racing
10 Jonathan Christensen Limitless Cycling
11 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
12 Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Dean Laberge
13 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity
14 Giuseppe Errico SquadraSF p/b Terun
15 Gavin Murray red peloton
16 Chris Laberge VuMedi Cycling Team
17 Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
18 Todd Gosselaar
19 Cesar Correa Dolce Vita Freewheel
20 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing
21 Brandon Borth Team Clif Bar
22 Stephen Smith Freddie Fu Cycling Team
23 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
24 Antonio Tarumoto Lost Dog Cycling
25 David Grundman Team CLIF Bar
26 Jeff Eisenberg Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Top 5: Marcus Smith
27 Darin Morgan Michael David Winery Cycling T
28 Alexander Gaidis VuMedi Cycling Team
29 Robert Lander Amain.com Cycling Team
30 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai
31 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Tea
32 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
33 Fergus Liam Amain.com Cycling Team
34 Alex Lockwood SquadraSF p/b Terun
35 Raul Arias j.r. SquadraSF p/b Terun
36 Nathanael Christensen CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
37 Matt Schaupp VuMedi Cycling Team
38 Nick Kreeger SquadraSF p/ Terun
39 Justin Traud VuMedi Cycling Team
40 Andrew Biscardi VuMedi Cycling Team
41 Byron Anson VuMedi Cycling Team
42 Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycl Teammate Top 5: Dean Laberge
43 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
44 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
45 Chaz Turmon INTEGRITY RACING
46 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone
47 Darryl Smith ChristianCycling-Hammer Nutrit
48 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
50 Thibault Jeann??s CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
51 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
52 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Master
53 Nick Schaffner Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Win: William Myers
DNF Michael Jacques Team Clif Bar cycling
DNF Eric Cinnamon Red Peloton
DNF Scott Mckinley
DNF Stan Urban Morgan Stanley Specialized
DNF Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Freeman Metromint Cycling p/b The Free
2 Luisa Sempere Team Fremont/FFBC powered by C
3 Catherine Melnarik Team Fremont/ FFBC powered by
4 Helen Kim Team Fremont/FFBC powered by C
5 Lucie Hird CA Cycling Club
6 Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel
7 Megan Brinkmeyer Team City Racing
8 Katie Truong Team Fremont/FFBC powered by C Teammate Top 5: Luisa Sempere
9 Christy Smith ThirstyBear p/b Akamai
10 Pamela Levine SJBC
11 Talia Rudee Early Bird Women's Racing
12 Lina Gourova Team Fremont/FFBC powered by C Teammate Top 5: Luisa Sempere
13 Jan Mock Pacific Crush Racing
14 April Willoughby Metromint Cycling p/b The Free Teammate Win: Sandra Freeman
15 Toni Espinoza-mundarain
16 Amy Moor
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Strika Red Peloton
2 Kerry Stivaletti Metromint Cycling p/b The Free
3 Sandra King Metromint Cycling p/b The Fre
4 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Free
5 Nitzel Hagan Metromint Cycling p/b The Free
6 Holly Roberts JAKROO Racing Team
7 Andrea Atkins CA Technologies Racing Team
8 Claudia Zinn Pacific Crush Racing
9 Vanessa Cairns Metromint Cycling p/b The Free Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
10 Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator
11 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
12 Yuko Soneoka Metromint Cycling p/b The Free Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Matheu Metromint Cycling p/b The Free
2 Mary Ellen ash Metromint Cycling p/b The Free Teammate Win: Emily Matheu
3 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator
4 Galina Merzheritskaya Dolce Vita Freewheel
5 Jennifer Wong Team Mike's Bikes p/b Equator
6 Erin Sorani Early Bird Women's Racing
7 Laurel Green Early Bird Women's Racing
8 Fiona Winder VuMedi Cycling Team
9 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by C
10 Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Free Teammate Win: Emily Matheu
11 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by C
12 Kathryn Hicks Metromint Cycling p/b The Free Teammate Win: Emily Matheu
13 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Free Teammate Win: Emily Matheu
DNF Heather Ross Threshold Sports p/b Leadout
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 7