Log In
Tour de Millersburg - Road Race • Aug 15 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mitchell CCB/Wheelworks 3:22:36
1
2 Dylan Mcnicholas CCB Racing
2
Teammate Win: Tim Mitchell
3 Aaron Gate
3
4 Ryan Shebelsky Team Alliance Environmental
4
5 Chris Gruber Mazur Coaching/Wheels of Bloor
5
6 Adam Farabaugh MainLine - BiKyle/MazurCoaching.com
6
7 John Minturn AXA Equitable - CRCA
7
8 Jamil Kayin Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes
8
9 Kevin Gottlieb Kelly Benefit Strategies/LSV
9
10 Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson/Sonoma Rest
10
11 Joseph Whitman AXA Equitable Cycling Team/CRCA
11
12 Aaron Ritz QCW Cycling/breakawaybikes.com
12
13 Brett Kielick QCW Cycling/breakawaybikes.com
13
14 Ricky Gargiulo Colavita Racing
14
15 Evan Fader Kelly Benefit Strategies/LSV
15
16 Jamie Clinton Team Thru-It-All Body Shop Inc.
16
17 Peter Custer Your Ad Here p/b Bicycle Pro Shop
17
18 Keith Gerber Pabst Blue Ribbon/Talksoft
18
19 Nicholas Maimone Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
19
20 Nathaniel Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV
20
21 Daniel Rossi Franklin and Marshall cycli
21
22 Michael Chauner Pelotonia Cycling
22
23 Jose Cosme carrasquillo Champion System Racing
23
24 Colin Sandberg Penn State Hershey Cancer Institute
24
25 Kyle Peppo GS Mengoni USA
25
26 Paul Mica NCVC/UnitedHealth Group
26
27 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealth Group
27
28 Ryan O'hara NorEast Cycling
28
29 Shem Rodger
29
30 Gabriel Acaba ortiz
30
31 Ryan Bodge Your Ad Here p/b Bicycle Pro Shop
31
32 Nick Rogers QCW Cycling/ breakawaybikes.com
32
33 Ryan Kelly NorEast Cycling
33
34 David Fierro NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
34
35 Aliaksandr Bialiauski CCB/Wheelworks
35
Teammate Win: Tim Mitchell
36 Yahor Buben CCB Wheelworks Team
36
Teammate Win: Tim Mitchell
37 Robert Kelly NCVC/UnitedHealth Group
37
38 Sam Steele
38
39 Nicholas Reinert Van Dessel
39
40 Kyle Wagner Chester County Velo - Smedley/Iron
40
41 H Presbury
41
42 Peter Beels Leadout/Chicago Drive Cycling
42
43 David Novak Sickler's Racing/ Upstate Velo
43
44 Daniel Quinlan Carbon Racing
44
45 Peter Bradshaw Embrocation Cycling Journal
45
46 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV
46
47 Robert Sheffield NCVC/UnitedHealth Group
47
48 Todd Hesel Kelly Benefit Strategies/LSV
48
49 Eric Salzer Chester County Velo - Smedley/IronH
49
50 Stephen Szwec Chester County Velo - Smedley/IronH
50
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 21   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Marklein QCW Cycling/breakawaybikes.com 2:07:48
1
2 Paul Daniels New York Athletic Club (NYAC)/CRCA
2
3 Jonathan Marshall Lost Boys Racing
3
4 Ben Reynolds Cyclelife/Raw Talent Ranch Racing
4
5 Andrew Armstrong NCVC/UnitedHealth Group
5
6 Peter Warner WWVC Racing
6
7 Kevin Cross District Velocity Racing p/b The Bi
7
8 Ryan Sohmer Lost Boys/In Gear
8
9 Meurig James QCW cycling/breakawaybikes.com
9
Teammate Win: Ross Marklein
10 Manuel Caliz Shirks Racing- Presented by Trek Bi
10
11 Jeremy Wickham corning race team
11
12 Zachary Semian Team Alliance Environmental
12
13 Joaquin Salas orono Squadra Coppi
13
14 James Guardino Chester County Velo - Smedley/IronH
14
15 Kenneth Wareham Thru-It-All Body Shop Inc.
15
16 Luis Arenzana Eastern Mobile / Phenix Velo
16
17 George Milinkovic Evolution Cycling Club p/b Long & F
17
18 Michael Maret Lost Boys
18
19 Ryan Hardy C3 - Twenty20 Cycles
19
20 Jonathan Glick Shirk's Racing presented by Trek Bi
20
21 Russell Williford WWVC Racing
21
22 Zachary Rogers 540Cycling.com
22
23 Grayson Church District Velocity Racing p/b The Bi
23
24 Chris Rodgers Colavita Racing
24
25 Matthew Davis NCVC/UnitedHealth Group
25
Teammate Top 5: Andrew Armstrong
26 Andrew Shelby Whole Wheel Velo Club Fairfax VA
26
27 Anthony Abate District Velocity Racing p/b The Bi
27
28 Brian Stalnaker GS Gotham/Toga
28
29 Justin Kowalczyk Pure Energy Cycling-ProAirHFA
29
30 Adam Nordmeyer Pure Energy Cycling/ ProAir-HFA
30
31 Alexander Roberts Lost Boys Racing
31
Teammate Top 5: Jonathan Marshall
32 Joseph Pigga Chester County Velo- Smedley/Iron H
32
33 Jameson Ribbens C3 - Athletes Serving Athletes
33
34 Matthew Dishart Thru-It-All Body Shop Inc.
34
35 Willie Payton WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE
35
36 Darren Hartman Eastern Mobile Cycling Team
36
37 James Mock Steel City Endurance
37
38 Timothy Shaffer Team BBC
38
39 Gregory Flood Steel City Endurance
39
40 Lukasz Majewski Evolution Cycling Club p/b Long & F
40
41 Eric Fischer The Devil's Gear
41
42 Matt Dockins NCVC/UnitedHealth Group
42
Teammate Top 5: Andrew Armstrong
43 Paul Wilson All American Bicycle Club
43
44 Douglas Kauffman Shirk's Racing Presented by Trek Bi
44
45 Rodney Kauffman Shirks Racing presented by Trek Bik
45
46 Chris Flegal Lost Boys
46
47 Darrin Bann Lost Boys Racing
47
Teammate Top 5: Jonathan Marshall
48 James Wolf
48
49 Taylor Lantz Shirks Racing Presented by Trek Bik
49
50 E Hubstenberger iii Steel City Endurance
50
51 Mariano Garay Penn State
51
52 Evan Janis All American Bicycle Club
52
53 Streett Silvestri 3D Racing Team
53
54 Troy Cross District Velocity Racing p/b The Bi
54
55 Geoff Hughes Squadra-Coppi
55
56 Grant Mandsager District Velocity Racing p/b The Bi
56
57 Andrew Welch Squadra Coppi
57
58 Lee Sobotkin Tri-State Velo
58
59 Andrew Williams RUUD Racing / TVC
59
60 John Blymier
60
61 Eliot Scymanski Franklin and Marshall College
61
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Spittal Thru-It-All Body Shop inc. 2:11:54
1
2 Theodore Inoue Liberty Cycle
2
3 David Black Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
3
4 Walter Risse MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coa
4
5 Jeffrey Appeltans MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
5
6 Martin Mrugal PA Masters RC
6
7 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org
7
Teammate Top 5: Jeffrey Appeltans
8 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
8
9 Thomas Lyons main line cycling- bikyle
9
10 Peter Hoag Ruud Racing Tioga Velo Club
10
11 David Carr CRCA/Setanta
11
12 Randy Thrasher Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
12
13 Ray Manyoky Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
13
14 Michael Csuy PA Masters RC
14
15 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle/Mazur Coac
15
Teammate Top 5: Walter Risse
16 David Hoag RUDD RACING TIOGA VELO
16
17 Randy Haluck Thru-It-All Body Shop Inc.
17
Teammate Win: John Spittal
18 Jerry Jacobs NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
18
19 Roman Paczka MLC
19
20 David Thornton
20
21 Doug Morris Guy's Racing
21
22 Jay Downs Cham-Rahk Cycling
22
23 Dennis Witmer Deep Blue
23
24 William Care ERA Cycling
24
25 Michael Ellis UPMC Cycling Performance
25
26 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co
26
Teammate Top 5: Walter Risse
27 Bruce Donaghy Morgan Stanley Smith Barney Cycling
27
28 David Frankford Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
28
Teammate Top 5: Walter Risse
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monika Sattler NCVC/UnitedHealth Group 1:39:07
1
2 Emily Underwood TOGA
2
3 Becca Schepps Jimenez Velo Sport
3
4 Bailey Semian Team Alliance Environmental
4
5 Michelle Lee Kissena
5
6 Laura Hellenthal QCW Cycling/breakawaybikes.com
6
7 Lisa Bowerman Sturdy Girl Cycling
7
8 Brittlee Bowman Kissena
8
Teammate Top 5: Michelle Lee
9 Annie Risemberg QCW Cycling/breakawaybikes.com
9
10 Kellie Strang
10
11 Jennifer Rist Bayside Velo/Bike Doctor
11
12 Jocelyn Ruiz Sturdy Girl Cycling
12
13 Diedre Ribbens Team BBC
13
14 Jennifer Bollinger Team Alliance Environmental
14
Teammate Top 5: Bailey Semian
15 Pamela Schmaldinst Team Vortex
15
16 Lara Marek Sturdy Girl Cycling
16
17 Sara Brams-miller Sturdy Girl Cycling
17
18 Kathleen Wulfkuhle C3-Athletes Serving Athletes
18
19 Julie Wright Sturdy Girl Cycling
19
20 Gail Towsley Sturdy Girl Cycling
20
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Shanks Bike NZ 2:20:16
1
2 Kaytee Boyd
2
3 Gray Patton Natonal Velo
3
4 Lisa Jellett Verducci Racing
4
5 Ainhoa Perez-diez NVRC/Cardio Sports Lab
5
6 Jessica Chong Morgan Stanley Cycling Team
6
7 Katherine Klausing Your Ad Here p/b Bicycle Pro Shop
7
8 Patricia Buerkle Fruit 66 - Artemis
8
9 ? Kristine QCW Cycling/breakawaybikes.com
9
10 Andrea Luebbe Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
10
11 Dana Hanchin Sturdy Girl Cycling
11
12 Thea Parent Human Zoom Cycling
12
13 Sarah Iepson CAWES Powered By Specialized
13
14 Jena Greaser Colivita Racing Inc.
14
15 Lynda Maldonado Cannondale/Cadence Women's Racing
15
16 Alaina Gurski CAWES Powered By Specialized
16
17 Michelle Bishop Cannondale Cadence Women's Racing
17
18 Christine Kavanagh Main Line Cycling-BiKyle/Mazur Coac
18
19 Stephanie Swan Iron City Bikes
19
20 Jody Twer Sturdy Girl Cycling
20
21 Rebecca Chan
21
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat ?: 1