Log In
Greenville Spring Series #3 • Feb 20 2016
Mostly Cloudy, 56 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Perry Orleans Cycle
2 Ben Campbell Village Wrench
3 Seth Jones Tumult Levine Law Group Racing p/b
4 Devin Jones Cool Breeze Trek Bike Store
5 Jordan Kohn Giovannis Tile Design Racing p/b Ro
6 Brad Beadles Cycle Haus Racing
7 Nolan Vanderzwaag Orleans Cycle Teammate Win: Jack Perry
8 Glen Feller Apalachee Cycles
9 Kory Williams
10 Blaine Felton Low Country Racing
11 Chris Leavitt Village Wrench Supported by Glory C
12 David Neri
13 Christopher Sacco Presbyterian College Cycling
14 Thomas Pierczynski Cycle Haus
15 Gabe Bradley Asheville Street and Dirt
16 Justin Teutsch
17 Parker Lindley Asheville Street and Dirt
18 Alfred Jessee
19 Kippston Chrismer
20 William Link Village Wrench Teammate Top 5: Ben Campbell
21 Edward Schurr Cycle Haus
22 Luca Gioia Cycle Haus
23 Ivan Golikov
24 Alex Johnson Presbyterian College
25 Cody Buford
DNF Josh Lacelle RTO National Cycling
DNF Matthew Montoya Upstate Junior Cycling / Calder Bro
DNF Michael Solomon Amore & Vita-USA Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Brookshire NCCF/Team Specialized Juniors
2 Dylan Cantrell Mission Souce
3 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth
4 Shawn Watkins The Southeast Endurance Project
5 William Seitz GS Montagna Rossa
6 Lance Davidson Outspokin' Augusta
7 Amen Shmidt
8 Ethan Nordman Frazier Cycling
9 Stephen Heath Frazier Cycling
10 Sam Tullis Frazier Cycling
11 Gionvanni Vasta Team Reeb p/b Uptown Cycles
12 William Mccall Frazier Cycling
13 Matthew Montoya Upstate Junior Cycling / Calder Bro Teammate Top 5: Brooks Wienke
14 Reece Latham Team Mission Source/NGCA Teammate Top 5: Dylan Cantrell
15 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
16 Chantz Emerick The Southeast Endurance Project Teammate Top 5: Shawn Watkins
17 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling
18 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling
19 Cj Burford Evolution Jr. Devo
20 Andrew Merlo
21 Cameron Conlon Frazier Cycling Juniors
22 Andrew Conlon Frazier Cycling Juniors
23 Baden Rogan Frazier Cycling
24 William Tullis Frazier Cycling
25 David Hills Frazier Cycling Juniors
26 Joshua Hills Frazier Cycling Juniors
27 Francesca Nguy Frazier Cycling
28 Willem Wambeke Upstate Junior Cycling
DNF Aidan Landrum Frazier Cycling
DNF Eric Moore Upstate Junior Cycling / Les Amis C
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Shealy
2 Matthew Emerick The Southeast Endurance Project
3 Shane Callis Limitless Multisport
4 Jeff Hall Cycle Haus
5 Doug Terry Cycle Haus Racing
6 Kenneth Klimkowski GCB SuperiorLite
7 Tony King Cyclehaus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
8 Mark Kelly CycleHaus Teammate Top 5: Jeff Hall
9 Ramon Lopez
10 Kelvin Handy Cycle Haus Teammate Top 5: Jeff Hall
11 Kendall Calvin Race City Cycling
12 Josh Wiethop Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
13 Breck Fabish
14 Miren Ivankovic shalom house
15 Nicholas Able Race City Cycling
16 Jeff Blum Globalbike Charlotte
17 Mark Walkenhorst Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
18 Craig Bauer
19 Brian Baack South Main Cycles Racing
20 Tjalling Leenhouts Global Bike
21 Bob Burdon Finish strong
22 Trent Brummett Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
23 John Sorochinsky Finish Strong Endurance Team p/b Pa
24 Bret Jackson Shalom House
25 Mark Cassel L5Flyers Cycling Team
26 Mark Osborn
27 Steven Mcglothlin Race City Cycling
28 Jeffrey Jordan Finish Strong
29 David Anna
30 Jeff Wienke village wrench
31 Forest Britt
32 Esteban Sancho
33 Willie Smith
34 Dan Mawhinney
35 Mark Boucher Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
36 Jim Saunders Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
37 James Taylor Greenville Spinner Club
38 Geoffrey Hoguet
39 Jake Cheney Greenville Spinners Racing
40 Vincent Liscio Iron Bridge / Tarmac Cycling
DNF Bennett Sansbury Cycle Haus Racing Teammate Top 5: Doug Terry
DNF John Perry NGCA/Mision Source
DNF Adam Smith
DNF John Bauer
Finishers: Cat 5: 38   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
2 James Carney C4 Cycling / Piedmont Cycling
3 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
4 Matt Botting Carolina Cycling Team
5 Gen Kogure Velosports Racing Asheville
6 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team
7 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
8 Scott Edge Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
9 K.c. Brechnitz Viva Raw Racing
10 Richard Nance Hearts Racing Club
11 David Lovell
12 Willie Payton DRV/Ridgewood Cycles
13 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
14 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
15 Zach Bannow
16 Dariusz Tyborowski Spoke cycle p/bCarolinaAle House
17 William Jenkins Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
18 Eddie Hsu SUWANEE CREEK BICYLES
19 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
20 Adam Everest Lowcountry Racing
21 Todd Davis KCOI Boulevard
22 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team
23 Eric Jacobsen Cycle Haus Racing Team
24 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
25 Stephen Albright Ride615
26 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
27 Jason Casteen Unilin MDF
28 Tim Tobbe Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
29 Deane Gauthier Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
30 Christopher Harkey Hearts Racing Club
31 Heath Dotson Velo Sports Racing
32 Gordon Stiel Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
33 Yuans Halaixt
34 Robert Watkins The Southeast Endurance Project
35 James Beers Commonwealth Eye Surgury/Crankworks
36 John James Trappe Door Cycling p/b POA
37 Stanley Dover Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
38 Andrew Le beau Trappe Door
39 Brian Cookson Charlotte Cycling Consortium
40 Rodney Dender Trappe Door Cycling
41 David Hoffman MOAB Masters Racing
42 Shane Martin Classic Cycling
43 David Curran Team Trappe Door p/b POA
44 George Moser Greenville Spinners Racing
45 John Fillyaw Velo Voodoo
46 Chris Moore mission source
DNF Sarah Matchett Race City Cycling
DNF Robert Rogan Frazier Cycling
DNF Jason Leslie Team Greenville Health System
DNF Darren Fuller The Trappe Door Cycling Team
DNF Paul Greene The Village Wrench supported by Glo
DNF Chris Withers Shalom House Cycling team
DNF Philip Ball Trappe Door Cycling
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 16   Cat 3: 26   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Fowler Trappe Door Cycling
2 Robert Mobley Team Rize
3 Robert Kendrick Shalom House
4 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team
5 Shaun Walsh Shalom House
6 Scott Miner Bike Law Cycling Club
7 Michael Grigat Team RIZE Teammate Top 5: Robert Mobley
8 David Tucker Greenville Spinners Race Team
9 Glenn Poupore Cycle Haus Racing
10 Jay Beam CAROLINA CYCLING TEAM
11 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
12 Hank Walls
13 Lee Reavis Carolina Cycling Team
14 Robert Thomas Team Rize Teammate Top 5: Robert Mobley
15 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
16 Jim Palmer Outspokin' Augusta
17 Joel Price Spinx Bike Race Team
18 Henry Mccullough Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Sperry
19 Kelly Holmes Carolina Cycling Team
20 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
21 Steven Smith NYCM/CNYC
22 Bobby Hough Cycle Haus Racing
23 Kevin Meechan Downtown Asheville Racing Club
24 Simon Harvey RTO National
25 Arthur Danfy spinx race team
26 Darrell Farlow Team Mission Source - NGCA
27 Jeff Moore
28 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
29 Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
30 Gary Jackson Velosports Racing
31 Marc Kingsley NYCM/CNYC
32 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
33 Jim Brown Spinx Bike Race Team
34 William Kerrigan Blue Mountain Velo
35 Robert Potter Downtown Asheville Racing Club (DAR
36 Jim Chiodi Diablo Cycling
37 John Bauer
38 Glen Allison Lowcountry Racing
39 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
40 Rich Foley Cycle Haus Racing
41 Timothy Granger GSBRT
42 Chris Dietrich Carolina Cycling Team
43 John Turner
44 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
45 Dana Ravenberg Cheshire Cycle Racing
46 Jeffrey May Outspokin
47 Adam Pinkston DARC
48 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
49 Joe Lehner RTO National
50 Troy Tucker cycle haus
51 Gregory Hanson Suwanee Creek Bicycles
DNF Jeff Marshall Shalom House Teammate Top 5: Robert Kendrick
DNF Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
DNF David Kyzer Spinx
DNF Clayton Griffin Shalom House Teammate Top 5: Robert Kendrick
DNF Robert Berry
DNF Marcus Morgan HENDRICKS AUTOMOTIVE
DNF Paul Steagall Southeast Velo Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 34   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Mendez Frazier Cycling
2 Willie Fowlkes RTO national
3 Huntley Nash
4 Blane Maddox Blue Ridge Development
5 Davis Branyon Frazier Cycling Teammate Win: Gabriel Mendez
6 Nolan Mcqueen Furman University
7 Charles Ramsbotham
8 Ives Vanheule RTO National Cycling
9 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b R
10 Luis Berrios Berrios Racing
11 Erich Mesquita lima Mars Hill University
12 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
13 Daniel Lehmann High Gear/ Trek/ WW
14 Aidan Pounder HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
15 Baker Watts RTO National Teammate Top 5: Willie Fowlkes
16 Chris Mathis Cycle Center
17 Eric Calder UpState Jr Cycling-Les Amis/Calder
18 Michel Mouly jr US Military Endurance Sports
19 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
20 Cliff Kugler Cycle Haus Racing
21 Clark Stout Rock 'N' Roll Lubrication
22 Michael Zanetti NorCal Bike Sport/Bike Monkey
23 Hugo Schreur Dornier Racing
24 Caleb Smith High Country Development Team
25 Patrick Franz Blue Ridge Development Teammate Top 5: Blane Maddox
26 Eric Ropp Shalom House Cycling
27 Tony Chiodi Avant Cycling p/b Precision Plus
28 Kensaun Vadnais Bold racing/ endurancewerx
29 Tim Spackman Prima Tappa
30 Brad Cox Mellow Mushroom Racing
31 Chris Withers Shalom House Cycling team
32 Nick Dallesandro Lowcountry Racing
33 Tyler Dishmon HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
34 Thomas Savage
35 Brandon Davis Wattage Cottage Racing
36 Dennis Thibodeau
37 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Gabriel Mendez
38 Josh Payne Living Water Cycling
39 Michael Kramer Team Zoom
40 Jeff Mrachek RTO National Teammate Top 5: Willie Fowlkes
41 Dallas Handy HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
42 Greg Campbell RTO National Teammate Top 5: Willie Fowlkes
44 Cal Ford Pull Through Advocacy
45 Price Howard RTO National Teammate Top 5: Willie Fowlkes
46 Luke Barnett RTO National Cycling
47 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: Gabriel Mendez
48 Philip Dewire Prima Tappa
DNF Kathryn Buss OrthoCarolina Winston
DNF Rand Allison Lowcountry Racing
DNF David Villari
DNF Elisha Godfrey RTO National Teammate Top 5: Willie Fowlkes
DNF Oliver Donkervoet Virginia Tech
DNF Kyle Danner Cycle Haus Racing
DNF Alec Whyte HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
DNF Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
DNF Ron Babington Greenville Spinners
DNF Spencer Crowe Craft Factory Racing
DNF David Hoffman MOAB Masters Racing
DNF Zachary Jackson Blue Ridge Development Teammate Top 5: Blane Maddox
DNF Matthew Sorrells Finish Strong/ Finish Strong Elite
Finishers: Cat 3: 59   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Carll
2 Alastair Pounder Dornier Racing
3 Chase Morris
4 Connor Benson Dornier Racing
5 Zachary Parker
6 Zachery Carmel
7 Spencer Ramthun Velocity Racing Team
8 Jordan Foster
9 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles
10 Evan Christenson Swami's Cycling Club
11 Jeff Safrit Southest Velo Racing
12 Ricardo Nojima Giovanni's Tile Design Cycling
13 Nathan Hake Mars Hill University
14 Roy Jones RTO National
15 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors
16 Johnny Hall Giovanni's Tile Design Cycling
17 Ziyu Jin CatUp Coaching
18 Nicholas Townes RTO national cycling
19 Tyler Campbell GIovanni's Tile Design Racing p/b R
20 Jonathan Dubel Wattage Cottage
21 Matt Sloyer High Country Development
22 Jaymes Graham Tumult Racing
23 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic
24 Patrick Hartmann Rock 'N' Roll Lubrication
25 Roger Payne Living Water Cycling
26 Michael Mclawhorn Mars Hill University
27 Moises Castro Southeast Velo Racing
28 Eric Moore Upstate Junior Cycling / Les Amis C
29 Sean Noonan Souteast Velo Racing
30 Ryan Mccarthy Andiamo Cycling
31 Blake Wilson Frazier Cycling
32 Jeff Kahley Cherry St. Cycles
33 Barrett Mitchell Lowcountry Racing
34 David Weatherford Wattage Cottage
35 Stephen Keiser RTO National
36 Robert Vinson Cherry St. Cycles
37 Chris Sparace Shalom House
38 Jonathan Marshall Race City Cycling
39 Josh Wilson Greenville Spinners Bicycle Club
40 Jacob Luther Clemson Cycling
41 Justin Mcneill Finish Strong
42 Patrick Walford Village Volkswagen Cycling Team
43 Luis Zapata
44 Justin Ruzicka Cycle Haus
45 Peter Jasnoch C C Evesham
46 John Glover Crosstown Velo
47 Scott Wilde Velocity Racing & Cycling Inc
48 Henry Davis KCOI Boulevard
49 Bryan Thornton Velocity Racing
50 Jason Griffin Team Roger C Peace
51 Ben Mccall RTO National
52 Dana Simmons Giovanni's Tile Design Cycling
53 Will Goodson Frazier Cycling Juniors
54 Robert Conlon Frazier Cycling
55 Cole Garrett Cycle Haus Racing
56 Walter Montoya CYCLE HAUS
57 Colden Kimber Virginia Tech
58 Jeremy Prudlick
59 Kyle Morgan Cycle Haus Racing
DNF Chad Crocker
DNF Allen Hellenga Team Zoom
DNF Christopher Dougherty Wattage Cottage Racing
DNF David Proctor Greenville Spinners Bicycle Club
DNF Jacob Olsen SBR Rock Hill
DNF James Brigman South Main Cycles Racing
DNF Thomas Haedrich Team Greenville Health System
DNF Brian Cookson Charlotte Cycling Consortium
DNF Edwin Lozano
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 66   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amen Shmidt
2 Stephen Heath Frazier Cycling
3 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
4 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling
5 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling
6 Cj Burford Evolution Jr. Devo
7 Andrew Merlo
8 Andrew Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Stephen Heath
9 Baden Rogan Frazier Cycling Teammate Top 5: Stephen Heath
10 William Tullis Frazier Cycling Teammate Top 5: Stephen Heath
11 David Hills Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Stephen Heath
12 Joshua Hills Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Stephen Heath
13 Francesca Nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Stephen Heath
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth
2 Lance Davidson Outspokin' Augusta
3 Ethan Nordman Frazier Cycling
4 Sam Tullis Frazier Cycling
5 William Mccall Frazier Cycling
6 Matthew Montoya Upstate Junior Cycling / Calder Bro Teammate Win: Brooks Wienke
8 Cameron Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Ethan Nordman
9 Willem Wambeke Upstate Junior Cycling
DNF Reece Latham Team Mission Source/NGCA
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding p/b yourke
2 Ethan Reynolds CCB Racing
3 Andrew Crater Cycle Haus Racing
4 Barry Miller Lupus Racing Team
5 Mac Brennan UCI CT: Holowesko | Citadel Racing
6 Miles Hubbard HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
7 Thaddeus Dulin Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
8 Mattheiu Jeannes Lupus Racing Team Teammate Top 5: Barry Miller
9 Samuel Kieffer Think Green-V02 Multisport p/b SWOR
10 Chris Uberti The 706 Project
11 Taylor Little Organic Valley / Hiball Energy
12 John Croom Levine Law Group p/b Jakroo
13 Boyd Johnson Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
14 Gregory Thompson Carolina Cycling Team
15 Parker Kyzer Finish Strong
16 James Brookshire NCCF/Team Specialized Juniors
17 Charlie Hough UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Teammate Top 5: Mac Brennan
18 Forrest Howard HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
19 Nate Morse Furman University Professional Cycl
20 Carlos Norena Finish Strong
21 Brian Suto Bikereg.com Elite Cycling
22 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club
23 Marcos Lazzarotto Lupus Racing Team Teammate Top 5: Barry Miller
24 Carter Harris HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
25 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
26 Igor Rudalev CRCA / Lupus racing
27 Grayson Brookshire Organic Valley/Highball Energy
28 Jacob Henley Amore & Vita
29 Eric Serantoni Low Country Racing
30 Patrick Weddell HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
31 Mark Jellous Happy Tooth Racing
32 Patrick Quinn Samsquanch Racing p/b Shed&Breakfas
33 Joshua Whitmore Organic Valley / Hiball Energy
34 Matthew Whatley Cherry St. Cycles
35 Jacob Jones
36 Lang Reynolds Revolve Residential
38 Chad Salla Greenville Health Systems
39 Reid Beloni Organic Valley / Hiball Energy
40 Nina Laughlin UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycli
41 Travis Fender Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
42 Timo Heister Shalom House Cycling
43 Artur Sagat Pioneer Mortgage Funding p/b yourke Teammate Win: Rolly Weaver
44 Devin Reavis High Country Development Team p/b P
45 Andrew Fairman Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
46 Nicholas Luther Greenville Health Systems
47 Andrew Baker Greenville Cycling & Multi-Sport
48 Cory St clair MatsonMoney
49 Michael Potter HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
50 Thomas Goetz Team Towpath p/b Rochester Solar Te
51 Kent Bostick Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
52 Morgan Hunter MatsonMoney
53 Winston David Lupus Racing Team Teammate Top 5: Barry Miller
54 Isaac Strickland Nouveau Velo Cycling Team/Ridley Ma
55 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team Teammate Top 5: Barry Miller
DNF Benjamin Renkema Finish Strong
DNF Jake Andrews Cherry St. Cycles
DNF Nate Berry Happy Tooth Racing
DNF David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
DNF Shane Martin Classic Cycling
DNF David Flynn Kens Bike Shop
DNF Matthew Spargo Carolina Cycling Team
DNF Mark Brown Metro Reprographics (Teamville)
DNF David Walls High Country Devolopment
DNF Holly Mathews ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Oscar Jimenez
DNF Connor simmons ? U23 Devo p/b Mellow Johnnys
DNF Zachary Felpel HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
DNF John Stowe Cherry St. Cycles
DNF Kellen Goodell Low Country Racing
DNF Chris Mojock Cherry St. Cycles
DNF Brad Harman Shalom House
DNF Zachary King Shalom House
DNF Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
DNF Brendan Rhim UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Teammate Top 5: Mac Brennan
DNF Micah Milne Hincapie Junior Development
DNF Dylan Cantrell Mission Souce
DNF Wyatt Briggs Unattached
DNF Justin Evans HC Devo p/b Pactimo/Ortho Carolina
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 47   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Matchett Race City Cycling
2 Giselle Weekes RTO National
3 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
4 Debbie Milne Stradalli Cycles/ Papa Johns Racing
5 Julia Fresne Stradalli Cycles/Papa Johns
6 Megan Heath Frazier Cycling
7 Hannah Swan Stradalli Cycles pb Papa Johns
8 Samantha Bendt American Dornier racing
9 Jennifer Wakeman RTO National Teammate Top 5: Giselle Weekes
10 Melinda Spratt
11 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling
12 Kathryn Buss OrthoCarolina Winston
13 Danielle Clark RTO National Women
14 Victoria Kanizer OrthhCarolina Winston Womens cyclin
15 Laura Calvin Race City Cycling Teammate Win: Sarah Matchett
16 Susan Jones - morgan RTO National Teammate Top 5: Giselle Weekes
17 Lori Harkey Hearts Racing Club
18 Jane Tullis Frazier Cycling
19 Amy Hill
20 Karen Muehl Uptown Cycles
21 Paige Shook Mars Hill University
22 Jacqueline Blair Kens Bike Shop
DNF Jill Albright??? team belladium
DNF Deb Sweeney whitmore Team Globalbike Wipes
DNF Alexandra Christofalos JETCycling / Mars Hill University
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maggie Rusch
2 Teresa O sullivan American Dornier Racing
3 Kristina Mears RTO National Cycling
4 Elizabeth Harden Upstate Junior Cycling
5 Melanie Hof Free Flite Masters
6 Lilleth Ahrens Evolution Jr. Devo
7 Isabella Nguy Frazier Cycling
8 Laura Campbell Rainbow/Rancourt
9 Riley Gallagher
10 Lindsay Mcdowell Low Country Racing
11 Kristie Summers
12 Lauren Benedict Fraizer Juniors cycling
13 Melissa Mcadams Free-Flite
14 Merrill Thierman American Dornier Racing Teammate Top 5: Teresa O sullivan
15 Keren Bennett Evolution Jr Devo
16 Kate Holbrook
17 Brenda Garity Cycle Haus Racing Team
18 Conny Walker Finish Strong (Endurance)
19 Josie Ritchie Mars Hill University
20 Esha Shakthy Frazier Cycling
21 Sequoya Moore Pure Velo Racing
22 Judith Imperatore CCNS
23 Hannah Bauer Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 4: 23