Log In
Cedar Hill Race Festival - Sunday • Feb 7 2016
Clear, 57 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Bourgoyne Shama Cycles
2 Fred Vincent Mad Duck Racing
3 Riley Walberg GS Tenzing
4 Mark Brandt B&B Trek Racing
5 Benjamin Sanders TILT Racing
6 Mark Weir GS Tenzing
7 Joseph Decosta GS Tenzing Teammate Top 5: Riley Walberg
8 Todd Gearhart Bicycles Plus Racing
9 Yavor Gerenski Cadence Cyclery
10 Zach Hostetler
11 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
12 Joseph Zabreznik 787 Racing
13 Jon Hunter GS Tenzing Teammate Top 5: Riley Walberg
14 Luke Joy Renegade Racing
15 John Whittington
16 Eric Whitworth Team Elevate Racing
17 Jonah Boatman VooDoo Racing
18 Mauricio Garcia Dallas Racing
19 Clifford Green Dallas Bike Works
20 Teal Carlock Rock Riders Cycling
21 Timothy Palyukh Bicycles Plus Racing
22 Steve Brannan Team Elevate Racing
23 Michael Hinds VooDoo Racing
24 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing
25 Garrison Horton Cadence Cyclery
26 James Wolff Plano Athletic Cycling Club/PACC
27 Anthony Rosich Rock Riders Cycling
28 Jerry Godinez GS Tenzing Teammate Top 5: Riley Walberg
29 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
30 Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
31 Carl Hentschel GS Tenzing Teammate Top 5: Riley Walberg
32 Sean Mason Team Elevate Racing
33 Bernave Velasquez Dallas Bike Works
34 John Sommer Plano Athletic Cycling Club/PACC
35 Joseph Emmons Dallas Racing
36 Robert Mcmanmon VooDoo Racing
37 Lin Waters Plano Athletic Cycling Club/PACC
38 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
39 Nicholas Greeff Sonic Boom Racing Team
40 Austin Dixon* Team Novo Nordisk Juniors
41 Keith Thompson Team Elevate Racing
42 Ryan Weeks Dallas Racing
43 Philip Grassley Team Elevate Racing
44 Bryan Burpee Dark Horse Racing
45 Justice Hudson Dallas Racing
46 Nathan Sykora Squadra Di Servitori
47 Shannon Hisaw Cadence Cyclery
48 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
49 Colton Mallett Texas Tech University
50 Scott Boldt
51 Austin Dixon*
52 Tyler Delamater Corinth Cycling/Harden Racing
53 James Kennedy Bicycles Plus Racing
54 Connor Herrington Bicycles Plus Racing
55 Kristopher Chelette GS Tenzing Teammate Top 5: Riley Walberg
56 Ronne Wood B&B Trek Racing Teammate Top 5: Mark Brandt
57 Rodolfo Arredondo Rudy's Ritas BP
58 James Munsell
59 Manuel Alba Dallas Bike Works
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chaz Black Team Cambridge Cycling
2 Kyle Higley
3 Troy Anderson Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Greg Lawford GS Tenzing
5 Jay Judeh Renegade Racing
6 Austin Hoover Cadence Cyclery
7 Shane Sirignano
8 Dennis Krilic Crest/RBM Cycling
9 Max Tucker
10 Joe Nuszkowski GS Tenzing Teammate Top 5: Greg Lawford
11 John Eddington Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Top 5: Troy Anderson
12 Thomas Whitaker Jesuit Dallas
13 Joey Danahy Baylor University
14 Dustin Smith Team Undiscovered
15 Joshua Carder Dallas Racing
16 Gary Derheim Crest/RBM Cycling
17 Casey Werderman Blue Ridge Cyclery Racing p/d R
18 Andy Jobin TILT Racing
19 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
20 David Roberts Northwest Cycling Club
21 Rand Jenkins B&B Trek Racing
22 Joel Shewry Team Bicycles Inc.
23 Todd Finley Crest/RBM Cycling
24 Keith English Bike One Racing Team
25 Travis Keane Bicycles Plus Racing
26 Nicolas Hima Bike World Racing
27 David Ness Bicycles Plus Racing
28 Greg Gibbs Team Cambridge Cycling Teammate Win: Chaz Black
29 Jeff Makohon Rockwall Racing
30 Aston Haswell Corinth Cycling/Harden Racing
31 Paul Waller Crest/RBM Cycling
32 Travis Gulbis Crest/RBM Cycling
33 Benjamin Young Cadence Cyclery
34 Alexander Jensen Tulsa Wheelmen
35 Matt Courtney Team Undiscovered
36 James Snodgrass Bike One Racing Team
37 Jake Nelson Crest/RBM Cycling
38 Christopher Dedera MBBC Racing
39 Casey Gourley B&B Trek Racing
40 Garrin Bratcher Bike One Racing Team
41 Eric Olson B&B Trek Racing
42 Peter Aversa B&B Trek Racing
44 Russell Kim Oklahoma City Velo Club
45 Dustin Harris MBBC Racing
46 Seth Markovich BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
47 William anderson ? Crest/RBM Cycling
48 Mike Petty Steamboat Cycling
49 Ian Scott Cadence Cyclery
50 Sean Spiesman
51 Jeffrey Waller Team Cambridge Cycling Teammate Win: Chaz Black
52 Michael Ringer
53 Andrew Michalets Bayou City Racing
54 Brett Baker Rockwall Racing
55 Zach Conover Sprockets/ UNT Cycling Club
56 Gary Hudson
57 Jason Perkins
58 Garrett Brown
59 Zoran Smaic Team Cambridge Cycling Teammate Win: Chaz Black
60 Charles Ingram Matrix Cycling Club
61 Daniel Neice Cadence Cyclery
62 Dominic Salinas
63 Pat Luciano Northwest Cycling Club
64 Donald Isaacs
65 Donald Morgan Soundpony Triad Bank
66 Eric Gusa
67 Kevin Duncan Northwest Cycling Club
68 James Peel Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Luciano Northwest Cycling Club
2 Beckett Tooley Matrix Cycling Club
3 Asher Lauderdale
4 Paul Porterfield Dark Horse Racing
5 Jack Makohon Rockwall Racing
6 Jackson Hall
7 Kevin Lorinc
8 Andrew Ibarra Dallas Racing
9 Maximiliano Alvarez Dallas Racing
10 Adam Janah Playtri
11 Nehemiah Steward Oklahoma City Velo Club
12 Mason Beltran
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Busch Corinth Cycling/Harden Racing
2 John Brestovansky Soundpony Triad Bank
3 Brent Moulder STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
4 Robert Watson Cadence Cyclery
5 Micah Newell Schlegel Racing
6 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
7 Jason Mccombs
8 Joel Hawks Bicycles Plus Racing
9 Larry Decicco Dawdy Performance Coaching-Racing T
10 Joe Gonzalez Bicycles Plus Racing
11 Luis E rosero Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Dan Busch
12 Danny Broderick Bicycles Plus Racing
13 Rick Francis
14 Robert Baatz STOUT RACING p/b Rockwall Cycling Teammate Top 5: Brent Moulder
15 Chris Hunt Cadence Cyclery Teammate Top 5: Robert Watson
16 Jason Davis
17 Craig Keane STOUT RACING p/b Rockwall Cycling Teammate Top 5: Brent Moulder
18 Jonathan Jennings Bicycles Plus Racing
19 Mark Rawlings GS Tenzing
20 Rhett Mckeller Cadence Cyclery Teammate Top 5: Robert Watson
21 Richard Wharton Cycling Center Dallas
22 John Crawford Team Undiscovered
23 Stephen Nold Team Elevate Racing
24 William Plumlee
25 Nard Moseley KingRacingGroup
26 Raul Varela Dallas Racing
27 Daniel Curtin Team Yacht Club
28 Terry Storch Schlegel Racing Teammate Top 5: Micah Newell
29 Ray Healy
30 Jimmy Olsen Dallas Racing
31 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing
32 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
33 Gary Deserrano Cadence Cyclery Teammate Top 5: Robert Watson
34 Carter Johnston Oklahoma City Velo Club
35 Jason Pratt Schlegel Racing Teammate Top 5: Micah Newell
36 John Dugas Bicycles Plus Racing
37 Chuck Hill Cadence Cyclery Teammate Top 5: Robert Watson
38 Ginny King KingRacingGroup
39 Simon Essl Elbowz Racing
40 Jeffrey Noon Cadence Cyclery Teammate Top 5: Robert Watson
41 Michael Braden Bicycles Plus Racing
42 Gerardo Chaparro Bicycles Plus Racing
43 Jason West Mirage
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 18   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brown McKinney Velo Club
2 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
3 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
4 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
5 Scott Munroe A Bloc
6 Michael Ereli A Bloc
7 Tom Lattig Mirage
8 Greg Mead Bicycles Plus Racing
9 Darrell Hull A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
10 Anthony Marlar Team Elevate Racing
11 Mike Herrick Dallas Bike Works
12 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
13 Scott Yates A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
14 Robert Quiroga Dallas Bike Works
15 Charlie Waskey Team Elevate Racing
16 Rich Dotson Bicycles Plus Racing
17 Brian Arnold Dallas Bike Works
18 Christopher Dedera MBBC Racing
19 Mike Reade Team Bicycles Inc.
20 Rick Gurney Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Hugo Scala Matrix Cycling Club
22 Joseph Jakofcich Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
23 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
24 Douglas Balentine Crest/RBM Cycling
25 Marc Overton
26 Jeffrey Burnett McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
27 Don Losawyer B&B Trek Racing
28 Jason Newman A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
29 Tom Corradino Colavita Racing Inc.
30 Johnny Moore McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Lantz Tulsa Wheelmen
2 David Parks Mirage
3 Patrick Galvin Mirage
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team
2 Joshua Buchel Dark Horse Racing
3 Kyle Walker Cadence Cyclery
4 Gabriel Baca Elbowz Racing
5 Jake Boone Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Hector Emiliano morales garza Bicycle Heaven
7 Kyle Swanson Corinth Cycling/Harden Racing
8 Shawn Small GS Tenzing
9 Jefferey May
10 Grayson Keppler Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
11 Mat Stephens
12 Davis Dombrowski Matrix Cycling Club
13 Justin Stanley Elbowz Racing Teammate Top 5: Gabriel Baca
14 Rob Bell Team Undiscovered
15 Cesar Omar cerna Rudy's Ritas
16 Beau Edwards
17 Elkin Arteaga
18 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
19 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
20 John Ryan Matrix Cycling Club
21 Joaquin Najar Super Squadra
22 Christopher Powers Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
23 Rob Sandusky Matrix Cycling Club
24 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
25 Isaac Porterfield VooDoo Racing
26 John Mckelvy Dawdy Performance Coaching-Racing T
27 Corey Ray Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
28 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
29 Vitor Zucco schizzi
30 Brian Odonnell Bayou City Racing
31 Hugo Scala Matrix Cycling Club
32 Jordan Oroshiba Super Squadra
33 Alexandro Garcia Rudy's Ritas
34 ? Bret Chicken and Waffles Racing
35 Tyler stewart Dallas bike works Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
36 Scott Veggeberg Chicken and Waffles Racing
37 William martin ? Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
38 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Nick Torraca
39 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
40 Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Nick Torraca
41 Tony Steward Oklahoma City Velo Club
42 Tyler Cloutier Matrix Cycling Club
43 Eduardo Guzman Rudy's Ritas
44 Christopher Dauwe Cadence Cyclery Teammate Top 5: Kyle Walker
45 Sean Brown Dark Horse Racing Teammate Top 5: Joshua Buchel
46 David Tolley Super Squadra
47 Chris carlson Matrix/rbm Matrix Cycling Club
48 Bryan Roberts Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan Dallas Racing
2 Payton Maness ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Solymar Rivera tones Dallas Racing Teammate Win: Flora Yan
4 Christina Smith Portland Bicycle Studio
5 Carolyn Defoore Athlete Architecture p/b D&W Paint
6 Ash Duban RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
7 Kimberly Pettit Soundpony Triad Bank
8 Sheree Benavides Matrix Cycling Club
9 Emily Vandyken Team Elevate Racing
10 Karla Gendler Team Yacht Club
11 Cinthia Pedraza RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Barrett B&B Trek Racing
2 Katrine Waterman Bicycles Plus Racing
3 Lori Bergeron Yoga Box Racing p/b Celestial Cycle
4 Kellie Nelson Crest/RBM Cycling
5 Brittany Stark FCS Cycling
6 Bridget Tooley Matrix Cycling Club
7 Cinthia Pedraza RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
8 Amy Manuel Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Kellie Nelson
9 Sarah Startz FCS Cycling Teammate Top 5: Brittany Stark
10 Sheree Benavides Matrix Cycling Club
11 Maddie Willis Yoga Box Racing p/b Celestial Cycle Teammate Top 5: Lori Bergeron
12 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
13 Natalie Caballero
14 Angela Roberts Team Elevate Racing
15 Jessica Alvarado wolfe Dallas Bike Works
16 Stephanie Lesko University of North Texas
17 Morgan Johnson BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Wall Crest/RBM Cycling
2 Tarryn Brumley
3 Brenna Zerby
4 Madeline Beltran
5 Mya Duncan Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Chance Matrix Cycling Club
2 Darci Scott Bicycles Plus Racing
3 Lori Schmittturner B&B Trek Racing
4 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Danielle Nyland
6 Deann Munter
7 Maria Garcia B&B Trek Racing Teammate Top 5: Lori Schmittturner
8 Bridget Alford
9 Kim Murphy FCS Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 1