Log In
RED KITE OMNIUM EVENT #3 - TEMPUS FUGIT INDIVIDUAL TIME TRIAL • Mar 20 2016
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:28:11.00
2 Joseph Griffith Rio Strada Racing 00:29:17.00
DNF Ford Murphy BikeReg Elite Racing
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Mcdonald Craft Factory Cycling Team 00:27:02.00
2 Chris Levins SJBC 00:27:34.00
3 Matthew Axford Rio Strada Racing 00:27:42.00
4 Theo Goguely Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:27:43.00
5 Yuriy Platoshyn SJBC 00:27:46.00
6 Douglas Schaller JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:28:58.00
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Edem SJBC 00:26:37.00
2 Stuart Watson CBRE Racing 00:26:47.00
3 Dennis Vanhoof 00:27:19.66
4 Alex Braunstein Team Roaring Mouse 00:27:19.84
5 Jeffery Rogers SJBC 00:27:47.00 Teammate Win: Eric Edem
6 Andrew Knickerbocker 00:27:49.00
7 Chris Sontag SJBC 00:27:50.00 Teammate Win: Eric Edem
8 Alex Jonas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:30:01.00
9 Michael Zimmer 00:30:23.00
10 Aaron Garcia 00:30:42.00
11 Jaime Madrigal CBRE Racing 00:31:02.00 Teammate Top 5: Stuart Watson
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Kalmus 00:27:47.00
2 Charlie Rimkus CA Technologies Racing 00:28:48.00
3 Jeff Upton Body Concepts 00:29:00.00
4 Jay Van rein Team City Racing 00:34:04.00
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schell CoreTechs Elite 00:25:14.00
2 Darin Morgan CoreTechs Elite 00:25:19.00 Teammate Win: Robert Schell
3 Connor Spencer Red Peloton 00:25:29.00
4 Jaffa Prince 00:25:32.00
5 Joseph Griffith Rio Strada Racing 00:32:52.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 00:24:00.00
2 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 00:24:52.00 Teammate Win: Daniel Bryant
3 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 00:25:33.00 Teammate Win: Daniel Bryant
4 Dan Martin Peet's Coffee Racing 00:25:38.00 Teammate Win: Daniel Bryant
5 Robb Herrick Revs Road Race 00:26:06.00
6 Michael Holt Morgan Stanley Cycling Team 00:26:11.00
7 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun 00:26:41.00
8 John Schiefer SJBC 00:26:48.00
9 Matthew Beebe 00:28:01.00
10 Joseph Foster R4R-Make A Wish 00:28:15.00
11 Kevin Davidson CA Technologies Racing 00:30:59.00
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben French Revs Road Race 00:26:55.00
2 Simon Hill Ritte Van Vlaanderen 00:26:58.00
3 Robb Herrick Revs Road Race 00:27:05.00 Teammate Win: Ben French
4 Richard Gonsalves Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 00:27:20.00
5 Deniz Warraich A Bloc Racing 00:28:00.00
6 Ben Egger A Bloc Racing 00:28:43.00
7 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:03.00
8 Nick Stiritz Studio Velo 00:29:07.00
9 Bahati Worley Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:29:19.00
10 Alex Jonas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:30:03.00
11 John Simmons Team City Racing 00:32:20.00
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Upton Body Concepts 00:29:29.00
2 Michael Jones Team Fremont/FFBC 00:31:42.00
3 Michael Rianda 00:32:46.00
4 Jay Van rein Team City Racing 00:33:26.00
5 Johnny Gossett 00:35:34.00
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Lyman Peet's Coffee Racing 00:25:27.00
2 Dan Martin Peet's Coffee Racing 00:25:49.00 Teammate Win: Christopher Lyman
3 Michael Holt Morgan Stanley Cycling Team 00:25:51.00
4 Jason Cruser R4R-Make A Wish 00:26:41.00
5 John Schiefer SJBC 00:27:00.00
6 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team 00:27:58.00
7 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun 00:28:05.00
8 Chris Callahan R4R-Make A Wish 00:30:19.00 Teammate Top 5: Jason Cruser
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben French Revs Road Race 00:27:17.00
2 Anthony Low CBRE Racing 00:27:24.00
3 Alon Golan CoreTechs Cycling Team 00:27:52.00
4 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:28.00
5 Michael Boehme Colavita Racing 00:28:29.00
6 Alexander Komlik SJBC 00:28:37.00
7 Rolland Jurgens CA Technologies Racing 00:28:38.00
8 Winston Asprec CBRE Racing 00:28:47.00 Teammate Top 5: Anthony Low
9 Rob Lytle CBRE Racing 00:28:52.00 Teammate Top 5: Anthony Low
10 Robert Bell Bell Real Estate Cycling 00:28:54.00
11 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team 00:28:59.00
12 Ernie Riley CBRE Racing 00:29:03.00 Teammate Top 5: Anthony Low
13 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club 00:29:27.00
14 Minh Nguyen Contra Costa Cycling Club 00:29:57.00
15 Timothy Boucher 00:30:46.00
16 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team 00:30:56.00
17 Billy Opsal Kovarus/Wells Fargo Racing Team 00:31:02.00
18 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling 00:31:05.00
19 Jack Backus C510 00:31:30.00
20 Michael Wilkins Funsport Bikes Cycling Team 00:32:39.00
DNF Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Komlik SJBC 00:28:57.00
2 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:30.00
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 00:24:59.00
2 Joseph Foster R4R-Make A Wish 00:26:02.00
3 Robert Napieralski 3 Ft. - It's The Law 00:26:21.00
4 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team 00:26:49.00
5 John Hansen Contra Costa Cycling Club 00:28:02.00
6 Dean Abt Team Oakland Cycling 00:28:38.00
7 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team 00:29:04.00
8 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:06.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski 3 Ft. - It's The Law 00:26:05.00
2 Craig Tanner CBRE Racing 00:27:22.00
3 John Zunino Funsport Bikes Cycling Team 00:27:41.00
4 Matthew Trethric CBRE Racing 00:27:51.62
5 John Hansen Contra Costa Cycling Club 00:27:52.22
6 Rex Moar CBRE Racing 00:28:22.00
7 Chris Menicou Team Fremont/FFBC 00:28:32.00
8 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:45.00
9 Don Grijalva SJBC 00:29:04.00
10 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:29:16.00
11 Daniel Tkach CBRE Racing 00:29:28.00 Teammate Top 5: Craig Tanner
12 Cory Roay Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:30:14.00
13 Norbert Kappel SJBC 00:30:18.00
14 Roderick Gilchrist SJBC 00:30:27.00
15 Richard Jones CA Technologies Racing 00:32:32.00
16 Matthew Larson Cushman & Wakefield Racing 00:33:23.00
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Bollella SunPower Racing 00:29:45.00
2 Joseph Storm CA Technologies Racing 00:30:08.29
3 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 00:30:08.44
4 Ted Treat 00:30:29.00
5 Ben Swiggett Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:30:33.00
6 Jon Boas CA Technologies Racing 00:32:51.00
7 Mike Agustin Ignite triathlon 00:34:14.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanns Detlefsen CA Technologies Racing 00:26:12.00
2 Christopher Lyman Peet's Coffee Racing 00:26:47.00
3 Nick Eslinger 00:27:01.00
4 Mark Carson CBRE Racing 00:27:54.00
5 Carl Nielson CA Technologies Racing 00:28:09.00 Teammate Win: Hanns Detlefsen
6 John Riggs CBRE Racing 00:29:09.00
7 Douglas Schaller JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:29:41.00
8 Ali Alijanian 00:30:03.48
9 Stuart Collett CBRE Racing 00:30:03.92 Teammate Top 5: Mark Carson
10 Alexander Abaya Team Fremont/FFBC 00:30:18.00
11 Dave Dunkley CA Technologies Racing 00:30:51.00 Teammate Win: Hanns Detlefsen
12 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers 00:31:30.00
13 Adriano Bottene 00:32:02.00
14 Ron Canada CA Technologies Racing 00:32:29.00 Teammate Win: Hanns Detlefsen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Chiappetta Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:31:34.00
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Sadler 00:29:33.00
2 Jennifer Marchini Rio Strada Racing 00:33:51.00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Levine SJBC 00:29:11.00
2 Fanny Bourdais Rio Strada Racing 00:29:52.00
3 Ginger Kroft SJBC 00:30:41.00 Teammate Win: Pamela Levine
4 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:30:43.00
5 Trish Pablo Team City Racing 00:30:44.00
6 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:31:00.00
7 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:31:09.00 Teammate Top 5: Heather Mcdonald
8 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:31:25.00
9 Patricia Pacheco CA Technologies Racing 00:31:49.00
10 Amy Moor 00:32:46.00
11 Elena Joroski SJBC 00:33:07.00 Teammate Win: Pamela Levine
12 Michelle Nightengale CA Technologies Racing 00:35:39.00
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai 00:27:53.00
2 Sara Youmans Monster Media Elite Women 00:28:20.00
3 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:29:42.00
4 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:29:46.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai 00:28:47.00
2 Patricia Pacheco CA Technologies Racing 00:31:40.00
3 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:32:27.00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Baumann Kovarus/Wells Fargo Racing Team 00:33:09.00
2 Elena Joroski SJBC 00:33:30.00
3 Cindy Mike Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:38:43.00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty SJBC 00:29:43.00
2 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:30:59.63
3 Lesley Jensen Revolution Racing Team LLC 00:30:59.99
4 Mary Ellen allen Sisterhood of Cycling 00:31:35.00
5 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing 00:31:52.00
6 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:31:56.00
7 Heidi Alexander SJBC 00:32:04.00 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
8 Loran Vilas Chico Masters Cycling Team 00:33:02.00
9 Michelle Nightengale CA Technologies Racing 00:34:55.00 Teammate Top 5: Elizabeth Benishin
10 Melinda Lord Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:36:03.00 Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
11 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:37:01.00 Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
12 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:37:18.00 Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
13 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 00:37:35.00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 00:30:52.49
2 Pamela Levine SJBC 00:30:52.67
3 Sharon Marucut 00:37:26.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2