Log In
Team Group Health Independence Valley Road Race • Mar 26 2016
Mostly Cloudy, 54 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Nelson Taco Time Northwest Cycling Tea 02:33:33
Off The Front
2 Richard Tilton Audi 02:33:50
Off The Front
3 Nikos Mills Garage Racing 02:33:50
Off The Front
4 Greg Hoglund Mtier Racing 02:34:07
1
5 Christian Zauner US Military Endurance Sports 02:34:07
2
6 Tom Wick Garage Racing 02:34:07
3
7 Aaron Levin Monster Media Elite Masters 02:34:07
4
8 Sean Phillips Garage Racing 02:34:07
5
Teammate Top 5: Nikos Mills
9 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 02:34:07
6
10 Warren Mcandrew Cycle U / Apex Racing 02:34:10
11 John Bruce Old Town Bicycle Racing (OTB) 02:34:10
12 Mark Shimahara 02:34:12
13 Douglas Reid Team Steam 02:34:21
14 Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team 02:36:00
Off The Back
15 Joseph Skokan Bikesale / Automattic 02:36:56
Off The Back
16 Dennis Bartlett Garage Racing 02:39:43
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
17 Steve Bleifuhs Taco Time Northwest Cycling Tea 02:39:46
Off The Back
Teammate Win: Timothy Nelson
18 Brian Clark Metier Racing 02:39:47
Off The Back
19 Neil Casserly Garage Racing 02:39:47
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
20 Richard Steele Garage Racing 02:39:52
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
21 David Hecht Garage Racing 02:39:59
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
22 Matt Thoresen Garage Racing 02:39:59
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
23 Walt Nestell Audi 02:39:59
Off The Back
Teammate Top 5: Richard Tilton
24 David Hart Monster Media/Spy Racing p/b F 02:40:03
Off The Back
25 Anthony Dickson Audi 02:40:03
Off The Back
Teammate Top 5: Richard Tilton
26 Alex Rosenast Garage Racing 02:40:03
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
27 Joe Holmes Tte de la Course Cycling 02:40:03
Off The Back
28 Steve Weshsier Unattached 02:40:07
Off The Back
29 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates 02:40:07
Off The Back
30 Kenneth Williams Kenmore Velo 02:40:07
Off The Back
31 Kevin Masterson Garage Racing 02:40:07
Off The Back
Teammate Top 5: Nikos Mills
32 Justin Tornow 02:43:01
Off The Back
33 David Saltzberg Monster Media/Spy Racing p/b F 02:43:01
Off The Back
34 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 02:44:52
Off The Back
35 Eric Schuman Tte de la Course Cycling 02:44:52
Off The Back
36 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p 02:51:09
Off The Back
37 Gary Lardizabal Rice Out 02:52:45
Off The Back
38 Steve Remy Monster Media Elite Masters 02:52:45
Off The Back
39 Brian Smith Egencia 02:52:45
Off The Back
40 James Mckee Cycle U / Apex Racing 03:00:19
Off The Back
DNF Greg Arden Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Doug Davis Audi DNF Teammate Top 5: Richard Tilton
DNF Alfredo Ramirez Audi DNF Teammate Top 5: Richard Tilton
DNF Richard Steele Garage Racing DNF Teammate Top 5: Nikos Mills
DNF Erik Scheller Tte de la Course Cycling DNF
DNF Francisco Pons PC4Men Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 22   Cat 3: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Mortensen Mtier Racing 02:22:11
1
2 Walt Ingram Audi 02:22:11
2
3 Julian Soh Audi 02:22:11
3
4 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consultin 02:22:11
4
5 Dave Preston Cycle U / Apex Racing 02:22:11
5
6 Len Unger Hagens Berman-Society Consultin 02:22:11
6
7 Erik Bedell Kryki Sports 02:22:11
7
8 Unknown Rider 02:22:11
8
9 Mark Watson Dyna Racing 02:22:11
9
10 Chris Mahan Taco Time Northwest Cycling Tea 02:22:11
10
11 Scott Renda Dyna Racing 02:22:11
11
12 Andrew Laveine Audi 02:22:11
12
Teammate Top 5: Walt Ingram
13 Chris Sexton Taco Time Northwest Cycling Tea 02:22:11
13
14 Matt Dente Fell Swoop 02:22:11
14
15 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 02:22:11
15
Teammate Top 5: Dave Preston
16 Russ Sovde Dyna Racing 02:22:11
16
17 Chad Olson Dyna Racing 02:22:11
17
18 Gian Vito SCCA/Starbucks Cycling 02:22:11
18
19 Scott Mcbride Mtier Racing 02:22:11
19
Teammate Win: Todd Mortensen
20 Kirk Beatty Olympia Orthopaedic Associates 02:22:11
20
21 Jonathan Nelson 02:22:11
21
22 Rob Goldberg Mtier Racing 02:22:11
22
Teammate Win: Todd Mortensen
23 Jeff Ott Audi 02:22:11
23
Teammate Top 5: Walt Ingram
24 Duncan Mcintosh 02:22:11
24
25 Sean Maginness Cycle U / Apex Racing 02:22:11
25
Teammate Top 5: Dave Preston
26 Todd Dry MisFitz Cycling Team 02:22:11
26
27 Harry Edwards 02:22:11
27
28 Unknown Rider 02:22:11
28
29 J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates 02:22:11
29
30 Salam Hallak 02:22:11
30
31 Todd Corbin Olympia Orthopaedic Associates 02:22:11
31
32 John Graham Hotwire Racing Team 02:22:11
32
33 Mark Caviness 02:22:11
33
34 Christopher Langford Bike Masters- WA 02:22:11
34
35 Joe Huber Alki Velo - Hotwire 02:22:11
35
36 David Branson Cycle U / Apex Racing 02:22:11
36
Teammate Top 5: Dave Preston
37 Peter Sechler Cycle U / Apex Racing 02:22:11
37
Teammate Top 5: Dave Preston
38 Wesley Toller Fischer Plumbing Cycling Team 02:22:11
38
39 James Christie 02:22:11
39
40 Changren Yong Audi 02:22:11
40
Teammate Top 5: Walt Ingram
41 Tim Heuer 02:22:11
41
42 Juan Garcia Cycle U / Apex Racing 02:22:11
42
Teammate Top 5: Dave Preston
43 Bryce Harpole Taco Time Northwest Cycling Tea 02:22:11
43
44 Christopher Foster MisFitz Cycling Team 02:22:11
44
DNF Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Bruce Krebs SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF William Dejarlais Audi DNF Teammate Top 5: Walt Ingram
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 01:56:11
Off The Front
2 Todd Baumeister Cycle U / Apex Racing 01:56:11
Off The Front
3 John Mcallister Mtier Racing 01:56:11
Off The Front
4 Chris Adolf Fell Swoop 01:57:12
Off The Front
5 Eric Abbott 01:58:01
1
6 Rick Roof Old Town Bicycle Racing (OTB) 01:58:03
2
7 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing p 01:58:05
3
8 Bill Zimmerman Seattle Super Squadra 01:58:05
4
9 Rick Wiedmann Bikesale / Automattic 01:58:05
5
10 Donald Stimson Taco Time Northwest Cycling Tea 01:58:05
6
11 Josh Gerak Avanti Racing Club 01:58:05
7
12 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 01:58:05
8
Teammate Win: Tom Potter
13 David Katz Bikesale / Automattic 01:58:05
9
14 Steve Matson Old Town Bicycle Racing (OTB) 01:58:05
10
15 Paul Krebsbach Taco Time Northwest Cycling Tea 01:58:05
11
16 Craig Hammond Bikesale / Automattic 01:58:05
12
17 Kevin Semler Old Town Bicycle Racing (OTB) 01:58:05
18 Rollin Rogers Dyna Racing 01:58:05
19 Igor Gousman Jet City Velo 01:58:05
20 Nick Duckstein Bikesale / Automattic 01:58:14
21 Bukie Mabayoje BBC Bike N' Hike Continental 01:58:20
22 Kevin Stone obrien Egencia 02:27:11
Off The Back
23 Ganbold Tsedendamba Blue Rooster 02:27:11
Off The Back
24 Michael Sanderson Bikesale / Automattic 02:28:07
Off The Back
25 David Steiner Dyna Racing 02:28:13
Off The Back
DNF Brian Cole Dyna Racing DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Thompson Bikesale / Automattic 01:58:07
2 Robbin Goldfoos Seattle Super Squadra 02:27:12
3 Kevin Johnson Egencia 02:27:12
4 Jeffery Patterson Old Town Bicycle Racing (OTB) 02:28:13
5 Stephen Grasser 02:28:22
6 Dan Austad Tacoma Bike Racing Team 02:28:25
7 David Friedt Taco Time Northwest Cycling Tea 02:34:38
DNF Tom Hackleman Old Town Bicycle Racing (OTB) DNF Teammate Top 5: Jeffery Patterson
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaler Marshall Audi 03:08:56
Off The Front
2 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic-RPM Mortgag 03:08:59
Off The Front
3 David Richter Mtier Racing 03:09:13
1
4 Thorsten Askervold Audi 03:09:13
2
Teammate Win: Kaler Marshall
5 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bi 03:09:13
3
6 Jeremy Russell River City 03:09:13
4
7 Nicholas Bennette Keller Rohrback Cycling 03:09:13
5
8 Ryan Short PC4MEN Cycling 03:09:13
6
9 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 03:09:13
7
10 Colin Gibson Hosmer Chiropractic-RPM Mortgag 03:09:13
8
Teammate Top 5: Joel Fletcher
11 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycle 03:09:13
9
12 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End 03:09:13
10
13 Pierrebernard Thiffault Tenspeed Hero 03:09:13
11
14 David Chipchase SCCA/Starbucks Cycling 03:09:13
12
15 Rich Mcclung Lake Washington Velo 03:09:13
13
16 Leif Olson PC4MEN Cycling 03:09:13
14
17 Jeffrey Stern Fig Mtn Brew Racing 03:09:13
15
18 Morgan Schmitt Audi 03:09:13
16
Teammate Win: Kaler Marshall
19 Brian Hitchcock Mtier Racing 03:09:21 Teammate Top 5: David Richter
20 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bi 03:09:24 Teammate Top 5: Austin Arguello
21 Jeremiah Jensen Tte de la Course Cycling 03:09:26
22 John Morehouse Grixsen Brewing p/b West End Bi 03:09:26 Teammate Top 5: Austin Arguello
23 Volodymyr Kuzmenko PC4Men Cycling 03:10:32
Off The Back
24 Justin Yeash Audi 03:10:32
Off The Back
Teammate Win: Kaler Marshall
25 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 03:10:36
Off The Back
26 John Wolters Tenspeed Hero 03:10:36
Off The Back
27 Eric Cockrell Mtier Racing 03:14:17
Off The Back
Teammate Top 5: David Richter
28 Stephen Mull Audi 03:14:17
Off The Back
Teammate Win: Kaler Marshall
29 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic-RPM Mortgag 03:15:59
Off The Back
Teammate Top 5: Joel Fletcher
30 Rad Cunningham Stranamanti Cycling 03:15:59
Off The Back
31 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 03:15:59
Off The Back
32 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 03:15:59
Off The Back
33 Will Teal Metier Racing 03:29:54
Off The Back
34 Unknown Rider 03:29:54
Off The Back
35 Coul Hill 03:35:53
Off The Back
DNF Ian Tubbs Audi DNF Teammate Win: Kaler Marshall
DNF John-christian Flack Olympia Orthopaedic Associates DNF
DNF Luke Ogden Audi DNF Teammate Win: Kaler Marshall
DNF Jack Duncan Audi DNF Teammate Win: Kaler Marshall
DNF Nathaniel Pitts Mtier Racing DNF Teammate Top 5: David Richter
DNF Brett Walker Audi DNF Teammate Win: Kaler Marshall
DNF Steve Sonheim SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Josh Crow SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Rian Douglas SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Galen Erickson Stranamanti Cycling DNF
DNF Keiichi Otani Lake Washington Velo DNF
DNF Mike Robson Tenspeed Hero DNF
DNF Pj Bauser Tenspeed Hero DNF
DNF Bart Hawkinson Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Kevin Andrews Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Zach Bowden Audi DNF Teammate Win: Kaler Marshall
DNF Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bi DNF Teammate Top 5: Austin Arguello
DNF Kyle Roberts DNF
DNF Nathan Gibson Portland Bicycle Studio DNF
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mayfield 02:34:53
2 Steven Holland Illy Coffee 02:34:53
3 Andrew Shirey Audi 02:35:00
1
4 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 02:35:00
2
5 Sun Dang Audi 02:35:00
3
6 Scott Villalon SCCA/Starbucks Cycling 02:35:00
4
7 Michael Baldus Metier Racing 02:35:00
5
8 Devon Wright PC4Men Cycling 02:35:00
6
9 Jed Stremel Audi 02:35:00
7
Teammate Top 5: Andrew Shirey
10 Andrew Moss US Military Endurance Sports 02:35:00
8
11 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 02:35:00
9
Teammate Top 5: Felipe Nystrom
12 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 02:35:00
10
13 James Whitesides Tenspeed Hero 02:35:00
11
14 Alec Osenbach Tenspeed Hero 02:35:00
12
15 Lewis Whiley Rad Racing NW 02:35:00
13
16 Yee Feng Audi 02:35:00
14
Teammate Top 5: Andrew Shirey
17 Dan Swanson Metier Racing 02:35:00
15
18 Mitchell Thornton Dyna Racing 02:35:00
16
19 Addrian Bennett Team Oregon presented by Laurel 02:35:00
17
20 Zachary Johnson Audi 02:35:00
18
Teammate Top 5: Andrew Shirey
21 Leigh Thurgood Tenspeed Hero 02:35:00
19
22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bi 02:35:00
23 Aaron Wolf Cycle U / Apex Racing 02:35:00
24 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 02:35:00
25 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurel 02:35:00
26 Kevin Vaughn Audi 02:35:06 Teammate Top 5: Andrew Shirey
27 Zhaolong Wu Therapeutic Associates Racing p 02:36:08
Off The Back
28 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p 02:39:32
Off The Back
29 Ayden Young Audi 02:39:43
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Shirey
30 Kurt Litsinger Cycle U / Apex Racing 02:45:34
Off The Back
31 Matthew Nuffort Fell Swoop 02:46:05
Off The Back
32 James Shimada Fell Swoop 02:46:05
Off The Back
33 Grant Headley Omaha Velo 02:46:52
Off The Back
34 William Hahn Team Oregon presented by Laurel 02:47:32
Off The Back
35 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurel 02:47:44
Off The Back
DNF Eamon Rutledge Mtier Racing DNF
DNF Samuel Park Therapeutic Associates Racing DNF Teammate Top 5: Felipe Nystrom
DNF Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Allen Butler Cycle U / Apex Racing DNF
DNF D Chris twardzik Mtier Racing DNF
Finishers: Cat 3: 38   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Paton 01:42:35
Off The Front
2 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 01:44:16
1
3 Hani Atassi Cycle U / Apex Racing 01:44:16
2
4 Adam Worobec SCCA/Starbucks Cycling 01:44:16
3
5 Jim Englert Cycle U / Apex Racing 01:44:16
4
6 Daniel Hubbell Seattle Super Squadra 01:44:16
5
7 Jack Bardi Audi 01:44:16
6
8 Mark Meuleman Garage Racing 01:44:16
7
9 Brendan Lanctot Hagens Berman-Society Consultin 01:44:16
8
10 Troy Seeborn Audi 01:44:16
9
11 Daniel Fealk Dyna Racing 01:44:16
10
12 Niklas Mollenholt Mtier Racing 01:44:22
13 Devin Fife PC4MEN Cycling 01:44:50
14 Mike Tomford Unattached 01:45:44
15 Mark Selander Bikesale / Automattic 01:46:24
16 Mark Mcfadyen 01:46:24
17 Sean Bunce Metier Racing 01:46:24
18 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 01:46:27 Teammate Top 5: Zach Goodin
19 Erik Oveson 01:46:29
20 Nicholas Mendenhall 01:46:30
21 Brennan Hodgins Cycle U / Apex Racing 01:58:00 Teammate Top 5: Zach Goodin
22 Alexander Perry Metier Racing 02:01:48
23 Rian Rustvold Hagens Berman-Society Consultin 02:01:53
1
24 Nathaniel Bean Cycle U / Apex Racing 02:01:53
2
Teammate Top 5: Zach Goodin
25 Miles Farrow johnson Cycle U / Apex Racing 02:01:53
3
Teammate Top 5: Zach Goodin
26 Andrew Howe Hotwire Racing Team 02:01:53
4
27 Ryan Riegler Cycle U / Apex Racing 02:01:53
5
Teammate Top 5: Zach Goodin
28 Jeff Pozarski Bikesale / Automattic 02:01:53
6
29 Reed Hunter Unattached 02:01:53
7
30 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 02:01:53 Teammate Top 5: Zach Goodin
31 Zor Keeler Audi 02:02:05
32 David Brown Audi 02:02:05
33 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 02:03:13
34 Michael Masuda Mtier Racing 02:03:13
35 Ryan Hill Hagens Berman-Society Consultin 02:03:13
36 Alexander Perezpaz Cycle U / Apex Racing 02:32:15 Teammate Top 5: Zach Goodin
37 John Mcconnell Tacoma Bike Racing Team 02:33:09
38 Scott Latimer Olympia Orthopaedic Associates 02:33:15
39 Justin Faires Bikesale / Automattic 02:33:15
40 Peter Farr Bikesale / Automattic 02:33:15
41 Edison Lumbantoruan Bikesale / Automattic 02:33:15
42 Jason Costanza Egencia 02:33:17
43 Micah Chan Egencia 02:33:17
44 James Wright Taco Time Northwest Cycling Tea 02:33:17
45 Kevin Niemann Bikesale / Automattic 02:33:17
46 Jesse Maris 02:33:20
47 Simon Douwes 02:33:20
48 William Cucco Tacoma Bike Racing Team 02:33:36
49 Jeremy Cucco Tacoma Bike Racing Team 02:33:36
DNF Siarhei Bondar Audi DNF
DNF Nathaniel Brockert Mtier Racing DNF
DNF Joe Smith SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Adam Worobec
DNF Peter Snoblin Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
DNF Tobias Holgers Garage Racing DNF
DNF Nick Johnson PC4Men Cycling DNF
DNF Ryan Ohara DNF
DNF Joshua Simmons PC4Men Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 30   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Dygert UCI WPT: TWENTY16 Ridebiker 02:48:30
1
2 Cady Chintis Garage Racing 02:48:32
2
3 Megan Gray Olympia Cycling Team 02:48:32
3
4 Stacy Westbrook Highfive Cycling 02:48:32
4
5 Megan Doherty SCCA/Starbucks Cycling 02:48:32
5
6 Kristina Hughes Monster Media Elite Women 02:48:32
6
7 Bethann Orton UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro C 02:48:37
8 Annemarije Rook Olympia Cycling Team 02:48:49 Teammate Top 5: Megan Gray
9 Katherine Reinhart Garage Racing 02:48:51 Teammate Top 5: Cady Chintis
10 Elizabeth Nettles Sound Velo Cycling Club 02:55:38
Off The Back
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Machacek Olympia Cycling Team 02:48:35
2 Malia Greening SCCA/Starbucks Cycling 02:48:49
3 Christine Denis Metier Racing 02:48:49
4 Annick Chalier 02:48:49
5 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 02:48:49
6 Shannon Mallory SCCA/Starbucks Cycling 02:48:49
7 Megan Northey Seattle Race Club 02:53:46
8 Courtney Gould Highfive Cycling 02:53:51
9 Taldi Walter Team Group Health 02:55:37
10 Jodie Bolt Old Town Bicycle Racing (OTB) 03:02:41
11 Megan Fay Tenspeed Hero 03:03:01
12 Holland Larue 03:03:01
13 Lisa Coyne Team Group Health 03:03:01
14 Olga Magun Team Group Health 03:03:01
15 Melodie Hewitt Seattle Race Club 03:03:01
16 Gina Estep Team Group Health 03:05:19
17 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 03:05:40 Teammate Top 5: Malia Greening
18 Olivia Maurey Tacoma Bike Racing Team 03:06:28
19 Mckayla Dunfey Team Group Health 03:06:28
20 Nicole Weiss Sound Velo Cycling Club 03:06:28
21 Mallory Travis Tenspeed Hero 03:06:28
22 Beth Graff Old Town Bicycle 03:06:28
23 Lisa Steppe Bikesale / Automattic 03:15:12
24 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 03:17:07 Teammate Top 5: Malia Greening
25 Amanda Mcnabb Team Group Health 03:39:26
DNF Karen Hutchins US Military Endurance Sports DNF
Finishers: Cat 3: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alisha Jones Hagens Berman-Society Consultin 02:21:40
1
2 Jamie Van beek Shuksan Velo Club Race Team 02:21:40
2
3 Jasmine Soh Olympia Orthopaedic Associates 02:21:40
3
4 Lori Surges Spokeswomen Racing 02:21:40
4
5 Hillary King Garage Racing 02:21:40
5
6 Lisa Eriksson 02:21:40
6
7 Laura Jeddeloh Team Group Health 02:21:40
7
8 Amanda Sternpirlot 02:22:08
9 Karen Doherty SCCA/Starbucks Cycling 02:22:13
Off The Back
10 Bailey Coerver Team Group Health 02:22:13
Off The Back
11 Anne Gustafson Bikesale / Automattic 02:22:13
Off The Back
12 Kara Wilder SCCA/Starbucks Cycling 02:22:13
Off The Back
13 Lauren Schmidt SCCA/Starbucks Cycling 02:22:13
Off The Back
14 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 02:23:02
Off The Back
Teammate Top 5: Jasmine Soh
15 Brynn Ward Bikesale / Automattic 02:23:02
Off The Back
16 Sarah Traver Team Group Health 02:23:02
Off The Back
17 Stephanie Riegler SCCA/Starbucks Cycling 02:23:02
Off The Back
18 Spring Goodin Hagens Berman-Society Consultin 02:23:35
Off The Back
Teammate Win: Alisha Jones
19 Christine Ball Team Group Health 02:23:38
Off The Back
20 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 02:23:38
Off The Back
Teammate Top 5: Jasmine Soh
21 Linda Moul Bikesale / Automattic 02:23:38
Off The Back
22 Nikki Mohrbacher Team Group Health 02:23:38
Off The Back
23 Nancy Abraham Old Town Bicycle Racing (OTB) 02:23:38
Off The Back
24 Mckenna Mckee 02:33:39
Off The Back
Finishers: Cat 4: 24