Log In
Tour of Page County - GC • Apr 24 2016
Clear, 60 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 4:17:00
2 Tim Mitchell CCB/CCB Racing 4:17:19
3 Andrew Seitz Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:17:36
4 Chris Jones* Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:17:43
5 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:17:50
6 Alex Driscoll US Military Endurance Sports 4:18:22
7 Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto 4:18:24
8 Robert Wasch CS Velo 4:18:29
9 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 4:18:38
10 Samuel O'keefe CCB/CCB Racing 4:18:39 Teammate Top 5: Tim Mitchell
11 Paul Lengermann District Taco Cycling/District Taco 4:18:43
12 Marcos Lazzarotto Unattached 4:18:51
13 Sean Burger CS Velo 4:18:56
14 Benjamin Fogle Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:18:57 Teammate Top 5: Andrew Seitz
15 Nathan Ong Unattached 4:18:57
16 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 4:19:01 Teammate Win: Steven Kusy
17 David Flaten US Military Endurance Sports 4:19:18
18 Guy Tawney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 4:19:24
19 Greg Capelle Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 4:19:48
20 Jacob Henley Amore & Vita-USA Racing 4:20:07
21 Jared Nieters Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 4:20:10
22 Joseph Siegel Community Bicycle Racing 4:20:29
23 Taylor Pearman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:20:52 Teammate Top 5: Andrew Seitz
24 Curtis Winsor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:20:57 Teammate Top 5: Andrew Seitz
25 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 4:21:15
26 Eran Preble PTS Racing 4:21:20
27 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports 4:21:39
28 Joe Hydrick CS Velo 4:21:55
29 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V 4:21:56 Teammate Win: Steven Kusy
30 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto 4:22:05
31 Paul Mica DC Velo Limited/Team Beyer Auto 4:22:29
32 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:22:41 Teammate Top 5: Matt Mcloone
33 Frank Cundiff Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 4:23:03
34 Mathew Mackay J Mac Cycling LLC 4:23:19
35 Mike Hermanson VO2 4:23:38
36 Kevin Gottlieb DC Velo Limited 4:23:43
37 Peter Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 4:24:27
38 Daniel Tokarczyk Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:25:07 Teammate Top 5: Andrew Seitz
39 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 4:25:29 Teammate Win: Steven Kusy
40 Zachary Whitlock Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:25:34 Teammate Top 5: Matt Mcloone
41 Alex Carmona Community Bicycle Racing 4:25:41
42 Brendan Sullivan Century Road Club Assoc/Lupus Racin 4:25:44
43 William Leet Charlottesville Racing Club/Blue Ri 4:26:23
44 Gorgi Popstefanov Team Metra / Cycles 54 4:26:25
45 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 4:26:42
46 Jose Solis US Military Endurance Sports 4:26:48
47 Samuel James Unattached 4:26:56
48 Daniel Nuzzo-mueller Community Bicycle Racing 4:26:58
49 Myles Matteson National Capital Velo Club/UnitedHe 4:27:14
50 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:27:18 Teammate Top 5: Matt Mcloone
51 William Crabtree Community Bicycle Racing 4:31:28
52 Jason Meidhof DC Velo Limited/Team Beyer Auto 4:33:02
53 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 4:33:43
54 Sean Gardner Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:40:07 Teammate Top 5: Andrew Seitz
55 Lucas Farr Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:41:24 Teammate Top 5: Matt Mcloone
56 Erik Markewich Community Bicycle Racing 4:55:48
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 24   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 3:51:54
2 Scott Mcgill Lee & Associates Race Team 3:52:20
3 Michael Grant Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:52:43
4 Jerod Stoner Unattached 3:52:55
5 Jeffrey Watts Unattached 3:53:17
6 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 3:53:45
7 Mykel Nahorniak District Velocity Racing/District V 3:53:57
8 Will King PTS Racing 3:53:58
9 Christopher Baccash Tri State Velo/Amoroso's Racing Tea 3:54:13
10 Adam Croft Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:54:23 Teammate Top 5: Michael Grant
11 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Management 3:54:34
12 Logan Jones-wilkins Unattached 3:54:46
13 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 3:55:04
14 Nathan Graham PTS Racing 3:55:33
15 Scott Myers Unattached 3:55:35
16 Patrick Malarkey District Velocity Racing 3:55:38
17 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc 3:56:00
18 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 3:56:59
19 Kyle Johnson Virginia Polytechnic University 3:57:35
20 Dillan Juul PTS Racing 3:57:52
21 Julian Bowling Charlottesville Racing Club/Blue Ri 3:57:53
22 Kenneth Decker Unattached 3:58:13
23 Matthew Ficke The Bike Rack/Bike Rack Racing 3:58:25
24 Casey Fulton Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:58:53 Teammate Top 5: Michael Grant
25 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 3:58:54
26 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 3:58:56
27 Tom Bavin PTS Racing 4:00:07
28 Sasha Smiljanic Community Bicycle Racing 4:01:22
29 Chris Giannone District Velocity Racing/District V 4:01:55
30 Sean Herlihy BikeWorks Racing 4:03:08
31 Filagot Dinku District Taco Cycling 4:05:18
32 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 4:07:41
33 Aaron Delong Rogues Racing 4:08:38
34 Kelvin Scott US Military Endurance Sports 4:09:06
35 Matthew Lewis Zanconato Racing 4:10:30
36 Robert Steele US Military Endurance Sports 4:11:42
37 Christopher Milthaler Ghisallo Cycling Team Inc./Team Ghi 4:12:41
38 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 4:14:41
39 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 4:15:56
40 Jonathan Cencich Charlottesville Racing Club/Blue Ri 4:16:39
41 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 4:17:13
42 Mark Kantner Richmond Bicycle Studio Racing 4:17:21
43 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club 4:18:09
44 Gregory Sherrick Blue Bell Private Wealth Management 4:19:46
45 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 4:20:05
46 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 4:20:27
47 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling 4:30:23
48 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports 4:31:31
49 Brandon Newsome Charlottesville Racing Club/Blue Ri 4:35:09
50 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 4:38:03
51 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 4:39:25
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 2:54:26
2 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 2:55:07
3 Nick Ilyashevich National Capital Velo Club/UnitedHe 2:57:01
4 Timothy Meyers National Capital Velo Club/UnitedHe 2:58:01
5 Steve Dorst Squadra Coppi 2:59:09
6 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 2:59:19
7 David Rodgers District Taco Cycling 2:59:44
8 Mikal Davis Unattached 2:59:49
9 Frank Shewmaker Artemis Racing 2:59:53
10 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University 2:59:57
11 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 3:00:35
12 Michael Waltman Unattached 3:01:16
13 David Lopez District Taco Cycling 3:02:20
14 Mario Sardina Fat Frogs Racing 3:02:27
15 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club 3:03:17
16 Esteban Sancho Evolution Cycling Club p/b Long & F 3:06:20
17 Tim Vandish National Capital Velo Club/UnitedHe 3:10:57 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
18 Daniel Li National Capital Velo Club/UnitedHe 3:12:13 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
19 Thomas Tynan NCVC/UnitedHealthcare 3:17:27 Teammate Top 5: Nick Ilyashevich
20 Glenn Elliott Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 3:17:33
21 John Doyle Unattached 3:25:53
22 Paul Rivera US Military Endurance Sports 3:27:36
23 Josh Chase Prince William Elite Racing (PoWER) 3:32:34
24 Blair Faulk Unattached 3:35:40
Finishers: Cat 5: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 3:54:12
2 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc. 3:55:00
3 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 3:55:01
4 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long & F 3:55:12
5 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 3:55:40
6 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 3:56:29
7 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 3:56:34
8 Matthew Brubaker LancBike 3:56:48
9 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V 3:57:06
10 Antony Barsi Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 3:57:58
11 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 3:58:15 Teammate Top 5: David Fuentes
12 Austin Jackson US Military Endurance Sports 4:01:12
13 John Gray Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 4:02:05
14 Matt Loftus Charlottesville Racing Club/Blue Ri 4:02:15
15 Frank Palmieri Unattached 4:03:15
16 Jeff Cummings Unattached 4:04:43
17 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 4:05:01 Teammate Top 5: Stephen Robinson
18 Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long & F 4:06:55 Teammate Top 5: David Fuentes
19 Robert Kelly Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 4:09:18
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zometa Unattached 3:55:32
2 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 3:56:13
3 Grayson Church District Velocity Racing/District V 3:56:22
4 Michael Kingery DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:56:42
5 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company/Team 3:57:03
6 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 3:57:46
7 Shawn Fenty DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:57:50 Teammate Top 5: Michael Kingery
8 Erik Engle Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 3:58:01
9 Raul Rojas Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 3:58:40
10 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team 4:00:08 Teammate Top 5: Peter Raimist
11 Jordan Whiley BikeWorks Racing 4:00:26
12 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 4:01:19 Teammate Top 5: Michael King
13 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 4:01:50 Teammate Top 5: Michael King
14 William Evans BikeWorks Racing 4:05:44
15 Shaun Abell Battley Harley-Davidson 4:05:55
16 Kurt Dodds CS Velo 4:06:28
17 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 4:09:47
18 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 4:11:38 Teammate Top 5: Michael King
19 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F 4:14:28
20 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 4:17:34
21 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 4:19:56
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 3:56:54
2 Paul Mittelstadt DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:57:27
3 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 3:58:59
4 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 4:01:42
5 Thomas Moore Squadra Coppi 4:02:56
6 David Hearn All American Bicycle Club Inc. 4:07:18
7 Kenneth Sumrell James River Velo Sport/James River 4:07:32
8 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club 4:20:55
9 Richard Menton SEAVS/Haymarket 4:27:28
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 3:06:05
2 Cynthia Frazier National Capital Velo Club/UnitedHe 3:06:53
3 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 3:07:31
4 Michele Scherer Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 3:07:42
5 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 3:09:46
6 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 3:10:04
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Driscoll Team Carytown Bicycle Company/Team 3:07:10
2 Melissa Tallent Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 3:07:29
3 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company/Team 3:07:59 Teammate Win: Ashley Driscoll
4 Melissa Presnell Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 3:09:55
5 Alexandra Campbellforte Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 3:10:23
6 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway 3:11:08
7 Sarah Anderson Celerity Cycling/Mermaid Winery 3:13:54
8 Milica Wren Inroads Racing 3:14:35
9 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/United H 3:15:30
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Tarquinio Bike Rack Racing 3:05:36
2 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 3:07:53
3 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway 3:08:29
4 Adair Lindsay National Capital Velo Club/UnitedHe 3:09:00
5 Teresa Amundson National Capital Velo Club/UnitedHe 3:14:07
6 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 3:14:20
7 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 3:14:55
8 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers 3:15:28
9 Rose Byler Charlottesville Racing Club/Blue Ri 3:17:52
10 Robin Millican VeloWorks-Spokes Etc 3:20:52
11 Amanda Zayas US Military Endurance Sports 3:21:19
12 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 3:25:09
13 Claire Chiamulera National Capital Velo Club/UnitedHe 3:25:53 Teammate Top 5: Erin Bougie
14 Michelle Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 3:28:31 Teammate Top 5: Erin Bougie
15 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 3:30:03 Teammate Top 5: Erin Bougie
16 Erin Conner Team Sticky Fingers 3:30:07
17 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 3:32:00
18 Kim Bailey VeloWorks-Spokes Etc 3:34:44
19 Lindsay Donnellon Unattached 3:36:35
20 Gisela Bell Celerity Cycling/Mermaid Winery 3:41:59
21 Dixie House Mermaid Winery 3:46:07
22 Lauren Nesbitt Phase Cycling 3:49:22
23 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 3:50:39
24 Mary Lauran hall The Bike Rack/Bike Rack Racing 3:54:32 Teammate Win: Ellen Tarquinio
25 Rachael Hall Artemis Racing 3:55:41
26 Leah Nicholls Unattached 3:59:31
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25