Log In
Texas State Criterium Championship Skills Based • May 29 2017
Clear, 80 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giana Bertagnoli Merritt Hawkins AMN/Sun & Ski
1 Giana Bertagnoli Dallas Racing
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Ibarra Nick Lopez Tailoring Cycling Te
1 Andrew Ibarra Nick Lopez Tailoring Cycling Te Teammate Win: Andrew Ibarra
2 Jack Makohon Rockwall Racing
2 Jack Makohon Rockwall Racing
3 Seth Inurrigarro Rockwall Racing
3 Seth Inurrigarro Rockwall Racing
4 Braxton Boyer Dallas Racing
4 Braxton Boyer Dallas Racing
5 Maximiliano Alvarez Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski
5 Maximiliano Alvarez Merritt Hawkins AMN / Sun & Ski
6 Charles Guerrero Dallas Racing
6 Charles Guerrero Dallas Racing
7 Caleb Barrows 787 Racing
7 Caleb Barrows 787 Racing
Finishers: Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Ross Rockwall Racing
1 Brett Ross Rockwall Racing Teammate Win: Brett Ross
2 Ruben Lundgren Fresh Racing
2 Ruben Lundgren Fresh Racing
3 Paul Porterfield Driveway Series Racing
3 Paul Porterfield Driveway Series Racing
4 Jacob Lundgren Fresh Racing Teammate Top 5: Ruben Lundgren
4 Jacob Lundgren Fresh Racing Teammate Top 5: Ruben Lundgren
5 Preston Buell Merritt Hawkins AMN / Sun and S
5 Preston Buell Dallas Racing
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Murazak Crest/RBM Racing
1 John Murazak Crest/RBM Racing Teammate Win: John Murazak
2 Goran Petrovski Windsor Door Racing p/b Bicycle
2 Goran Petrovski Windsor Door Racing p/b Bicycle
3 Sam Findlater Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl
3 Sam Findlater Windsor Door Racing p/b Bicycles Pl
4 Craig Keane Rockwall Racing
4 Craig Keane Rockwall Racing
5 Rhett Mckeller Team Cadence Cyclery pb MINI OF
5 Rhett Mckeller Team Cadence Cyclery pb MINI OF
6 David Mcgaffin Rockwall Racing
6 David Mcgaffin Rockwall Racing
7 Joel Hawks Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
7 Joel Hawks Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
8 Chuck Hill Rockwall Racing
8 Chuck Hill Rockwall Racing
9 Jeff Makohon Rocwall Racing
9 Jeff Makohon Rocwall Racing
12 Raul Varela Dallas Racing
12 Raul Varela Dallas Racing
13 Peter Beland Walmart/GPP Cycling
13 Peter Beland Walmart/GPP Cycling
14 Edgar Ibarra Nick Lopez Cycling Team
14 Edgar Ibarra Nick Lopez Cycling Team
15 Jesus Chaparro Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
15 Jesus Chaparro Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
16 Kent Mcquade Crest/RBM
16 Kent Mcquade Crest/RBM
17 Jonathan Jennings Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
17 Jonathan Jennings Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Goran Petrovski
18 Jason Ross Rocwall Racing
18 Jason Ross Rocwall Racing
19 Willem Van der gryp Crest/RBM Cycling
19 Willem Van der gryp Crest/RBM Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 22   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle Dallas Racing
1 Jorge Merle Dallas Racing Teammate Win: Jorge Merle
2 Jonathan Garrett Windsor Door Racing p/b Bicycle
2 Jonathan Garrett Windsor Door Racing p/b Bicycle
3 Jimmy Olsen Dallas Racing Teammate Win: Jorge Merle
3 Jimmy Olsen Dallas Racing Teammate Win: Jorge Merle
4 Michael Braden Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Jonathan Garrett
4 Michael Braden Windsor Door Racing p/b Bicycle Teammate Top 5: Jonathan Garrett
5 Charlie Waskey Team Elevate Racing
5 Charlie Waskey Team Elevate Racing
6 Gary Hudson A' Bloc
6 Gary Hudson A' Bloc
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugo Scala Matrix/RBM
1 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Win: Hugo Scala
2 Zach Stein
2 Zach Stein
3 Andy Jobin Team Yatch Club
3 Andy Jobin Team Yatch Club
4 Jeff Henry Blue Agave Racing
4 Jeff Henry Blue Agave Racing
5 Gabriel Porterfield Strike Cycling
5 Gabriel Porterfield Strike Cycling
6 John Bain GS Tenzing
6 John Bain GS Tenzing
7 Frank Sutton Giant Lakeside pb MINI of Plano
7 Frank Sutton Giant Lakeside pb MINI of Plano
8 Jason Cook Team Cadence
8 Jason Cook Team Cadence
9 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Win: Hugo Scala
9 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Win: Hugo Scala
10 Nicholas Minnery Super Squadra pb Eliel Cycling
10 Nicholas Minnery Super Squadra pb Eliel Cycling
11 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Strike Cycling
11 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Strike Cycling
12 Adam Mccullough Blue Agave Racing
12 Adam Mccullough Blue Agave Racing
13 Bryan Marshall DasWow Racing
13 Bryan Marshall DasWow Racing
14 Omar Nunez Strike Cycling
14 Omar Nunez Strike Cycling
15 Maximilian Hall Shred Monster
15 Maximilian Hall Shred Monster
16 Christian Newton VOODOO Racing
16 Christian Newton VOODOO Racing
17 Ian Anderson Team CCR Roofing
17 Ian Anderson Team CCR Roofing
18 Adam Biwan Bicycles Plus Racing
18 Adam Biwan Bicycles Plus Racing
19 Whit Somerall
19 Whit Somerall
20 Joseph Emmons Dallas Racing
20 Joseph Emmons Dallas Racing
Finishers: Cat 2: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Domingues Bicycle Heaven/PVA
1 Joseph Domingues Bicycle Heaven/PVA Teammate Win: Joseph Domingues
2 Frank Tucker Bicycles Plus Racing
2 Frank Tucker Bicycles Plus Racing
3 Lawrence Gibson Rockwall Racing
3 Lawrence Gibson Rockwall Racing
4 Dalton Walters Matrix/RBM
4 Dalton Walters Matrix/RBM
5 Bobby Etheridge PACC Racing
5 Bobby Etheridge PACC Racing
6 Patrick Barrett Velo Club La Grange +21
6 Patrick Barrett Velo Club La Grange +21
7 Ramsey Foster YEAH!
7 Ramsey Foster YEAH!
8 Gabe Looker Pure Austin Boneshaker
8 Gabe Looker Pure Austin Boneshaker
9 Christopher Schmiedeke Unattached
9 Christopher Schmiedeke Unattached
10 Hugo Scala Matrix/RBM
10 Hugo Scala Matrix/RBM
11 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
11 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
12 John Ketterhagen 787 Racing
12 John Ketterhagen 787 Racing
13 Juan Restrepo silcarbon
13 Juan Restrepo silcarbon
14 Todd Gearhart Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
14 Todd Gearhart Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
15 Gabriel Ortiz Rudy's Ritas
15 Gabriel Ortiz Rudy's Ritas
16 Tri Bui Dallas Racing
16 Tri Bui Dallas Racing
17 Brandon Mckinney
17 Brandon Mckinney
18 Samuel Meullenet Breakaway Cycling
18 Samuel Meullenet Breakaway Cycling
19 Adrian Gawel GS Tenzing
19 Adrian Gawel GS Tenzing
20 Tomer Tzafrir king racing Group
20 Tomer Tzafrir king racing Group
21 Justin Maxwell Violet Crown
21 Justin Maxwell Violet Crown
22 Will Sharp Northwest Cycling Club
22 Will Sharp Northwest Cycling Club
23 Dustin Smith Pro Bite
23 Dustin Smith Pro Bite
24 Roberto Castano Blue Agave Racing
24 Roberto Castano Blue Agave Racing
25 Timothy Palyukh BP Racing
25 Timothy Palyukh BP Racing
26 Jacob Wood Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
26 Jacob Wood Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Frank Tucker
27 Ramon Galindo Nick Lopez
27 Ramon Galindo Nick Lopez
Finishers: Cat 3: 52   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Coleman Cadence Cyclery
1 Jay Coleman Cadence Cyclery Teammate Win: Jay Coleman
2 Zachary Saathoff Welhous
2 Zachary Saathoff Welhous
3 Simon Wallace Violet Crown Racing
3 Simon Wallace Violet Crown Racing
4 Richard Hellberg Dallas Bike Works
4 Richard Hellberg Dallas Bike Works
5 Brett Ross Rockwall Racing
5 Brett Ross Rockwall Racing
6 Vince Hess Bixby Bicycle Works
6 Vince Hess Bixby Bicycle Works
7 Jason Carter Blitz Racing
7 Jason Carter Blitz Racing
8 Eric Quiat Violet Crown
8 Eric Quiat Violet Crown
9 Brian Luciano NorthWest Cycling Club
9 Brian Luciano NorthWest Cycling Club
10 Alex Greenwald PHENOM p/b Phobio
10 Alex Greenwald PHENOM p/b Phobio
11 David Erwin Dallas Racing
11 David Erwin Dallas Racing
12 Ashton Swartzfager Rockwall Racing
12 Ashton Swartzfager Rockwall Racing
13 Aaron Carpenter PACC Racing
13 Aaron Carpenter PACC Racing
14 Craig Petersen Bicycles Plus Racing
14 Craig Petersen Bicycles Plus Racing
15 Chris Williams Dallas Bike Works
15 Chris Williams Dallas Bike Works
16 Paul Gerhardt Welhous Bikes
16 Paul Gerhardt Welhous Bikes
17 Frank Velazquez Nick Lopez
17 Frank Velazquez Nick Lopez
18 Kanten Nichols Mayhem Racing
18 Kanten Nichols Mayhem Racing
19 Aaron Mcdowell Go Green Racing
19 Aaron Mcdowell Go Green Racing
20 Bryce Billing Violet Crown
20 Bryce Billing Violet Crown
21 Angel Leal Bicycle Heaven/PVA
21 Angel Leal Bicycle Heaven/PVA
22 Clint Bradford Violet Crown Racing Teammate Top 5: Simon Wallace
22 Clint Bradford Violet Crown Racing Teammate Top 5: Simon Wallace
23 Juan Alcaz Ride Away Cycling Club
23 Juan Alcaz Ride Away Cycling Club
24 Brandon Copley Violet Crown Racing Teammate Top 5: Simon Wallace
24 Brandon Copley Violet Crown Racing Teammate Top 5: Simon Wallace
25 Alan Barrows 787 Racing
25 Alan Barrows 787 Racing
26 Pat Luciano Northwest Cycling Club
26 Pat Luciano Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Haring Rockwall Racing
1 Bryan Haring Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
2 Samuel Weyand GS Tenzing
2 Samuel Weyand GS Tenzing
3 Tucker Nickols Cadence
3 Tucker Nickols Cadence
4 Ryan Moore iTRI365
4 Ryan Moore iTRI365
5 Greg Feeley Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
5 Greg Feeley Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
6 Joseph Taylor Bicycles Plus Racing
6 Joseph Taylor Bicycles Plus Racing
7 Jonathan Browning Fresh Racing
7 Jonathan Browning Fresh Racing
8 Paul Porterfield Driveway Series Racing
8 Paul Porterfield Driveway Series Racing
9 William Briggs Bixby Bicycle Works
9 William Briggs Bixby Bicycle Works
10 Jack Makohon Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
10 Jack Makohon Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
11 Trent Arnold Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
11 Trent Arnold Rockwall Racing Teammate Win: Bryan Haring
12 Steve Norsworthy Rockwall Cycling
12 Steve Norsworthy Rockwall Cycling
13 Steven Gallaher Kul Lite
13 Steven Gallaher Kul Lite
DNF Juan Sanchez Nick Lopez Tailoring Cycling Te
DNF Juan Sanchez Nick Lopez Tailoring Cycling Te
Finishers: Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alfredo Rodriguez Elevate-KHS Pro Cycling
1 Alfredo Rodriguez Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
2 Gabriel Baca ELBOWZ Racing p/b Synergy.O
2 Gabriel Baca ELBOWZ Racing p/b Synergy.O
3 Eder Frayre Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
3 Eder Frayre Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
4 Carson Lange Strike Cycling
4 Carson Lange Strike Cycling
5 Tristan Uhl Team CCR Roofing
5 Tristan Uhl Team CCR Roofing
6 David Tolley Super Squadra p/b Eliel Cycling
6 David Tolley Super Squadra p/b Eliel Cycling
7 Fransisco Lara Nick Lopez Tailoring Cycling Te
7 Fransisco Lara Nick Lopez Tailoring Cycling Te
8 Stefan Rothe ELBOWZ Racing p/b Synergy.O Teammate Top 5: Gabriel Baca
8 Stefan Rothe ELBOWZ Racing p/b Synergy.O Teammate Top 5: Gabriel Baca
9 Nick Torraca Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
9 Nick Torraca Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
10 Dylan Postier Tulsa Wheelmen
10 Dylan Postier Tulsa Wheelmen
11 Kyle Swanson Matrix/RBM
11 Kyle Swanson Matrix/RBM
12 Ricky Randall Arapahoe Resources
12 Ricky Randall Arapahoe Resources
13 Grant Koontz Arapahoe Resources
13 Grant Koontz Arapahoe Resources
14 Evan Bausbacher Matrix/RBM
14 Evan Bausbacher Matrix/RBM
15 Brian Babilonia Dallas Racing
15 Brian Babilonia Dallas Racing
16 Michael Pincus Team CCR Roofing
16 Michael Pincus Team CCR Roofing
17 Brady Reed Strike Cycling
17 Brady Reed Strike Cycling
18 Cory Williams Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
18 Cory Williams Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
19 Brian Mcculloch Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
19 Brian Mcculloch Elevate-KHS Pro Cycling Teammate Win: Alfredo Rodriguez
20 Kyle anderson Park place dealerships Team CCR Roofing
20 Kyle anderson Park place dealerships Team CCR Roofing
21 Davis Dombrowski Matrix/RBM
21 Davis Dombrowski Matrix/RBM
Finishers: Cat 1: 34   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina James Team Bicycles Plus
1 Christina James Team Bicycles Plus Teammate Win: Christina James
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawn Mcdowell Go Green Racing
1 Dawn Mcdowell Go Green Racing Teammate Win: Dawn Mcdowell
2 Emily Trahan
2 Emily Trahan
3 Noni Bertagnoli Merritt Hawkins AMN/Sun & Ski
3 Noni Bertagnoli Dallas Racing
4 Irene Benavides perez NWCC
4 Irene Benavides perez NWCC
5 Liesel Mcallister Elevate
5 Liesel Mcallister Elevate
6 Heather Sawtelle FCS Regional Team
6 Heather Sawtelle FCS Regional Team
7 Christina Luera Team Tom's Bicycles p/b Topeca
7 Christina Luera Team Tom's Bicycles p/b Topeca
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Dallas Racing
1 Bridget Tooley Dallas Racing Teammate Win: Bridget Tooley
2 Emily Beaudoin PHENOM p/b Phobio
2 Emily Beaudoin PHENOM p/b Phobio
3 Kendall Jackson Team Yacht Club
3 Kendall Jackson Team Yacht Club
4 Natalie Pruitt
4 Natalie Pruitt
5 Neidi Miller PACC Racing
5 Neidi Miller PACC Racing
6 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works
6 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works
7 Samantha Goldenstein Colavita Texas
7 Samantha Goldenstein Colavita Texas
8 Margaux Salas Colavita Texas
8 Margaux Salas Colavita Texas
9 Sheree Benavides Matrix/RBM
9 Sheree Benavides Matrix/RBM
10 Kellie Nelson Crest/RBM
10 Kellie Nelson Crest/RBM
11 Chelsea Reedy Matrix/RBM
11 Chelsea Reedy Matrix/RBM
DNF Abigail Yates Matrix/RBM
DNF Estefy Gonzalez ATX Hitsquad
DNF Samantha Wipff PHENOM p/b Phobio Teammate Top 5: Emily Beaudoin
DNF Abigail Yates Matrix/RBM
DNF Estefy Gonzalez ATX Hitsquad
DNF Samantha Wipff PHENOM p/b Phobio Teammate Top 5: Emily Beaudoin
Finishers: Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Runnels ATX Hitsquad
1 Samantha Runnels ATX Hitsquad Teammate Win: Samantha Runnels
2 Danielydelvalle Garcia Dallas Racing
2 Danielydelvalle Garcia Dallas Racing
3 Natalie Smith Bicycle Heaven / PVA
3 Natalie Smith Bicycle Heaven / PVA
4 Emily Vandyken Team Elevate Cycling
4 Emily Vandyken Team Elevate Cycling
5 Ash Duban ATX Hitsquad Teammate Win: Samantha Runnels
5 Ash Duban ATX Hitsquad Teammate Win: Samantha Runnels
6 Jenny Park Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Natalie Smith
6 Jenny Park Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Natalie Smith
7 Grace Chappell Athlete Architecture p/b Hypert
7 Grace Chappell Athlete Architecture p/b Hypert
8 Solymar Rivera Dallas Racing Teammate Top 5: Danielydelvalle Garcia
8 Solymar Rivera Dallas Racing Teammate Top 5: Danielydelvalle Garcia
9 Michelle Montoya October 3 Racing
9 Michelle Montoya October 3 Racing
10 Courtney Bach October 3 Racing
10 Courtney Bach October 3 Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat ?: 2