Log In
Chris Lillig Memorial Cup: Old Capitol Crit & IC Road Race • Apr 28 2018
Clear, 53 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Reynolds Above and Beyond Cancer p/b Scheels
2 Matthew Ricketts Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Tyler Curtis North Iowa Spin
4 Alex Morton Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Tyler Reynolds
5 Jacob Glahn
6 Jacob Nolte Ames Velo
7 Mariusz Czarnomski Polish & Slavic FCU International C
8 David Parrott Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
9 Kevin O'connor Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
10 Conner Bernstein NorthStar Development
11 Eric Feldkamp Iowa City Cycling Club
12 Bryan Wenzel Johnson County Flyers
13 Noah Wilson Zubaz Racing
14 Charles Adams Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
15 Cole Limpach ABC
16 Luke Feuerhelm Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Tyler Reynolds
17 Kenneth Pike Omaha Velo
18 Jason Quinn Ames Velo
19 Jason Simpson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
20 Dominic Sherman Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
21 Zhuohao Liu ICCC
22 Corey Philips Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
DNF Alex Turner
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Denis Ames Velo
2 Trevor Arunsiripate Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
3 Ellis Nordhougen Donkey Label
4 Fredy Silva Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
5 Sean Christian
6 Jay Johannsen Psimet Racing
7 Anthony D antuono Team Emu
8 Justin Guiter Zealous
9 Luis A rodriguez Iowa Latinos Racing Team
10 Shay Wright Central Junior Cycling Devo
11 Travis Surridge Velosport Iowa
12 Stephen Bonneau Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Ethan Barton St Paul Bicycle Racing Club
14 Greg Dace Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
15 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
16 Shane Vangampleare Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
17 Brody Burnham North Iowa Spin
18 Creighton Stifel
19 Daniel Hiser Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
20 Manuel Acevedo Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
21 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
22 Jason Uhlenhake Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
23 Artur Golebiewski DMOS
24 Aaron Deutchman
25 Aaron Van gelder Ames Velo Teammate Win: Matt Denis
26 Timothy Hau Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
27 Rob Haaland Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
28 Anthony Acklin Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
DNF Ryan Foley Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Henry Hall Donkey Label Teammate Top 5: Ellis Nordhougen
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reece Linder
2 Jacob Johnson
3 Kyle Everetts
4 Drake Abbey
5 Jared Kuhljuergen Rule # 5 Nicks Cycling/Mennen Plum
6 Jack Brandvold Donkey Label
7 Minwoo Shin Ames Velo
8 Jared Finnerty University of Minnesota-Twin Cities
9 Juan Cruz Iowa Latino Cycling Club
10 Brian Long
11 Paul Halterman U-ME COMPETE
12 Dustin Ehret Ames Velo
13 Brad Wiener
14 Thomas Pagnano
15 Joe Buikema
16 Matt Frutiger
17 Chris Johnson
18 Samuel Knoblauch U Me compete
19 Anthony Vecchi
20 Juan Rodriguez Iowa Latino Cycling Club
21 Kyle Pierson University of Wisconsin-Platteville
22 Weston Turner
23 Steve Tygrett CRANDIC Racing Club
24 Taejoon Kong Ames Velo
25 Tobiel Cruz Iowa Latino Cycling Club
26 Danny Debacker
27 Lance Walding Ames Velo
28 Dean Harken Goosetown Racing Club
29 Kirk Lilly Sioux City Velo
DNF Kevin Lilly Sioux City Velo
DNF Jeremy Richardson
Finishers: Cat 5: 29   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
2 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Brenden Hardy
3 Jack Niewold St Paul Bicycle Racing Club
4 Kevin Mcconnell Iowa City Cycling Club
5 Matthew Moehn Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Brenden Hardy
6 Logan Grace Donkey Label
7 John Kunert GDVC
8 Jason Anderson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
9 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Kevin Mcconnell
10 Brian west Cycle city racing Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Brenden Hardy
11 John Frey Harvest Racing-Trek
12 Adam Ventling ABC
13 Jared Ritz Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Kevin Mcconnell
14 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Brenden Hardy
15 Aaron Wrabek Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
16 Lucas Guyton
17 Matias Perret ICCC
18 Jeff Barnes ICCC
19 Finn Kolsrud Jo Co Flyers
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church North Iowa Spin
2 Griffin Caskey
3 Cooper Bernstein NorthStar Development
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brody Burnham North Iowa Spin
2 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
3 Colton Bailey North Iowa Spin Teammate Win: Brody Burnham
4 Justin Ricketts Team Mack Racing Assoc. LTD
5 Taylor Roberts
6 Dominic Barkeim NorthStar Development
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francis Butruille Midwest Rolling Thunder
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Nelson Goosetown
2 Awelu Abdalla Goosetown Teammate Win: Alec Nelson
3 Blake Keasler
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Cochran Rule Number 5
2 Aaron Wrabek Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
3 David Alexander Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
4 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
5 Henning Gerke Iowa City Cycling Club
6 Jon Nelson Sioux City Velo
7 Jared Mclaren Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S Teammate Top 5: Aaron Wrabek
8 Dan Barkeim MBRAC/FLANDERS
9 Steve Clark Zealous
DNF Jason Beerends Goosetown Racing Club
DNF John Burkle Jimmy Jack's
DNF Kevin Patterson Team Emu
DNF Jack Piper Jimmy Jack's
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendon Hale Jimmy Jack's
2 Gary Dyer Cyclery
3 Michael Thomsen Velosport Iowa
4 Scott Wall Ames Velo
5 Lawrence Hallstrom Peoria Bicycle Club
6 Barry Voelker Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
7 Dana Braet Velo Force
8 Tracy Smith KHDR
9 Steven Addy Des Moines Cycle Club
10 Michael Heffern
11 Donald Stanner Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Sidney Ryan
13 Colton Keasler
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Mark Sorenson Iowa City Cycling Club
3 Peter Stevens Velo Force
4 Michael Wehner Des Moines Cycle Club
5 Richard Gilmore Twisted Spokes
DNF Harry Fortney
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Servetas University of Minnesota-Twin Cities
2 Leah Dematta Dogfish/Team Noah
3 Ragan Weigel North Iowa Spin
4 Lauren Weigel North Iowa Spin
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Shaw Ames Velo
2 Liza Pekurovsky
3 Shawnna Haynes Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlyn Jackson Orion Racing
2 Ingrid Anderson Iowa City Cycling Club
3 Cassandra Kessler Iowa City Cycling Club
4 Gabrielle Russell Orion Racing Teammate Win: Carlyn Jackson
5 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club
6 Jennifer Rife Orion Racing Teammate Win: Carlyn Jackson
7 Robin Williams Geoff's Bike and Ski
8 Kathryn Goffin Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Ingrid Anderson
9 Anne Meyer Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Ingrid Anderson
10 Anna Christian
11 Christin Stuschka Orion Racing Teammate Win: Carlyn Jackson
12 Carol Seipp Orion Racing Teammate Win: Carlyn Jackson
13 Nicole Roth Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Ingrid Anderson
14 Calla Whipp Team Emu
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
2 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Avery Goebel
3 Caelyn Bailey North Iowa Spin
4 Autumn Olsen Central Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tianah Ryan
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerrie Bernstein
Finishers: Cat 4: 1