Log In
RKO#9- Memorial Day Stage Race - GC • May 28 2018
Clear, 83 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Pedersen Team Simple Green/Specialized/Rock-
2 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
3 Duncan Clark Velo Club La Grange
4 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees
6 Brian Oconnor D9 Foundation / DNA Race Team
7 Chase King Team Swift
8 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
9 Hayden Mackay R4R-Make A Wish
10 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
12 Frank Wyer
13 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing
14 Spencer Ingels
15 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
16 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
17 Thomas Kensok TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
18 Jason Tang
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Hanson CBRE Racing
2 Maddison Russell
3 David Michael sweet SunPower Racing
4 Parker Gara SunPower Racing
5 Thomas Schwemberger
6 Eric Chodoroff Dolce Vita Freewheel p/b SL2
7 Charles Herndon
8 Andrew Esler JAKROO
9 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 John Janetzko SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
11 James Allen Davis Bike Club Race Team
12 Daniel Stark CBRE Racing Teammate Win: Alex Hanson
13 Colin Harrop
14 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Dan Rugani CBRE Racing Teammate Win: Alex Hanson
16 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Duff Louie Racing
2 Alex Lloyd
3 Grant Feige Team Swift
4 Francois Xavier bucher
5 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Blake Macheras Team Swift
7 Dustin Stiffler
8 Justin Gray
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Skinner
2 Brandon Baker Stinner Factory Racing
3 Jason Saltzman UCI CT: Aevolo Cycling Inc.
4 Zachary Gottesman Mellow Motors
5 Jack Duncan Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Jonathan Baker Chico Cycling Team
7 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
8 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
9 Ethan Frankel Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
10 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
11 Chad Hall Big Bear Cycling Association
12 Aidan Mcneil Team Swift
13 Justin Poulson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
14 David Ellis HistoryNet Cycling Team
15 Richie Vos SunPower Racing
16 Jeromy Cottell Touchstone Racing
17 Erik Schiller SunPower Racing
18 Morgan Cole SunPower Racing
19 Drew Kogon Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
20 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
21 Madden Titus SunPower Racing
22 Andrew Haslem SquadraSF p/b Terun
23 Evan Christenson SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
24 Will Brickler
25 Niklas Barreto
26 Ben Cook Team Swift
27 Justin Maxwell Violet Crown
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Enright SquadraSF p/b Terun
2 Chris Evans Terun Elite
3 Dan Tedford ThirstyBear Cycling
4 Robert Whittier Divine Electric Norcal
5 Rick Lawton R4R-Make A Wish
6 Ronnie Kier Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Ken Calender R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
2 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Win: Andrew Conley
4 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Sean Martin LOW//Factory Racing
6 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
8 Anthony Armerino Cognition Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wes Fornes Los Gatos Bicycle Racing Club
2 Jason Mongue SquadraSF p/b Terun
3 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Edward Dean SJBC
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Sullivan SJBC
2 Aaron Long ThirstyBear Cycling
3 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
4 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
6 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Rick Morgan
8 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Rick Morgan
9 Ludovic Hilde All Pro Bicycles Simi Valley
10 Jon Meals Team Oakland Cycling
11 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Jeff Dale
12 Alon Golan CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Rick Morgan
13 Markus Roccaro Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Robert Wotring CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Rick Morgan
15 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Jeff Dale
16 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 George Tomasich Canyon Velo
3 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
4 Matthew Trethric Team Hammer Nutrition
5 Harold Reimer SunPower Racing
6 ? James Team Placid Planet Inc.
7 Gilbert Tarin CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
2 Robert Napieralski Body Concepts
3 Lance Haag ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Kravtchenko Five Rings Cycling Center
2 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
3 Claire Hofbauer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Laura Moser JLVelo Cycling Team
3 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
4 Daniele Monahan Velo Club La Grange
Finishers: Cat 3: 4