Log In
Santa Cruz Classic Criterium • Mar 24 2019
Clear, 57 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Gomezvillafane
2 Charlie Zamanian
3 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
4 Alex Akins Team Swift
5 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun
6 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Leo Fissel TMB Development p/b Equator Coffees
8 Cameron Stewart Team Swift Teammate Top 5: Alex Akins
9 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2
10 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Jonas Crean Team swift Teammate Top 5: Alex Akins
12 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Coffees
13 Alex Rusoff SunPower Racing
14 Shane Mcguire??? SunPower Racing
15 Nicholas Besse Team Stages
16 Carlos Vargas
17 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team
18 Alfonse Le duc
19 Kieth Strong SunPower Racing
20 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Cycling p/b SL2
21 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Parker Gara
23 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2
24 Stefan K miller LOW// Factory Racing
25 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Unknown Rider Dolce Vita Cycling p/b SL2
27 Daan Van buggenum WCL Bergklimmers
28 Gabe Multer Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
29 Robert Shaw
30 Andrew Mathiesen Team Swift Teammate Top 5: Alex Akins
31 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
DNF Brian Bailey JLVelo Cycling Team
DNF Michael Gilson The Olympic Club
DNF Andrew Olson
DNF Benjamin Dodge SunPower Racing
DNF Stephan Hofmann SJBC
DNF Garin Moore Victory Velo Racing
DNF Paul Ngo QT4BT
DNF Bernardo Tapia SunPower Racing
DNF Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2
Finishers: Cat 3: 39   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zac Rossen SJBC
2 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees
3 Garret Smith
4 Brendan Larkin SunPower Racing
5 Ian Fernihough SJBC Teammate Win: Zac Rossen
6 Jens Wulkow
7 Robert Raffo MBRC
8 Gregoire Denis SunPower Racing Teammate Top 5: Brendan Larkin
9 Karl Schmidt Rubel Ride
10 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
11 Hong Chun leung
12 Joe Nau
13 Jacob Gorman Team Swift
14 Alex Shore
15 Rich Duff Louie Racing
16 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Joshua Wang Alto Velo Racing Club Teammate Top 5: Brendan Larkin
18 Tom Swartz
19 Chris Ahl TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Gianmarco Puglisi
20 Amir Matityahu TRAIL HEAD RACING - SPECIALIZED
21 John Wasserman SunPower Racing Teammate Top 5: Brendan Larkin
22 William Hakim
23 Jeff Chen
24 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Cameron O'reilly
26 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Ivor Griffiths
28 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
29 Peter Ambiel SunPower Racing Teammate Top 5: Brendan Larkin
30 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun
31 Cassidy Keeland Team Yacht Club
32 Ye Fan
33 Andre Dupuis Tesla
34 Michael Donohue
35 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
36 Bryan Nguyen Dolce Vita Cycling p/b SL2
37 Will Gibby ORNOT
38 Andre Dempsey
39 Francois Xavier bucher SunPower Racing Teammate Top 5: Brendan Larkin
40 Aldrin Dionisio SJBC Teammate Win: Zac Rossen
41 Kimmo Pylvanainen SJBC Teammate Win: Zac Rossen
42 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
43 Matthew Araujo
44 Eric Liu MBRC
45 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Gianmarco Puglisi
46 Ross Mclaughlin
47 James Fong
48 Jack Newcomb MBRC
49 Christopher Godwin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
50 Marshall Lai
51 Gregory Braithwaite Franklin Street
DNF Adam Kovac
DNF Jorge Vargas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Val Encomio Funsport Bikes RT
DNF Matthew Scott
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 16   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble The Olympic Club
2 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Steve Reaney Spokesman
4 Elliot Grothe Carefast P/B Les Rois
5 David Allen Cognition
6 Gregory White SP2life Elite Cycling Team
7 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
8 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling
9 Jimmy Miller Cognition Teammate Top 5: David Allen
10 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
11 Todd Markelz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
12 Oliver Ryan
13 Terence Traughber SP2life Elite Cycling Team
14 Doran Mori Team CLIF Bar Cycling
15 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2
16 James Raybould SunPower Racing
17 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
18 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Casey Fallon Touchstone Racing
21 Stefano Profumo KaiVelo Racing
22 Alex Lockwood The Olympic Club Teammate Win: Chris Coble
23 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
24 Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
25 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
26 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
27 Will Riffelmacher The Olympic Club Teammate Win: Chris Coble
28 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
29 Robert Shaw
30 Matthew Sloan Cognition Teammate Top 5: David Allen
DNF Lucas Paz KaiVelo Racing
DNF Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Dana Williams
DNF Benjamin Dodge SunPower Racing
DNF Garin Moore Victory Velo Racing
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Joshua Pizzica Cognition Racing Road
DNF Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
DNF Scott Leahy San Jose Bicycle Club
DNF Chris Ott Peet's Coffee Racing
DNF Philip Taupier Devine Electric
DNF Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
DNF Russell White SP2life Elite Cycling Team
DNF Robert Knock Carefast/Storck
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 16   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
2 Gregoire Denis SunPower Racing
3 David Tripier CoreTech
4 David Fidler Divine Electric Norcal
5 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Frank Pinto Work Horse Bicycles
7 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Trevor Bartlett
8 Ryan Rubel
9 Nathan Cauffman Pen Velo Teammate Top 5: Trevor Bartlett
10 Val Encomio Funsport Bikes RT
11 Francois Xavier bucher SunPower Racing Teammate Top 5: Gregoire Denis
12 Casildo Romero CA Bike and Snowboard
13 Laurens Kraal Team Roaring Mouse
14 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Trevor Bartlett
DNF Loree Mckinney OTF Racing Team
DNF David Shih SunPower Racing Teammate Top 5: Gregoire Denis
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
2 Dennis Hopp SJBC
3 Sean Smith R4R Make-A-Wish
4 Lucas Paz KaiVelo Racing
5 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Nick Theobald
6 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
7 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
8 Scott Leahy San Jose Bicycle Club
9 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling
10 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
11 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
12 David Avila SAFEWAY Cycling
13 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish Teammate Top 5: Sean Smith
14 Robert Knock Carefast-Storck
15 Herman Johnson
16 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing Teammate Win: Nick Theobald
17 Chad Rosser SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
18 Joseph Sullivan SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
19 Brian Heneghan SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
20 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
DNF Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Keiichi Otani SunPower Racing
DNF Philip Taupier Divine Electric
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Skinner Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 John Borstelmann Marc Pro Cycling Team
3 Andrew Levitt Groove Subaru Excel Sports
4 Jeff Linder Terun Elite
5 Sam Benedict Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Skinner
6 Joshua Carling SP2 Life Elite Cycling Team
7 Eric Fischer Specialized
8 Kenneth Tsuda
9 Oliver Evans Trek Red Truck
10 Aidan Coatsballaseux Above and Beyond Cancer p/b Scheels
11 Jack R tanner Groove Subaru/ Excel Sports Teammate Top 5: Andrew Levitt
12 William Myers Marc Pro Cycling Team Teammate Top 5: John Borstelmann
13 Robert Evans Team Illuminate
14 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Skinner
15 Zachary Gottesman Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
16 Richie Vos SunPower Racing
17 Madden Titus SunPower Racing
18 Erik Muir
19 Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team
20 Stephan Hoffman Team CLIF Bar Cycling
21 Morgan Cole SunPower Racing
22 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
23 Jason Hammond SunPower Racing
24 Dillon Hollinger Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Skinner
25 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
26 Erik Schiller SunPower Racing
27 Chris Coble The Olympic Club
28 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
29 Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
30 Steve Reaney Spokesman
DNF Tyler Marchesano
DNF Isaiah Oliver SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Russell White SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Doran Mori Team CLIF Bar Cycling
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Skinner
DNF Jonah Kellogg Team Swift
DNF Justin Thompson Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
DNF Owen Gillott The Clif Bar Cycling Team
DNF Will Riffelmacher The Olympic Club
DNF John Franz
DNF Jimmy Miller Cognition Racing Road
DNF Christopher Goldsmith Data Driven Athlete Racing
DNF Alexi Gabuyo Low Factory Racing
DNF Terence Traughber SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Jacob Gerhardt Team CLIF Bar Cycling
DNF John Bergmann Team CLIF Bar Cycling
DNF Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
DNF Ford Murphy
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 17   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arianna Pascarella JLVelo Cycling Team
2 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team Teammate Win: Arianna Pascarella
3 Hannah Wood SJBC
4 Rebecca Van bussel JLVelo Cycling Team Teammate Win: Arianna Pascarella
5 Brianna Stubbs Razzle dazzle
6 Hannah Bates
7 Maya Fors RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Brianna Stubbs
8 Julia Clarke
9 Wendy Jacobsen SunPower Racing
DNF Mara Pillott Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Quijano Squadra SF p/b Tern
2 Jaimee Erickson Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
3 Liza Rachetto Hagens Berman|Supermint
4 Danielle Morshead LA Sweat
5 Melanie Wong
6 Jennifer Tafoya Squadra SF p/b Terun
7 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
8 Fiona Winder
9 Anelle Little SunPower Racing
10 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle Teammate Top 5: Jaimee Erickson
11 Christina Davis SJBC
12 April Willoughby JLVelo Cycling Team
13 Stephanie Nunes Schnur Racing
14 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team
15 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE
DNF Amy Cameron
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 5