Log In
27th Annual Carl Dolan Memorial Spring Classic • May 28 2022 • Columbia, MD
Partly Cloudy, 72 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gideon Schmidt Dutch Flyers Cycling Club
2 James Kim Unattached
3 Tony West Getting It In Cyclists Inc
4 Ross Palazzo Unattached
5 Sherlock Suehang Unattached
6 Mark Linton Unattached
7 Justin Mettee Unattached
8 Jeremy Carter Unattached
9 Luca Scheuer Unattached
10 Teodoro Taylor Unattached
11 David Holmes Getting It In Cyclists Inc/GII Teammate Top 5: Tony West
12 Macrae Hanke Team BikeWise Racing
13 Stephen Vogel Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Tony West
14 Anton Fitz Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Tony West
15 Truc Ngo Vietvelo
16 Isaiah Morrison Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Tony West
17 Andrew Shepard Unattached
18 Lee Brill Lateral Stress Velo Inc.
19 Charlie Hutchens Unattached
20 Michael Morris jr. Phase Cycling
21 Krishna Gupta Rock Creek Velo
22 Adam Van etten Unattached
23 Micah Peterson Unattached
24 Stergios Papadakis Unattached
25 Matthew Rose Unattached
26 Alejandro Diaz morales Unattached
27 Michael Godfrey Unattached
28 Anthony Armstead Unattached
29 Andre' Thomas Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Tony West
30 John Papadakis Unattached
31 Amahl Abdul-khaliq Karma Racing Team
32 Don Kim Unattached
33 Marco Bennett Unattached
34 Jerome Linkins Unattached
35 David Ruse Unattached
36 Nathaniel Giddings Unattached
37 Sean O'connor Unattached
38 Joshua Windham Unattached
39 Ricardo Appleby Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Tony West
40 Robert Abad Unattached
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 16  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Fair
2 Otto Wiblishauser Total Civil Construction p/b Battle
3 Ari Giovenco
4 Isaac Edmundson
5 Karl Laubacher
6 Drew Sander
7 Kevin Griffin
8 Luke Steelman
9 Khalem Charles
10 Geoffrey Milsom
11 Ryan Shank Blue Bell Private Wealth Management
12 Kyle Benson
13 Toney Rogers
14 Ting Shen
15 David Ruse
16 James Dausch
17 Erik Argueta
18 Drew Wilson
19 Kendal Droddy
20 Ross Palazzo
21 Greg Chen
22 Aedan Hale
23 Jimmy Dyches
24 Luca Scheuer
25 Jon Serwinski
26 Jack Carey
27 Matthew Hourihan
28 Jonathan Basirico
29 Michael Godfrey
30 Ben Kutil
31 Thomas Maggio
32 Sebastian De la cueva
33 Juan Fuentes vasquez
34 Gideon Schmidt
35 Nicholas Subong
36 Justin Mettee
37 Rudy Aguilon garcia
38 Bryan Roeper
39 Mason Baturka
40 Pete Doyle
41 Gregory Waring
42 Steven Weiss
43 Anton Fitz
44 Anthony Armstead
46 Cian Connolly
47 Terrence Willoughby
48 Michael Morris jr.
49 Christopher Marrow
50 Tommy Carey
51 Xaven Monsalud
52 Trevor Waldon
54 Lee Brill
55 Isaiah Waring
56 Erik Crandlemire
57 Michael Mcclain 1 Lap
58 Babak Mansouri DC Velo Limited
59 John Dausch 1 Lap
60 Brooke Cawley 1 Lap
61 Jacob Hines 1 Lap
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 11   Cat ?: 11  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Souza
2 William Gleason
3 Henri Simon
4 Alexander Hedrick
5 Scott Kozicki
6 Tobias Klein
7 Alex Driscoll
8 Samuel Boardman
9 Jonathan Marshall
10 Luca Scuriatti
11 Daniel Kefer
12 John Gracely
13 Christopher Hardee
14 Greg Capelle
15 Adam Pulford
16 Peter Warner
17 Christopher Khanoyan
18 Robert Kelly
19 Taylor Hayek
20 Alexander Brown DistrictTaco Racing
21 Noel Medrano
22 Samuel Fuller
23 Donald Brew
24 Paul Lengermann
25 Gavin Blair
26 Reon Fogg
27 Nima Ebrahimnejad
28 Frank Tiburzi
29 Andrew Wolfe
30 Scot Jaworski
31 Pierce Schmerge
32 Kyle Irwin
33 Noah Koppenhaver
34 Connor Ryan
35 David Fuentes
36 Brian Weightman
37 David Rodgers
38 Curtis Southern
39 Frank Cundiff
40 Fred Reidenbach 1 Lap
41 Michael Reidenbach 1 Lap
42 Marc Klein 2 Laps
DNF Sean Barrie DNF
DNF John Churan DNF
DNF Ranjodh Gill DNF
DNF Lawrence Heller DNF
DNF Dimitri Lemus DNF
DNF William Longwell DNF
DNF Justin Mauch DNF
DNF Brian Phipps DNF
DNF Aaron Seip DNF
DNF Allan Wallace DNF
DNF Jacob Vellaccio DNF
DNF David Osborne DNF
DNF Nathan Coleman DNF
DNF Michael Principato DNF
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 19   Cat 3: 16  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Wolfe
2 Victor Choi
3 Michael Anderson
4 Joshua Boguslofski
5 Ari Giovenco
6 Otto Wiblishauser Total Civil Construction p/b Battle
7 Andrew Ngo
8 Dustin Byers
9 Adam Swetlow
10 Kyle Irwin
11 John Churan
12 Dmitry Rossoshansky
13 Brian Phipps
14 Tyler Newcomer
15 Nick Springer
16 Anthony Carter
17 Jamar Jefferson
18 Aaron Seip
19 Josh Mesner
20 Jonathan Curtis Kelly Benefit Strategies/LSV
21 Alex Reichmann
22 Jon Griese
23 Adam Cloch
24 Frederik Johne
25 Clint K guerra
26 Daniel Da silva
27 Daniel Schoeff
28 William Heschl
29 Jason Cooper DistrictTaco Racing
30 Jordan Thompson
31 Bryan Roeper
32 Juan Fuentes vasquez
33 Sean Sorbie
34 Jay Murphy
35 Alexander Truitt
36 Jon Serwinski
37 Marcus Fitts
38 Erik Argueta
39 Miguel Gaytan
40 Aedan Hale 2 Laps
41 Toney Rogers 2 Laps
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Morosco
2 Lucius Hamblen
3 John Papadakis
4 Ryan Lee
5 Mazen Lazar
6 Eduardo Ehlers
7 Gabriel Tokarsky
8 William Dausch
9 Nolan Sands
10 Ian Marks
11 Benjamin Sieghart
12 Ryder Newell
13 Warrick Underwood
14 Grayson Nunley 1 Lap
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Muffels
2 Devin George
3 Gustaf Hamblen
4 Malachi Franklin 1 Lap
5 Theodore Tokarsky 1 Lap
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew DC Velo Limited/DC Velo Racing
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club
3 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor
4 Sean Barrie Unattached
5 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
6 John Dove Catoctin Cycling Club
7 Erik Engle Unattached
8 Alexander Brown DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Paul Lengermann
9 Blake Herbold DC Velo Racing
10 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Bruno Neto
11 Simon Eyob Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
12 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Bruno Neto
13 Adrian Monza Atlantic Fitness
14 Zachary Browne Unattached
15 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Bruno Neto
16 Camilo Lopez Battley Harley-Davidson
17 Ramon Benitez Unattached
18 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
19 Amilcar Samudio Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
20 Jose Nunez DC Velo Limited
21 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
22 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
23 Martin Mrugal PA Masters p/b Piscitello Law
24 Brent Hinkle Unattached
25 Joseph Lanza Unattached
26 Chris Mcgill Route 1 Velo/Arrow Bicycle
27 Chris Hardee DC Velo Limited
28 Jeffrey Miesemer ActiveYards / TREK
29 Christopher Khanoyan Unattached
30 Raul Rojas DCMTB
31 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe
32 John Spittal Thru-It-All Cycling
33 Blair Saunders West Chester Development Racing
34 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe
35 Daniel Pessing Unattached
36 David Scharff Lateral Stress Velo Inc.
37 Dan Underwood Battley Harley-Davidson
38 Randall Calvert Unattached
39 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Bruno Neto
40 Ranjodh Gill Unattached
41 Jon Balatbat Catoctin Cycling Club/OrthoVirginia
42 Allan Wallace Unattached
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Shewmaker Redshift Racing
2 Willie Payton Century Road Club Assoc
3 Vaughan O'Brien Unattached
4 Erik Engle Unattached
5 Dan Underwood Battley Harley-Davidson
6 David Rodda Whole Wheel Velo Club
7 Zachary Browne Unattached
8 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor
9 Jose Nunez DC Velo Limited
10 David Grant Chester County Velo
11 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor
12 Jason Taitt Unattached
13 Jamie Mcauliffe DC Velo Limited/DC Velo Racing
14 John Chambers Redshift Racing Teammate Win: Frank Shewmaker
15 Charles Biro DC Velo Limited/DC Velo Racing
16 David Fuentes Unattached
17 Robb Lee DC Velo Limited
18 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
19 Nigel Chinemilly Kelly Benefits Strategies/LSV
20 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
21 Paul Livelli Sportif Coaching Group/AVC
22 Paul Varga DC Velo Limited
23 Raul Rojas DCMTB
24 Amilcar Samudio Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
25 Jorge Guerrero-viera Phase Cycling
26 John Whittington Unattached
27 Joseph Lanza Unattached
28 Andrew Mccallum DC Velo Limited/DC Velo Racing
29 Edgar Buckley DC Velo Limited/DC Velo Racing
30 Mu Lee Whole Wheel Velo Club
31 Clint K guerra Kelly Benefit Strategies/Lateral St
32 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe
33 Jon Griese Lateral Stress Velo Inc.
34 Daniel Burns Unattached
35 Abe Ehlers Sportif Coaching Group/AVC
36 Steve Fife Unattached
37 Tommy Mccauley Unattached
38 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
39 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
40 Carl Pinkney DC Velo Limited/DC Velo Racing
41 Mark Hagen Charm City Cycling LLC
42 Eugene Dougherty Unattached
43 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor
44 Drake Jordan Unattached
45 Andy Cicero Unattached
46 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket
47 Jeffrey Sanders Unattached
48 Cesar Meaurio DC Velo Limited/DC Velo Racing
49 Chris Mcgill Route 1 Velo/Arrow Bicycle
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 16   Cat 3: 23   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Saunders West Chester Development Racing
2 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor
3 Ramon Benitez Unattached
4 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
5 David Osborne Artemis Racing
6 Peter Lindeman DC Velo Limited/DC Velo Racing
7 David Scharff Lateral Stress Velo Inc.
8 Dean Pierson Unattached
9 Peter Fickinger Chester County Velo
10 Joseph Funaro Unattached
11 Martin Mrugal PA Masters p/b Piscitello Law
12 Victor Siegfried National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Curtis Southern
13 Joseph Baremore DC Velo Limited
14 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
15 Terry Feather Unattached
16 Patrick Verissimo Unattached
17 Reon Fogg Artemis Racing Teammate Top 5: David Osborne
18 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Curtis Southern
19 Jeffrey Miesemer ActiveYards / TREK
20 Sonny Smith Lateral Stress Velo Inc.
21 Michael Zoeller Rock Creek Velo
22 Rui Ponte DC Velo Limited
23 Douglass Gyatt US Military Endurance Sports
24 Rick Tucker Unattached
25 Andrew Dietrich National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Curtis Southern
26 Orlandes Howard DC Velo Limited
27 Juan Constanza Phase Cycling
28 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team
29 David Kay DC Velo Limited
30 James Stroud VeloLabs Racing
31 John Spittal Thru-It-All Cycling
32 Joseph Jefferson Unattached
33 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Curtis Southern
34 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Curtis Southern
35 Bryan Norwood Pro Bike FC Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett
2 Clifton Gray
3 Andrew Hepburn
4 Robert Wellmon
5 James Bronson
6 Don Forgione
7 Glenn Newell
8 John Cox
9 Kevin Brown
10 Aubrey Gordon 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kai Luigend Unattached
2 Unknown Rider Unattached
3 Taundra Marshall Getting It In Cyclists Inc
4 Desiree Peterkin Artemis Racing
5 Lisa Vora Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
6 Ashli Savoy Unattached
7 Kimberly Mason Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
8 Akilah Matthews Getting It In Cyclists Inc/GII Teammate Top 5: Taundra Marshall
9 Carole Harris Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
10 Kathryn Hendley Unattached
11 Chelsea Hayman Unattached
12 Veronica Gerson Unattached
13 Grace Solares Artemis Racing Teammate Top 5: Desiree Peterkin
14 Barbara Haney National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Summer Garnes Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
16 Lindsey Ocheltree Unattached
17 Hannah Stallkamp Unattached
18 Falecia Stuckey Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
19 Whitney Hubbard Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
20 Rebecca Elmore Rock Creek Velo
21 Stacie Kemp Phase Cycling
22 Sophia Papadakis Unattached
23 Toya Mack Phase Cycling
24 Layla Doman Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
25 Michelle Nedd Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
26 Keva Perry Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
27 Eleanor Dausch Unattached
28 Keesha Grant Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
29 Crystal Mitchell Getting It In Cyclists Inc Teammate Top 5: Taundra Marshall
30 Samika Minter Getting It In Cyclists Inc/GII Teammate Top 5: Taundra Marshall
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 15  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison M workman Baltimore Youth Cycling
2 Penny Jones Baltimore Youth Cycling Teammate Win: Allison M workman
Finishers: Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tulsi Gupta Rock Creek Velo
2 Roberta Buckley Rock Creek Velo Teammate Win: Tulsi Gupta
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo Teammate Win: Tulsi Gupta
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noelle Harcum Baltimore Youth Cycling
2 Avery Good Baltimore Youth Cycling Teammate Win: Noelle Harcum
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1