Log In
Watermelon Crit • Jun 2 2012
Partly Cloudy, 72 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Perlberg Kissena Cycling Club 01:52.0
1
2 Ross Baldwin Speedwell Racing
2
3 Steven Persak Liberty Cycle
3
4 Zebulon Nelessen Van Dessel Factory Team
4
5 Eric Ragot Kissena Cycling Club
5
Teammate Win: Michael Perlberg
6 Bryan Fried Century Road Club Assoc
6
7 Omri Roden
7
8 Juan Aracena Century Road Club Assoc
8
9 John f King Pro Pedals Bike Shop
9
10 John Malcolmson Kissena Cycling Club
10
Teammate Win: Michael Perlberg
11 Eric Noonan Team Marty's
11
12 Christopher Newport Philadelphia Ciclismo
12
13 Matthew Doyal Pure Energy Cycling-ProAirHFA
13
14 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
14
15 John Olsen CRCA/Dave Jordan Coaching
15
16 Rene Herrera Kissena cycling club
16
Teammate Win: Michael Perlberg
17 Chris Redmond Highland Park Hermes
17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media 41:52.0
1
2 Helen Hatch CRCA: Inntervation Fitness / Stan's
2
3 Chris hrisafie Hadgis CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
3
4 Lisa Kennish Century Road Club Assoc
4
5 Lisa Mazzola CRCA/Radical Media Womans Racing
5
6 Stephanie Kaplan CRCA/Asphalt Green Cycling Team
6
7 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
7
8 Erin Mandato Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
8
9 Sherry Shapiro Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
9
10 Sara Herman CRCA/Asphalt Green Cycling Team
10
11 Elizabeth Marcello CRCA/Radical Media
11
Teammate Win: Victoria Brumfield
12 Nancy Bailey Onondaga Cycling Club
12
13 Julie Jones Colavita/espnW NJ
13
14 Jennifer Defalco Colavita Racing Inc.
14
15 Anaelle Gamanho Somerville Bicycle Shop
15
16 Michele Levasseur Somerset Wheelmen
16
17 Laura Simon
17
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Deorio cycle 54 39:35.0
1
2 Michael Nelson CRCA/Sixcycle-RK&O
2
3 Steve Mcconnell Team Montclair Bikery
3
4 Patrik Dyberg Liberty Cycle
4
5 Ricardo Collado Joyful Cycles Team
5
6 Alex Binkley CRCA/Gennaro
6
7 Ilya Cantor MTBNJ.com - Halter's Cycles
7
8 Didier Forero Montclair Cyclists
8
9 David Hansen Rogue Race Team
9
10 Jonathan Pressman Tri State Velo - Amaroso's Racing
10
11 Kristofer Moore TorcUp/CycleFitters
11
12 Anthony Gizzi Century Road Club Assoc
12
13 Tomas Ketcham CRCA/Gennaro
13
14 Douglas Frey Pure Energy Cycling-ProAirHFA
14
15 Sean Smith Team Somerset
15
16 Michael Graback Liberty Cycle
16
Teammate Top 5: Patrik Dyberg
17 Gary Kershner Rock it Riders
17
18 Unknown Rider
18
19 Gregory Defiore CRCA / Dave Jordan Coaching
19
20 Michael Kuehn CRCA/siggi's/NYVelocity
20
21 Jud Welle Speedwell Racing
21
22 Ed Figaniak Boss Racing
22
23 Dmitry Shaposhnikov Joyful Cycles Team
23
Teammate Top 5: Ricardo Collado
24 Joseph Zurawski MTBNJ.com - Halter's
24
25 Joshua Renick Columbia University-NYC
25
26 Rick Woods Liberty Cycle
26
Teammate Top 5: Patrik Dyberg
27 Nicholas White Team Martys
27
28 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
28
29 Tristan Orford CRCA/siggi's/NYVelocity
29
30 Mark Hamilton cycles 54
30
31 Jeffrey White Kissena Cycling Club
31
32 Michael Franco Liberty Cycle
32
Teammate Top 5: Patrik Dyberg
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ekrem Ayhan Team Bulldog 29:02.0
1
2 Hunter Robachefski Colavita-Baci U19
2
3 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
3
4 Hugo Schreur Liberty Cycle
4
5 Justin Yuan Liberty Cycle
5
6 Jacob Boyle Liberty Cycle
6
7 Pelle Nogueira Colavita U19
7
8 Kerem Ayhan Team Bulldog
8
Teammate Win: Ekrem Ayhan
9 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
9
Teammate Top 5: Mark Yaroshevsky
10 Daniel Vaughn Corning/No Tubes Race Team
10
11 Reilly Carlton Team Somerset
11
12 Vincent Kmget
12
13 Alexandra Gebel Team Somerset
13
14 Johanna Cordasco Liberty Cycle
14
Teammate Top 5: Mark Yaroshevsky
15 Alexis Antelman Somerset Wheelmen
15
16 Brayden Andre' Team Somerset
16
17 Reese Carlton Team Somerset
17
18 Dominic Giannantonio Somerset wheelman
18
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
2 Stephen Spiller Colavita-Baci U19 Teammate Win: Daniel Lehmann
3 William Brunner Colavita Racing Inc. Teammate Win: Daniel Lehmann
4 Olivia Saunders Team Somerset
5 Delfina Picchio Team Somerset
6 Zachariah Woogen Team Somerset
7 Elissa Antelman Somerset Wheelmen
8 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelman
9 Gabe Trevor Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Felker Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Light Liberty Cycle 47:03.0
1
2 Darin Bedle Undici / Guardian Coaching Cycling
2
3 Maurice Gamanho Van Dessel Factory Team
3
4 Eric Merrill Zcc-Zanes cycling
4
5 Kyle Eckley
5
6 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
6
7 Neal Stoeckel Guardian Coaching
7
8 Angel Martinez Joyful Cycles Team
8
9 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
9
10 David Hansen Rogue Race Team
10
11 John Olsen CRCA/Dave Jordan Coaching
11
12 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
12
13 Jordi Conrado Liberty Cycle
13
Teammate Win: Mark Light
14 Ilya Cantor MTBNJ.com
14
15 David Kahl
15
16 Andrew Singson Mambo Kings Racing
16
17 Ronald Fantano Zanes Cycles
17
18 Frank Ortiz Pro Pedals Team Express
18
19 Travis Skinner Knapps Cyclery Racing Team
19
20 James Nelson Kissena Cycling Club
20
21 Joshua Renick Columbia University-NYC
21
22 Igor Bystrycky Cycle Craft Inc
22
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bertolini Liberty Cycle 46:14.0
1
2 David Taylor Century Road Club Assoc
2
3 Daniel Coleman Colavita Racing Inc.
3
4 Scott Hodder SignatureCycles/Rockstar Games
4
5 Jordi Conrado Liberty Cycle
5
Teammate Win: John Bertolini
6 Greg Cordasco Liberty Cycle
6
Teammate Win: John Bertolini
7 Rick Spear Target Training
7
8 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
8
9 Andy Keesler Liberty Cycle
9
Teammate Win: John Bertolini
10 Andrew Singson Mambo Kings Racing
10
11 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
11
12 Rich Foley Target Training
12
13 William Brunner Colavita Racing Inc.
13
Teammate Top 5: Daniel Coleman
14 David Whitney Somerset Wheelmen
14
15 Douglas Antelman Somerset Wheelmen
15
16 Curt Hurst Liberty Cycle
16
Teammate Win: John Bertolini
17 Unknown Rider
17
18 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org
18
19 Airton Azevedo Colavita Racing Inc.
19
Teammate Top 5: Daniel Coleman
20 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
20
21 Patrick Gellineau Team Squiggle
21
22 Thomas Bowmaster Liberty Cycle
22
Teammate Win: John Bertolini
23 David Kahl
23
24 James Bernstein Mid Atl Masters Bicycle Org
24
25 Joe Brennan
25
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Kazimir Century Road Club of America 44:48.0
1
2 Kenneth Hochman Deno's Wonder Wheel Cycling
2
3 Steve Gerard Atlantic Bike Club
3
4 Joe Saling Team Somerset
4
5 David Michaud Five Four Sports
5
6 Michael Shapanka Watchung Wheelmen
6
7 Robert Casciato Chester County Cycling Foundation
7
8 Joseph Zuppa Colavita Racing Inc.
8
9 Thomas Treptow Pure Energy Cycling-ProAirHFA
9
10 Jq Wade Rock It Riders
10
11 Michael Karr Team Montclair Bikery
11
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 45:20.0
1
2 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports
2
3 Beth Renner CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
3
4 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
4
5 Raquel Miller CRCA/Houlihan Lokey
5
6 Unknown Rider
6
7 Laura Lee vo Century Road Club Assoc
7
8 Unknown Rider
8
9 Birgit Reeves CRCA/Radical Media
9
10 Camie Kornely Century Road Club Assoc
10
11 Maria Quiroga CRCA/ Radical Media
11
12 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
12
Teammate Top 5: Raquel Miller
13 Erica Adelberg Century Road Club Assoc
13
14 Nancy Bailey Onondaga Cycling Club
14
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2