Log In
Topsport Stage Race - TT • Apr 7 2013
Clear, 64 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBearCycling 0:24:09.5
2 Byron Anson Davis Bike Club Race Team 0:24:54.9
3 Ariel Herrmann Metromint Cycling 0:25:02.3
4 Kurt Wolfgang SquadraSF 0:25:10.4
5 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:25:17.3
6 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports 0:25:23.5
7 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios 0:25:26.8
8 James Enright SquadraSF 0:25:34.1 Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
9 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:25:53.5 Teammate Top 5: Joshua Carling
10 Troy Porter Herring Gas 0:26:18.0
11 Philip Mooney Jamis - Hagens Berman p/b Sutter Ho 0:26:45.3
12 Eric Sammuli Big Orange Cycling 0:28:16.7
13 Charlie Schneider The Hive 0:31:53.3
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 0:24:33.4
2 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 0:25:36.9
3 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 0:25:46.9
4 Joseph Staron Lange Twins Winery Racing Team 0:25:54.5
5 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:26:09.1
6 Michael Kopp Team Mike's Bikes p/b Incase 0:26:20.6
7 Roger Martin Cushman & Wakefield Racing 0:26:20.7
8 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's 0:26:23.1 Teammate Win: Michael Buckley
9 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase 0:26:30.0
10 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raleys 0:26:45.8 Teammate Win: Michael Buckley
11 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase 0:26:45.2
12 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase 0:26:48.5
13 Joel Vowell CoreTechs Cycling 0:27:07.7
14 Toby Long Squadra SF 0:27:23.6
15 Sean Smith SquadraSF 0:27:23.7
16 Jason Smith SquadraSF 0:27:26.8
17 Scott Herring Team Specialized Racing Masters 0:27:55.1 Teammate Top 5: Craig Roemer
18 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:28:21.2 Teammate Top 5: Jeremy Barnes
19 Markham Connolly Touchstone Climbing 0:28:41.3
20 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 0:30:57.6
21 Trevor White SquadraSF 0:30:59.6
22 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:31:07.0 Teammate Top 5: Jeremy Barnes
23 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:31:24.0 Teammate Top 5: Jeremy Barnes
24 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM 0:32:11.4
25 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:33:39.3 Teammate Top 5: Jeremy Barnes
26 David Mayer Third Pillar 0:35:33.9
27 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM 0:37:11.2
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein Prime Time Cycling Team 0:24:37.5
2 Jan Elsbach VOS Raching 0:26:34.2
3 Chris Courtney SJBC 0:26:59.9
4 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 0:27:12.1
5 Jerome Nadel Cortechs Cycling Team 0:28:02.7
6 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:28:46.7
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team 0:28:53.7
8 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team 0:29:04.1
9 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso 0:30:22.7
10 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:30:22.7
11 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team 0:30:28.2
12 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team 0:31:49.8
13 Scott Fairman CoreTechs Cycling 0:31:57.5
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roland Freund Davis Bike Club 0:26:39.2
2 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 0:27:26.0
3 Scott Hennessy vos racing 0:27:52.1
4 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada 0:27:58.7
5 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:28:17.7
6 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:29:12.9
7 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing 0:29:42.7
8 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:29:58.6 Teammate Top 5: David Montgomery
9 John Witkowicki Red Peloton 0:30:19.0
10 Jay Kinney hammer nutrition 0:30:34.8
11 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 0:31:03.0
12 Gilbert Tarin Cushman & Wakefield Racing 0:31:09.0
13 Richard Shields Team Hammer Nutrition 0:31:18.4 Teammate Top 5: Larry Wolff
14 Philip Weintraub Chico Masters Racing Team 0:36:25.6
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad Bear Development Team 0:25:13.1
2 Bryan Duke Bear Development Team 0:25:37.9 Teammate Win: Tobin Ortenblad
3 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports 0:25:39.5
4 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports 0:25:46.1
5 Lee Peters SquadraSF 0:25:48.2
6 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports 0:26:04.0
7 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 0:26:23.5
8 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 0:26:25.6
9 Brian Kappus Big Orange Cycling 0:26:26.1
10 Scot Ferguson Team Cliff Bar 0:26:28.4
11 Tim Aiken Bear Development Team 0:26:30.7 Teammate Win: Tobin Ortenblad
12 Isaac Sparling SquadraSF 0:26:32.6 Teammate Top 5: Lee Peters
13 Reese Levine Tieni Duro 0:26:37.0
14 Cody Kaiser California Giant/Specialized 0:26:41.9
15 Ken Hill Davis Bike Club Race Team 0:26:46.8
16 Andrew Tight Ritte Racing 0:26:47.3
17 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:26:52.3
18 Kenny Strickland Metromint Cycling 0:27:04.6
19 Adam Bry DODOCase 0:27:06.9
20 Mark Manning DODOcase 0:27:09.4
21 Carmi Schulman SquadraSF 0:27:32.6 Teammate Top 5: Lee Peters
22 Ron Castia ThirstyBear Cycling 0:27:35.9
23 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:27:45.0
24 Matthew Abdalah SquadraSF 0:28:07.3 Teammate Top 5: Lee Peters
25 Mat Gordon Fusion Sport 0:28:20.6
26 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team 0:28:26.3
27 Brian Funk Metromint Cycling 0:28:29.1
28 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling 0:28:52.5
29 Naveen Molloy GigaOM-ARO Pistachios 0:29:02.1
30 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports 0:29:18.5 Teammate Top 5: Aj Kennedy
31 Peter Nicholson TRUE Communications 0:29:28.0
32 Rob Dahl Metromint Cycling 0:29:42.8
33 Nole Studley Metromint Cycling 0:33:43.7
34 Alton Dunnigan VuMedi p/b Lombardi Sports 0:36:57.0 Teammate Top 5: Aj Kennedy
DNF Matt Schaupp Bear Development Team Teammate Win: Tobin Ortenblad
Finishers: Cat 2: 32   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Clause 0:26:03.7
2 Jared Prince Giga-Om Aro Pistachios 0:26:34.9
3 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios 0:26:47.9
4 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:26:50.2
5 Eliot Logan Metromint Cycling 0:26:54.0
6 Samuel Cerruti BEAR DEVELOPMENT TEAM 0:27:02.2
7 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team 0:27:03.5
8 Jared Hudson SquadraSF 0:27:19.4
9 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team 0:27:29.0
10 David Quiros Rio Strada Racing 0:27:29.2
11 Robert Lander Team City Sacramento 0:27:33.8
12 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:27:40.2 Teammate Top 5: Michael White
13 Tom Edwards Gerard's Paella/Portobello Hats 0:27:43.2
14 Michael Miller Metromint 0:27:56.2 Teammate Top 5: Eliot Logan
15 Red Felix Leopard-Sapporo Team 0:28:03.0
16 Henry Nelson Tieni Duro 0:28:22.6
17 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club 0:28:22.8
18 Alex Lockwood Fusion Sport 0:28:31.9
19 Paul Ngo Club Fuji p/b Gimetime 0:29:02.2
20 Mitch Boehs Topsport 0:29:04.3
21 Sergio Iniguez BRECycling 0:29:28.8
22 Stephen Jayanathan Metromint Cycling 0:29:39.0 Teammate Top 5: Eliot Logan
23 Michael Watts SquadraSF 0:30:12.6
24 Scott Cole Squadra SF 0:30:48.2
25 Dan Adkins Metromint Cycling 0:31:47.9 Teammate Top 5: Eliot Logan
26 Curt Mills Data Driven Athlete Racing 0:33:01.9
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Allington Victory Velo Racing 0:26:20.0
2 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios 0:26:35.4
3 Jay Newton Victory Velo Racing 0:26:46.8 Teammate Win: Todd Allington
4 Alan Nevin ThirstyBear Cycling 0:26:58.0
5 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's 0:27:03.6
6 Scott Cox Barclay's Racing 0:27:07.7
7 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling 0:27:12.3
8 Kieran Sherlock VOS Racing 0:27:29.5
9 Kevin Miller Victory Velo Racing 0:27:44.3 Teammate Win: Todd Allington
10 Joseph Sullivan SJBC 0:27:44.9
11 Chris Becker Barclay's Racing 0:27:45.0
12 Bill Kesselring Art's Cyclery 0:27:46.1
13 Wyatt Garcia Topsport 0:27:58.2
14 Matthew Johnston Team Mason Thomas p/b Pure Water Te 0:28:18.5
15 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing 0:28:22.3 Teammate Win: Todd Allington
16 Ron Meskis Michael David Winery 0:28:43.7
17 Lance Loveday Victory Velo Racing 0:28:43.7 Teammate Win: Todd Allington
18 Sean Brandt Dolce Vita Cycling 0:29:47.8
19 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen 0:30:35.7
20 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC) 0:33:49.3
DNF Vincent Hoffart Victory Velo Racing Teammate Win: Todd Allington
Finishers: Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Widlund Topsport 0:27:31.5
2 Miles Frank Team Hammer Nutrition 0:28:08.2
3 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports 0:28:13.9
4 Vitaly Gashpar SquadraSF 0:29:38.1
5 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team 0:29:46.6
6 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling 0:29:49.9
7 Matthew Lucero Knight Riders Racing 0:30:04.8
8 Andrew Thomson Knight Riders Racing 0:30:05.3
9 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo 0:30:37.0 Teammate Top 5: Chris Sontag
10 Matthew Cox Knight Riders Racing 0:31:00.0
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Stewart Cushman & Wakefield Racing 0:28:08.7
2 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 0:28:11.1
3 Robert Zirkle team oakland cycling 0:28:44.2
4 Martin Szwarc Stuzio.com 0:28:55.3
5 Robert Bell BRECycling 0:29:33.0
6 Mitch Karno Polli Veloce 0:30:17.1
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Wren Team Polli Veloce 0:27:11.9
2 Ken Doyle Polli Veloce 0:28:04.2
3 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:28:32.2
4 Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing 0:28:42.2
5 Alexander Komlik SJBC 0:28:54.1
6 Kristopher Blee Chico Masters Cycling Team 0:29:05.1
7 Chuck Thompson Polli Veloce 0:29:11.2 Teammate Top 5: Ken Doyle
8 Steven Williamsstevenw Chico Masters Cycling Team 0:29:19.6
9 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 0:29:29.6
10 Keith Reed Cushman & Wakefield 0:29:31.0
11 John Gates Polli Veloce 0:29:32.5 Teammate Top 5: Ken Doyle
12 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's 0:29:40.9
13 Jim Rademann Folsom Bike/VW/Raley's 0:29:51.9
14 Peter Gemmell Body Concepts 0:30:03.3
15 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club 0:30:14.7
16 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing 0:30:19.5
17 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team 0:30:26.6
18 Mark Dames Coretechs 0:31:23.8
19 Alex Blease Chico Masters Cycling Team 0:31:46.6
20 John Hawkins SLO Nexus-Gym One 0:31:47.2
21 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing 0:32:01.4 Teammate Top 5: Kevin Odonnell
22 Sargon Nona fun sport bikes cycling team 0:33:43.5
23 Steven Gibson Chico Masters Cycling Team 0:34:25.1
DNF Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Gellert Hydro-Logic Racing 0:28:02.8
2 Zachary Mccutchen Delta Velo 0:28:16.4
3 Chris Joy-webb Team Oregon 0:28:22.6
4 Michael Betts Dolce Vita Cycling 0:28:39.0
5 Barry Obrien Peninsula Velo Racing 0:28:46.5
6 Emile Goguely Suffolk Sunpower 0:29:25.9
7 Harrison Shih Dolce Vita Cycling 0:29:41.3 Teammate Top 5: Michael Betts
8 Kenneth Jung Stanford University 0:29:57.5
9 Scott Eberhardt 0:30:06.2
10 Garin Moore Victory Velo 0:30:44.5
11 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing 0:30:44.2
12 Ryan Fleming Metromint Cycling 0:30:50.3
13 Daniel Brown 0:30:55.4
14 Corey Nunez NCVC/UnitedHealthcare 0:33:05.7
15 Kendall Bennett Chico Masters Cycling Team 0:33:58.3
16 Evan Billman Chico masters cycling team 0:35:02.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 0:26:25.2
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 0:28:08.9
3 Joanna Bechtel Metromint Cycling 0:28:12.2
4 Lisa Mueller Metromint Cycling 0:28:22.1
5 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18 0:28:43.4 Teammate Win: Amy Thornquist
6 Jennifer Zierke Pinnacle p/b Argon 18 0:29:09.8 Teammate Win: Amy Thornquist
7 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18 0:29:14.8 Teammate Win: Amy Thornquist
8 Kim Wik Mellow Motors Racing 0:30:45.7
9 Ivy Wang RED Racing 0:36:59.6
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Mazzochette Metromint Cycling 0:29:11.7
2 Nina Brandt Southbay Wheelmen 0:29:48.2
3 Ann Stuart Metromint Cycling 0:30:09.5 Teammate Win: Eileen Mazzochette
4 Katharine Hall Metromint Cycling 0:30:11.8 Teammate Win: Eileen Mazzochette
5 Page Robertson Team TIBCO II 0:30:43.1
6 Heather Mcdonald Metromint Cycling 0:30:53.8 Teammate Win: Eileen Mazzochette
7 Karen Hutchins Leadoutracing.com 0:30:56.6
8 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo 0:31:11.7
9 Jennifer Kruger Red Peloton 0:31:31.6
10 Megan Modenos Cushman & Wakefield Racing 0:31:36.2
11 Kathryn Hicks Metromint Cycling 0:32:14.9 Teammate Win: Eileen Mazzochette
12 Megan Alderete ThirstyBear Cycling 0:32:17.2
13 Elise Hazlewood RED Racing 0:32:35.4
14 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team 0:32:53.6
15 Shannon Mitchell Red Peloton 0:32:57.0
16 Yuko Soneoka Metromint Cycling 0:33:08.7 Teammate Win: Eileen Mazzochette
17 Lauren Rignel Red Peloton 0:33:44.6
18 Nicole Slaton Metromint Cycling 0:34:19.8 Teammate Win: Eileen Mazzochette
19 Ashley Drum Metromint Cycling 0:35:29.5 Teammate Win: Eileen Mazzochette
20 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas 0:36:22.7
21 Kim Ladd Delore Grotta 0:37:51.3
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 0:31:02.7
2 Gale Derosa Metromint Cycling 0:32:19.1
3 Amy Bruski 0:33:26.2
4 Audrey Biehle Rio Strada Racing 0:33:38.8
5 Robin Young Metromint Cycling 0:33:39.2
6 Chelsea Brown Delta Velo 0:33:54.6
7 Janine Rood Chico Masters Cycling Team 0:34:01.1
8 Remy Hitt Metromint Cycling 0:35:02.6 Teammate Top 5: Gale Derosa
9 Emily Setzer Rio Strada Racing 0:35:21.6 Teammate Top 5: Audrey Biehle
10 Melissa Flick 0:36:01.0
11 Katie Boerner Chico Masters Cycling Team 0:36:44.4
12 Anne Dowling Team Novo Nordisk 0:37:00.1
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1