Log In
Wisconsin Criterium Championships • Jul 6 2013
Clear, 80 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
2 Chris Lowry River Valley Cycling Club- RVCC
3 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
4 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
5 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
6 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
7 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
8 Jason Bleedorn HTFU Racing
9 Jason Beerends Goosetown Racing Club
10 Erik Nasby Brone's Bike Shop Teammate Top 5: Chris Lowry
11 Zach Nehr ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Benjamin Senkerik
12 Christopher Stclair LifeCyclists
13 Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Nicholas Sabel
14 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Ben Grabow
15 Tristan Petsch-horvath LAPT CC Teammate Win: Nicholas Sabel
16 Michael Swart Great Dane Velo Club
17 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Nicholas Sabel
18 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
DNF John Berberich Michael's Cycles Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gauss
2 Brent Williams Diablo Cycling
3 Eamon Oreilly
4 Tim Foltz Brazen Dropouts
5 Chris Lowry River Valley Cycling Club- RVCC
6 Brett Harrison
7 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
8 Ben Freas ISCorp Cycling Team
9 Tyler Giese Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
11 Scott Golomski
12 Bryan Scheel
13 Erik Nasby Brone's Bike Shop Teammate Top 5: Chris Lowry
14 Sean Luedke
15 Michael Smith
16 Peter Armstrong Hampshire Cycle Club
17 Dustin Morris BOT p/b McNellie's Group
18 Otley Freymiller
19 James Winner LAPT CC
20 Bryan Wazbinski Hampshire Cycle Club
21 Steven Friederich
22 Bradley Byrge
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team
2 Alex Woyte LifeCyclists
3 Truman Russell
4 Noah Kirchner ISCorp Cycling Team Teammate Win: Jake Tarnowski
5 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF Teammate Win: Jake Tarnowski
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
2 Riley Hankes Racers Against Childhood Cancer
3 Ben Freas ISCorp Cycling Team Teammate Win: Alexandor Dorschner
4 Jack Niewold Junior Dropouts
5 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team Teammate Win: Alexandor Dorschner
6 Spencer Millay
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Albertus Rohling
2 Ryan White Team Velocause
3 Andrew Ohlsson Team Velocause
4 Brian Leatherman Team Velocause
5 David Haase Attitude Sports
6 Rick Flayter
7 Christan Griego Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
8 Gene Tolli Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
9 Chad Dean 5Nines Cycling
10 John Kunert Great Dane Velo Club
11 Michael Froh Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
12 Peter Lucke Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
13 Alan Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
14 John robertson ? Diablo Cycling
15 Steven Flurry CZ Velo
16 Doug Wambach KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Eric Knuth Trek Midwest Team
18 Charles Holbrook LAPT CC
19 Doug Zell
20 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
21 Doug Bailey Trek Midwest Team
22 Chip Pieper Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
23 Chris Zugel Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
24 Michael Meteyer Trek Midwest Team
25 Mark Olski Diablo Cycling
26 David Jablonowski Hollander RDC
27 John Van susteren LAPT CC
28 Forrest Smith Trek Midwest Team
29 Samuel Tobias ISCorp Cycling/NCSF
30 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
31 Mark hughes ? CZ Velo
DNF Robert Springer Team Wheel & Sprocket
DNF Jay Maas Trek Midwest Team
DNF Gregg Coroleuski LAPT CC
DNF Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Glen Stroik KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Trevor Russell Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Andrew Feuersthaler Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
DNF Benny Smith Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 28   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyson Beck LAPT CC
2 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jeffrey Elam Team Velocause
4 Steven Giles Hampshire Cycle Club
5 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Chris Burns
7 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Dave Dineen
8 Donald Janczak
9 Michael Daws Team Wisconsin
10 Mark Olski Diablo Cycling
11 Steven Sarver Team Velocause Teammate Top 5: Jeffrey Elam
12 John Svanda Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Tyson Beck
13 Patrick Streicher
14 Aaron Holtebeck
15 Christopher Stclair LifeCyclists
16 Darin Chic LAPT CC Teammate Win: Tyson Beck
17 Steve Werner KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Dave Dineen
18 James Merrifield Trek Midwest Team
19 Brian Petted Team Extreme
20 Benny Smith Team Velocause Teammate Top 5: Jeffrey Elam
21 James Buckley Colavita Racing
22 Matthew Nitka CZ Velo
23 Randy King LAPT CC Teammate Win: Tyson Beck
24 David Studner Trek Midwest Team
25 Jarred Cassady Trek Midwest Team
26 Gregg Coroleuski LAPT CC Teammate Win: Tyson Beck
27 Peter Reinhard
28 Scott Rice
DNF Jason Beerends Goosetown Racing Club
DNF Thomas Gerdes Hampshire Cycle Club Teammate Top 5: Steven Giles
DNF Christian Gridley
DNF Scott Moltzan Team Velocause Teammate Top 5: Jeffrey Elam
DNF John Grisa KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Dave Dineen
DNF Glen Jones Trek Midwest Team
DNF John Coyle Brazen Dropouts
DNF Shawn Bass MadCity Velo Club
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Todd Bugnacki Team Velocause Teammate Top 5: Jeffrey Elam
DNF Andrew Kenth LAPT CC Teammate Win: Tyson Beck
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 14   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Nitka CZ Velo
2 Steven Sarver Team Velocause
3 Douglas Callies
4 Scott Moltzan Team Velocause
5 Bob Linscott Team Velocause
6 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Patrick Streicher
8 John Franceschi
9 Andrew Lowe Tread Head Cycling
10 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
11 Timothy Drankus
12 Matthew King BELGIANWERKX
13 John Grisa KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Randy Scoville Team Velocause Teammate Top 5: Steven Sarver
15 Brett Harrison
16 Paul Dryden
17 Thomas Rodriguez Vision Quest LLC
18 Andrew Kenth LAPT CC
19 Joel Johnson
20 Zachary Redding
21 Jay Raymond
22 Randall Swanson
23 Peter Ackermann
24 Gary johnson ? Hampshire Cycle Club
25 Bryan Wazbinski Hampshire Cycle Club
26 J Rivas
27 Bradley Byrge
28 Rit Booth Hampshire Cycle Club
29 Otley Freymiller
30 Mark Barrette
31 Matthew Kirchner
32 Bobby Hunt
DNF Karl Norris
DNF James Winner LAPT CC
DNF Jason Bentley
DNF Austin Hagerty
DNF Aaron Holtebeck
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert White Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
2 Chad Burdzilauskas Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Maxwell Anderson LAPT CC
4 Michael Fioretti KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
6 Marco Aledia Sharecare Cycling p/b WheelandSproc Teammate Win: Robert  White
7 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
8 Anthony Canevari Sharecare Cycling p/b WheelandSproc Teammate Win: Robert  White
9 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
10 Alexander Ray WCJ Pilgrim
11 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Michael Fioretti
12 Andrew Webb Diablo Cycling
13 Dan Teaters RACC pb GG
14 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
15 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
16 Brian Rach Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
17 Brent Emery LifeCyclists
18 Antonio Valenti Racers Against Childhood Cancer
19 Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
20 Michael Jenich Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
21 Brendan Larkin
22 Micah Moran Trek Midwest Team
23 Clayton Chase Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro Teammate Win: Robert  White
24 David Haase Attitude Sports
25 Nicholas Frye KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Michael Fioretti
26 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
27 Rahsaan Bahati Sharecare Cycling p/b WheelandSproc Teammate Win: Robert  White
28 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
29 Nicholas Frye KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Michael Fioretti
30 Jeff Chapin Colavita Racing
DNF Tristan Petsch-horvath LAPT CC Teammate Top 5: Maxwell Anderson
DNF Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
DNF Jason Boynton Team Wheel & Sprocket
DNF Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Kip Spaude
DNF John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team
DNF John Berberich Michael's Cycles Team
DNF Jamie Anderson Great Dane Velo Club
DNF Jason Svaldi Great Dane Velo Club
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 13   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Mertz ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2 Lisa Johns Trek Midwest Team
3 Andrea Pether ISCorp p/b Intellgentsia Coffee Teammate Win: Nicole Mertz
4 Hayley Giddens ISCorp Cycling Team
5 Amanda Mack Trek Midwest Team
6 Gale Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Victoria Meier Lakes Area Physical Therapy
8 Mayalisa Holzman KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Hayley Giddens
10 Kari Lankford Emerys.com
DNF Camie Kornely Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
DNF Meg Browning Basso pb Tonka Cycle
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Meg Browning Meg Browning
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
2 Stephanie Winner LAPT CC
3 Mayalisa Holzman KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Gale Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Heather Schmitt Lakes Area Physical Therapy
6 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF Teammate Win: Jennifer Picciolo
7 Kayla Doan University of Wisconsin-Platteville
8 Stephanie Skladzien
9 Kari Lankford Emerys.com
10 Tara Mccloskey
11 Leah Stieber LAPT CC Teammate Top 5: Stephanie Winner
12 Lynn Leroy LAPT CC Teammate Top 5: Stephanie Winner
13 Kelli Piotrowski Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Stephanie Winner
14 Mia Cheeseman Brazen Dropouts
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Millay
Finishers: Cat ?: 1