Log In
Little City Stage Race - Crit • Jul 20 2013
Clear, 90 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's
2 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
3 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
4 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
5 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
6 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
7 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
8 Bill Ossofsky High Desert Cycling Club
9 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
10 Chris Espy Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
11 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
12 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team
13 Scott Peifer Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Christopher Lyman
14 Scott Fonseca Zenn Racing Team
15 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
16 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
17 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team
18 Jean Luc perez
19 Paul Tindal Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
20 James Herzman Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
21 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
22 Kyle Ashton ThirstyBear Cycling
23 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
24 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters
25 Piers Barry ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
2 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
3 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM
4 Max Thompson ThirstyBear Cycling
5 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
6 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM
7 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
8 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
9 Rich Tabuso Team Bicycles Plus
10 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team
11 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
13 Jeff Albert
14 Jonathan Pettengill Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
15 Mark Trujillo Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
16 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jens Hillen
17 Justin Eatinger Team Bicycle Trip
18 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Tom Lyons
19 Kurt Bickel UC Cyclery/JW Floors
20 Nabil Samaan Sustainable Cycling
21 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team
22 Mark Tucsnak
23 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
24 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
25 John Licatesi Davis Bike Club
26 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team
27 Raymond Cook Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
28 Lance Haag ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Tom Lyons
29 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Tom Lyons
30 Arthur Jones ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Tom Lyons
31 Alan Roberts ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Tom Lyons
32 David Passmore SJBC
33 Michael Cochran East Sac Bike Shop
34 Sean Whelan
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 16   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Perry Victory Velo Racing
2 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
4 Ron Lebard Victory Velo Racing Teammate Win: Mark Perry
5 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
6 David Montgomery Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors
2 Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team
3 Parker Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
4 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Charlie Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
7 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Fiori
8 Decker Krogh SHO-AIR/SERT
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
2 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors Teammate Win: Jason Saltzman
4 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Rupert Cox SJBC
6 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Team
7 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Cole Pinther
10 Thomas Jessop
11 Matthew Kesselring
12 Spencer Davidson
13 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
14 Levi Costa
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
2 Matthew Fanfelle
3 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
4 Jeff Stein Victory Velo Racing
5 Kenny Burt
6 Jude Mayne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
7 Michael Larson Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Scott Waters
8 Matthew Leary Audi
9 Chris Bosco Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
10 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Todd Munk SJBC
12 David Christenson
13 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
14 Andrew Heinemann Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
16 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
17 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team
18 Sunil Jagadish Audi
19 Jeffrey Clause
20 Jared Prince Giga OM-ARO Pistachios
21 Bladi Duran Big Orange Cycling
22 David Rossow Suffolk-SunPower Racing
23 Chris Payne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
24 Mel Maalouf
25 Joseph Sullivan SJBC
26 Nathan Oreizi Dayka-Hackett
27 Darron Sturgeon Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
28 Max Rich University of Arizona
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Corthell Kryki Sports
2 Patrick Cashell
3 Jeff Hamilton Truckee Bicycle Team
4 Richard Reinhardt
5 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
6 Jay O'neal Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
7 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
9 Michael Corcoran Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
10 Matt Conidaris Body Concepts
11 Ron Faulk Body Concepts
12 Jack Wenzel Body Concepts
13 Robert Montague Team Bicycle Trip/Symantec
14 Jeff Brooks Victory Velo Racing
15 Peter Krogh Victory Velo Racing
16 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
17 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
18 Dan Alcala Chico Masters Cycling Team
19 Hugh Janney Rio Strada Racing
20 David Bryant Body Concepts
21 Bruce Ruana Alta Alpina Cycling Club
22 Gary Neiman Body Concepts
23 Dan Tilzey Kryki Sports Teammate Win: David Corthell
24 Joe Herrick Audi
25 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
26 Mike Shaw Chico Masters Cycling Team
27 David Simon Reno Wheelmen
28 Michael Braun Eastside Velo
29 Russell Petrosky Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
2 Richard Reinhardt
3 Robert Schell Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Douglas Schaller
4 David Page Audi
5 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
6 Tyler Toulouse
7 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team
8 Matt Brendal
9 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Douglas Schaller
10 Zachary Mccutchen Delta Velo Teammate Top 5: Dustin Denton
11 Lenard Lesser Peninsula Velo Racing
12 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Dustin Denton
13 Tobey Hilliard Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
14 Tilio Lagatta Audi Teammate Top 5: David Page
15 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
16 Steve Hammond Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
17 Ryan Beaty
18 Jack Schluckbier Audi Teammate Top 5: David Page
19 Reid Weber Reno Wheelmen
20 Donald Pattalock Kryki Sports
21 Christopher Dugan Velo Reno P/B Tamarack Junction
22 Aaron Chang Blue Line Bike Lab
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
2 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
3 James Enright SquadraSF
4 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
5 Vincent Owens Dayka-Hackett
6 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Thibault Jeann??s
8 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
9 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b incase
10 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
11 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports
12 Nickalas Blades
13 David Mesa
14 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
15 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Dustin Sweet Reno Wheelmen
17 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
18 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: Paul Morris
19 Robby Liebherr
20 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
21 Alex Pristash Michelob Ultra - La Grange +21
22 Michael Cordova Bayside Velo/Bike Doctor
23 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team
24 Aaron Rindy
25 Naveen Molloy Giga OM-ARO Pistachios
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
2 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
3 Nicole Slaton Metromint Cycling
4 Lesley Jensen Rio Strada Racing
5 Angel Garbarino
6 Emily Setzer
7 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
8 Daniela Mehech Case Western Reserve University
9 Ann Stuart Metromint Cycling Teammate Top 5: Nicole Slaton
10 Tiina Aardemae Velo Girls
11 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
12 Trisha Moyer Eastside Velo
13 Marianne Hernandez Davis Bike Club
14 Gale Derosa Metromint Cycling Teammate Top 5: Nicole Slaton
15 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
16 Madeline Finch Rio Strada Racing Teammate Top 5: Lesley Jensen
17 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
18 Janice Duis Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
19 Amy Bruski
20 Julie Dietrich Eastside Velo
21 Sara Morra Eastside Velo
22 Ingrid Braun Eastside Velo
23 Jane Grossblatt Eastside Velo
24 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing Teammate Top 5: Lesley Jensen
25 Lisa Maroti
26 Norma Hilton Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill Metromint Cycling
2 Erica Greif Reno Wheelmen
3 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
4 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18
5 Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten Coaching
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1